Dobře utajené glutamáty

29.12.2013 v Prevence 15

Co v těle způsobují glutamáty?

Jak moc jsou vlastně nebezpečné? – Věděli jste, že vás při ,,správných“ podmínkách mohou i zabít?

Výrobci reagují na stále lépe uvědomělou veřejnost velice fikaně: PODVODEM. Přinutí vás kupovat glutamát, aniž byste o tom věděli.

Přestávají uvádět na obalech E-620 apod., ale maskují glutamát hezky znějícími popisky, které vypadají velice sympaticky, nevinně a nevzbuzují téměř žádné podezření.

Jsou dokonce tak moc drzí, že potraviny s obsahem glutamátu nadepíšou ,,bez přidaných sajrajtů a glutamátů“, a dolů malým písmem napíšou jen ,,kvasnicový extrakt“. – Vy to koupíte, jíte glutamát, myslíte si jak strašně zdravě žijete a výrobce je za vodou. – Vítejte v Kocourkově.


Chcete vědět více? – Podívejte se na toto krátké a výstižné video, kde jsou navíc nové ,,krycí názvy“ glutamátu řečeny:

http://www.stream.cz/nejnovejsi/adost/10000618-dobre-utajene-glutamaty

Určitě je dobré vědět, že už dávno nelze věřit tomu, co je napsané velkým veselým olístkovaným zeleným písmem na přední straně obalu. Musíte se dívat na to drobné písmo, které je schválně tak malinké, aby nebylo možné ho číst. Jedině tam je možné se při troše štěstí dopátrat, jaký jed vám tam dali.

Web doporučovaný ve videu najdete zde: http://www.chemievjidle.cz/

Mimochodem k potravinám, které jsou ve videu ukázány:

Všimněte si, že schované glutamáty se najdou nejčastěji v jídle, které vůbec kupovat nepotřebujeme. Brambůrky? Bujony? Sojovky? Kořenící směsi? Pizza z mrazáku? – Nic z toho nejsou základní potraviny.

A zde se naráží také na rozežranost spotřebitelů: Opravdu se neobejdeme bez instantních polívek, brambůrků Bohemia a podobných hnusů? – Nestačí prostě koupit máslo a vypadnout?

Jestli se stravujete doma a potřebujete bujon nebo sojovku, aby vaše jídlo bylo dobré, tak je to tím, že asi špatně vaříte, protože nic takového do jídla přidávat nemusíte, aby mělo grády a abyste si pochutnali. Vše je o zvyku a o tom, jak umíte používat koření. Polívky v sáčku a párečky také vůbec nemusíme kupovat a v pohodě se doma obejdeme bez nich.

Je na každém z nás, aby uvážil, jestli se bude učit neustále zpaměti nové krycí názvy všelijakých sajrajtů, anebo jestli začne žít skromně a nakupovat/jíst pouze to nejzákladnější…. Protože potom si stačí vybrat pár dobrých věcí, u kterých zůstanete a máte po starostech.

Dost velký vliv na nákupy má televize. Člověk jde mezi regály a u toho mu tančí před očima všechny ty barevné a veselé postavičky. – Když nebudete mít doma televizi a nebudete koukat na ty reklamy, hned jde nakupování mnohem snadněji a je střízlivější.

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho sepťa 2013-12-29 10:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To video je až moc jednostranné. Z komentářů pod videem jsem pochopil, kde je problém:

Ikona diskutujiciho Jarka 2013-12-29 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue. Je mi jasný, že do lidí systém cpe jen samé "mňamky" jen aby bylo víc nemocí a míň lidí na světě. Jenže kdo není ovce a tupec, který čumí furt na hloupý reklamy a přemýšlí svojí hlavou tyto chemický koktejly nekupuje. Pěkný den.

Ikona diskutujiciho Léňa 2013-12-29 11:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za článek, Alue.

Ikona diskutujiciho viktor 2013-12-29 12:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sojovka je zbytečnost? Tady asi nikdo neslyšel o asijské kuchyni (btw tam ten glutamát sypou po kýblech i tak a přesto nějak moc dlouho žijí 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-29 13:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Asijci glutamát vynalezli a začali ho cpát všude. Naplňuje novou chuť ,,umami"- pocit sytosti a plnosti na jazyku. Pravda… Ale předtím samozřejmě měli kuchyni bez glutamátu.

Ikona diskutujiciho Firzen 2013-12-29 13:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda, moc díky za tenhle článek. Až doteď jsem si myslel, že ve výrobcích s nápisem "Bez glutamátu" opravdu glutamát není. :D

Ikona diskutujiciho Jndr 2013-12-29 14:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Z ADOST se stává bulvár a proto je třeba obzvlášť dávat pozor na to co prohlašují. Můj postoj ke glutamátu je takový, že se vyhýbám potravinám s glutamátem a to z toho důvodu, že je to známkou méně kvalitní potraviny a proto je třeba zvýraznit jeji chuť. Naopak se nebráním rajčeti, nebo kvasnicovým extraktům. Navíc ADOST skandalizuje glutamát v extraktu. To by potom muselo být napsáno i na protlaku nebo na kvasnicích, že obsahují glutmát. Nebo taky, že citrón obsahuje kyselinu citronovou, jablko, že má kyselinu askorbovou a brambory že obsahují bramborový škrob. V tom vidím problém tohoto dílu ADOST.

Ikona diskutujiciho Števo 2013-12-29 14:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Len tak mimochodom, nie sú to len chipsy, bujóny…ale aj salámy, klobásy, párky, šunka a veľa mäsových výrobkov.

Ikona diskutujiciho skandinavianlovers 2013-12-29 15:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro vegany a vegetariány je sojovka tak trochu nezbytná.

Ikona diskutujiciho Evča77 2013-12-29 17:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, jak je to s pravými sójovkami podle tradiční receptury (dají se koupit ve zdravé výživě) – ty se vyrábí jen ze sóji, vody, soli a pšenice a měly by fermentovat několik měsíců. Ve výsledku sice taky obsahují glutamáty, ale vzniklé přírodní cestou. O sóje jsem četla tyhle dva články: http://www.jimejinak.cz/?s=glutam%C3%A1ty Docela by mě zajímalo, jestli je to pravda… Sama pravou sójovku v dobré víře používám

Ikona diskutujiciho Mája 2013-12-29 19:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem se podívala na video a byla jsem ohromena jak nás zase obelhávají. Jenže ten moderátor se pořád tak divně usmíval, měla jsem z něj divný pocit. Nedalo mi to  a trochu jsem projela internet. Různé články, z různých zdrojů,( proto neuvádím adresy) a ze všech vyplynulo, že oni tam ty glutamáty opravdu nepřidávají, ale vyskytují se tam přirozeně. Stejně jako v zelenině( hrášek,rajčata, houby apod.) I naše tělo obsahuje přirozeně glutamáty (samo si vyrábí)Tím samozřejmě nechci říct, aby jsme jedli potraviny s přidávaným glutamátem, to opravdu ne, jen musíme rozlišovat. Autoři videa nám neříkají pravdu, ale polopravdu. A jak známo "Půl pravdy je horší než lež."

Ikona diskutujiciho Vika 2013-12-29 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale pozor, není zase "sojovka" jako sojovka.Ta pravá japonská Shoya nebo Tamari je naopak lék pro střeva a glutamát

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-29 19:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé tenhle pořad mám ráda. Od té Anny Strunecké si chci koupit ty její dvě knížky: Doba jedová a varovné signály očkování. A teď jsem se o ní dokonce dočetla, že prý taky získala bludný balvan za "zapojení vesmírného vědomí do výuky studentů Přírodovědecké fakulty UK v Praze", chudák…Ale snad to vzala s humorem tak jako ty;):D Goji si kupovala dříve mamka a Chlorellu použivá již dnes. Jinak máš pravdu, dobře vařit se dá i bez těch sajrajtů a do čínské restaurace můžeme zavítat a i tak se těmto špatnostem vyvarovat. Mám jednu kamarádku, která studuje vysokou v Praze a aby jí vůbec mohla studovat musí si kupovat tyhlety sáčkový polívky, protože to jsou levný srajdy žejo…a je mi jí teda dost líto, že si kvůli nějakýmu titulu nechá takhle kazit svoje zdraví, který má člověk jenom jedno.

Ikona diskutujiciho Auri 2013-12-30 14:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sojovka jde koupit i bez glutamatu :-)

Ikona diskutujiciho Kristýna 2014-01-18 12:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všem doporučuji starou knihu: Fit pro život, jsou dva díly. Je tam hodně o potravinářském průmyslu, co tělo nedokáže strávit a proč máme vlastně pořád hlad a tendenci se přejídat. Na této knize se podílel bývalý zaměstnanec potravinářského průmyslu s chemickými znalostmi. Opravdu jedna z nejlepších knih, co jsem četla o potravinách.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek