Všude je plno návodů, jak se vypořádat s problematickými partiemi. Jak zhubnout stehna, zadek. Jak mít ploché břicho. Fajn. Né že by to nefungovalo. Někdy to funguje dokonce i autorovi návodu. Má to jeden háček. Většinou se u toho člověk děsně nadře. Druhý háček je ten, že výsledky nebývají trvalého rázu. A někdy výsledky nejsou vůbec, protože na nás metoda prostě nesedí. Co je ještě horší, že si můžeme při špatném cvičení a nerozumném hubnutí navodit další potíže.
Tomuto tématu bych se chtěla věnovat podrobněji. V úvodním díle zmíním několik důležitých informací, které se opravdu vyplatí znát.
Ty jo, já ale vypadám – jdu makat!
Chápu, že se chcete vrhnout hned na cvičení a první dny makat do úmoru. Chceme rychlé výsledky! Fakt to chápu. Ale mnohem lepší je vybudovat si neotřesitelné základy a na nich dál stavět. Všechno pak bude mnohem, mnohem jednodušší! Vyhnete se vyhřeznutým plotýnkám a pobláznění vlastního metabolismu. Čím tedy začít?
1) Odstranění deformací a srovnání těla pomocí jednoduchých cviků
Co nepoužíváme, to atrofuje, takže svaly je určitě vhodné procvičovat. Ale chceme-li zdravé a štíhlé tělo, v první řadě se zaměřme na symetrii a správné postavení kostí a svalů na těle. Jinak řečeno, potřebujeme identifikovat příčiny našich potíží. Když je známe, můžeme směle vykročit k jejich nápravě – ke zdraví, kráse a štíhlosti. Ne za všechno může špatný jídelníček a nedostatek pohybu. Důležitým, ale pro mnohé utajeným faktorem, jsou tělesné deformace – ať už vrozené, či vzniklé.
S deformacemi na těle se dnes rodí už 85 % dětí.
To jsou deformace vrozené. Během života vznikají další deformace, například profesní – ze špatného sezení, nesprávné chůze, dýchání, z různých pohybových stereotypů apod. Vcelku jednoduchou praxí dokážeme tyto deformace odhalit a postupně je odstranit. Základem je dostat tělo do tzv. gravitační osy, pracovat se zkrácenými a ochablými svaly. Zkrácený sval může natolik táhnout, že ovlivní postavení kostí, ty pak mohou utlačovat měkké tkáně a bránit volnému průtoku tekutin v těle. Projeví se to zdravotně i esteticky. Ano, přesně tam, kde to nechcete.
Stačí změnit pohled na fungování našeho těla a zařadit pár cviků do všedního dne
Častým problémem je nesprávná poloha pánve. Tzv. překlopená pánev způsobuje nejen bederní hyperlordózu – tedy známé prohnutí v bedrech a příliš vystrčený zadek – ale také usazování přebytečného tuku na bocích. Cviky na řešení tohoto problému ukazuji svým klientům na konzultacích. Já osobně jsem prošla školou Koncepce fyziologického modelování těla a spolupracuji s certifikovanými trenérkami této metody, jejíž autorkou je Xana Bati. Já, když jsem zjistila, jaké účinky tato koncepce má, rozhodla jsem se věnovat se sobě opravdu pravidelně. Začala jsem sama doma, posléze na víkendových setkáních a nyní se zapojuji do nově vznikajících klubů, které vede moje kamarádka – certifikovaná trenérka metody.
Ráda bych tady zdůraznila jednu věc ohledně chirurgických zásahů do těla:
Nenechávejte do sebe zbytečně řezat – naše tělo je chytřejší, než si myslíte. Stačí odstranit překážky a ono si samo poradí.
Různé odsávání tuku se může jevit jako účinné, ale opak je pravdou. Takovéto radikální zásahy do těla nutí organismus v budoucnu ukládat tuk do jiných míst a nejen že je to nezdravé, ale taky často dost neestetické. Řešením jsou jednoduché cviky podporující fyziologické fungování našeho těla. Včetně správného proudění lymfy a dalších tekutin v těle. A funguje to i na celulitidu! Stačí odhodlání a pravidelnost.
2) Tělo jako celek
Naše tělo funguje jako jeden celek. Nedávno jsem si to znovu uvědomila při práci s reflexními body na chodidle, díky kterým jsem si odstranila bolest zubu. Stále ještě hodně lidí si neuvědomuje, že v těle doslova vše souvisí se vším. To, co sníme, ovlivní naše tělo i hormonálně, nejen v podobě kalorií. To, jak myslíme, ovlivní naše tělo – např. i tvorbou kortizolu, který zvyšuje ukládání tuku na břiše. To, jak spíme, stojíme, chodíme, dýcháme, všechno má vliv. Jestliže něco provádíme pravidelně (spánek, pohybové stereotypy, dýchání) – má smysl dělat to správně – tak, abychom podporovali přirozené fungování těla.
Stejně tak, co se týká cvičení. Opakuji, tělo je jeden propojený celek – nejsme lego panáčci, které můžeme rozložit na jednotlivé součástky. A proto se i při cvičení soustředíme na komplexní cviky a posílení jádra těla.
3) Správný jídelníček, aneb ono známé – „ledničku nepřecvičíš“
Kvalitní strava je prostě důležitá. Podporuje správnou funkci hormonů v těle, udržuje dobrý stav střevní mikroflóry, zvyšuje naši energii. Na většinu z nás funguje určité omezení sacharidů, především obilovin a cukru. Důležité je zaměřit se na přírodní potraviny a vyhýbat se ultra-zpracovaným průmyslovým výrobkům v neonových obalech s patnácti položkami ve složení.
Jíst přirozené potraviny znamená, že nebráníme našemu tělu ve své práci – správném fungování, na které je od přírody nastaveno.
Často je potřeba jít dál a přizpůsobit si jídelníček na míru.
4) „Mám se rád/a“
Zní to možná divně, ale je to zřejmě to nejdůležitější. Mít se rád/a! Najít si cestu sám k sobě a vycházet si vstříc. Učit se poslouchat potřeby svého těla. Je to postupná práce na sobě, která se ale zcela jistě vyplatí. Získáte totiž nenahraditelnou vnitřní GPSku pro své zdraví – tělesné i duševní!
Shrnutí
Bezkonkurenčně nejlepší je začít od podlahy. Vysledovat deformace na těle a ty dál už neprohlubovat, ale napravovat. Jestliže deformace objevím, makat na jejich odstranění dříve, než začnu „makat s činkama“.
Vnímat tělo jako celek. A vytěžit z tohoto uvědomění maximum. Unožování na stroji v posilovně není účinné. Zaškrcování kalorií v jídelníčku není účinné. Odstranění deformací, srovnání těla do gravitační osy, posílení středu těla a stabilizace páteře, vytvoření návyků pro zdravé fungování organizmu (vč. jídelníčku a správných pohybových stereotypů), pravidelný pohyb např. v podobě chůze. To je účinné.
Pochopit, že naše tělo je chytré. Když mu neklademe překážky, poradí si samo. Nepotřebujeme do sebe nechat řezat, drasticky snižovat kalorie, odsávat tuk, dřít sklapovačky v posilovně. Stačí podpořit správnou fyziologii, namísto prohlubování patologií. Laicky – vyjít našemu organizmu vstříc, namísto kladení překážek v podobě nepřirozeného jídla, urputné dřiny a obviňujících se myšlenek.
Co je lepší – dělat pomalu a jistě to, co má 30x větší účinek, nebo si urvat pochybný výsledek za dva týdny s tím, že za dva měsíce začínám znovu (s ještě horšími „kartami v rukou“)?
Zadek, boky, stehna – jejich tvar a velikost ovlivňuje více faktorů. Není to jen genetika, nebo jenom strava a cvičení. Přestože máme určité predispozice, lze s tím hodně udělat. A cesta by to měla být veskrze příjemná, bez urputného boje.
Ať už máme stehna příliš objemná, nebo zadek příliš ochablý, dostáváme se zase k tomu, co jsem psala už minule. Nejkratší cestou ke kráse je správné postavení kostí a svalů na těle. Vše je propojené.
Genetika
Máme dané přírodou určité predispozice, nejen tělesné, ale i mentální. To, čemu se věnujeme, se odráží na vzhledu našeho těla, a tak např. baletka bude mít jiné proporce než plavkyně. Náš ideální vzhled je v souladu s našimi silnými stránkami. Běžný život však často přispívá k různým tělesným dysbalancím a pak se nám ukládá tuk na některých místech o hodně víc, než by musel. Na bocích, stehnech, břiše… Tělesné tekutiny neproudí tak, jak fyziologicky mají.
Tuk na bocích? Možná máš posunutou pánev!
Naše tělo funguje na principu řetězení. Překlopená pánev souvisí nejen s ochablými a zkrácenými svaly, ale také s krční páteří. Problém na jednom konci páteře se ukáže postupně i na druhém konci. Tělo se snaží vše vyrovnávat. Dobrá zpráva je, že to platí i pro nápravná řešení.
Při nesprávném postavení pánve dochází i ke změnám tvaru našich boků. Pánevní kosti mohou měnit strukturu měkkých tkání, utlačují krevní a lymfatické cesty, vytváří svalové kapsy, kde se hromadí mezibuněčné tekutiny a tuk. Pouhou změnou polohy pánve můžeme nastavit volný průtok tekutin a odstranit tak přebytečná kila. Dojde k prokrvení a tím i k regeneraci a vyživení nejen pokožky, ale i kyčelních kloubů. Ty jsou při nesprávné poloze pánve nadmíru zatěžované a trpí.
Faldy na bocích se dědit nemusí! Co překvapí ještě víc, že to celé souvisí nejen s pánví, ale i problematickým krkem. Vystouplý sedmý obratel totiž kompenzuje vystrčený zadek (hyperlordózu, překlopenou pánev).
Odsátí tuku? Rada za milión – nedělejte to!
Raději hledejte skutečnou příčinu problému. Až ji nadete, zaměřte se na řešení. Dlouhodobé řešení. Jasně, že náprava bude trvat déle než chirurgický zákrok. Rozhodně to ale bude levnější a s lepším výsledkem. A taky si nezničíte zdraví. Jakmile vám někde odsají tuk, buďte si jisti, že se vám brzy začne hromadit jinde a nebude to vůbec pěkné. Po internetu lítá mnoho zkušeností, proč do toho fakt nejít.
„Každý chirurgický zákrok je zásah do fungování krevního, lymfatického a nervového systému. Zničené kapiláry, ucpané lymfatické cesty a uzliny, fibrózní tkáň a srůsty se nám vymstí v podobě otoků, bolesti a následných nemocí.“ Xana Bati
Celulitida
Jednoduše jde o narušení průtoku tekutin v těle. V místech, kde se „pomerančová kůže“ objevuje, není normální buněčná výživa. Opět se dá využít více technik, nejlépe jejich komplex spolu se zdravou výživou a správným cvičením. A opět má na to vliv i postavení pánve. Skvělou podporou pro odstranění tohoto, nejen estetického, problému je baňkování. Mimochodem, baňkování je skvělá záležitost. Funguje na modelaci těla, obnovu kapilár, zlepšení výživy pokožky a svalů… No prostě… někdy o tom napíšu víc.
Strava
Chceme pěkný zadek, štíhlá stehna…. ano, i strava je hodně důležitá. Ale není to pouze o kaloriích. Mnohem důležitější je: nebránit správnému metabolismu a udržovat si hormonální rovnováhu v těle – jednoduše: nechat tělo dělat svoji práci.
Jak? Tím, že budeme jíst přirozené potraviny. Jako zdroj energie zařadíme zdravé tuky, nejen sacharidy (i když i ty mají své využití samozřejmě). Nebudeme pak tolik provokovat inzulín. Například. Tudíž si i do budoucna udržíme mnohem snáze štíhlou linii. Mimo jiné. Pár příkladů, co pro naše tělo není přirozené – přemíra cukru, umělá sladidla a umělá barviva, ztužené tuky, odtučněné potraviny, pečivo z bílé mouky a droždí, a další.
pokračování příště
použité zdroje:
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Presne môj problém, ja som v takom štádiu…
-Andrej Proboha, že takovým nesmyslům věříte, buď je někdo…
-armag Mám kámoše co byl na mužské síle i…
-Alue K. Loskotová Teda, díky moc! Napsal jsem jim mail s…
-astrei swingař