Jednou z nejoblíbenějších a nejprodávanějších tradičních ,,mystických pomůcek“ je lapač snů. Přemýšleli jste někdy nad tím, co přesně je lapač snů, nebo jak funguje? A proč kupované lapače nic nedělají, v čem je fígl? Víte, jaký mají vlastně lapače historický základ? Na jaké víře jsou založeny? Je to moc zajímavé! – Pojďme se seznámit s nádhernou legendou od amerických indiánů.
Pavoučí babička
Podle víry indiánů kmene Hopi je pavoučí babička, nebo pavoučí žena stvořitelkou lidského druhu. Je vlastně spřízněna s Gaiou, Matkou Přírodou, nebo Velkou Bohyní. Také je známá jako velká ochránkyně a pomocnice lidí. Podle tradice indiánů Navajo se pavoučí babička datuje přinejmenším do doby Teotihuacanu, předkolumbijské Ameriky, kde je líčena jako Velká bohyně.
Pavoučí babička, stvořitelka a ochránkyně lidí a dětí, podle domorodých indiánů
Je také známá pod jménem Asibikaashi. Pavoucí babička má údajně chránit děti celé země. Aby ji lidé uctili a zasloužili si její požehnání, vytvořili mystickou pomůcku, která se vyvinula v to, co je dnes všeobecně známé jako lapač snů.
Lapač snů
Jak se původní kmeny rozšířily po celé Americe, lidé měli obavu, že Asibikaashi není schopná účinně ochránit všechny děti. Z toho důvodu začali vytvářet lapače snů, nebo spíše portály pro Asibikaashi, ze kterých mohla vyzařovat své požehnání a ochrannou sílu.
Frances Theresa Densmore byla americká antropologka a etnografka, která zkoumala tento starodávný zvyk. O lapači snů napsala: „Dokonce i kojenci byli opatřeni tímto ochranným kouzlem. Jsou to pavučiny napletené na obruči, umístěné u kolébky. Ve starých dobách byla síť tvořena z vláken kopřivy. Obvykle se lapač skládal ze dvou sítí a říkalo se, že zachycuje jakoukoliv škodu, která by mohla být ve vzduchu a stejně jako pavoučí síť v sobě drží to, s čím přišel do styku.“
Co je Lapač snů?
Tradičně je lapač snů ručně vyráběná pomůcka. Skládá se z obruče z vrbového proutí, na které je vetkaná pavučina. Jeho použití se neomezuje pouze na odvádění špatných snů, umí toho více! Účelem lapače snů je chránit děti nejen před noční můrou, ale před všemi příčinami smůly a neštěstí.
Domorodí Američané věří, že všechna smůla, špatné zdraví a neštěstí jsou způsobeny vlivem zlého ducha.
Pavoučí symbolika
Co už nepatří do indiánské tradice ale je vhodné to zde zmínit, když už o tom píšu, je obecně pavoučí symbolika. Pavouk, ačkoliv je pro mnoho lidí odporný a někteří lidé z něj mají naprosto panický strach, je symbol štěstí a přináší štěstí. Do vašeho života i do vašeho domu. Když po vás leze pavouk, je to dobré znamení o příznivém štěstí, takže se zbytečně nelekejte a hlavně ho nezabíjejte.
Není dobrý nápad zabíjet pavouky ve svém domě. Pokud je to možné, je lepší pavouka polapit a vypustit venku. Zabíjení pavouků od vás odhání štěstí. Pavouk je konstruktivní posel, který symbolicky odchytává všechno zlé. Jako otravné mouchy do své sítě.
Jak to funguje?
Existují dvě teorie, které vysvětlují, jak lapače pracují.
Teorie portálu: Podle této víry není lapač snů nic jiného, než duchovní portál, nástroj Velké pavoučí bohyně. Působí jako symbol vyzařující její božské síly v místnosti, kde je lapač umístěn. To je důvod, proč se zavěšuje nad kolébku nebo postel. Asibikaashi, bohyně pavouků, požehná místnost svou sílou a uvězní ve své síti všechny zlé duchy. Velká pavoučí bohyně nenechá zlo projít tímto prostorem, protože se jí zlo bojí.
Snová síť: Podle obecně známé populární teorie jsou sny přitahovány tkanou pavučinou. Jen dobrý sen může projít, špatný sen uvízne v síti. Proto lapač snů, pokud se zavěsí nad postel, má zajišťovat dobré sny.
Jak vytvořit funkční lapač snů
Hlavně si sežeňte pravý vrbový proutek (nebo více proutků, záleží na tom, jak pompézní či skromnou máte představu o svém výsledném výrobku), takový z jakého se plete pomlázka. Je to ověřený druh dřeva. Pokud doma máte kruhový kupovaný lapač, není na tom nic špatného, je to krásná ozdoba, ale nečekejte od něj, že vás bude chránit.
Proutek ohněte do kruhu, nebo do oválu, či tvaru kapky, nemusí být dokonale kulatý. A zavažte. Pokud budete s proutím zápasit, můžete si to zjednodušit tím, že svážete tři kratší a uděláte si z nich trojúhelník, nebo jich použijete několik a zapletete je do sebe. S trochou šikovnosti se dá docílit pěkného kruhu i s pravým vrbovým proutím. Nemusíte se držet obvyklé předlohy jednolitého dokonalého kruhu. Jak můžete vidět na přiložených obrázcích, váš lapač může být velmi originální a mnohem zajímavější!
Potom do něj vytvořte pavučinu, pokud možno používejte přírodní provázek. Bavlnka naprosto stačí. Pokud si nejste jistí jak se síťka plete, zde je stručná ukázka:
Zavěste na svůj lapač symboly, se kterými souzníte a které považujete za posvátné, ochranné. Může to být amulet se sluníčkem, kousek krystalu, zkrátka to, co je vám individuálně blízké a co vás vystihuje. Pokud se vám líbí peříčka, nandejte peříčka. Můžou být i kupovaná, nabarvená.
Během vytváření lapače proste o ochranu vaší bytosti a nabijte ho svou energií, svou spirituální sílou. Uctěte přírodu, matku Zemi a poproste ji, nebo přírodní bytosti, aby vašemu lapači požehnaly. Udělejte si z toho svůj osobní rituál. Rituál může být i obstarání proutků na jaře, kdy se s vrbou propojíte, poprosíte ji aby vám proutky darovala a můžete se s ní domluvit, že bude prostřednictvím lapače duchovně přítomna ve vašem domě. Tak propojíte svůj lapač s ochranným duchem vrby. Rituálem lapač posílíte a aktivujete, bude tak fungovat mnohem lépe.
Jak o lapač pečovat
Tradiční lapače mají být občas očištěny od toho, co pochytaly. Takže buď trvale umístíte lapač tam, kde bude občas během dne vystaven slunečnímu světlu, nebo byste ho měli občas vynést ven, aby ho tam osvítilo slunce. To má zajistit, že lapač bude pracovat efektivně.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019
Poslední komentáře
-Q Prekrasny clanek. Sla mi husi kuze. Moc se…
-Will Díky za články. Málo lidí vychováváno, když něco…
-Josef Wov to je hustý, a není něco co…
-Petr Po přečtení dnešního článku se mi udělalo moc…
-Dalimil