Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským mozkem?

4.10.2019 v Psychologie 4

Fascinující studie mozku u 949 mladých lidí, odhalila nápadné rozdíly mezi pohlavími. Největší odlišnosti mezi mužským a ženským mozkem se ukázaly v propojení a používání jeho jednotlivých částí. Závěr ke kterému vědci dospěli, může vysvětlit některé typické psychologické rozdíly mezi mužem a ženou.



Při zkoumání mozků použila studie typ zobrazování pomocí vektorových vztahů. Takový typ zobrazení dokáže odhalit mikroskopické struktury mozku.

Co konkrétně zjistili?
U 428 mužů zapojených ve studii vědci zjistili, že propojení v mužské mysli probíhá více mezi přední a zadní částí, avšak v rámci stejné hemisféry. To vysvětluje zručnost mužů při manuálních pracích a schopnost lepšího orientování se v prostoru, oproti ženám. Je to proto, že propojení mezi přední a zadní částí mozku napomáhá spojovat představu s následnou akcí.

Názorný příklad zobrazení při mapování činnosti mozku ze zmiňované studie:

Mužský mozek (nahoře) vykazuje více propojení zepředu-dozadu, zatímco ženský mozek (dole) je lépe propojen mezi hemisférami.

U 521 žen, které se účastnily studie, si vědci všimli více propojení mezi jednotlivými mozkovými hemisférami. To zase vysvětluje předpoklady žen pro lepší paměť a sociální dovednosti. Jak uvádějí autoři studie, lepší komunikace mezi hemisférami mozku pomáhá spojovat intuici s analýzou.

Rozdíly se vynořují ve věku 13 let. Účastníci studie byli ve věku 8 až 22 let, protože vědci zpočátku hledali odpovědi na otázky, jak se lidský mozek vyvíjí.
Zjistili, že do věku 13 let byly mezi chlapci a dívkami jen minimální rozdíly. Odlišnosti v propojeních se začaly objevovat výrazněji až po pubertě.

Jeden z autorů studie, Ruben Gur, to okomentoval následovně: ,,Je úžasné, jak se mozky žen a mužů ve skutečnosti navzájem doplňují. Podrobná mapa, ukazující propojení v mužském a ženském mozku, nám pomůže pochopit nejen rozdíly mezi tím, jak muži a ženy myslí. Kromě toho nám poskytne i lepší pohled na příčiny mnoha neurologických onemocnění. Ty totiž často souvisejí právě s pohlavím.“


připravila aluška.org © 2019 podle zdroje: https://www.spring.org.uk/2013/12/connectivity-the-difference-between-mens-and-womens-brains.php



Komentáře

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-04 09:43:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsem taky slyšela (myslím,že to tu Aluška měla i jako článek) že muži mají v hlavě krabice,kde mají všechno pěkně uspořádané,ovšem jsou schopni otevřít vždy jen jednu.No a ženy mají v hlavě všechno různě smotané,vzhledem k tomu že žena je schopna dělat víc věcí najednou,tak krabice nepotřebuje
(určitě na obou stranách existují
vyjímky)
Mimo téma:
všimli jste si už,že
občas se u některého článku objeví komentář od člověka který ještě nikdy nediskutoval
(alespoň podle přezdívky) a ten komentář je pozitivní (my čtenáři Alušky víme)
nebo nějak provokativní,a když Aluška nebo někdo z nás (někdy i víc lidí) na to zareaguje,tak ten dotyčný už nikdy
nemá potřebu znovu napsat? Leda by tedy ty komentáře byly takové,že je Aluška nezveřejní.Jinak já vždy čekám nějakou
obhajobu toho co dotyčný napsal,když už tedy měl tu potřebu,a ono nic.

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-04 22:57:02
Ikona diskutujiciho
sipka

jo toho jsem si všimla

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-04 23:01:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé srovnání ten obrázek – to bych dříve neřekla, že mezi mužským a ženským mozkem jsou až takové rozdíly.

Ikona diskutujiciho areea 2019-10-05 13:03:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vďaka za článok . Mark Gungor mal na túto tému vtipnú prednášku.

https://www.youtube.com/watch?v=fTPUhMdfvzw

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek