Čtyři důvody pro zrušení televize

21.5.2013 v Doporučení 28

Kniha Čtyři důvody pro zrušení televize, ve skutečnosti neobsahuje pouze čtyři důvody, ale popisuje jich hned několik desítek, přitom jsou to důvody velice závažné.

Autor knihy, Jerry Mander, pracoval mnoho let v televizní reklamě a svoji knihu pojal hodně psychologicky. Cituje řadu studií a odborníků. Rozebírá snad všechny aspekty, na které by si člověk mohl vzpomenout.

Například pokládá otázku, jaký dopad má na náš organismus umělé světlo o frekvenci, kterou televize vyzařuje? Ptá se různých odborníků, hloubá a přichází se závažnými odpověďmi.

Ptá se, jak televize a její zkreslený obsah působí na naši schopnost vnímat různá sdělení objektivně. – Odpověď je opět velmi zásadní a pozorný čtenář nemůže nic jiného, než smutně dát knize za pravdu. Notoricky známý výrok ,,Bylo to v televizi, takže je to pravda,“ zná dnes v podstatě každý, kdo si kdy dovolil tvrdit, že televize si vybere jen to co jí vyhovuje, a z reality následně vznikne něco úplně jiného.

Anotace

Zásadní, myšlenkově převratná kniha, která pečlivě, argument za argumentem, vyvrací nebezpečně zakořeněné předsudky typu „nám přece televize neškodí, my ji máme pod kontrolou“.

Osobně mě nejvíce šokovalo zjištění, které stálí čtenáři už zaznamenali, a ke kterému jsem došla právě přes tuto knihu: Lidský mozek nepozná rozdíl mezi tím co se děje v televizi a tím, co se děje doopravdy. Obě dvě zkušenosti mají pro něj stejnou váhu a dokonce obraz z televize vytlačuje a nahrazuje obrazy naší vlasní představivosti, čím nás TV okrádá o fantazii.

Nemáme žádný přirozený mechanismus, který by našemu mozku umožnil pochopit, že jedno je obraz umělý, a druhé je obraz skutečný. V přírodě totiž televize na stromech neroste a člověk nebyl pro její sledování vůbec stvořen, právě proto nemá obranné mechanismy. Vstřebávání různého umělého a hlavně násilného obsahu má velmi zásadní destrukční vliv na naši psychiku názory i následné chování.

Kniha dává odpověď, proč televize způsobuje u dětí hyperaktivitu a poruchy pozornosti. Z jejích záměrů jednoznačně vyplývá, že by se malé děti na televizi neměly dívat vůbec. A dospělí co nejméně je to možné, ideálně také vůbec.


Velice se mi líbila podrobnost knihy, kdy každé tvrzení a každý závěr je postupnou dedukcí z posbíraných materiálů, úvah a pozorování, takže čtenář má dojem, že pomalými postupnými krůčky zjišťuje věci úplně sám. Líbí se mi, že je vše velmi detailně vysvětleno hned z několika úhlů a průběžně se závěry opakují a spojují dohromady. Tak si člověk udělá velmi ucelený a podrobný obraz o tom, co to je ve skutečnosti televize. Běžný konzument, který se nikdy o dopady TV na lidi nezajímal, opravdu vůbec neví, na co se ve skutečnosti kouká a co to s ním dělá. Při povrchním pohledu by ho to ani ve snu nenapadlo.

Z televize a z tvorby jejích programů je věda. Velice složitá a náročná věda s jediným zájmem: ,,Přesvědčit diváka, aby věřit tomu co chceme, a aby kupovat to co chceme.“

Občas mi vstávaly hrůzou vlasy na hlavě, když jsem domýšlela, kam až všechny tyto skutečnosti o televizi vedou a jak moc to jde vidět na dnešní společnosti. Kdo nemá televizi, automaticky přemýšlí jinak, má přehled o jiných (skutečných) věcech a nemusí být nijak extra speciální, už je hned ,,jiný“. Odlišný od těch, které formuje televize do chtěné podoby.

Také se mi velmi líbila část, kde Jerry Mander vypráví o zkušenostech ze své práce. O tom jak se dělá reklama tak, aby byla co nejvíce prošpikovaná podprahovým sdělením, kdy všechno musí být řádně barevné, hodně vystupující z pozadí, načančané a hudba i text co nejvíce dotěrná, stupidní, aby se to člověku vrylo do paměti. (,,XXX LUTZ TA TA TA TA… OTVÍRÁ DŮM TA TA TA TA….“ A podobné dementní znělky.)

Pak jde televizní divák obchodem, vidí nějaký produkt, který ve skutečnosti nepotřebuje, ale má chuť si ho koupit, protože se mu obraz slil s tím, co mu navyprávěla televize. Divák si může o daném produktu myslet co chce, ale už má v mozku uložené obrazy a sdělení, který se vědomě bránit nelze. Tak se televize stala nejgeniálnějším nástrojem prodeje a velice důmyslným způsobem dělá z lidí větší konzumenty, než by přirozeně byli.

Přitom metody, jak se reklama zpracovává a jak funguje, jsou v knize opět velmi podrobně a důkladně rozebrané, takže čtenář má možnost pochopit a sám si uděla obrázek.

Šokujících tvrzení a závěrů nabízí tato kniha opravdu mnoho, napadá mne ještě pojednat o tom, proč televize má problém přenášet přírodu a proč díky tomu snižuje zájem lidí o faunu i floru, nebo jak televize vychovává z lidí cyniky a skeptiky, kteří neví čemu mají věřit a potřebují, aby jim to někdo říkal. Proč a jak je televize návyková a nutí nás se na ni pořád dívat. Nebo jak Jerry Mander přirovnává televizi k různým knihám, které vyprávějí o autokratických totalitních státech a zotročení lidí, vymývání mozků… Nachází v obou jisté shody a ptá se, kam až to ještě zajde… Ale to by bylo na další knihu. Proto už jen stručně:

Pokud máte doma televizi a není vám jedno co s vámi dělá, sežeňte si tuto knihu a neváhejte se čtením. Potom už ji asi nikdy nebudete chtít znovu zapnout. To co se dozvíte, vás zděsí a budete mít chuť vyhodit televizory z okna, nahrnout na hromadu a zapálit. Doslova 🙂

Pokud televizi nemáte, doporučuji knihu přečíst, protože teprve potom člověku v plné míře dojde, proč se k televizi už nikdy nevracet a proč je velmi dobré, televizi nevlastnit.

Lidé rádi věří že to není tak zlé, že záleží na tom co sledujeme, jak k tomu přistupujeme, čemu věříme. – Po přečtení zkušeností člověka, který v oboru dělal spoustu let, člověk pochopí, jak je to doopravdy. Že výběr obsahu je pouze jeden jediný aspekt z mnoha, ale jsou i ty, kterým se nevyhneme, ať si vybereme cokoliv. Jerry Mander označil televizi za nenapravitelnou a od její samotné podstaty za nástroj, který ani není schopen sloužit dobré věci, i kdyby lidé stokrát chtěli. Záleží na čtenáři, jestli po dočtení souhlasí, či nikoliv.

Celkově nejvíce problémové jsou v televizi reklamy, zprávy a obsah ukazující násilí a krev.

Avšak samotná podstata televize, její vyzařování a to jak na nás působí, už není v tom jaký program si přesně pustíme. Tady už je na nás, jestli se tomu hodláme vystavovat a jak moc. Rozhodně si ale po přečtení rozumný člověk začne pečlivě vybírat, jakým obrazům se hodlá vystavovat a jakým ne. Nakonec skončí u romantiky, pohádek a dokumentů, po klasické televizi ani nevzdechne…

A to si vemte, že kniha vyšla někdy v roce 2001. Za tu dobu už budou metody tlaku na diváka vypracovanější 🙂

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Knihy“ pro další doporučenou četbu – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Farah 2013-05-21 06:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Video killed the radio star… co dodat, jinak ta reklama s tim prisernym stupidnim popevkem- to je na kladivo 😛

Ikona diskutujiciho Martin Riedl 2013-05-21 08:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám dotaz:

Ikona diskutujiciho Jarka 2013-05-21 08:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásné ráno :-) No to je pravda, ale já bych musela vyhodit TV i s manželem. Ten si pořád naivně myslí, že TV musí být v baráku a máme dvě jedna v obýváku a druhá je v ložnici. A když něco řeknu ohledně toho,že kde se spí nemá to co dělat jsem divná a nejsem normální!

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-21 09:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Monitorů je hodně druhů. Některé ano, některé méně.

Ikona diskutujiciho rhgew 2013-05-21 11:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: A jaký monitor tedy vybírat?

Ikona diskutujiciho Eileen 2013-05-21 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Televizi už tak dva roky nesleduju a nebylo jediného dne, kdy bych si na ni vzpomněla nebo kdy by mi chyběla. Knihu si určitě přečtu, vypadá, že odhaluje zajímavá a děsivá fakta.

Ikona diskutujiciho AChantall 2013-05-21 11:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Fakt škoda, že som sa o tejto knižke nedozvedela skôr, nakoľko by som ju určite použila do bakalárskej práce "Etika médií"

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-05-21 12:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na reklamy je nejlepší chytat cizí satelit. Ty produkty si většinou prostě nemůžete koupit 🙂 Já se ráda občas dívám na jeden z food channelů (vaření a jídlo na 2 programech 24 hodin denně, výborně uspává když si chcete odpoledne zdřímnout) nebo wedding channel.

Ikona diskutujiciho AChantall 2013-05-21 12:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V nádväznosti na tento článok som zabudla odporučiť zaujímavú literatúru: T.Zasepa – Moc a nemoc médií, O. Toscani – Reklama je navoňaná zdochlina 🙂

Ikona diskutujiciho Lenka 2013-05-21 12:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, také máme TV ve všech pokojích. Dokonce i děti od malička ve svých pokojíčcích a podobně jako Jarka s ní bojuji. Je to marné snažení a akorát proti sobě všechny poštvu. Manžel má jednu dokonce i v dílně, to už je skoro úchylka :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-21 12:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Bohužel, to není ,,skoro" úchylka. Člověk, který nevydrží sám se sebou a nemá dostatečně bohatý vnitřní svět, musí mít v každém pokoji jednu televizi.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-21 12:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Aktuálně nejméně agresivní jsou obrazovky Apple MAC OS X. Ale samozřejmě každá září, tomu se člověk nevyhne.

Ikona diskutujiciho Jarda 2013-05-21 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Můžeš prosím nějak odůvodnit toto tvrzení?

Ikona diskutujiciho sugarrock 2013-05-21 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už před více jak padesáti lety způsobila televize rozpad velkých amerických rodin, vpodstatě se ale snažila celkem donedávna přinášet celkem užitečné informace. V Čechách byla televize ještě v devadesátých letech úplně o něčem jiném, než dnes, zajímavé dokumenty a filmy postupně zmizeli, domácí produkce se propadla ke konzumní zábavě a populismu; což sice vytváří i dnes protitlaky, např. prima zoom, nebo ČT24, ale jsou nedostatečné; jistě, sedět u televize celý den je šílený a je zajímavé, že diváci televize se při tom nedoví nic podstatného, konkrétně ČT1 a hlavně ČT2 je velkým zklamáním naší doby. Ten rozdíl je patrný hned na první rozdíl, jak se točilo dřív a dnes. Celá společnost je nemocná skrz naskrz, kdo to nevidí je slepý a to i díky televizi

Ikona diskutujiciho Cherryna 2013-05-21 16:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No víš co mě nejvíc fascinuje? Že kolikrát lidi vezmou jen ovladač a začnou přepínat kanály s tvrzením že v té tv nic není…ale stejně takto vydrží přepínat další hodinu v kuse místo toho aby to vypli :D

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-05-21 16:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: co máš na mysli tou agresivitou? Všichni mají ty samé technologie, led podsvícení místo trubic je už samozřejmostí a liší se jen rozlišením nebo typem panelu např TN nebo IPS a počet konektorů a další detaily. Apple používá uvnitř panely Samsung a LG a tuším jsem četl i Sharp. Jas je vhodné stáhnout hlavně v noci a vyvážení barev vyhovuje každému jinak. Frekvence obnovování stačí 60 Hz, u lcd to na rozdíl od starých obrazovek nebliká.

Ikona diskutujiciho Sigil 2013-05-21 16:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:ad3/ Domnívám se, že je třeba rozlišovat. Specielně Kinga by dal do povinné četby. Ani v jiné literatuře není moc autorů kteří dokáží barvitě popsat postavy i s jejich psychickými i fyzickými bloky, způsob myšlení, počátky i vývoj strachů, obav, psýché všeobecně. Nakonec, ví o čem píše. Nehledě k tomu, že každý si kdekoliv najde to, co se mu hodí a třebas zarputilá feministka bude Viktorce z Babičky vyčítat podlézání mužskému plemeni, policista pak babičce nabádání k narušení soukromého pozemku a krádeži peříčka tamtéž a ekoterorista určitě najde známky o špatné výživě Sultána a Tyrla. Myslím, že horší jsou věci typu "Stmívání" než dobrý horror….

Ikona diskutujiciho Bílej vlk 2013-05-21 19:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Vyber si takový, jaký ti nejvíc vyhovuje. A u kterého cítíš, že to je správná volba – že to je " ON! "

Ikona diskutujiciho Lori 2013-05-21 20:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám 16 rokov a ako malé dieťa som vyrastala na rozprávkach ako je Popoluška ( kde má rada zvieratká a je milá a dobrá) knihy ako encyklopédie o zvieratách či Veľká kniha o prírode. Moja sestra vyrastá na rozprávkach Disney Channelu, kde v novodobých seriáloch ide o to, kto je najchudší, najkrajšie oblečený, kto číta knihu je automatický menejcenný, v kuse spriaradajú pomsty, všetci sú veľmi sarkastickí a drzí, neustále si robia zle…….a moja sestra začala byť presne taká istá! Podobne aj spolužiačkyn brat, ktorý ma 10 :/

Ikona diskutujiciho Eletin 2013-05-21 20:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemáš trochu zastaralé informácie? Ako pozerám, rok vydania knihy 2000..vtedy išlo o CRT obrazovky kde lietajú elektróny, žiari röntgen a blikajú. S tými sa dnes už moc nestretneš, aspoň na počítačoch nie. Dnes to nebliká a okrem svela z toho moc nežiari.

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-05-21 21:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenom pro pobavení a zamyšlení, mírně související: http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/ay7yE8X_700b.jpg

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-22 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: O blikání a záření z obrazovky je jen malá část knihy. Zabývá se hlavně obsahem. Přečti si knihu a uvidíš o čem to je.

Ikona diskutujiciho Lilien 2013-05-22 12:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak jsi kdysi psala o tom, že není dobré se dívat na horory a k tomu je to výmluvné video s holčičkou ve výtahu, napadlo mě kam až by to mohlo zajít. I když to není jen problém televize, lidi jsou zdegenerovaní a spousta má třeba větší obavy ze zombie apokalypsy než z tornáda. Nechci si domýšlet, co by se mohlo stát, kdyby si někdo z recese nepočkal na zombie walk a vyšel takhle mezi lidi. Stačí mi, že před 14 dny mi přítel pustil Temné nebe a od té doby se obnovila má hrůza z mimozemšťanů. Fakt hnus.

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-05-22 16:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]:Ono jde taky hodně o to, že klasické pohádky obsahují obrazy, ze kterých potom může dětská dušička čerpat. Pohádky jako například Smolíček nebo Budulínek mají opravdu primární funkci informovat dítě, že je na světě a že je člověkem. Obávám se, že dnes lidé těmto obrazům nerozumí málem ani intuitivně, proto například vzniká tolik pohádkových paskvilů, kde to všechno pomleli dohromady a výsledek je dost rozpačitý.

Ikona diskutujiciho Bofinka 2013-05-23 04:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nekoukám na TV dlouho, za to vděčím. :-) děkuju za článku

Ikona diskutujiciho Jirka87 2013-05-25 13:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Nevím jestli o tom víš, ale dozvěděl jsem se, že existují obrazovky s tzv. elektronickým inkoustem, které nesvítí – výborné pro čtení knih jako ebook. Více zde – http://www.ebook-ctecky.cz/pomoc-s-vyberem-a11

Ikona diskutujiciho Aya 2013-07-28 07:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Důležité je uvědomit si, že autor napsal knihu v roce 1973. V té době ani Amerika neznala LCD, takže popisované důsledky vyzařování se týkají klasické CRT technologie. Každopádně mě při čtení překvapilo, že autor došel ke stejným závěrům o implantování cizích představ do naší představivosti jako já, jenže on má 40 let náskok :-)

Ikona diskutujiciho lida 2013-08-08 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak tento článek musím ukázat manželovi, který u televize tráví každou volnou chvilku. Souhlasím téměř se vším co je zde napsáno, akorát si nejsem jistá, zda internetová reklama není horší, než ta televizní..co myslíte?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek