Vážení čtenáři,
přišla mi do e-mailu poměrně nechutná zpráva obsahující toto video: Gluing meat together
Vypráví o tzv. ,,lepidle na maso“, kdy se různé zbytky a odřezky z masa, které se za normálních okolností vyhazují, znovu využijí. Zasypou se speciálním práškem, který se vyrábí ze zvířecí krve. Je to transglutamináza, jakýsi enzym, který z odřezků udělá něco, co následně vypadá například jako hovězí svíčková, nebo jako krásný kousek kuřecího, no zkrátka co splácnete dohromady, to bude. V první řadě se však řeší hlavně svíčková, protože je nejdražší. (Šulit kuře už není tak výhodné.)
Stačí to nasypat na zbytky masa, udělat z toho váleček, zabalit do potravinové folie a nechá se to přes noc uležet v ledničce, bylo zmíněno na 6 hodin. Další den ráno pak je falešná ,,svíčková“ na světě!
,,Lepidlo způsobí, že kousky hovězího, jehněčího, kuřecího nebo rybího, které
by normálně byly vyhozeny, drží spolu tak těsně, že to ma první dojem
vypadá, že je to solidní kus čerstvého masa. Problém je v tom, že maso pak
nelze dobře tepelně upravit a je větší riziko kontaminace těla bakteriemi.
Také se lepí dohromady samozřejmě většinou staré maso,
nekvalitní, odřezky atd. Většinu tohoto lepeného masa kupují restaurace, ale
výjimkou nejsou ani markety, kde není velký obrat ve zboží. Lepidlo na maso
je samozřejmě zakázáno, ale koho to zajímá a kdo to řeší?“
přišlo e-mailem jako komentář k uvedenému filmu
Nedalo mi to a trochu jsem po tomto zázračném hnusném lepidle poohlédla na českém internetu. Přece jen, to že existuje video ze zahraničí ještě neznamená, že to máme i v Česku, nebo na Slovensku. Oči mi div nevypadly z důlků, existují o tom články i u nás… Ohromil mne jejich počet. Google jich vychrlil pořádnou hromadu, to mne opravdu překvapuje, že se o tom u nás nemluví, přestože je toho internet plný:
,,Při krájení bifteků ze svíčkové často zbyde velké množství odřezků. Podnikům, které je nechtějí vyhazovat, má pomoci enzym transglutamináza, takzvané lepidlo na maso. Z malých kousků dokáže slepit nový steak, který je podobný originálu. Hospodští tak už teď přemýšlí nad tím, kolik hostů jim sedne na lep…
Možným problémem jsou bakterie
Podle amerických potravinářských úřadů je lepidlo neškodné, přesto tu je jeden problém, a to bakterie. U běžné svíčkové je zničí žár při přípravě masa. Ale u falešného steaku se dostalo na vzduch i maso zevnitř plátku, které často zůstává krvavé. Neprojde tedy dostatečnou teplotou, která by škůdce zabila. „Pokud maso spojíte rychle a nevystavujete ho dlouho vnějšímu působení, nevidím v tom problém. Ale kdo ví,“ říká šéfkuchař. „
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/relax/178851-slepeny-hovezi-biftek-levna-nahrada-prave-svickove/
,,Pod slovem lepidlo si představíte leccos odstrašujícího. Něco, co může vážně poškodit vaše zdraví. Ve skutečnosti se jedná o derivát z krve zvířat, glutaminázu a speciální bakterie, které dohromady dokáží spojit proteiny v určitý tvar. Třeba právě tvar t-bone steaku!
Nespokojte se s něčím tak nechutným. Takt slepená masa byla předána k prošetření vědcům a lékařům, kteří se shodují že, takto ošetřená masa mohou lidem způsobit závažné zdravotní potíže!
V Čechách zatím na lepené maso v běžných restauracích nenarazíte. Než by to začalo podporovat ekonomiku, musely by na výrobu lepících přípravků být vynaložené nemalé částky. Ocitnete-lise v některé z vyspělejších zemích než je ta naše, ptejte se řezníků i čísníků, jestli maso, které chcete prošlo nějakou tvarovací a slepovací úpravou.“
http://poklicka.nova.cz/clanek/novinky/lepidlo-na-maso-nocni-mura-vsech-stravniku.html
Najdu sice uklidnění, že u nás se maso nelepí na pokličce.nova.cz, ale zde není uvedeno datum vystavení článku. Zato článek na vitalia.cz, který vyšel letos v březnu, mluví trochu jinak:
,,Od prosince povinně: „Ze slepovaných kousků masa“
Právě s tím počítá v současnosti již platná evropská legislativa, která ale ještě nemusí být v praxi dodržována, protože příslušné Nařízení 1169/2011 má odkladný účinek do prosince letošního roku. Toto nařízení přitom u slepovaných masných výrobků stanovuje, že v případě použití slepovacích technologií musí být příslušná informace uvedena přímo v názvu výrobku, a to spojením „ze slepovaných kousků masa“.
Spotřebitel tedy nemusí studovat složení takových výrobků, ze kterého lze využití technologií slepování masa také vydedukovat, ale poměrně obtížně. Předpokládá to totiž znalost názvů látek, které se při takové technologii používají, a také kombinace těchto látek. Jde většinou o enzymy, jako je transglutamináza, jenže pouze tento pojem nemusí nutně slepování masa signalizovat. Bude-li ale povinnost uvádět použití technologie přímo v názvu, je na první pohled vše jasné.
Zmiňovaný trombin je v podstatě derivát z krve zvířat, glutaminázy a speciálních bakterií, které dokáží spojit jednotlivé kousky svaloviny v jeden celek, a to dokonce libovolného tvaru. Krev, glutamináza nebo enzymy patří přitom ke standardním složkám potravin. I proto EU v podstatě počítá s tím, že lepidla na maso budou zejména v případě, že tuto technologii přijme spotřebitel, legitimně využívána i v budoucnosti. Skutečnost, že „neprošel“ trombin, totiž ještě neznamená, že se v EU tyto technologie nepoužívají. Používají, jen o tom spotřebitel neví.“
http://www.vitalia.cz/clanky/maso-se-slepuje-smesi-z-krve-a-bakterii/
Jaké je řešení, když slepené maso se od pravého podle chuti prakticky nedá poznat? Jíst maso omezeně jednou za čas a brát ho od soukromníků. Od sousedů, které známe. Od slušných lidí, kteří semtam zabíjejí. Poshánět si kontakty, člověk alespoň utuží dobré sousedské vztahy, jak to bylo dřív. Stejně tak i s vajíčky. – Kdo má slepice, vždy rád sem tam něco prodá.
Tím člověk nebude živit koncentráky na zvířata, nebude se muset bát slepováků a také ušetří. Normální soukromník, který ještě dnes chová dobytek, bývá skromný člověk, který toho moc nechce, čili nastavuje nižší ceny, i kdyby měl být teoreticky dražší. Ale hlavně ušetříme naše ZDRAVÍ. Víme co jíme a co jedlo zvíře, které soused choval. Mimojiné si také toho začneme vážit. Mne osobně fascinuje, jak lidé chodí kolem masných pultů a vůbec si neuvědomují, co před nimi leží. Kolik je to práce a jaká je to věda…. A pak rozmazlené děti klidně hází svačiny s masem ve škole do košů, což mi vždycky trhalo nervy.
Pro mne je každé jídlo, ať s masem nebo bez, něco čeho si vážím a s čím zacházím s úctou. Lepit dohromady nějaké zbytky a pak je pokoutně lidem prodávat jako hovězí, hamba by mě fackovala. Lidé už ztrácí úctu před vším… Obrátí se to někdy k lepšímu?
Kam dál:
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat – Vstoupit do Chatu – ZDE
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****