Vykuřování je obřadní praxe, při níž se spalováním určitých bylin a rostlin vytváří kouř, který se pak používá k očištění osoby, prostoru nebo předmětu. Jedná se o rituál, který se praktikuje již po staletí v mnoha různých kulturách po celém světě, přičemž každá z nich má svůj jedinečný původ a varianty.
Nejstarší záznam o vykuřování
První doložené důkazy o praktikování vykuřování pocházejí ze starověkých textů a artefaktů více kultur, konkrétně starověký Egypt, kde se praktikovaly obřady s vykuřováním pomocí různých bylin a pryskyřic. Ve starověkém Řecku se k energetické očistě a vyčištění prostoru používal sušený tymián. V původních indiánských kulturách se k vykuřování už před několika set lety nejčastěji používala šalvěj a dodnes je velmi populární.
Původní obyvatelé Ameriky
Jednou z nejznámějších kultur, která tradičně praktikovala vykuřování, jsou právě původní obyvatelé Ameriky. Pálení posvátných bylin je nedílnou součástí mnoha indiánských tradic, včetně kmenů Lakotů, Čerokíjů a Apačů. V těchto kulturách se vykuřování používá k očistě mysli, těla a ducha a k vytvoření harmonického, klidného prostředí. Šalvěj je nejčastěji používanou bylinou při indiánských obřadech, ačkoli se používají i další byliny, jako je tomkovice vonná, cedr a tabák.
Vstoupit do pestré nabídky vykuřovadel ZDE
Starověký Egypt
Ve starém Egyptě bylo vykuřování známé pod pojmem „fumigace“. Staří Egypťané věřili, že kouř má moc zahnat zlé duchy a očistit tělo i duši. Při fumigačních obřadech používali různé byliny a pryskyřice, jako je myrha, kadidlo a jalovec.
Starověké Řecko
Staří Řekové také praktikovali vykuřování, i když jejich obřady se od obřadů v jiných kulturách poněkud lišily. Používali sušený tymián, o kterém věřili, že má silné očistné vlastnosti. Tymián pálili a zbylý popel pak sypali na zem, aby ji očistili.
Hinduismus
V hinduismu se vykuřování nazývá „dhoop“ nebo „havan“. Je důležitou součástí mnoha hinduistických obřadů a používá se k očistě mysli, těla a prostředí. Nejčastěji používanými bylinami při hinduistických obřadech jsou santalové dřevo, kadidlo a myrha.
Moderní vykuřování
V moderní době je pálení vonných pryskyřic a bylin stále populárnější a tuto praxi si osvojilo mnoho lidí z různých kultur a prostředí. Často se používá při duchovních a holistických praktikách, jako je meditace, jóga a očista prostor. Nejčastěji používanými bylinami modenrí doby jsou šalvěj, palo santo a kadidlo.
Co mám při vykuřování říkat?
Takže jste si řeki, že to taky zkusíte, ale nevíe jak začít a jak postup pojmout? Toto záleží zcela na vás. Špatné energie můžete čistit například slovy: „Žádám, aby všechny špatné entity okamžitě opustily můj domov. Nejste zde vítáni. Vítáni jsou zde pouze ti, kteří mají nejvyšší vibrace pravdy, lásky a světla.“
Tuto mantru můžete opakovat stále dokola po celou dobu, kdy vykuřujete. Nebojte se ji upravit podle toho, co s vámi rezonuje.
Podrobný návod jak na to najdete v článku „Vykuřovadla“ v eshopu Alue.cz ZDE
Tato praxe má bohatou historii. Ať už jste indián, starověký Egypťan, nebo moderní duchovní hledač, vykuřování je mocný a účinný způsob, jak se spojit s božstvím a vnést do svého života více klidu a harmonie.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-***** Moc pěkně a čtivě napsáno...
-Jana Byl už podvečer a stmívalo se, také jsem…
-není Já našel mimozemšťanku, nesmrděla a nic nejedla, žila…
-není