Skutečná příčina závislosti není pokaždé o psychickém problému. Duchovní bádání ukazuje, že závislost má často svou hlavní příčinu v duchovní úrovni. Tento článek doporučuji přečíst jednotlivcům a jejich rodinám, kteří bojují se závislostí.
Pohled moderní vědy na příčiny návykového chování
Neexistuje jednotný názor na etiologii (příčinu), prevenci a léčbu závislosti. Americká publikace s názvem „Teorie o zneužívání drog: Vybrané současné perspektivy“, přišla se čtyřiceti třemi teoriemi chemické závislosti a nejméně patnácti metodami léčby.
Mnoho lidí věří tomu, že návykové chování, jako je hazardní hraní a alkoholismus, jsou „nemoci“. Jiní je považují za chování naučené, jako reakci na složitou souhru mezi dědičností a faktory vnějšího prostředí. Jiní lidé zase argumentují ve prospěch genetické příčiny.
Někteří badatelé poukazují na to, že na rozdíl od většiny běžných onemocnění, jako je tuberkulóza, která má určitou příčinu (mikrob) a určitý model léčby, se kterým všichni souhlasí, neexistuje přesvědčivá příčina nebo definitivní léčebná metoda, se kterou by všichni souhlasili u většiny typů návykového chování. Tím vznikají problémy s prevencí a jednotnými léčebnými přístupy.
Duchovní výzkum příčin závislosti
Diagnostiku konkrétní duchovní příčiny závislosti dokáže duchovně vyvinutý člověk, který dokáže vnímat jemnohmotnou dimenzi. Osoba s aktivním šestým smyslem (ESP) může také intuitivně vnímat základní příčinu.
Velikost „známého světa“ ve srovnání s „jemnohmotnou duchovní dimenzí“ je v poměru 1:nekonečno. Prostřednictvím různých metodologií duchovního výzkumu můžeme nahlédnout do duchovní dimenze a zjistit, do jaké míry ovlivňuje naše životy. Je však vhodné dodat, že jemnosti a odstíny různých duchovních faktorů a jejich souhra mohou být velmi složité a spletité. Z tohoto důvodu lze v nejlepším případě zdokumentovat až 80% přispívajících duchovních faktorů.
Měli bychom mít na paměti skromnost a umět si přiznat, že lidstvo jistě stále neví vše o světě za oponou a kdo někdy skutečně hluboce bádal, brzy přišel na to, že objevit či ověřit a změřit jde jen to, co dokážeme pochopit a co cíleně hledáme. To, o čem nevíme že existuje a nemáme pro to pojmenování, nám logicky unikne. Možná je z duchovního světa nepoznaného i více než 20%, nicméně toto je orientační hodnota, na které se obecně senzibilové setkávají v názorech.
Avšak i s tímto omezením je duchovní výzkum celistvý, dělá-li se dobře a nabízí dobré pochopení toho, proč se určité věci dějí.
Duchovní výzkum zkoumající základní příčiny závislostí přinesl následující výsledky:
Příčina závislosti: Průměrné procento
Fyzická závislost na látce: 30%
Mysl a ego 30%
Duchovní příčiny,( tj. posedlost duchy nebo zesnulými předky, kteří chtějí zažít návykovou látku prostřednictvím osoby, kterou vlastní) 40%
Údaje se budou případ od případu značně lišit. Důležitým bodem je, že existuje vysoká pravděpodobnost duchovního vlivu, který v současnosti moderní věda nezná a neřeší.
I když závislost může být zpočátku způsobena psychologickými důvody, destruktivní energie mohou později využít této slabosti člověka a ovlivnit ho. Závislost, která původně mohla začít z fyzických nebo z psychických důvodů, se tak brzy vystupňuje v duchovní problém.
S ohledem na tuto skutečnost je například zcela pochopitelné, že 68% kuřáků v USA by chtělo přestat kouřit, ale zatím se jim to nedaří. Závislí se nedokážou vzdát závislosti, i kdyby chtěli, kvůli vlivu, který na závislého má destruktivní energie.
Mezi zesnulými předky a duchy jako duchovními příčinami závislostí, tvoří zesnulí předci 30% duchovních důvodů závislosti a temné energie nebo škodliví duchové tvoří 70%.
Duchové, nebo subtilní těla zesnulých předků, ovlivňují nebo posednou lidi ze dvou hlavních důvodů:
1. Aby uspokojili vlastní touhu po návykové látce
2. Obtěžují toho člověka tím, že z něj udělají závislého
Lidé s více závislostmi mohou být ovlivněni více duchy či předky, nebo pouze jedním.
Recidiva návykového chování je v oblasti závislosti velmi bolavým tématem. Je to považováno za známku selhání. Duchovní výzkum ukazuje, že pokud je duchovní dimenze hlavní příčinou mnoha závislostí, je to i jeden z důvodů nízké úspěšnosti léčby, která se provádí pouze na fyzické a psychologické úrovni.
Fyzikální léčba znamená rehabilitaci zahrnující vysazení látky a následnou léčbu abstinenčních příznaků chemickými léky. Chemikálie jako metadon, se používají jako bezpečnější náhrada za původní zneužívanou látku. Psychologická léčba zahrnuje poradenství, formální a/nebo neformální psychoterapii atd. s fyzickou léčbou, nebo bez ní. Kolem 90% závislých na heroinu a opiátech však recidivuje.
Jedna studie zjistila, že ze 109 subjektů, které dosáhly střízlivosti při odvykačce na heroin, z nich 99 opět recidivovalo. Z těchto 99 lidí, kteří recidivovali, tak 64 učinilo během jednoho týdne. (Zdroj: Smyth et al., 2010)
Míra relapsu metamfetaminu dosahuje až 87%. (Zdroj: Brecht a Herbeck, 2015).
Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIAAA) uvádí, že asi u 90% lidí v rekonvalescenci pravděpodobně dojde k recidivě alespoň jednou za období čtyř let. (Zdroj: The National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism)
Závislost z pohledu osudu a svobodné vůle
Podle duchovní cesty jednání (Karmayoga) jsou všechny naše činy buď předurčeny (nejsou v našich rukách), nebo podléhají naší svobodné vůli (jsou pod naší kontrolou). Názory na to, do jaké míry je osud člověka řízen nebo ne, se různí a navždy na toto téma jistě budou vznikat diskuze. Určitě také záleží na míře uvědomění jedince, na míře jeho aktivity a vědomého přístupu k vlastnímu životu.
Jeden z pohledu senzibilů, kteří se tématem předurčení zabývali a snažili se tento poměr změřit je, že v současné době je asi 65% našich činů předurčeno a 35% je řízeno naší svobodnou vůlí. V případě závislostí je však podíl předurčeného prvku daleko větší, protože závislý člověk nemá plnou kontrolu sám nad sebou.
Velké životní události, jako narození, svatba, velké nehody a smrt, jsou dokonce dle některých senzibilů předurčeny zcela, t.j. role osudu v těchto případech je 100%.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2025
O autorce
Alue K. Loskotová je holistická léčitelka a spisovatelka. Zabývá se duchovním rozvojem, psychospiritualitou, mimosmyslovým vnímáním a poradenstvím. Pomáhá klientům v nalezení duchovní a energetické harmonie prostřednictvím terapií na duchovniterapie.cz a článků na aluska.org. – více
Poslední komentáře
-ed Nezapomínal bych ani na genetiku nebo zkrátka to,…
-Petr Pan Mému komentáři někde zmizel začátek, proto ještě doplním…
-***** cílem není odpočinek. Cílem je spojení s absolutnem,…
-armag Úsmev ..... Život je dar .... A každý…
-mikulas gera