Láska má zásadní vliv na vývoj dětského mozku, určuje i jeho inteligenci

8.10.2019 v Psychologie 6

Nedávná studie, která proběhla v Los Angeles ukazuje, že dětský mozek může výrazně zakrnět tehdy, kdy se mu nedostává dostatek rodičovské lásky. Existuje vůbec způsob, jak to napravit?



Podle studie může matka udělat mozku svého dítěte extrémně velké problémy, pokud ho nemiluje.

Následující fotka ukazuje dvě děti ve věku 3 let. Jak můžete vidět, jeden mozek je mnohem větší než druhý a má také výrazně méně tmavých zón (nižší hustota mozkových buněk).

Mozek vlevo je zcela zdravý. Tomuto dítěti byla věnována adekvátní láska a péče během prvních dvou let života. Uvedené období je totiž pro správný vývoj a růst mozku nejdůležitější během celého života člověka.

Mozek vpravo se scvrkl. Toto dítě bylo extrémně zanedbáváno. Věnovala se mu pouze minimální péče a téměř žádná láska.

Osobnost a inteligenci předurčují první roky života
Dítě s větším mozkem bude pravděpodobně i mnohem inteligentnější. Zároveň u něj dojde ke kvalitnímu celkovému rozvoji, včetně vybudování dobrých sociálních dovedností.

Dítě s menším mozkem bude mnohem více náchylné k vybudování závislosti na drogách a také zřejmě bude agresivní a násilné ve stresových a krizových situacích.

 

Allan Schore, americký psycholog

Profesor Allan Schore z Los Angelské Univerzity vysvětluje, že u dítěte, které bylo během svých prvních dvou let zanedbáváno, nedojde později ani k expresi genů zodpovědných za inteligenci.
Často se bohužel stává, že rodiče, kteří byli sami zanedbáváni, nemají plně rozvinutý mozek (nejsou schopni cítit a dát vřelou lásku). Budou proto zanedbávat své vlastní děti stejným způsobem.

Potomci citově chladných rodičů jsou také citově chladní a nejsou vhodní pro zakládání rodiny, protože vytvoří další generaci nedostatečně milovaných dětí. Mozek, který se správně nevyvinul, nelze v dospělosti převychovat, ani přemluvit. Je to podstatě druh poškození, které je nevratné a daný jedinec za něj ani nemůže.
Soužití s citově chladným člověkem, pokud není jeho protějšek ve stejném stavu, je také velice deprimující a nešťastné.

Je to také odpověď pro ty z nás, kteří zažili chladný přístup svého rodiče, nebo v nejhorším případě, chladné oba své rodiče. Problém nebyl ve vás, ale ve způsobu, jak se zacházelo s vašimi rodiči, když byli malí. Pokud vás alespoň jeden z rodičů uměl obejmout, políbit, pochovat, pohladit a pochválit, zabezpečil vám tak zdravý vývoj mozku a rozvoj inteligence, navzdoru tomu druhému, který byl chladný.

připravila Aluška.org, ©  www.aluska.org 2019

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Míša 2019-10-08 13:25:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už jsem se lekla, že patřím do kategorie chladný, kvůli mým výkyvům nálad…Ale ten závěr mě utěšil :D..Malého objímám, pusinkuju, nosím apod. denně, takže dobrý 😀 (má necelých 17 měsíců)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-10-08 16:41:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Znamená to teda že nemilované deti/ľudia majú menšie hlavy? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-08 21:19:19
Ikona diskutujiciho
sipka

udělej studii 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-08 23:45:16
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 😀 😀

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-10-09 07:54:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak v tomto prípade máme superinteligentné deti, juchúúúú 😆.

Ikona diskutujiciho Jitka 2019-10-09 16:27:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to jsou pekny kecy. Spousta lidi, kteri si neprosli nejlehcim detstvim, jsou treba chytry,inteligentni a vzdelani lide.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek