Naše rostoucí odcizení od přírody, jejím zázrakům, síle, moudrosti a kráse, nás vede nejen k tomu, že ji bez rozmyslu zneužíváme a kazíme, ale také k tomu, že při tom očerňujeme a sabotujeme sami sebe.
Přizpůsobení se šablonovitému obrazu toho, jak by měl vypadat náš život podle společnosti, nás přivedlo k tomu, že jsme se stali hluboce nešťastnými lidmi. Hromadíme peníze a majetek v naději, že se staneme bohatými, váženými a slavnými, držíme zvrácené diety, každý večer po večeři zaplavujeme mozky násilím a nenávistí, omamujeme a otupujeme své smysly, aby nám pomohly uniknout před nejistotou a prázdnými existenciálními dírami…
Naše životy jsou často projevem tichého zoufalství a přidušeného šílenství natřeného lesklou, šťastnou fasádou. Začít cestu k uzdravení však může být stejně jednoduché, jako udělat krok ven ze dveří.
Na světě existuje mnoho forem terapie a všechny většinou zahrnují sezení v čisté, sterilní místnosti s pečlivě kontrolovanou teplotou. Na tom samozřejmě není nic zvlášť špatného, je to jen jedna z mnoha forem léčení sebe sama. Další formou je terapie přírodou, neboli ekoterapie.
Většina lidí to má v sobě naprosto přirozeně. Už od dětství cítí nesmírnou lásku a jsou fascinováni přírodou. Od vytváření vlastní „pohádkové zahrádky“, sledování stříbrných stop šneků a slimáků a schovávání se na stromech až po pěstování vlastních bylinkových zahrádek, pěstování vlastní zeleniny a objímání stromů, příroda je jako domov.
Proč je dobré praktikovat ekoterapii tak často, jak jen to jde? Je to snadný způsob, jak se znovu spojit s pravdou existence, a sice že:
– Všichni jsme oživováni stejnou silou, která oživuje veškerý život. Proto jsme všichni vzájemně propojeni, nikoliv odděleni.
– Naše problémy a soukromé záležitosti jsou v souhrnu věcí velmi malé a bezvýznamné.
– Život je souhra dávání a braní. Čím více dáváme, tím více dostáváme. Čím více bereme, tím více musíme pracovat na obnovení rovnováhy.
A nejen to, ekoterapie pomáhá pročistit mysl, omladit smysly, povzbudit tělo a uzdravit srdce. Je prokázáno, že ponoření se do přírody má řadu blahodárných účinků na zdraví, jako je snížení úzkosti a deprese, snížení krevního tlaku, posílení sebevědomí, zvýšení fyzické vitality, boj proti nemocem a pěstování pocitu sounáležitosti.
Způsoby, jak můžete ekoterapii učinit součástí svého života
Jděte na procházku
Po své zahradě, v lese, nebo v nejbližším parku.
Posaďte se venku a vdechujte vůně přírody
Jaké vůně můžete zachytit jemně se vznášející ve vzduchu? Bazalku? Růže? Levanduli? Příroda je nejlepší aromaterapeut.
Projděte se bosýma nohama po trávě
Dávejte si pozor na psí výkaly a další nepříjemnosti! Najděte si čistou trávu, ať už na zahradě nebo na místním hřišti. Tento postup je forma uzemnění, pomáhá rozptýlit stagnující energie v těle a vstřebat čerstvé, živé energie země.
Posaďte se pod strom nebo ho obejměte
Objímání stromů, ačkoli je některými nevědomými smutnými dušemi hanobeno jako podivínství, má opodstatnění. Bylo i studiemi prokázáno, že se skutečně budete cítit lépe. Ale nemusíte se objímat s kmenem stromu, abyste z toho měli užitek. Prosté sezení zády ke stromu je účinný způsob, jak se znovu dostat do kontaktu s životem a bytím.
Vydejte se na pozorování ptáků
Kolik ptáků dokážete vyjmenovat a potkat?
Vydejte se sbírat peří, květy nebo mušle
Pokud máte to štěstí, že jste v blízkosti oceánu nebo v blízkosti nějakého lesa, můžete být kreativní a vydat se na výpravu za krásnými přírodními drobnostmi. Možná byste je rádi sbírali pro umělecký projekt, nebo byste si prostě jen rádi vedli soukromou sbírku pro vlastní potěšení. Velmi dobrá zábava je postupně schraňovat křemeny a pak si z nich dělat dekorativní cestičky a umělecké kreace na zahrádce.
Sledujte oblohu nebo oceán
Obloha a oceán jsou jedny z nejklidnějších a nejsymboličtějších aspektů přírody. Obloha a oceán jsou obrovské, nekonečné, a proto pomáhají rozšiřovat mysl a posilovat pocit rozlehlosti v nitru člověka.
Založte si malou zahrádku
Péče o zahradu a o život v ní je nesmírně uklidňující a příjemná. Můžete se rozhodnout pro výsadbu květin, bylinek, zeleniny, ovoce nebo exotických druhů rostlin – možností je nekonečně mnoho.
Foťte
Možná si rádi vyfotíte pavučiny po dešti, krásné jezero, duhu nebo řadu dalších výjevů přírodních krás.
Sbírejte květiny
Sbírejte a lisujte květiny v těžkých kníhách a použijte je na vlastnoručně vyrobená přáníčka, udělejte si herbář, nebo čaj. Nezapomeňte přírodě za takový dar poděkovat a nebuďte při trhání příliš chamtiví.
Vyrobte ptačí hnízdo nebo budku a umístěte ho na strom
Ať už použijete klacíky, jehličí, srst nebo dřevo, je to zajímavý způsob, jak něco přírodě vrátit.
Sbírejte jídlo
Vydejte se na sběr divoce rostoucích, lokálně pěstovaných jedlých rostlin.
Procházka v dešti
Pokud není den příliš chladný, projděte se v lehkém dešti. Buď si vezměte deštník, nebo ne. Jsme zvyklí déšť nenávidět, ale podobně jako vodoléčba studenou sprchou je déšť nejen nesmírně energizující (déšť z nebe má zvláštní elektrizující energii), ale také uklidňující. Dostane vás do kontaktu s přírodními živly. Nezapomeňte se však poté hned převléknout do suchého.
Sedněte si a nic nedělejte
Nemusíte nutně něco dělat, abyste mohli využívat výhod ekoterapie. Často je nicnedělání a pouhé bytí tím nejlepším způsobem, jak znovu navázat kontakt se sebou samým, s ostatními a se světem.
Dnes více než kdy jindy je ekoterapie neocenitelným způsobem léčby našeho neurotického lidského stavu. Deset minut denně vědomě strávených ve spojení s přírodou může být vše, co potřebujete k převratné změně způsobu, jakým žijete svůj život.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-***** Osobne by som každému radil pozrieť seriál Stargate…
-mikulas gera Raději dovysvětlím. Článek je o konspirátorském pekle, stavu,…
-Alue K. Loskotová Sypou to mnohem déle, pamatuju si, že jsem…
-armag To je pravda co se týká toho počasí.…
-Jarka