Všichni jsme slyšeli o fenoménu déjà vu. To je stav, při kterém máte pocit, že to, co právě prožíváte, se vám už stalo. Tento zážitek je mezi lidmi tak běžný, že déjà vu inspirovalo k tvorbě i umělce a zpěváky jako třeba Beyoncé, nebo legendy heavy metalu Iron Maiden.
Podle některých oficiálních výzkumů není déjà vu nic jiného, než trik mozku, který nás klame. Můžeme být přesvědčeni, že jsme znovu zažili stejnou zkušenost (v tomto nebo minulém životě!). Vědci tvrdí, že současná zkušenost může jednoduše stimulovat oblasti v našem mozku, kde byly uloženy vzpomínky na podobné zkušenosti.
Duchovnější směry naznačují, že čas není lineární. Pokud osoba zažívá růst vědomí, je spojena s tím, co psycholog Carl Jung nazval „kolektivní nevědomí“, nebo „božská mysl“. V této oblasti je čas kruhem a události lze předvídat.
Sen ve snu?
Termín „déjà vu“ pochází z francouzštiny a znamená „již viděn“. Popisuje nejdiskutovanější z několika jevů typu „déjà“.
Nedávná studie se zaměřila na podobný (přesto v něčem odlišný) případ: déjà-rêvé. Pokud umíte trošku francouzsky, již víte, že tento termín znamená „již vysněný“.
Jak název napovídá, déjà rêvé je stav, ve kterém má jeden člověk pocit, že v minulosti měl sen o skutečném zážitku. Že to prostě už viděl ve snu!
Zážitek déjà rêvé se liší od věšteckého snu
Zatímco věštecký sen odkazuje na něco, co interpretujeme jako znamení pro budoucí událost (a poté se podle toho můžeme nějak zařídit), déjà rêvé je spontánní pocit, že to, co se nám zdálo dříve, je to, co nyní zažíváme.
Výzkum publikovaný v časopise Brain Stimulation zkoumal tento jev u epileptických pacientů v letech 1958 až 2015
Vědci vyvolali déjà rêvé zážitky pomocí elektrické stimulace mozku (EBS). Může to znít neskutečně, ale tato vědecká metoda přináší zajímavé výsledky o fyziologických snech a o tom, jak vnímáme realitu. Zatímco většina výzkumů se soustředí na REM fázi spánku (tehdy děláme rychlé pohyby očí), sny mimo REM též představují důležitou součást našich snů a mělo by se jim věnovat více pozornosti.
Tři typy Déjà Rêvé
Vědci, kteří se studie účastnili, rozlišují tři různé typy déjà rêvé:
Může to být vzpomínka na konkrétní sen (epizodický)
Připomínka na vágní sen (povědomý)
Zkušenosti, ve kterých se subjekt cítí, jako by snil (doslova „stav zasnění“).
Co to znamená pro člověka, který zažívá něco podobného? Je to jen hra mysli, nebo schopnost vnímat čas nelineárním způsobem?
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019
Poslední komentáře
-Q Prekrasny clanek. Sla mi husi kuze. Moc se…
-Will Díky za články. Málo lidí vychováváno, když něco…
-Josef Wov to je hustý, a není něco co…
-Petr Po přečtení dnešního článku se mi udělalo moc…
-Dalimil