Když naše unavená hlava leží v noci na měkkém polštáři, naše Já je vrženo do sféry zasuté paměti v naší individuální mysli. Náhle vstoupíme do hlubin své psychiky a zabýváme se pečlivou dokumentací různorodých životních událostí v říši našeho podvědomí.
Přestože naše sny mohou být matoucí a někdy i děsivé, jsou pro naše emocionální zdraví životně důležité. Je zajímavé, že jedním z nejčastějších společných problémů, které mají lidé trpící depresí, je nespavost.
Lucidní snění má silné paralely s hypnoterapií. Obě věci pracuji s nevědomými představami a vzorci; obě mohou zahrnovat změnu těchto představ tak, aby odrážely zdravější obraz těla a myšlení; obě rozbalují metaforický a symbolický jazyk snů a obnovují potlačené vzpomínky. V obou případech lze rozpoznat a pochopit příčinu našich strachů a obsesí a v mnoha případech může být toto jednoduché rozpoznání katarzní a vést ke konstruktivní a trvalé změně.
V lucidním snu se stáváme ekvivalentem „velmi hypnotizovatelného“ subjektu, protože jsme vědomě v nevědomí. Nacházíme se v trojrozměrném, vícesmyslovém, na myšlenky reagujícím světě, který může vypadat, cítit, chutnat, znít a vonět stejně reálně jako bdělá realita.
Když pracujeme s hlubokými nevědomými představami a vzpomínkami, které se zde objevují, můžeme takto ve svém těle vyvolat léčivé reakce.
Lucidní snílci hlásí úspěchy při fyzickém uzdravování ze stavu lucidního snu. Když vstoupíte do těchto sfér a zvyknete si na lucidní prostředí, můžete si tam promítnout situaci, kdy na svém těle provádíte léčení rukama s konkrétními záměry. Výsledky, které pak začnete pozorovat, mohou být ohromující. Jednoduchá projekce, při níž si představíte, jak vysíláte světlo tam, kde je ho zapotřebí, vytvoří ve vaší mysli a těle posun směrem k léčbě, k aktivaci ozdravného procesu.
Pokud delší dobu neprožíváme kvalitní spánek se sny, trpíme. Funkce snění je doslova zakotvena v naší DNA (spolu s prakticky všemi ostatními živými organismy na Zemi). Sny jsou mnohem víc než jen podivné projevy naší fantazie, nebo jen podvědomí hodnotící uplynulý den, či týden. Na různých úrovních pod našimi sny se odehrává mnoho dalších skrytých věcí. A čím více pozornosti jim věnujete, tím více začnete vidět základní význam své snové krajiny. Sny nám pomáhají léčit se, omlazovat se a zlepšovat naši schopnost zvládat stres a každodenní činnosti.
Na podvědomí, které řídí mechanismus snění, se můžete dívat jako na knihovnu, která obsahuje svazky poznatků o vás, například jaké jsou vaše skutečné emoce, kdo vás citově ohrožuje atd. Přestože mnohá z těchto tajemství byla pohřbena hluboko pod územím vědomé mysli, při snění se ozývají jako známý hlas, a to natolik, že často věříme, že naše sny jsou skutečné, když se v nich nacházíme. I mimo sny se někdy probouzíme se silnými emocemi, které vnesou zbytkový vliv i do našeho bdělého života. Někdy se i stává, že vlastně nevíme, zda se nám v paměti vybavuje skutečná vzpomínka, nebo zda to byl sen.
Když se vědomě snažíte o přístup ke snové mysli, začnete svou psychiku modelovat, a to tak hluboce, že se vaše cesta za lucidním sněním stane automatickou. Podvědomá mysl pracuje se symbolickým vzorováním a čím více jí věnujete pozornosti, tím více vám může pomoci zažít neuvěřitelné okamžiky emočního rozuzlení. Můžeme si toho všimnout, protože řídí v podstatě vše v lidské psychice, co vyžaduje automatické opakování, například tlukot našeho srdce, ruce před sebou když zakopneme, nebo dokonce i to, jak reagujeme na situace a lidi v našem životě. A tkanina, v níž je mnoho z těchto vzorců utkáno hluboko v nás, je mechanismus snění.
Snění a posttraumatická stresová porucha
Výzkumy zjistily, že provádění psychických praktik, jako je lucidní snění, hypnóza a meditace, může výrazně pomoci při zotavování se z traumatu. Prožívání posttraumatické stresové poruchy má hodně společného s vnímáním hrozeb. A díky lucidnímu snění se snící mohou naučit překonávat své obavy tím, že si uvědomí, že tyto hrozby jsou neopodstatněné. Díky praxi lucidního snění začnete být svědky strachu z pohledu třetí osoby. Tato mírná disociace poskytuje pocit svobody, což nám umožňuje opustit strach vytvořený sebou samými a vyčerpávající příběhy obecně.
Dobrým příkladem je, jak lidé používají lucidní snění k překonání opakujících se snů a nočních můr. Zajímavé je, že výzkum ukázal, že existuje přímá souvislost mezi lidmi, kteří mají opakující se noční můry, a těmi, kteří trpí OCD, úzkostí a posttraumatickou stresovou poruchou. Výzkum však také ukázal, že lucidní snění může lidem pomoci bojovat s těmito poruchami a ukončit opakující se sny tím, že změní zážitek ze snu prostřednictvím vědomého vedení.
Čím více se naučíte vědomě řídit výsledky svých snů, tím více budete vědomě řídit i svůj bdělý život. Posilování svalů vašeho nevědomí, vám poskytne jiný stav vědomí i ve vaší vědomé mysli. Vystoupení z první osoby (Já) prostřednictvím snění, vám může pomoci vyléčit rány, které vás v životě postihly.
To vše je možné díky nácviku lucidního snění. Chce to čas, trpělivost, a dokonce i trochu toho know-how, ale může se to naučit každý člověk.
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-asdf proto byly ty kameny zničeny. Brzy se odehrají…
-armag Chemtrails se používají hlavně k řízení počasí, zastínění…
-martin ****** Zajímat se o fungování světa je potřeba, ale…
-martin ****** Tak to rozhodně.
-Alue K. Loskotová