Jak vybrat psovi kvalitní granule a zorientovat se v jejich složení

28.1.2017 v Zdravověda 15

Jak jistě dobře víte, kvalitní výživa je pro psa velmi důležitá. Nejenže díky správnému krmení lze potlačit určité zdravotní problémy nebo předejít nemoci, ale existuje přímá závislost mezi výživou a kvalitou (a délkou) života. Nekvalitní granule jsou podezírány z negativního vlivu na zdraví zvířat (alergie, onemocnění zažívacího traktu a slinivky, záněty uší, onemocnění kloubů aj.), takže se vyplatí pořádně si promyslet, co budete svému čtyřnohému kamarádovi předkládat každý den v misce.

Při výběru vhodné značky se nespoléhejte jen na reklamu. I obyčejné marketové krmivo, které svým složením připomíná spíš šrot než stravu masožravce, může mít bombastickou reklamu. A bohužel pak mnoho lidí žije v přesvědčení, že svého psa krmí vyváženou a plnohodnotnou stravou, když to „přece říkali v televizi“

Není ani úplně nejvhodnější řídit se „zaručenými“ radami pejskařů, které potkáváte na ulici nebo v parku. Přestože je někdy dobrá rada nad zlato, ne každý majitel psa je zrovna odborník. A co vyhovuje jeho Benovi, vůbec nemusí sednout vašemu Maxíkovi. A už vůbec se neřiďte jen tím, které granule jsou pro psa nejchutnější. Psům totiž nejvíc jedou nekvalitní „marketovky“, které jsou dochucené solí a chemickými příchutěmi.

Hlavní kritérium při rozhodování by mělo být jednoznačně složení!


Pokud je složení kvalitní, můžete vzorek několika značek předložit psovi, aby si sám vybral, co mu bude víc chutnat. Vždy volte krmivo přiměřené věku, zdravotnímu stavu a velikosti psa.

Šetřit se nevyplácí

Při výběru se neřiďte jen cenou, ale dbejte na kvalitu! Mějme na paměti, že zdravý a dobře živený pes méně často navštěvuje veterináře! Tvrzení, že co ušetříte na granulích, vydáte za léčbu, není žádný mýtus…

Jistotou zůstává, že krmiva zakoupená v supermarketech či hypermarketech nebo takzvané ekonomické řady nemají s kvalitním krmením nic společného.

Nekvalitní složení (hodně obilovin a soli, málo masa, chemická konzervace atd.) je totiž jedním z hlavních znaků těchto granulí. Jenže pak tu máme opačný případ. Mnoho lidí si myslí, že když svému psovi kupují poměrně drahé granule, tak musí být kvalitní. Bohužel to není pravda a cena vždy neodpovídá kvalitě. I některá drahá krmiva, která se tváří jako špička, jsou svým složením vhodná spíše pro vegetariány (připomínáme, že pes je od přírody masožravec, takže když už jí v zásadě nepřirozenou stravu v podobě granulí, měla by alespoň obsahovat dostatečné množství masa). Takže co z toho plyne? Nejdražší krmivo není vždy nejlepší… Opět zdůrazňujeme, že složení je důležitější než cena!

Ruku v ruce s cenou jde i dávkování krmiva. To totiž může výrazně ovlivnit výslednou cenu krmné dávky na den. U kvalitnějších krmiv totiž stačí menší množství, protože je výživnější. V konečném důsledku pak dražší granule mohou vyjít nastejno nebo dokonce levněji než granule levnější, ale s vyšším dávkováním. Nižší objemová dávka spojená s krmením dvakrát denně také snižuje potenciální riziko torze žaludku (přetočení žaludku).

Každý pes je originál

Nezapomínejte na to, že každý pes je jiný a každému vyhovuje něco jiného. I krmivo, které je doslova „nabušené“ kvalitními bílkovinami, nemusí sednout každému. Jeden pes po něm bude ve výstavní kondici a další bude mít nehorázný průjem. Jen si vzpomeňte na lidi – někdo může jíst čočku a zapíjet ji mlékem a nic mu nebude, jiný by z této kombinace měl celodenní břichabol. Než proto najdete granule, které vašemu psovi sednou po všech stránkách, může to chvíli trvat.

Na co se zaměřit?

Klíčem k výběru je „umění číst etikety“. Nejdůležitějším údajem je tzv. složení krmiva, které je povinné a kontrolovatelné. Bývá označováno jako „nejpravdivější údaj na pytli granulí“, protože výrobce musí v sestupné řadě podle hmotnosti deklarovat suroviny, které byly zpracovány při výrobě.

O kvalitě produktu vám hodně napoví správné označení jednotlivých složek. Suroviny by měly být přesně pojmenované. Např. „rýže“ místo „obiloviny“, „kuřecí tuk“ místo „živočišný tuk“, „kuřecí moučka“ místo „masová moučka“. Jinak nikdy nemůžete s určitostí vědět, co vlastně granule obsahují.

A ještě jedné věci si všímejte – ta samá obilovina by neměla být jmenována víckrát na prvních pěti místech (např. ground brown rice – hnědá rýže, brewer’s rice – rýžový slad, rice flour – rýžová moučka). Toto „tříštění“ totiž znamená, že kdyby se sečetly všechny „rýžové složky“, bylo by výsledné rýže víc a ve složení by poskočila na přednější pozici.

Shrnutí: Obecné názvy jednotlivých surovin místo konkrétního pojmenování vypovídají o nízké kvalitě produktu.

Maso je maso

Vzhledem k tomu, že jsou psi masožravci, měly by kvalitní granule obsahovat dehydrované maso nebo masovou moučku jako hlavní složku krmiva, oproti tomu množství obilovin je vhodné snižovat. Pokud se ve složení uvádí maso čerstvé, mělo by být doplněno ještě masovou moučkou či sušeným masem. (Na vysvětlenou: maso v čerstvém stavu totiž obsahuje 70-80% vody, která se musí pro výrobu granulí vysušit, proto skutečný podíl masa v granulích je podstatně menší. Naproti tomu masová moučka obsahuje stejné množství vody jako granule.). Kvalitní granule by měly být vyrobeny alespoň ze 100 g čerstvého masa nebo 20 g sušeného na 100 gramů granulí!

Shrnutí: Na prvním místě ve složení by mělo být kuřecí, jehněčí, rybí apod. moučka nebo sušené (dehydrované) maso. Pozor – čerstvé maso se musí nejdříve usušit a výsledně je v granulích masa jen třetina, než kolik znamená deklarace masa čerstvého. Pokud je uvedené ve složení na prvním místě, pak na druhém by měla být masová moučka.

Není bílkovina jako bílkovina

Při studiu krmiv se mnoho lidí zaměřuje na množství proteinů (bílkovin) v krmivu. Kromě jejich procentuelního zastoupení v krmivu by vás měl zajímat i jejich zdroj! Živočišné bílkoviny mají totiž mnohem lepší poměr aminokyselin než levnější, neplnohodnotné rostlinné bílkoviny (např. soja, obiloviny) a jsou pro zvířata mnohem lépe stravitelné. V porovnání obiloviny mají cca 2/3 obsahu bílkovin, ve srovnání s masem. Pro mnohé výrobce granulí je tedy levnější vyrobit krmivo převážně z obilí a maso jaksi opomenout (i když se ho ve složení dočkáte, jeho množství je ve skutečnosti minimální). Údaje o procentuálním podílu živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin v krmivu uvádí jen některé značky.

Shrnutí: Kvalitní granule mají vysoký obsah proteinů živočišného původů, protože rostlinné bílkoviny tráví pes jen těžko a nestravitelné zbytky mu ve střevech „hnijí“.

Chemická konzervace? Vyhněte se obloukem!

V kvalitních granulích by neměly být obsažené potenciálně zdraví škodlivé látky, jako jsou různá barviva a konzervanty (BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný). Někdy se tyto látky skrývají za termín „doplňkové látky povolené v EU“

BHA neboli butylhydroxyanisol (E 320) je konzervační látka, která zpomaluje žluknutí tuků. Používá se jako konzervant proti některým bakteriím a plísním. Může způsobovat alergie. Podle některých studií může být i příčinou vzniku rakovinotvorného bujení trávícího traktu nebo zesiluje karcinogenní účinky jiných karcinogenů.

BHT neboli butylhydroxytoluen (E 321) je jedním z nejpoužívanějších potravinářských emulgátorů, který zabraňuje žluknutí tuků a olejů. Pro zdraví má podobné účinky jako BHA. Může mít toxické účinky na některé orgány, např. játra, plíce, ledviny.

Propylgallát (E 310) brání žluknutí tuků a olejů. U citlivých jedinců může vyvolávat žaludeční problémy a alergické reakce.

Sorban draselný zpomaluje růst plísní, používá se jako konzervační činidlo

Ačkoliv většina odborných studií označuje tyto látky za bezpečné, dlouhodobější pokusy s podáváním vyšších dávek u laboratorních krys naznačovaly jejich karcinogenní účinky. Vysoké dávky BHT způsobovaly na pokusných zvířatech mnoho poruch a abnormalit, především na psychické úrovni a zvyšovalo se riziko vzniku nádorů. I když je v granulích malé a údajně bezpečné množství těchto látek, stojí za úvahu, co by toto malé množství podávané v každé krmné dávce, každý den a případně celý život mohlo se zdravím psa udělat… Světové potravinářské organizace proto doporučují používání dražších, ale bezpečnějších postupů, jako je například konzervace pomocí tokoferolů (vitamin E).

Shrnutí: Trend odklonu od „chemie“ se projevuje i ve výživě zvířat a to je jedině dobře, protože chemické konzervanty zdraví rozhodně neprospívají!

Vedlejší produkty = žádná výhra

Kromě chemických konzervantů by se v kvalitních granulích neměly objevovat suroviny nízké výživové hodnoty. Mezi ně řadíme např. sóju (zdroj proteinů, který je pro psy hůře stravitelný, působí proti využití bílkovin z potravy, potenciální alergen), bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty a vedlejší rostlinné a živočišné produkty.

Pro představu vedlejšími živočišnými produkty se rozumí například uhynulá zvířata, kůže, kosti, odřezky masa při zpracování a výrobě potravin, krev, střeva, zobáky, pařáty, odpad z mlékáren apod.

Skupina vedlejších výrobků rostlinného původu zahrnuje vedlejší výrobky ze zpracování rostlinných produktů, zejména obilovin, zelenin, luštěnin a olejnatých semen.

Shrnutí: Pokud jsou v granulích obsaženy „vedlejší produkty“, nemůžeme vědět, co konkrétně bylo pro výrobu použito.

Co je naopak dobré?

Některé složky kvalitu granulí zvyšují. Pozitivní je například přídavek probiotik (příznivých mikroorganismů), glukosaminu a chondroitinu (doplňky pro výživu a obnovu chrupavek kloubů a vaziva) a různých přírodních bylinek či ovoce a zeleniny (mořské řasy, kořen čekanky, yucca aj.) Některé bylinky například pomáhají tělu vylučovat toxiny a podněcují některé tělesné pochody (například pročišťování), dále mohou posilovat orgány (povzbuzují srdce, zlepšují trávení atd.). Tyto informace jsou většinou uvedeny na obalu případně v propagačních materiálech, protože výrobci se chtějí pochlubit prospěšnými účinky jednotlivých složek. Granule by samozřejmě měly obsahovat kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků. (Použití chelátových forem minerálů umožňuje jejich lepší střevní absorpci a s tím spojenou vyšší využitelnost krmiva.) Pozitivní účinek má i přídavek oligosacharidů nebo fruktooligosacharidů. Pro výběr určité značky hovoří i fakt, jsou-li granule zpracované šetrnou technologií. Pokud mají suroviny status potravinářské kvality, tím lépe. (To znamená, že suroviny byly schválené i pro lidskou spotřebu. Takových je pouze cca 5% značek, ostatní jsou v krmné kvalitě.) Poměr omega 6 : omega 3 kyselin by měl být menší než 5:1 (odrazí se pozitivně na kvalitě srsti).

Shrnutí: Přídavek probiotik, „kloubní výživy“, bylinek a dalších prospěšných látek je jednoznačně pozitivní.

Pšenice? Raději ne!

Mezi zdroje sacharidů řadíme pšenici, kukuřici, oves, rýži, brambory aj. Nejlépe stravitelné jsou brambory (ale pozor – hovoříme o vločkách z celých brambor, nikoliv bramborových úsušcích, což jsou vlastně slupky – odpad potravinářského průmyslu), rýže a oves.

Naopak pšenice se považuje za nejhůře stravitelnou, navíc obsahuje velké množství lepku a často vyvolává různé alergie. Stejně tak kukuřice (potenciální alergen) není pro psy příliš vhodná i kvůli svým nutričním hodnotám.

Psům jakožto masožravcům nejvíce prospívá masitá strava s vysokým obsahem proteinů a nízkým obsahem sacharidů. Proto se vyhněte krmivům s vysokým obsahem bílé rýže, pšenice a kukuřice. Nadbytek sacharidů v krmivech pro psy může být jednou z příčin obezity, jelikož nadbytečná glukóza se v těle ukládá jako tuk. Čím méně sacharidů granule obsahují, tím lépe. Na trhu jsou k dostání i granule bez obilovin, které některé průzkumy řadí mezi špičku. Faktem však zůstává, že někteří lidé je považují za „nezdravý extrém“, který může způsobit až selhání ledvin a jater. Kde je pravda? Jak to tak bývá, pravděpodobně někde mezi… Přestože se tato krmiva řadí mezi nejkvalitnější, některým psům velké množství bílkovin v nich obsažené prostě nesedne. Zdravá zvířata nadbytek bílkovin vyloučí močí a nezpůsobí to žádné škody, ovšem psům s ledvinovými problémy se vysokoproteinová krmiva nedoporučují.

Jako hlavní zdroj tuků by v granulích měl být kuřecí nebo rybí tuk. Rostlinné oleje by neměly tvořit hlavní zdroj tuků, protože psi mnohem lépe využívají tuky živočišné.

Shrnutí: Za ideální se považují krmivo, kde převaha bílkovin pochází z kvalitních živočišných zdrojů, tuky jsou převážně živočišného původu (musí být jasně specifikovaný o jaký druh se jedná, rostlinné oleje jsou na doplnění), sacharidy pocházejí z kvalitních obilovin nebo brambor (případně jsou doplněné z ovoce a zeleniny). Produkt je bez konzervantů, barviv, soli, sóji a dalších nevhodných složek pro organizmus psa (např. pšenice).

Jak poznám, že granule psovi sednou?

Prvním znakem jsou pevné, tmavé výkaly odpovídajícího množství. Tím se částečně ujistíte, že krmení je dobře stravitelné. Po delší době (6-8 týdnů) se projeví další viditelné účinky – lesklá srst, dobrý stav kůže bez lupů, psychická pohoda zvířete. Pes je živý, plný energie a vypadá dobře. Pokud budete s granulemi spokojeni (především tedy pes), značku neměňte.

Kdy krmivo změnit?

V případě, že pes neprospívá (má zažívací problémy, špatnou kvalitu srsti, lupy, hodně stolice světlé barvy atd.), je na místě značku změnit.

Vitamíny

jsou velmi důležité pro organismus. Podílejí se na aktivitě řady enzymů a jsou nezbytné pro život.

D – důležitý pro tvorbu kostry, zubů, srsti a kůže atd. (doporučené denní minimum 227 IU/lb krmiva)

E – chrání buňky v organismu, má význam pro plodnost, svaly a nervy atd. (doporučené denní minimum 23 IU/lb krmiva)

C– podporuje organismus proti poškození a má velký význam pro imunitu atd. (není doporučená minimální dávka, vytváří se v játrech u zdravých psů)

H – biotin má vliv na správnou funkci jater a kvalitu srsti a kůže (doporučené denní minimum .001 mg/lb krmiva)

B – široká skupina vitamínů, která se podílí na správném fungování zažívacího traktu atd.

A – nezbytný pro růst a dobrý zrak atd. (doporučené denní minimu 2272 IU/lb krmiva)

Minerální látky

Jejich úloha pro organismus je nepostradatelná. Jsou nezbytné pro správný vývoj kostry jiných orgánů.

Vápník (Ca) – spolu s fosforem se uplatňuje při tvorbě kostry a zubů…

Fosfor (P) – spolu s vápníkem se podílí na tvorbě kostry a zubů…

Sodík (Na) – ovlivňuje tělní tekutiny a nervový systém…

Draslík (K)- uplatňuje se při metabolismu tuků, cukrů, je důležitý pro zažívací trakt…

Chlór (Cl) – podílí se na trávení…

Hořčík (Mg) – je nezbytný pro tvorbu kostry a nervového aparátu…

Síra (Si) – je obsažena ve většině bílkovin, má vliv na chrupavky a kosti…

Jejich doporučená množství naleznete zde.

Bílkoviny – jsou nezbytné k tvorbě nových tkání, k růstu a udržování a nápravě tkání stávajících. Jsou základní stavební složkou všech orgánů. V krmné dávce by měly mít zastoupení přibližně od 20 – 30%.

Aminokyseliny – jsou základními stavebními jednotkami bílkovin

Tuky – mají funkci zásobních a energetických látek a jsou nosiči vitamínů (A, D, E, K). Jejich množství v krmné dávce určuje věk i využití psa. Je to přibližně od 9 do 20 %.

Sacharidy – jsou hlavním zdrojem energie, Krmná dávka by měla obsahovat asi 20 % stravitelných sacharidů.

Vláknina – podporuje správnou činnost střev. V krmné dávce by měla být od 3 – 5 %, u krmiv pro obézní psy až 20 %.

Potřeba bílkovin a tuků podle AAFCO (The Association of American Feed Control Officials)

Štěňata – 28% bílkovin, 17% tuků

Dospělý pes – 18% bílkovin, 9-15 % tuků

Aktivní pes – 25% bílkovin, 20% tuků

Závodní saňový pes – 35% bílkovin, 50% tuků

Kojící fena – 28% bílkovin, 8-17% tuků

Použivý zdroj: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

(upraveno)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Přemek 2017-01-28 01:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek. Jako pejskař jej mohu podepsat.

Ikona diskutujiciho Paty 2017-01-28 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravdivý článek 🙂 Já svého psa převedla z granulí na maso, zeleninu, ovoce, kosti, doplňky výživy, oleje.. tzv. BARF a chutná mu i prospívá mnohem lépe. Pokud ale člověk krmí granulemi, rozhodně by měl jejich složení zkoumat!

Ikona diskutujiciho Jindra 2017-01-28 12:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Muze tu nekdo napsat, jake teda konkretne splnuji vse dle toho clanku? Mam obavu, ze zadne.

Ikona diskutujiciho NikolaRehakova 2017-01-28 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek, jsem ráda, že jsi ho sem přidala. Takových článků není nikdy dost.:))

Ikona diskutujiciho Verča 2017-01-28 14:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přínosný článek, Aluško.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-01-28 18:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  Taste of the Wild se osvědčily u koček. Dělají i pro psy.

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-01-28 18:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Granule.. hmm, musím říct, že vždy, když vidím, jak něčí domácí zvíře má v misce granule, tak je mi to tak trochu líto. Vztahy lidí a domácích zvířat bývají z mého pohledu opravdu podivné. Tvrdíme, že své domácí mazlíčky milujeme, ale přitom jim nedáváme skoro žádnou svobodu. Nutíme je poslouchat různé rozkazy a ještě je třeba vodíme na vodítku.. Nechceme, aby byli hluční, ale když my sami řveme, tak je to v pořádku. Svým "mazlíčkům" nasypeme do misky každý den ty stejné granule, ale my sami chodíme do luxusní restaurace anebo si každý den uvaříme nějaké dobré pestré jídlo. Nechceme se dělit o své jídlo, natož abychom jim připravili každý den pestrou stravu tak jako sami sobě. Nechceme, aby poznali pravou svobodu a žili divoce v přírodě, ale do své postele nebo na svůj gauč je ulehnout nechceme nechat, protože "pes má přece své místo na zemi, venku, v boudě, atd..". Je to pro mě opravdu zarážející. Sám žádné domácí zvíře nemám – necítím, že bych mu dal to, co skutečně potřebuje.

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-01-28 20:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Svému psovi dávám konzervy Canagan, mají luxusní složení, maso v nich použité je vždy na prvním místě a maso je vždy ze zvířat z volného chovu, takže žádné nekvalitní maso z celoživotně stresovaných zvířat. Klasické brambory jsou zde nahrazeny zdravějšími batáty apod. Možná budou mít tedy i dobré granule, ale ty nekupujeme, takže ruku do ohně bych za to nedala. Granule mu kupujeme takové, které mají téměř 100% obsah masa, ty granule jsou i takové měkčí než ostatní. Nevím teď přesně značku, ale bereme to od jedné paní z jejího krámku, který je specializovaný na hodně kvalitní stravu pro zvířata (krmivo značek, které jinak v ČR není běžně dostupné). Dokonce má od každých granulí odsypaný vzorek a zvíře může ochutnat, co mu nejvíc jede. Pamlsky dáváme jen ve formě sušeného 100% masa. Jinak mu často i vaříme vývar (samozřejmě nekořeněný), sem tam do něj natlačím kokosový olej. Někdy vnitřnosti, ale to jen občas, neměly by se psům dávat moc často. Jsou ale i dny, kdy nemá maso vůbec, protože on celkově hodně ujíždí na vařené rýži, miluje mrkev a ze všeho nejvíc papriku. Takže má často i zeleninu. Kdysi jsme nechali na stole bez dozoru chlebíčky se šunkou a sýrem a když jsem se vrátila, byly ze všadyma zežrané papriky, zbytek chlebíčku netknutý :D.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-01-29 08:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Tak až budeš mít vlastní zkušenost a to zvíře opravdu budeš mít a sáhneš si na realitu, tak pak napiš nakolik se tento tvůj jednostranný názor shoduje s následnými zkušenostmi. Vidíš to totiž dost černobíle, zvířata co jsou dneska vyšlechtěná už dávno ani v divočině žít nemůžou a o lidské jídlo se s nimi dělit nemůžeš, jinak by z toho byla nemocná. Musíš jim leda speciálně vařit. Nebo dávat čisté maso… Přípravy, jako kdybys měl dítě…. No, prostě kybicovat je snadné, když člověk neví o čem to je doopravdy a má málo dat.

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-01-29 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Sám sice žádné zvíře nemám, nicméně žil jsem dlouho s rodiči, a ti měli fenku. Dále strejda má psa, a nyní žiju na bytě, kde má paní domácí kocoura, se kterým jsem v kontaktu skoro každý den, takže myslím realitu vnímám celkem zřetelně.

Ikona diskutujiciho Liliana Landštejnská 2017-01-30 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Něco podobného už jsem četla někde na internetu… psa sice nemám, ale toto v podstatě sedí na kočky. O to, čím krmím své kočky, se zajímám více než dřív. Spousta lidi se ani nepodívá na složení toho, co kupuje, myslím, že by se i dost divili. Taste of the wild se dají zařadit mezi ty lepší značky, jen mi u nich trochu vadí, že ve složení nejsou uvedená procenta masa :-/ Jsem spokojená s granulemi Carnilove :-)

Ikona diskutujiciho coffeetime-byclarea 2017-01-30 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek 🙂

Ikona diskutujiciho Andy 2017-02-01 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám psy dvanáct let a přes pět let krmíme granulemi Eminent levné a podle mě kvalitní granule – psi skvěle prospívají. Hubenému aktivnímu psovi a štěněti dávám pro štěňata, staršímu psovi se sklonem k nadváze – light (konečně mi fena zhubla a drží si váhu) a klasickému hlídači dáváme obyč Adult. Tyhle granule máme jako základ + ve vesnici máme řezníka a kupujeme jim prasečí nožky, hovězí kosti atd. + někdy dostávají samotné maso od prodejce Pošvář (Tábor). Prodává mražené dršťky, vnitřnosti, vepřovou svalovinu atd. přímo pro psy. A také do toho občas míchám zeleninu, zbaští všechno… :-)

Ikona diskutujiciho Hanyuu 2017-02-04 15:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: TotW prosím ne… Mám dojem, že se tam řešilo, že ta moučka je konzervovaná kdovíčím… a to složení samo o sobě taky není nic moc. Dříve prý snad bývaly lepší než teď. (Mluvím o psích, v kočičích se nevyznám už vůbec).

Ikona diskutujiciho Hanyuu 2017-02-04 16:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Pokud si myslíš, že "pes je stále jen pes", nemáš kolem sebe lidi, podle kterých bys měl vztah lidí se zvířaty soudit a sám takovému soužití asi úplně nerozumíš.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek