Mnoho příznaků nemoci lze vidět pouhým okem. Pokud si všimnete náhlé změny na svém těle, jako je náhlý výskyt vyrážky, nebo rychlé kolísání hmotnosti, vyžaduje to návštěvu lékaře.
Věděli jste ale, že v některých případech můžete nemoc cítit i nosem? Váš čich je nedílnou součástí vašeho vnitřního biologického radaru a má složité spojení s vaší schopností chuti, emocemi, vzpomínkami a dokonce i se sexuální přitažlivostí. Může být také zásadní při určování, zda máte co do činění se zdravotním problémem, protože některé nemoci lze „vyčichat“. Nemoci totiž mohou způsobit, že určitým způsobem voníte.
Aoife Morrin, docentka na Dublin City University, píše: „Každou sekundu se z našich těl vylučují do vzduchu stovky chemikálií. Tyto chemikálie se snadno uvolňují, protože se už při pokojové teplotě mění na plyny. Tyto plynné chemikálie se nazývají těkavé organické chemikálie, neboli VOC (volatile organic chemicals).
V roce 1971 získal chemik Linus Pauling Nobelovu cenu za chemii, identifikoval 250 různých VOC v lidském dechu. Od jeho objevu vědci objevili stovky dalších VOC.
Některé VOC mají zřetelný zápach, ale jiné ne. Bez ohledu na to, zda vydávají zápach, který mohou zachytit lidské nosy, mohou odhalit informace o vašem aktuálním zdravotním stavu.
Starověcí lékaři se při diagnostice pacientů spoléhali na tělesný pach
Uvnitř vašich nosů jsou dvě vrstvy buněk určených k detekci pachů. Skládají se z téměř 6 milionů buněk čichových receptorů, které vám umožňují detekovat a rozlišovat tisíce různých vůní a zjevně mezi ně patří i vůně způsobené určitými nemocemi.
Zajímavé je, že používání pachu člověka k diagnostice určitých zdravotních stavů sahá až do starověku. Před mnoha staletími lékaři ještě neměli přístup k sofistikovanému lékařskému vybavení a screeningovým testům, takže se museli spoléhat na omezené prostředky, které měli, a jedním z nich byla jejich schopnost čichat. Dokázali zachytit dech pacienta a určit, zda mu selhala játra. Ovocný zápach může naznačovat cukrovku a předpokládá se, že k němu dochází proto, že cukr není ve střevě správně tráven.
I dnes se odborníci shodují, že nemoc má zápach. Výzkumníci popsali několik vůní souvisejících s nemocemi. Například někdo s břišním tyfem může vydávat zápach podobný pečenému chlebu, zatímco člověk se žlutou zimnicí může být cítit jako řeznictví. Pokud nejste schopni metabolizovat aminokyselinu methionin, vaše tělo může uvolňovat zápach podobný vařenému zelí.
Odkud ještě pocházejí VOC
Vůně vycházejí z vašeho těla z různých oblastí, nejen z potu, nebo z dechu. VOC se uvolňují také prostřednictvím vaší moči a stolice. V pokožce jsou VOC výsledkem procesu eliminace odpadu. Jsou vylučovány miliony žláz na vaší kůži, které eliminují metabolický odpad z vašeho těla, stejně jako bakterie a další mikroby, které se na vaší kůži množí.
Pocení produkuje extra živiny, které tyto bakterie metabolizují, což může mít za následek zvláště zapáchající VOC. Zápach z potu však tvoří pouze zlomek vůní z VOC. Podpis VOC kůže může odhalit různé atributy osoby.
Tyto signály v kožních VOC signaturách jsou pravděpodobně to, podle čeho psi rozlišují lidi čichem. Navíc jedinečná schopnost nejlepšího přítele člověka, vyčenichat nemoci, je všeobecně známá.
Na základě kyselosti VOC z kůže lze také rozlišit, je-li to pot muže nebo ženy.
Vědci jsou ohledně těchto technologií optimističtí a věří, že jednoho dne může k diagnostice nemoci stačit pouhé dýchání do přístroje.
Zapáchající podpaží může naznačovat mikrobiální nerovnováhu
Mikrobiální VOC jsou pozoruhodným příkladem toho, jak složitou roli hrají mikrobi vašeho těla při udržování vašeho zdraví. Pokud bojujete s odpudivým tělesným pachem, hrají roli i tyto mikroby.
Většina lidí obviňuje pot, když jim zapáchá podpaží, ale ve skutečnosti tomu tak není; ve skutečnosti je váš pot samotný prakticky bez zápachu. Spíše se vyvine špatný tělesný pach, když je narušen mikrobiom v podpaží.
Je ironií, že používání produktů, jako jsou antiperspiranty a deodoranty, může významně ovlivnit hustotu bakterií a jejich variace v podpaží – to je to, co spouští nepříjemný zápach.
Ve studii z roku 2016 zveřejněné v PeerJ výzkumníci studovali vliv používání deodorantů a antiperspirantů na mikrobiom lidské pokožky. Zjistili, že když lidé, kteří obvykle používají deodoranty a antiperspiranty, náhle přestali používat tyto produkty, počet bakterií v jejich podpaží se zvýšil téměř ekvivalentně k počtu bakterií v podpaží u lidí, kteří tyto produkty nepoužívají. Když však znovu začali používat tyto produkty, počet bakterií se výrazně snížil.
Výzkumníci k tomu poznamenali: „Naše práce jasně ukazuje, že používání antiperspirantů nápadně mění bakteriální komunity v podpaží a činí je druhově bohatšími. Protože antiperspiranty se začaly používat teprve v minulém století, předpokládáme, že druhy bakterií, které na tom profitují, nejsou ty historicky běžné v lidském podpaží.“
Antiperspiranty mohou zhoršit zápach z podpaží
Váš pot páchne, protože bakterie žijící ve vašem podpaží rozkládají lipidy a aminokyseliny obsažené ve vašem potu na látky, které mají zřetelný zápach. K vyřešení tohoto problému obsahují antiperspiranty antimikrobiální látky k ničení bakterií. Obsahují také hliník, který funguje jako zátka potních kanálků a eliminuje pocení. Ale i když dočasně blokuje nepříjemný zápach, dlouhodobé účinky nejsou příznivé.
Dřívější studie publikovaná v Archives of Dermatological Research zjistila, že soli v těchto produktech mohou nejen změnit diverzitu bakterií v podpaží, ale také zavést typy bakterií, které přispívají k většímu zápachu. Zatímco antiperspiranty eliminují bakterie jako Firmicutes a Staphylococcus, jejich zápach je mírnější. Zároveň umožňují populaci Actinobacteria prosperovat, což může způsobit vznik páchnoucího podpaží.
Výzkumníci tehdy poznamenali: „Když byly aplikovány antiperspiranty, mikrobiom vykazoval nárůst rozmanitosti. Používání antiperspirantů vedlo ke zvýšení Actinobacteria, což je nepříznivá situace s ohledem na vznik tělesného pachu. Tyto počáteční výsledky ukazují, že axilární kosmetika modifikuje mikrobiální komunitu a může stimulovat bakterie produkující zápach.“
Když se účastníci studie zcela zdrželi používání antiperspirantů, Actinobacteria v jejich podpaží ubylo a prakticky neexistovaly. To znamená, že úplné ukončení používání těchto produktů nakonec způsobí, že štiplavý zápach ustoupí a úplně zmizí.
Jsou přírodní deodoranty lepší alternativou?
Další nevýhodou používání produktů osobní hygieny, jako jsou deodoranty a antiperspiranty, je, že jsou nabité hliníkem, parabeny, ftaláty a umělými vůněmi, které nejen zvyšují vaši toxickou zátěž, ale také poškozují vaše zdraví.
Například hliníkové soli používané v antiperspirantech mohou podle studií u žen vyvolat cysty prsu a rozvoj rakoviny prsu. Dá se tedy s jistotou říci, že nejlepší volbou je úplné zdržení se používání chemických produktů do podpaží, ať už jde o deodoranty nebo antiperspiranty.
Přechod na přírodní deodoranty, které neobsahují chemické přísady, může být životaschopnou alternativou.
Klíčem k tomu, abyste nesmrděli, je normalizace mikrobiomu v podpaží
Stačí jednoduše umýt podpaží jemným mýdlem, vodou a pak už nic dalšího neaplikovat. To je vše. Je to opravdu tak jednoduché.
Pokud se zdržíte všech dezinfekčních produktů, může vám to pomoci obnovit rovnováhu dobrých mikrobů v podpaží.
Jakmile se váš mikrobiom v podpaží normalizuje, váš pot nebude mít vůbec žádný zápach. Pokud však zavedete tento přístup a zápach stále nezmizí, může to znamenat, že vaše tělo potí toxiny a nečistoty.
Podle výzkumníků je pocení bezpečný a účinný způsob, jak odstranit toxiny, jako je arsen, kadmium, olovo a rtuť. Nicméně přetrvávající zápach bude dočasný, a jakmile se vypořádáte se svou toxickou zátěží a odstraníte ji, váš pot bude bez zápachu.
Váš čich může předpovídat váš zdravotní stav
Vztah mezi vaším čichem a vaším zdravím je obousměrný. Ostatní lidé dokážou identifikovat podrobnosti o vašem zdraví podle toho, jak jste cítit. A váš vlastní čich, zda funguje správně nebo ne, může být také ukazatelem vaší dlouhověkosti.
Ve studii z roku 2023, publikované v Alzheimer’s and Dement vědci zjistili, že rychlá ztráta čichu by mohla být předpovědí vzniku Alzheimerovy choroby. To není překvapivé, protože čichový nerv se nachází hluboko v základně mozku. Když máte problémy s čichem, může to znamenat vyšší pravděpodobnost, že se u vás rozvinou neurologické poruchy, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.
Mezitím studie z roku 2024, publikovaná v časopise American Heart Association, zjistila souvislost mezi špatnou čichovou funkcí u seniorů a zvýšeným rizikem městnavého srdečního selhání.
„U starších dospělých může špatný čich souviset s kardiovaskulárním zdravím buď jako subklinický marker, nebo jako potenciální rizikový faktor. Jak se vaskulární remodelace vyvíjí a postupuje, nedostatečné prokrvení může postupně zhoršovat zdraví nosního epitelu a struktur v čichové signální dráze, což omezuje normální čichové funkce. Na podporu tohoto pohledu předběžné důkazy naznačují, že tloušťka karotidové intimy a arteriální plaky, dva subklinické markery aterosklerózy, byly spojeny s poklesem čichu u starších dospělých,“ uzavřeli vědci.
Co můžete dělat, když ztratíte čich?
Anosmie, neboli ztráta čichu, může být alarmující. Kromě chronických neurologických stavů to mohou způsobit také některé potíže, jako jsou virové infekce a nosní polypy. Během pandemie COVID-19 jsou běžnými indikátory této infekce anosmie spolu se ztrátou chuti.
U mnoha lidí může ztráta čichu způsobit psychické potíže. Zažívají pocity izolace a problémy se vztahy a každodenním fungováním.
Léčba anosmie zahrnuje identifikaci její základní příčiny a její řešení na základní úrovni. Pokud je to způsobeno například nachlazením nebo chřipkou, léčba virové infekce vám pomůže obnovit váš čich. V některých případech však můžete zkusit přetrénovat svůj mozek, aby znovu cítil.
Trénink čichu využívá stejnou nervovou dráhu, jakou používají vaše čichové nervové buňky, čímž se posiluje a obnovuje.
Špatný čich je také spojen s nedostatkem živin, jako je nedostatek vitaminu D a nedostatek zinku. Nezapomeňte si nechat otestovat a optimalizovat hladinu vitaminu D. Nejlepší způsob, jak to udělat, je vycházet na slunce okolo poledne. Pokud jde o zinek, můžete brát doplňky stravy, nebo o něj doplnit svůj jídelníček. Skvělými zdroji jsou potraviny jako: ústřice, kefír, jogurt, mléko a sýr, hovězí maso, špenát a houby.
© aluska.org 2024
Poslední komentáře
-Namasteen Jen málo konspirací je přitom dokázaných. Hrubá většina…
-Alue K. Loskotová Oskar Ernst Bernhardt, píšící pod pseudonymem Abd-ru-shin (18.…
-jan Tento článek je důkaz jak věci fungují. Zaměřením…
-ED Asi víš, že Bible přisuzuje Bohu číslo 3…
-není