Tento voňavý růžový olej je vyrobený pomalou macerací okvětních lístků růží v nosném oleji. Má vynikající vlastnosti, které jsou velmi prospěšné pro každodenní péči o pokožku a vlasy. Výhodou je, pokud pěstujete vlastní růže na zahrádce, můžete je použít. Dobré je použít damašskou růži, která je proslulá svou jemnou vůní a také se komerčně sbírá pro výrobu růžového oleje.
Co je růžový olej
Růžový olej se vyrábí naložením sušených okvětních lístků růže do nosného oleje. Pomalou macerací okvětní lístky uvolňují do oleje svou vůni a léčivé látky. Po scezení získáte silně vonící růžový olej, který má mnohostranné využití, zejména v péči o pleť a vlasy.
Co je růžový olej absolue
Absolue růžový olej je nejdražší esenciální olej na trhu. Jeho vysoká cena má rozumný důvod. K výrobě jedné kapky éterického oleje z růže je třeba sklidit 12 šálků okvětních lístků růže damašské (Rosa damascena), které obsahují velmi nízký obsah oleje.
Proces sběru okvětních lístků růží se provádí ručně před východem slunce. Růžový olej absolue má velmi silnou vůni a je oblíbenou složkou v parfémovém průmyslu. Někdy ho najdete i pod označením absolute, nebo absolutní.
Jak se vyrábí růžový olej absolue
Růžový esenciální olej se získává destilací vodní parou, při níž pára donutí okvětní lístky růží uvolnit jejich aromatické sloučeniny. Následný proces chlazení přemění páru na vodu, která se nazývá růžový hydrosol, neboli růžová voda. Na povrchu růžové vody se objevují malé kapky růžového oleje absolue, které se pak musí od růžového hydrosolu (destilátu) oddělit.
Tento proces je možné udělat doma, pokud na to máte náčiní. K výrobě malé kapky růžového absolue byste však potřebovali velké množství materiálu.
Výroba růžového oleje je jednoduchý a příjemný proces, který zvládne každý
Jeho vůně je sice jemnější, ale pro pokožku je také velmi blahodárný. Pro výrobu voňavého růžového oleje je nezbytný dobrý výběr růží. Ujistěte se, že jste vybrali ekologicky pěstované růže, které neobsahují pesticidy a chemické látky. Pokud používáte růže zakoupené v obchodě, ujistěte se, že jsou ekologické, protože nechcete, aby se tyto chemikálie dostaly do vašeho oleje a pak na váš obličej.
Suché a čerstvé okvětní lístky růží
Při výrobě oleje z okvětních lístků růží použijte suchý materiál. Vlhkost, kterou obsahují čerstvá poupata a okvětní lístky, může způsobit, že v oleji zplesniví a růžový olej by vám i mohl rychle žluknout.
Na druhou stranu, pokud je vaším hlavním záměrem vyrobit co nejvíce voňavý růžový olej. Možná budete přesto chtít dávat čerstvé. Vůně má totiž tendenci se sušením vytrácet. V tom případě rychle spotřebujte, nebo použijte vhodný přírodní konzervant (vitamin E v oleji, nebo extrakt z grepových jader, dávkuje se 10kapek na 100gr produktu).
Pokud se rozhodnete použít čerstvé růže, vyberte ty s výraznou vůní a ujistěte se, že je sbíráte v suchý den, po odpaření ranní rosy. Nejlepší bude, když je necháte alespoň jeden den zavadnout, aby se zbavily většiny vlhkosti.
Pokud jde o výběr druhů, Rosa damascena (růže damašská) a rosa centifolia (růže stolistá) se pěstují speciálně pro výrobu absolutního růžového oleje pro jejich charakteristickou vůni. Růži stolistou můžete koupit na internetu nebo ve zdravé výživě sušenou na čaj, ta je pro výrobu tohoto oleje vhodná. Pokud ale máte na zahrádce svraskalou, dužnoplodou nebo šípkovou, klidně s nimi experimentujte.
Nosný olej
Při výběru nosného oleje je třeba zvážit několik věcí. Jaký je váš záměr a jak chcete svůj domácí růžový olej používat? Pokud máte v plánu vyrábět pro sebe další kosmetické produkty péče o pleť, pak zvažte typ své pleti, těžkost nosného oleje atd.
Pro výrobu oleje s okvětními lístky růží je vhodný například za studena lisovaný hroznový olej, který obsahuje mastné kyseliny a polyfenoly. Ty pomáhají chránit pokožku před volnými radikály, čímž zabraňují jejímu předčasnému stárnutí. Je také skvělým hydratačním prostředkem. Výborný je také olej z pšeničných klíčků, mandlový olej, jojobový olej, dá se koupit i šípkový olej. Pokud máte na výběr, můžete si je smísit podle vlastní preference.
Pokud nemáte na výběr nic a kuchyně zeje prázdnotou, můžete skočit do DM a koupit za studena lisovaný slunečnicový bio olej, také bude fungovat dobře a na pleťovou kosmetiku je vhodný. V regálu možná najdete i jiné, co vás zaujmou, třeba lněný.
Pro dosažení kvalitního vonného růžového oleje zvolte nosný olej, který má velmi lehkou, nebo žádnou vůni. To umožní vyniknout vůni růže.
Extrakce účinných látek
Pokud používáte suché okvětní lístky růží a stabilní nosné oleje, jako je frakcionovaný kokosový olej nebo jojobový olej, můžete se rozhodnout pro metodu extrakce macerací za studena. Jedná se o velmi jednoduchou metodu, která vyžaduje jednu sterilizovanou nádobu, ideálně zavařovačku (prostě ji vyvařte, nebo vystříkněte lihem) a čtyři týdny trpělivosti.
Sušené okvětní lístky růží vložte do sterilizované skleněné nádoby a naplňte ji nosným olejem. Uzavřete víko (víko vystříkněte také lihem) a nechte ji čtyři týdny na chladném a suchém místě. Obden můžete mírně protřepat.
Skoro všude se doporučuje maceráty dávat na slunce (macerovat na okně), ale já nic na slunci nemaceruji, aby olej na světle neztrácel účinné látky. Skladuje se v temnotě v tmavé lahvi, proto v temnotě i maceruji. Nezapomeňte, že za studena lisované kvalitní oleje jsou plné aktivních látek, které světlo postupně ničí.
Poté bylinný materiál přecedíte přes tkaninu, abyste získali pouze čistý růžový olej. Dobrý je tenký plátěný kapesníček. První to proženete cedníkem, abyste se zbavili větších kousků a pak dáte na další sítko suchý kapesníček a cedíte.
Pak ho ale neperte v aviváži, aby se vám na příští akci nedostala do výrobku. Dávám přednost ručnímu přemáchání v čisté vodě hned po výrobě, nechám volně proschnout a ukládám mimo utěrky a jiný textil, aby byla jistota, že v plátně nejsou žádné chemikálie, abych přes něj mohla cedit i výrobky určené k vnitřnímu užívání.
Pokud používáte čerstvé okvětní lístky růží nebo nemáte čas, zvolte metodu vodní lázně
Naplníte zavařovačku do poloviny růžemi a zalijete nosným olejem dle svého výběru.
Na plotnu dáte větší hrnec. Do něj pařák na knedlíky, zalijete do 1/3 vodou a do toho dáte zavařovačku.
Nebo pokud vám to vyjde líp, prostě zalijete větší hrnec u dna vodou a do něj dáte menší kastrolek nebo džezvu, ale je lepší, aby se vnitřní nádoba přímo nedotýkala dna větší nádoby. Takže pokud má menší rendlík ucha, může viset na nich za okraje velkého hrnce.
Pak to zahříváte na teplotu 50-60 stupňů. Na to budete potřebovat k tomu určený teploměr. Nejlepší je laserový, ale to už je větší investice.
Udržujte teplotu pěkně na mírném ohni po dobu 5 hodin, aby se uvolnily všechny léčivé látky. Teplotu nesmíte přešvihnout, jinak by se látky znehodnotily.
Poté olej stáhněte z ohně, přecedíte, naplníte jej druhou dávkou okvětních lístků a proces opakujte tolikrát, dokud olej nezíská barvu a vůni, která se vám bude líbit. Pravděpodobně budete doplňovat třikrát, pravděpodobně to budete dělat celý den, nebo dva dny.
V závislosti na tom, jak dobré máte růže, to může být 3x, 5x až 8x.
Směs pak stáhněte z ohně, nechte ji vychladnout a přeceďte. Touto metodou se mimochodem dá dělat i z jiných rostlin, záleží na vás, co máte rádi.
Výsledný růžový olej
benefity domácího růžového oleje:
Jako pleťový olej:
– zlepšuje tón pleti
– má relaxační účinky
– vyživuje a regeneruje pleť
– zmírňuje podráždění, omlazuje a hydratuje
… ale hlavně je váš vlastní, budete z něj na větvi a budete se na jeho použití těšit. Před použitím očistíte pleť, navlhčíte hydrosolem (ideálně růžovým aby vám to k sobě ladilo) a vmasírujete olejíček do pleti. Nedávejte čisté oleje na suchou pleť, nevsákly by se.
Jako masážní olej: Při vmasírování do pokožky účinně zvyšuje tonus pokožky, vyživuje ji a regeneruje. Růžový masážní olej navíc pomáhá zklidnit úzkost a zmírnit bolest. Pokožku je také potřeba předem navlhčit, někdo se třeba natírá po sprchování.
Jako koupelový olej: Do vany stačí pár kapek. Jeho příjemná vůně vás uvolní, pomůže zmírnit napětí a zklidní vaši mysl. Aby vám olej ve vaně neplaval jako mastná oka, přilejte trošku emulgátoru, to je plnotučné mléko, nebo troška smetany (olej se s vodou hezky spojí a ze slepičí polívky se stane koupel pro Kleopatru).
Nebo můžete tento olej použít na svou další domácí kosmetickou výrobu, třeba na tělové krémy, másla, nebo balzámy.
Na vlasy: Obsahuje antibakteriální a protizánětlivé látky, které pomáhají posilovat vlasové folikuly a zklidňovat pokožku hlavy, takže si s ním můžete dělat zábaly a masáže hlavy. Mnoho vlasových masek a kúr určených k posílení vlasů obsahuje olej z divoké růže. Tento hydratační a zvlhčující olej vlasy opravuje, posiluje a udržuje je hebké a lesklé.
Přidejte si ho do šamponu: Nejjednodušší způsob, jak zařadit růžový olej do péče o vlasy, je jednoduše přidat několik kapek do šamponu, který máte už nadávkovaný v ruce, před mytím vlasů. Podobně funguje také kopřivový nebo fialkový olej, který zanechá vaše vlasy hebké a vyživené.
Jak dlouho to vydrží?
Pokud jste pracovali čistě, dobře jste přecedili a se suchými přísadami, měl by vám v pohodě vydržet rok. Pokud chcete, aby se vám domácí výrobek nekazil, odebírejte z něj hygienicky, nesahejte neumytými prsty do nádobky.
Obecně u domácích šmakulád platí, že pokud je v nich vlhkost, i přestože jste dali konzervant, je dobré výrobek spotřebovat do tří měsíců.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Ďakujem za obohacujúci článok. Musím dať za pravdu,…
-dodo Dnes ale aj v minulosti tu boli a…
-Rocky armag: Člověk, co nemá dostatek financí si ani…
-tauri Alue, chápu kam tim míříš a původní myšlenku…
-*****