Žijeme v náročném světě, který nám neustále přináší stres. Jak se s tím vypořádat? Tajemství šťastného a zdravého života může být jednoduché, je o změně způsobu našeho myšlení.
Mozek je velice složitý orgán, který se může měnit. Jsme schopni změny způsobu našeho myšlení i jednání, nebo jak reagujeme na svět kolem nás. Většina lidí si neuvědomuje, jak velkou kontrolu nad svými myšlenkovými procesy můžeme mít, pokud na tom začneme aktivně pracovat.
Určité automatické reakce jsou v nás pevně zakódovány (reflexy), ale při správném „přeškolení“ můžeme změnit způsob, jakým reagujeme na svět kolem nás… Je těžké předělat svůj mozek? Je to vlastně jednoduché.
Vzpomeňte si třeba, kdy jste naposledy bojovali s pocitem velkého zklamání. Odložte na chvíli své emoce stranou a pozorně se podívejte na reálná fakta, která danou situaci provázejí. Co se stalo předtím, než jste zareagovali? Vstupovali jste do situace s určitým očekáváním? Jak jste k těmto očekáváním dospěli?
Uvědomili jste si, že vaše očekávání mohou být prvním krokem k pesimismu a zklamání?
Někdy nastavujeme svá očekávání příliš vysoko, nebo nedokážeme sdělit, co konkrétně očekáváme těm, kteří to mají uskutečnit. Místo toho pasivně čekáme a předpovídáme si, že to stejně nevyjde. Tím jsme si vyrobili sebenaplňující se proroctví.
Pokud sledujete, jak vám někdo nalévá sklenici vody, a přitom si říkáte, že byste si přáli pomerančový džus, ale ve skutečnosti si o pomerančový džus neřeknete, samozřejmě budete zklamaní. Když se podíváte na stejnou situaci, co kdybyste do ní od samého začátku šli s jiným myšlením? Začněte určitě tím, že si stanovíte realistická a dosažitelná očekávání.
Pak definujte věci, které máte skutečně pod kontrolou vy sami. Zpočátku to nemusí být snadné, ale s trochou praxe vám to bude časem připadat přirozenější.
Byli jste zklamaní, protože začalo pršet, když jste chtěli vyvenčit psa, a byli jste promočení? Déšť sice neovlivníte, ale můžete ovlivnit to, jestli jste se předtím podívali na předpověď počasí, nebo jestli jste si vzali bundu. A když to trochu rozvedete, opravdu vám zmoknutí způsobilo nějakou větší újmu? Stojí vám za to se kvůli tomu rozčilovat? Někdy se dá najít něco hezkého i na zdánlivě nepříjemné situaci. Jako třeba že svítilo slunce, takže ten désť byl teplý a země hezky voněla.
Používám velmi triviální příklady, ale tento systém se dá aplikovat i na složitější životní situace. Ujistěte se, že jste aktivní, že nenecháváte důležité věci jenom tak samovolně vyhnít, že jste dost jasně a konkrétně řekli co potřebujete nebo očekáváte a naučte se v každé situaci najít nějaké výhody. Skoro vždy tam nějaká je, i kdyby malá, tak se na ni zaměřte.
Vaše hlava se může zpočátku tomuto způsobu myšlení bránit, hlavně pokud jste doposud na takový přístup vůbec nebyli zvyklí.
Zbavte se návyků, které vám již neslouží a otevřete si dveře k vytvoření nových a lepších mentálních obvodů.
Velice často si také vyrábíme původně neexistující problémy sami, nebo přefukujeme maličkosti. Pěstujte v sobě skromnost, vděk za maličkosti, važte si svých nejbližších, i když nejsou dokonalí. Když budete skutečně skromní, budete vždycky šťastnější, než roztaženec, který nevidí co všechno už má, místo toho chce pořád víc a víc a neustále si stěžuje. Štěstí je to velké míry otázka naší osobní volby.
Štěstí a konstruktivní myšlení není pokaždé snadné udržet a rozhodně to není něco, co by bylo zadarmo. Toto se musí cíleně a dlouhodobě pěstovat. Jsou výsledkem drobných rozhodnutí a každodenních návyků, které tvoří náš celkový život.
Posouváte se vpřed k lepšímu, nebo vás vaše vlastní myšlenkové pochody brzdí? – Je to ve vašich rukou.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-asdf proto byly ty kameny zničeny. Brzy se odehrají…
-armag Chemtrails se používají hlavně k řízení počasí, zastínění…
-martin ****** Zajímat se o fungování světa je potřeba, ale…
-martin ****** Tak to rozhodně.
-Alue K. Loskotová