Zpívání ve sprše jste dosud možná považovali za něco obtěžujícího, co obvykle dělával pouze váš spolubydlící, případně jiný člen rodiny. Nadešel však čas, abyste na tuto aktivitu změnili názor. Ukazuje se totiž, že zpívání dokáže mít konstruktivní vliv na vaše zdraví.
Zpívat si můžete v kteroukoli denní hodinu, ale největší přínos má zpěv v ranních nebo dřívějších dopoledních hodinách.
Pojďme se podívat na to, co všechno vám může dát obyčejná písnička:
Odbourá stres
Zpívali jste si a následně jste si všimli, že se vám zlepšila nálada? Není to žádné překvapení, protože o zpěvu je známo, že snižuje hladinu stresu. V podstatě vždy, když si procvičujete plíce, vdechujete do těla více kyslíku. Výsledkem je odbourávání stresových hormonů. Tuto techniku často používají i různí terapeuti, kteří se svými klienty procvičují techniky hlubokého dýchání.
Snižuje krevní tlak
Kortizol je hormon, který nejvíce souvisí se stresem. Pokud ho máte v krevním oběhu příliš, zvýší se i vaše hladina cukru a krevní tlak. Tomu je třeba se vyhýbat, protože zvýšený cukr a krevní tlak přispívají k rozvoji zánětů v těle. Dlouhodobé záněty pak vedou k vážným onemocněním, jako je infarkt, mrtvice či cukrovka. Abyste se tomu vyhnuli, snažte se držet váš kortizol na uzdě, k čemuž vám výrazně dopomůže právě zpěv.
Posiluje svaly
Existuje jedna technika, kterou pravidelně vykonávají profesionální zpěváci. Jde o vokální nebo operní zpěv vysokým tónem. Pokud jste toho schopni, dokážete si pomocí něj posílit svaly břicha a zad.
Posiluje imunitu
Kvůli již zmíněnému snížení úrovně stresového hormonu kortizolu v krvi, lépe funguje i váš imunitní systém. Při stresu se totiž tělo snaží minimalizovat výdej a spotřebu energie, kterou si rezervuje pro historicky zakořeněný instinkt ,,bojuj nebo utíkej“. V rámci tohoto procesu se i částečně oslabuje imunita.
Tlumí bolesti
Zpěv na jedné straně nesnižuje pouze kortizol, ale na straně druhé přispívá k uvolňování hormonů štěstí: dopaminu a oxytocinu. Výsledkem je pak snížení tělesných bolestí, protože hormony štěstí snižují práh bolesti. Proto bolest, která byla dříve obtěžující, najednou přestane poutat vaši pozornost. Uvolnění napětí v těle navíc pomůže nejen snížit subjektivní vnímání bolesti, ale také odstranit příčinu bolesti, kterou často bývá samotné napětí.
připravila www.aluska.org 2020 podle Zdroje
Poslední komentáře
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena Ty jo, oukej. Už jsem si myslela, že…
-Namasteen Jen málo konspirací je přitom dokázaných. Hrubá většina…
-Alue K. Loskotová