Dávejte si pozor na syntetické vůně, mohou vás přiotrávit

14.1.2018 v Prevence 17

Dostat se zdravým způsobem z bodu A do bodu B se stává stále snadnější. Vezměte si, například, letiště. Plničky na plněnou vodu chrání naše oceány a pobřeží před miliony plastových lahví, a zároveň i naše těla před riziky vody balené do plastových lahví. A všimli jste si zdravého občerstvení, které se objevuje na letištích, ba i na čerpacích stanicích? Stále snadněji se tam dají sehnat věci jako organicky vypěstované ovoce, ořechy a sušené maso volně pasoucích se zvířat.

V letištních terminálech teď letí programy sdílených kol, cyklistických stezek, organického rychlého občerstvení a dokonce i stacionárních kol na cvičení.

Stále však existuje jeden velký cestovatelský problém, který musím neustále řešit … nebezpečí syntetických vůní. Nastoupili jste někdy do taxíku, ve kterém vám doslova vyrazila dech vůně chemických látek?

Závratě, bolesti hlavy, únava, astma, žaludeční nevolnost … nejsou jen ve vaší hlavě – po vystavení se vůním zažívají lidé velmi reálné (a často rozmanité) symptomy.

Je to proto, že různé vůně obsahují koktejly chemických látek, které dokážou poškodit doslova všechny systémy v těle, včetně toho imunitního.


Po rozhovorech s kolegy, pacienty a dalšími přáteli a členy rodiny Vám musí být jasné, že nejste jediný, kdo má námitky vůči chemickému útoku, ke kterému dochází v těchto vozidlech.

Chápu, že není posláním taxikářů škodit pasažérům. Ale navzdory rozsáhlým výzkumům, jasně dokazujícím souvislost mezi umělými vůněmi a zdravotními problémy, jsou osvěžovače vzduchu do aut stále snadno dostupné.

Ty staromódní, které si věšíte na zpětné zrcátko, upevňujete na mřížku ventilace, gely a deodorační spreje pro konkrétní auta jsou legální a mnoho řidičů jich naneštěstí stále používá.

Proč by se v taxících měly zakázat běžné osvěžovače vzduchu

Uvádíme stručně pár faktů o syntetických vůních:

• Podle Národní akademie věd přibližně 95% chemických vůní pochází z ropy.

• Řidiči aut, přesyceni syntetickými vůněmi, se mohou stát necitliví a silné vůně si už ani nevšimnou. Říká se tomu čichová únava. Mohla by vysvětlovat, proč se po nastoupení do vozidla cítíte omráčení výpary a vám se zdá, že některým řidičům nepřekážejí.

• Vůně obsahují neidentifikovanou směs přísad, včetně známých karcinogenů, endokrinních disruptorů, alergenů, látek dráždících dýchací cesty, reprodukčně toxických látek a neurotoxických chemikálií. Jediný osvěžovač vzduchu může obsahovat tisíce různých chemických látek.

• Ne všechny symptomy spojené s osvěžovači vzduchu, jsou očividné. K některým méně známým vedlejším účinkům patří dětský průjem a bolesti uší, dermatitida a ventrikulární fibrilace.

Světově uznávaná vědkyně Anne Steinmannová, PhD, zaměřující se na vůně a lidské zdraví, publikovala v roce 2016 studii, která naznačuje, že polovina populace si přeje pracoviště, hotely, letadla a zařízení zdravotní péče bez vůní.

Steimannová také zjistila:

• 34% lidí trpí alespoň jedním negativním vedlejším účinkem vystavování se parfémovaným výrobkům.

• K nejběžnějším příznakům patří dýchací potíže a problémy sliznic, migrény hlavy, kožní problémy, astmatické záchvaty, neurologické problémy a problémy se soustředěním.

• Podle respondentů průzkumu, 20 procent lidí říká, že okamžitě opouštějí obchod, když v něm ucítí parfémované výrobky.

Těkavé organické sloučeniny (VOC), městské a druhotné znečištění

• Těkavé organické sloučeniny, známé také pod anglickou zkratkou VOC, patří mezi nejběžnější chemikálie, které se dají najít v osvěžovačích vzduchu. Při nedávném testování objevil tým Steinmannové v oblíbených parfémovaných výrobcích 133 různých VOC.

• Každý parfémovaný výrobek obsahoval průměrně 17 různých VOC.

• Testované výrobky obsahovaly jeden až osm toxických nebo nebezpečných chemických látek.

• 44% kdekoliv testovaných parfémovaných výrobků obsahovalo od jednoho do 24 různých karcinogenů, včetně 1,4-dioxanu a acetaldehydu.

• Zákony o označování složení nevyžadují, aby se na nálepce objevily všechny ingredience. Ve skutečnosti je většina nálepek opravdu nejasných.

• Jako nosiče chemických vonných látek se běžně používají etanol a aceton. Spolu s VOC a citrusovými a borovými vůněmi byly nejběžnějšími složkami, objevenými ve složení vůní.

• Oblíbená syntetická citrusová vůně limonen může reagovat s ozónem ve vzduchu a vytvářet druhotné znečištění, jako například formaldehyd.

Jedna z možná nejznepokojivějších těkavých organických sloučenin (VOC), běžně nacházená v osvěžovačích vzduchu, je benzen, karcinogenní složka, známá spíše jako toxické znečištění výfukovými plyny.

K příznakům vystavení benzenu patří:

• Ospalost

• Závrať

• Rychlý nebo nepravidelný srdeční tep

• Bolesti hlavy

• Třes

• Zmatek

• Bezvědomí

• Smrt (při velmi vysokých hladinách)

K rizikům dlouhodobého vystavení patří:

• Škodlivé změny v kostní dřeni, které mohou přivodit symptomy anémie

• Zvýšené riziko infekce

• Nepravidelné periody

• Zakrslé vaječníky

• Leukémie

Ftalátová složka

Na obalu osvěžovače vzduchu ftaláty uvedené nenajdete, při chemických vůních ale jde o běžnou složku. A při testech běžných parfémovaných výrobků patří osvěžovače vzduchu do aut mezi produkty s největším obsahem ftalátů.

Tyto škodlivé změkčující chemické látky mohou mít na tělo neočekávané účinky, například:

• Nízká hladina testosteronu

• Astma

• Dušnost

• Reprodukční poruchy

• pozměněná DNA ve spermiích

Bezpečnější volby pro taxikáře

Používejte raději triky na osvěžení vzduchu, které jsou levnější, bezpečnější a fungují spíše na bázi absorpce a eliminace zápachu než na jeho překrytí.

Produkty pro účinné, přírodní čištění jsou například ocet, soda bikarbona a mýdlo z olivového oleje.

Pokud máte raději nějakou přírodní vůni, volbou do rozprašovačů esenciálního oleje v autech jsou organické, esenciální oleje terapeutické třídy.

Dejte si jen pozor, abyste vybrali olej, který dobře snáší běžná populace, například levandulový.

Esenciální oleje jsou silné a mělo by se s nimi zacházet jako s lékem – některé nejsou vhodné po domácí zvířata, děti, batolata nebo lidi s jistými vážnými zdravotními stavy.

(zdroj / do češtiny Alue)

Dodatek Alue:

Párkrát jsem teď koupila nějaký vonný gel od Glade by brise. Do pokojů ne, spíš do předsíně když někomu smrdí boty, nebo na záchody, kde jsem na různé pachy vyloženě alergická a nějaká vůně mi to obvykle ulehčí. Éterické oleje jsou super, mám jich pěknou zásobu, ale občas zkusím i něco jiného, nového. Že by to mohlo být doslova až takhle jedovaté, mě upřímně nenapadlo, protože jsem asi pořád trochu naivní, s vírou že na tyhle věci musí být testy, zákony a že toxickou vůni by do obchodů nikdo nemohl pustit a schválit, aby se náhodou nikdo neotrávil. Nedávno se mi dostal do ruky jeden výrobek, kde byl takový popis, co mi fakt vyrazil dech. Tak jsem to vzala s sebou a rozhodla se do toho trochu šťourat. Podle obalu jsem si našla kontakty, web stránku a poslala tam dotaz. Předpokládám ale, že mi na to nikdo nikdy neodpoví, protože na to asi není moc co říct. Před několika měsíci jsem posílala jiný, nevinnější dotaz společnosti TESCO a také je bez odpovědi. Myslím si, že velké firmy se o naše zdraví a naši spokojenost vůbec nezajímají a kdyby se náhodou někdo otrávil, tak na to mají bandu právníků… Fotku daného obalu vám přikládám níže, je tam i výše zmíněný limonen. Popřemýšlejte, jestli doma náhodou nemáte nějaký jedovatý gel a pro jistotu ho zahoďte, vaše zdraví je přednější a naštěstí existují aromalampy a přírodní éterické olejíčky, které si můžete nakapat a neotrávit se u toho.

Přemýšlím, že bych zkusila poslat nápad do DTestu Tunovi, že by se na ty chemické vůně mohl podívat a že by je mohl otestovat. Co vlastně čucháme za jedy? Myslím si, že by to mohl být výživný díl, co myslíte?

Dobrý den,

Zakoupila jsem váš výrobek určený k provonění domova, ale šokoval mě návod k použití, který uvádíte na obalu. Prakticky je formulovaný takovými bezpečnostními pokyny, jakoby daná pokojová vůně byla vysoce toxická a vysoce nebezpečná pro jakékoliv živé organismy. Takový popis, jaký má vaše pokojová vůně, vídám spíše na obalech žíravin na čištění odpadu. Obal kterého se můj dotaz týká, přikládám v příloze. Můj dotaz na vás je logicky jednoduchý: Nakolik je vlastně tato vůně bezpečná k celodenní inhalaci, pokud se gelu člověk nesmí dotýkat a je takto toxický jak uvádíte? Není neetické prodávat jedovatý výrobek u kterého se předpokládá že ho někdo bude čuchat celý den/týden/měsíc, který poškozuje živé organismy a myslet si, že když to člověk dýchá, tak mu to nic neudělá? Neměly by být použité látky minimálně neutrální, když už to je pokojová vůně? Je vůbec uvedené složení na obale kompletní? Mám pocit že tam není vypsané všechno co to opravdu obsahuje. Pokud je něco tak jedovaté, nemůže se to přece používat k provonění domova a taková nebezpečná věc by se neměla vůbec prodávat lidem, jakto že tohle zákon umožňuje? Jak je to tedy se závadností a toxicitou vašeho výrobku a jak vysoký je výskyt otrav a reakcí u lidí, kteří to doma rozbalí a používají? Po přečtení toho popisu vaše vonné výrobky znova nekoupím a co mám to vyhodím, protože se doma nechci otrávit.

Komentáře

Ikona diskutujiciho vanilková 2018-01-14 06:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky do téhle kategorie bohužel spadají vonné svíčky a vonné tyčinky (je třeba velmi pečlivě vybírat, některé jsou ok…)

Ikona diskutujiciho Daisy 2018-01-14 09:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já používám do auta toto http://www.tomexo.cz/produkty/vune-do-prostoru/vune-do-prostoru-smes-pro-posileni-vnitrni-sily.htm a jinak do domácnosti a pro péči o tělo i další výrobky této firmy.Dávám si pozor i na používání zdravých svíček,takže beru také u tomexa a ještě je dobrý unipar Rožnov pod Radhoštěm.Ale až po Vánocích jsem si uvědomila,že jsem hodně používala aromalampy a v nich ty nejobyčejnější čajové svíčky.Pak jsem se na to zaměřila a zjistila,že to tedy není také žádná hitparáda :-! (vysoké spalování CO2,knoty s obsahem olova atd.)Našla jsem na netu zdravější, ale zatím nepřišly 8-) Takže i na to je potřeba dávat pozor.

Ikona diskutujiciho Daniela 2018-01-14 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já od mala nesnáším jakékoli "vůně" v autě. Jak se rozjedem a dýchám to, tak je mi na zvracení. Nejhorší jsou ty Ambi Pury atd, to nevydržím dlouho a fakt se mi chce blít. Nezkoumali jste někdo náhodou svíčky z Ikei? Mám doma takové fialové a nádherně voní, když k nim čichnu. Jak je zfouknu, tak pak cítím zápach, než zaschne vosk. Nedávno jsem měla zavřený pokoj a svíčku zhasla a pak to cítila. Zajímalo by mě, jestli to neškodí ty výpary nebo mám vždycky vyvětrat.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-01-14 12:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  No, mám obavu že do toho taky spadají… ikejky mám taky doma :-? V tomhle chemickým světě už člověk skoro nic nemůže aby se neotrávil.

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2018-01-14 12:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Že je to škodlivé, stejně jako jiná chemie, tuším už odmalička. Všechno, k čemu mám silný odpor, se ukazuje jako vysoce škodlivé… A všem umělým vůním jsem se vždy bránila (a raději z místa zmizela). I parfemované svíčky mi vadí.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-01-14 14:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

díky za článek. no nevim, jak v taxíku a le doma je to vážně nebezpečné, někdo je k tomu otupělý,a nic mu to třeba nedělá, ale já mám z těch do zásuvky, kuliček i dalších, příšerné bolesti hlavy po pár minutách, které se nedají vydržet. to samé i ty elektro svíce. všimla jsem si ale, že ty levné "srágory" jsou mnohem mírnější, některé téměř neškodné, protože tam je malá koncentrace těch látek. nejhorší mám zkušenost s brise a air vick. nekoupím si ani obyč. svíčku od těchto značek, protože maj na mě tehle efekt taky. nevim,co do toho dávají. na záchodě to až tak nevadí, tam jsem chvilku, ale v pokojích je to děs.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-01-14 14:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jo a pan Hádek prodává čističe s pomerančovou vůní…voní překrásně a jsou neškodné..

Ikona diskutujiciho @ 2018-01-14 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:"Kompozice přírodních éterických olejů navozuje svými teplými tóny hravou atmosféru"-Jo,to je dobrý,hned se u toho puchu rozchechtám!

Ikona diskutujiciho hanka 2018-01-14 16:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Vůně od HannaMaria znám a používám, jsou výborné!

Ikona diskutujiciho Alue 2018-01-14 17:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  bezpečná jo, ale nefunguje :D zkusila jsem všechno možné a stejně mě to poštípe, komáry pořeší jenom chemka. nebo síťky na okna.

Ikona diskutujiciho zdeněk 2018-01-14 17:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Síťky jsou nejlepší. My máme síťky už několik let a ani jedno štípnutí od té doby. :D

Ikona diskutujiciho Daniela 2018-01-14 18:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:Podívám se schválně na složení. Mám ještě obal. Zajímalo by mě, jestli se to vypařuje, když ta svíčka hoří. Přijde mi, že jak ji zhasnu, tak než ten vosk zaschne, to najednou jde cítit a přírodní mi to nepřijde no :-| Máš pravdu, je to na prd. Pořád přemýšlet, co které věci obsahují. Dnes jsem se vydala do Ostravy do obchodu a tam paní krmila mimčo přesnídávkou. Tak jsem si říkala, že mu dává GMO, protože to v tom myslím je. Proto jsme ji přestali kupovat.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2018-01-14 20:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na Vánoce jsem dostal aroma difuzér, na tom bylo také napsáno něco takového. Po delší době, když jsem zavřený v pokoji, tak mi to nepřišlo příjemné, tak jsem to raději dal do obýváku, tam to nijak nevadilo, výhoda je, že se to vypařování dá regulovat pomocí počtu tyčinek, já tam mám 3, protože je to šťastné číslo a vypadá to hezky :-).

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2018-01-14 22:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nepoužívám žádné, protože je mi z nich většinou na blití. To už jsou mi milejší éterické oleje.

Ikona diskutujiciho kalia 2018-01-14 23:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: to jsem chtěla taky napsat, že co mě odpuzuje to je většinou škodlivé a tyto umělé vůně sem patří a vždy patřily

Ikona diskutujiciho Cattail 2018-01-15 13:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Naprostý souhlas. To by mi snad byl milejší přirozný odér těla než ty nápory voňavek… :-(

Ikona diskutujiciho A. 2018-01-17 23:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Zkusenost mam takovou, ze jsem na ty mrchy komary chtela v lete koupit ten "strikac" do zasuvky. Na zadni strane obalu bylo napsano neco v tom smyslu, ze vdechnuti muze zpusobit smrt. Nehorazne jsem se nas****, protoze je to strasny nesmysl. Prece to strika nebo rozprasuje nebo co to vlastne dela, jde to proste do prostoru, tak je jasne ze to celou dobu vdechujes… Navic mam doma male ditko… Takze od te doby se temto nesmyslum vyhybam sirokym obloukem a radeji jsme postipani od komaru nez podporovat tuhle sprostotu!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek