Je důležité, aby v lidském organismu fungovala dokonalá souhra prvků, díky čemu je tělo schopno se udržet v homeostáze. Díky rovnováze vnitřních živlů pak můžeme dosáhnout dlouhověkosti, zdraví a duševní harmonie. V našem těle i mysli sídlí všechny archetypy Vesmíru. Existují konstituční teorie, které nám pomáhají lépe pochopit naše tělesné cykly a specifické potřeby našeho těla. Každý z nás v sobě má do určité míry každý tělesný typ, jde spíše o to, abychom věděli, jak můžeme dosáhnout větší rovnováhy prostřednictvím stravy, bylin, každodenního cvičení a duševní hygieny.
Elementární tělesné konstituce se podle Ajurvédy dělí do tří hlavních tělesných typů. Tělesné typy jsou však integrovány do více léčebných směrů. Uznává je nejenom Ajurvéda, ale také tradiční čínská medicína (TČM), mayská medicína a lékařská astrologie. Následující článek je stručné shrnutí, které v sobě kombinuje závěry a doporučení těchto nauk.
Zemské tělo
energetika: vlhká, mokrá, mastná, lepkavá
těleské partie: žaludek, střeva, zažívací trakt
čakra: kořenová a sakrální
somatotyp podle Ajurvédy: Kapha
somatotyp podle TČM: Země/voda
vlivy dle astrologie: Saturn, Venuše, měsíc
Tento typ je obdařen vytrvalostí, sílou a odolností. Zemský tělesný typ je uzemněný a stabilní, neustále vyhledává to, co je v pohodě, komfortní a harmonické. Když jsou zemské typy v rovnováze, jsou to ti nejmilejší lidé s jemnou aurou a stabilizující přítomností.
Zemské typy mají přirozeně pomalejší metabolismus a silnější postavu, ale teprve až když nejsou v rovnováze, začne se jim hromadit tuk v oblasti břicha. Tento tělesný typ má tendenci skladovat veškerý nadbytečný tuk kolem břicha, zatímco má štíhlé paže a nohy.
Pokud je zemský typ v nerovnováze, i když je to jen krátké životní období, poměrně rychle onemocní.
Psychika zemských typů bývá velmi trpělivá, klidná, tolerantní a odpouštějící. Mají však tendenci být i pomalí, líní a letargičtí, pokud nejsou v rovnováze. Při nerovnováze u nich mohou vzplanout pocity vlastnictví, připoutanosti, chamtivosti a závisti.
Zemské tělo si přirozeně ukládá energii, proto musí být prioritou číslo jedna udržet jakékoli rozladění na uzdě. Princip vody v zemském těle způsobuje, že pokud není v rovnováze, začne mu voda dělat potíže, například v podobě zadržování vody, ucpávání dutin, zánětů sliznic, hromadění toxických látek v tukové tkáni, cukrovky atd.
Obvyklé chutě: Sladké, slané, škrobnaté, mastné potraviny.
Vyvažující chutě: Hořké, trpké, ostré.
Reakce na špatnou stravu: Letargie, nedostatek energie, neustálé chutě na jídlo
Léčivé potraviny: Dostatek zelené listové zeleniny (kapusta, zelí, mangold, špenát, římský salát),
lehké bílkoviny (luštěniny, mořské řasy, ryby) doplněné zdravými tuky (avokádo, ořechy, semena, ořechové máslo, kokosový olej, olivový olej, plnotučné sýry, vejce). Velmi nízké dávky syrových olejů (syrový kokosový olej, lněné semínko, brutnákový olej). Nízké dávky medu a jiných sladidel.
Léčivé byliny: List a kořen pampelišky, pomerančová kůra, list a semeno hořčice, pelyněk, routa, ostropestřec mariánský, kořen lopuchu, řebříček, kardamom, žlutý orobinec. Vojtěška, ostružinový list, heřmánek, skořice, zázvor, hloh, yzop, citron, kopřiva, petrželové semeno a list, lebeda, máta, tymián, divoká mrkev.
Hořké látky jsou pro zemský typ obzvláště prospěšné, protože urychlují zemský metabolismus a zároveň napravují střeva, aby lépe trávila.
Omezte: Škrobové sacharidy a ovoce s nízkým glykemickým indexem (bobuloviny) na jedno jídlo denně.
Mělo by se vyloučit: Sladké rafinované sacharidy (např. sportovní nápoje), hutné potraviny, jako jsou energetické tyčinky, výrobky, které mají konzistenci podobnou jogurtu. Vyhýbejte se mléčným výrobkům. Mléčné výrobky mohou ve střevech v rámci pomalého metabolismu vytvářet záněty.
V čem má Zemský typ štěstí: Dominantní zemské typy mohou obča spít kávu, nebo brát jiné rostlinné stimulanty, mohou si také zpestřit večer občasnou sklenkou vína.
Ohnivé tělo
energetika: teplá, horká, mastná
těleské partie: střeva, bránice
čakra: solar plexus a srdeční
somatotyp podle Ajurvédy: Pitta
somatotyp podle TČM: Oheň/voda
vlivy dle astrologie: Mars, Slunce, Jupiter
Ohnivé typy jsou pronikaví, žhaví a ostří lidé. Mívají pěknou postavu, střední výšku a měděnou pleť, přičemž jejich tělo je neustále teplé (možná se dokonce neustále potí). Jejich vlasy bývají hedvábné a občas mají tendenci šedivět rychleji než vlasy ostatních, což je způsobeno energií, kterou rychle spalují.
Ohnivé tělesné typy mají štěstí na silný metabolismus s nadmíru dobrým trávením a velkou chutí k jídlu. Bývají neustále ve střehu, s bystrou myslí a obvykle s dobrými schopnostmi chápání. Ohnivé typy jsou přirozeně dobrými vůdci a plánovači, neustále touží spolupracovat se společností a zmírňovat problémy ve svém okolí.
Ohnivé tělesné typy si musí dávat pozor na záněty, ať už jde o horečky, kožní onemocnění nebo zánětlivá onemocnění jakéhokoli orgánu. Musí si také dávat pozor, aby v sobě neskladovali potlačené emoce a nevytvářeli si hlubokou nelibost kvůli špatným životním situacím. To by totiž mohlo vytvořit emoční nerovnováhu, nebo s ní spojený typ zánětu, jako jsou vředy a jiné zažívací problémy.
Obvyklé chutě: kořeněné, pálivé, kyselé, slané.
Vyvažující chutě: Sladké, hořké, trpké.
Reakce na špatnou stravu: Úzkost, hněv, hypoglykémie, reflux
Léčivé potraviny: Všechny obiloviny (zejména amarant, ječmen, rýže, oves). Zelenina a syrové potraviny oheň zklidňují. Zdravá strava udržuje oheň na uzdě. Ořechy a syrové oleje jsou dobré, ale s mírou (zejména kokosový olej, mandlový olej, sezamový olej a lněný olej). Semínka jsou prospěšnější díky nízkému obsahu oleje. Fazole (zejména cizrna, fazole mungo, fazole adzuki a černá čočka) jsou dobrým zdrojem lehkých bílkovin a jsou snadno stravitelné, aniž by vytvářely příliš mnoho tepla. Tmavá listová zelenina je vydatnou a ochlazující volbou (kapusta, zelí, mangold, špenát atd.).
Léčivé byliny: Chladivé byliny jsou obzvláště prospěšné. Je třeba se vyhnout všem zahřívacím bylinám nebo bylinám, které zadržují teplo. Máta, ostružiník, heřmánek, koriandr, čekanka, komonice, koriandr, měsíček, kmín, kořen a list pampelišky, fenykl, gotu kola, ibišek, jasmín, citron, meduňka, citronová tráva, lípa, mateřídouška, kopřiva, květy růže, jetel, šafrán, lebeda.
Omezte: Čokoládu, sůl, maso, ořechy a stimulanty.
Mělo by se vyloučit: Pálivé koření, káva, alkohol, tabák
V čem má Ohnivý typ štěstí: Mohou jíst lahodné sladkosti, které snášejí lépe a nemají na ně tak špatný dopad, jako na jiné typy.
Vzdušné a vodní tělo
energetika: suchá, nadýmavá, stahující
těleské partie: plíce, lymfa, mozek, klouby, kůže
čakra: krční, třetí oko a korunní
somatotyp podle Ajurvédy: Váta
somatotyp podle TČM: Vzduch/Kov
vlivy dle astrologie: Merkur, Uran, Neptun
Vzdušným a vodním tělesným typům vládne pohyb. Směs elementů vzduchu a vody nás podněcuje ke změnám a posunům, vymanění se z rutiny a přechodu k novým zkušenostem. Ti, kteří mají v těle převahu vzduchu a vody, bývají velmi přemýšlívi, flexibilní a kreativní. Bývají hodně ituitivní a mentálně hbití, s velkým množstvím energie k uplatnění. Vzdušně-vodní typy potřebují do svého stravovacího rozvrhu dostat pravidelnou rutinu, a to kvůli jejich kolísavé chuti k jídlu. Přirozeně touží po syrové a chladivé stravě, ale protože jim chybí hřejivý prvek, může to být škodlivé pro jejich klouby, svaly a může to také oslabit jejich imunitní systém.
Když jsou v nerovnováze, mají tendenci vypadat vyčerpaně, bledě, vyhuble (maso potažené kůží) a křehce. Snadno ztrácejí vůli, sebedůvěru a odvahu. Ve vyšším věku přirozeně přecházejí do převážně vzdušné konstituce. Začnou trpět na celkovou suchost, vrásčitost, nedostatek vlhkosti v kloubech, což snižuje jejich pohyblivost a hbitost.
Obvyklé chutě: Syrové potraviny, křupavá a chladivá jídla
Vyvažující chutě: Teplá vařená jídla, uzemňující sladké a slané chutě
Reakce na špatnou stravu: Nevyrovnanost, křehkost, únava
Léčivé potraviny: Nejdůležitější je vytvoření pravidelné rutiny v jídle. Prospěšná je zelenina, zejména kořenová (řepa, mrkev, lopuch, sladké brambory, celer atd.), obiloviny, oves, fazole a jiné luštěniny, ořechy a semena. Důležitou součástí diety jsou kvalitní tuky a oleje. Nejléčivějšími oleji jsou kvalitní ghí, syrový kokosový olej, extra panenský olivový olej, avokádový olej a lněný olej. Obzvláště prospěšná je dušená tmavá zelenina. Dobré je sladké, zralé a šťavnaté ovoce. Jakýkoli druh sladidla je v pořádku, kromě rafinovaného cukru.
Léčivé byliny: Mnoho bylinných čajů je vhodných pro typy vzduch/voda, nicméně hořké, svíravé a chladivé čaje nemusí být až tak prospěšné. Nejlepší je kombinace ostrých, uzemňujících a sladkých bylin. Zázvor, všechny druhy ženšenu, kořen anděliky, bobkový list, kardamom, hřebíček, komonice, fenykl, skořice.
Omezte: Stahující, povzbuzující a ochlazující potraviny.
Mělo by se vyloučit: Kofeinové nápoje, tabák, alkohol, nadměrné množství syrových potravin, mražené a konzervované potraviny.
V čem má Vzdušně-vodní typ štěstí: S vaším rychlým metabolismem vám projde konzumace lahodných tuků a spousta jídla. Během dne jezte hodně kvalitních tuků a uzemňujících svačinek, abyste se udrželi v rovnováze.
Který jste typ?
Pokládáte si otázku, kam asi spadáte? Je možné, že se poznáváte i ve dvou typech naráz. Většina lidí je směsicí více typů, většinou však jeden převažuje.
Všimla jsem si, že všichni lidé postupem času zjistí, co jim dělá dobře a co ne, takže se snadno můžete zařadit podle toho, čemu se sami přirozeně vyhýbáte, co vám nechutná, jaké chutě vám vadí. Nebo co naopak velice vyhledáváte a co máte odzkoušené jako vhodné.
Existence somatotypů je jednoduchá odpověď na otázku, proč všem lidem nemůže vyhovovat stejný životní režim, nebo stejná strava. Jednoduše nejsme stejní.
Zařadit se můžete také podle vnějších znaků, jako je podoba jazyka:
Váta: Úzký jazyk s prasklinami a bledým nerovnoměrným povlakem. (Voda/vzduch)
Pitta: Červený, středně velký jazyk se zeleným povlakem. (Oheň)
Kapha: Velký jazyk s bílým povlakem. (Země)
Nebo podle vaší tělesné konstituce. Berte prosím na vědomí, že nejde nutně o to jestli máte momentální problém s nadváhou nebo podváhou, spíše se zaměřte na masivnost a šířku vaší kostry a kloubů. Váta má viditelně užší klouby, než Pitta nebo Kapha. Snadno to poměříte na kolenech a zápěstích. Má i delší a tenčí kosti. Pitta může cvičením dosáhnout krásně osvalené atletické postavy, zatímco Váta zůstává štíhlá a velké svaly se jí moc nedělají. Kapha má masivnější stavbu těla, i když sportuje a velmi zdravě se stravuje, díky masivnější kostře bude vždy celkově širší, než ostatní somatotypy. Co se týče tloustnutí, Váty moc netloustnou, jsou spíše hubené. Pitta bývá hruškovitá a Kapha bývá jablkovitá.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-asdf proto byly ty kameny zničeny. Brzy se odehrají…
-armag Chemtrails se používají hlavně k řízení počasí, zastínění…
-martin ****** Zajímat se o fungování světa je potřeba, ale…
-martin ****** Tak to rozhodně.
-Alue K. Loskotová