Že jsou zvířata hloupá? Že nemají duši? Že si skoro nic nepamatují?
Ve skutečnosti umí být stejně rafinovaná, romantická, žárlivá a důmyslná, jako my. Akorát v trochu jiném slovasmyslu a v jiném měřítku…
Podvodní kruhy v obilí:
Podvodní fotograf Yoji Ookata nedávno objevil 24 metrů hluboko v moři u Japonska tento obrazec, který má v průměru 180 centimetrů.
Tyto kruhy vytváří ryba s názvem Čtverzubec (existuje jich více poddruhů), aby nalákal samičku k páření. Tato stavba poté údajně chrání jejich vajíčka. Existují také druhy ryb, které na dně některých moří staví obrovské pískové hory ve tvaru sopek, nebo z kamínků, o které se někdy i perou. To vše, jenom aby došlo k páření.
Stromy obalené pavučinami
V roce 2010 byly v pákistánu velké záplavy a aby hmyz unikl potopě, seběhl se na stromy, na které voda nedosáhla. A než voda opět klesla a země uschla, musel tam nějakou tu dobu vydržet. Mezitím si Pákistánští pavouci udělali ze stromů takové obrovské napodobeniny cukrové vaty, ovšem tato by vám určitě nechutnala.
Podobně to dopadlo také v Austrálii, kde se pavouci seběhli během záplav na suché kopce:
Rourky z květin
V Turecku a Íránu žijí včely, které si staví hnízda z okvětních plátků květů. Do podobných domečků nakladou své potomstvo, naplní ho nektarem a výsledek vypadá takto:
Lemčíkovo namlouvání
Na severu Austrálie žije druh ptáka, který když chce nalákat samičku k páření, staví úžasné domečky z proutí, které poté zdobí vším možným. Nejčastěji květinami, hezkými kamínky, ulitami, nebo čímkoliv, co se leskne. Nepohrdne ani modrými zbytky příborů z nedaleké skládky, pokud k sobě barevně ladí.
Termitiště
Každé termití hnízdo vypadá jinak. Je postavené tak, aby v něm co nejlépe cirkuloval vzduch (odvětrávání je důležité), aby se v něm co nejlépe zužitkovalo teplo, aby hnízdo drželo stálou žádoucí teplotu a aby dobře odolávalo okolním povětrnostním vlivům. Díky tomu vznikají úžasné stavby. Český mravenec se se svými kupkami může jít zahrabat. Kromě toho termiti správným tvarem hnízda udržují stálou vnitřní vlhkost vzduchu a systém chodbiček jde tak, aby hnízdo bylo ideálně zásobováno jídlem i vodou. V jednom takovém hnízdě jich běžně žije několik milionů. Kromě toho mají hnízda ještě podzemní části.
Zámotky můr
Vosí hnízda z papíru
Vosy staví hnízda ze směsice dřeva a vlastních slin, která po vyschnutí vypadá jako přírodní papír. Hnízdo na levé straně vzniklo v rámci vědecké studie univerzity v Illinois. Vosy dostaly k dispozici pouze fialové a oranžové materiály a vědci sledovali, co z nich vosy vytvoří.
Kam dál:
• Otevřít rubriku: ,,Zajímavosti“ – Zde
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat – Vstoupit do Chatu – ZDE
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****