Mark Twain – Tajemný Cizinec (audio kniha on-line)

12.3.2015 v Doporučení 16

Dostala jsem zaujaté a velmi zajímavé doporučení na knihu Tajemný cizinec, která je údajně namluvená a lze si ji poslechnout na internetu… Vyprávění o tom, jak zvláštní, pravdivé a silné dílo to je, mě opravdu oslovilo a tak jsem si tuto nahrávku vyhledala… Skutečně byla a stále je k dispozici.

Moc doporučuji, abyste si tuto knihu přečetli nebo poslechli také, ale pokud ji budete brát vážně a ne jako ,,pouhý příběh“, potom vás předem varuji, že to je hodně silné kafe, pro otrlejší jedince. Nic pro začátečníka. Ten by z toho mohl utrpět menší duševní otřes, nebo přestat spát, kolik by se toho dozvěděl naráz o lidském rodu. A nejsou to pěkné věci.

Povídání má 4 hodiny, ale když se člověk zaposlouchá, nedokáže se už od něj odlepit a dá ho celé najednou. Chcete zkrátka vědět víc a víc a víc… Proto doporučuji, vyhradit si na Tajemného Cizince speciální čas a klid. Je to kus, nad kterým je nutno pouvažovat a který by měl v hlavě uzrát.

Sama jsem po asi dvou a půl hodinách už nemohla záznam vypnout, protože mě umrtvilo, co je tam všechno řečeno. Bušilo mi srdce jako o závod, bylo mi v některých pasážích strašně těžko a jen jsem s vykulenýma očima upřeně hleděla do stropu. Vzpamatovala jsem se až tak v poslední půlhodině vyprávění, ale jak se sakra Mark Twain VE SVÉ DOBĚ dostal k takovým věcem, je mi pořád záhadou… Všechno je to opravdu z jeho hlavy? Jaký měl popud? Inspiraci? Vnuknutí? Či snad přímo návštěvu? – Jsou to strašlivé věci, které si dodneška 99,99% lidí vůbec neuvědomuje a on je věděl už před více než sto lety!

Mark Twain – Tajemný Cizinec

https://www.youtube.com/watch?v=XG-DdrJ0qao


Zajímají vás podrobnosti o tomto příběhu a jeho vzniku? – Přebírám z wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Tajemn%C3%BD_cizinec):

Tajemný cizinec je označení pro nedokončené dílo amerického spisovatele Marka Twaina. Pracoval na něm zhruba od roku 1890 až do své smrti v roce 1910. Příběh existuje v několika verzích, všechny ale spojuje postava „mladého Satana“.
První tištěná verze díla byla vydána v USA posmrtně, v roce 1916, Twainovým životopiscem Albertem Bigelowem Painem, který upravil a spojil části původních Twainových rukopisů. Kniha vyšla pod názvem Mysterious Stranger, A Romance, což může být román, romance (středověká povídka) nebo taky pohádka, fantazie či dobrodružný román.
V roce 1969 vydala Kalifornská univerzita úplné kritické vydání pod názvem The Mysterious Stranger Manuscripts, které důsledně na základě Twainových rukopisů, zápisků a poznámek sestavil William M. Gibson.
Mark Twain rozepsal několik verzí Tajemného cizince.
První verze, nazvaná The Chronicle of Young Satan, pojednává o mladém Satanovi, synovci onoho nechvalně známého Satana, který se v roce 1702 ocitne v zapadlé vesnici v Rakousku. Příběh náhle končí uprostřed scény, kdy se Satan dostane na oslavu indického prince. V tomto místě Twain zanechal psaní a začal znovu.
Druhá, nejkratší verze, nazvaná Schoolhouse Hill, se nese v lehčím tónu. Vystupují tu známé Twainovy postavy Huckleberry Finn a Tom Sawyer. Seznamují se s novým spolužákem (tentokrát jde o syna toho známého Satana, a již zde má ve jméně číslovku 44), jenž se vrátil na zem, aby částečně odčinil škodu, kterou způsobil jeho otec.
Třetí, nejdelší verze se jmenuje No. 44, The Mysterious Stranger. Děj se vrací do Rakouska (tentokrát do roku 1490). Odehrává se v tiskařské dílně. Tato verze si mimo jiné pohrává s myšlenkou rozdělení nitra člověka na „Waking Self“ (Bdící) a „Dream Self“ (Snící). Tato verze je sice již z hlediska příběhu uzavřená, nicméně není považována za zralou pro tisk.
Tajemný cizinec byl poprvé vydán v roce 1916 jako výsledek úprav Alberta Bigelowa Paina, který měl tehdy výhradní přístup k rukopisům ze spisovatelovy pozůstalosti. Paine spojil první verzi (Kroniku mladého Satana) s poslední kapitolou třetí verze (Číslo 44) a vzniklý hybrid nazval Tajemný cizinec. Paine text asi o čtvrtinu zkrátil. Děj přesadil do roku 1590. Přidal postavu astrologa a přenesl na něj většinu záporných vlastností pátera Adolfa. Své zásahy ale zamlčel. William M. Gibson označil Painovu verzi za „editorský podvod“.[1]
Děj Tajemného cizince není epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Je to také ostrý útok proti pokrytectví organizovaného náboženství, což bylo téma objevující se v Twainových textech často.
Děj se odehrává v roce 1590 v rakouské vesnici Eseldorf (Oslov), kde stále ještě „trvá středověk“. Děti tam školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda.
Jednoho dne trojice chlapců – vypravěč Teodor Fischer, Nikolaus Bauman a Seppi Wohlmeyer – potká zvláštního hocha, který se představí jako Satan – synovec vládce pekel. Satan má magické schopnosti – zdá se, že je všemocný – a dokáže předvídat budoucnost. Předpoví řadu nešťastných událostí, které postihnou lidi z vesnice.
Satan se s běžnými lidskými morálními zásadami zcela míjí. Lidský „Mravní smysl“ („Moral Sense“, Twainem důsledně psáno s velkými písmeny) popisuje Satan jako schopnost rozlišovat dobro a zlo, kterou ovšem člověk využívá tak, že v devíti případech z deseti se rozhodne pro zlo.
S obyvateli vesnice si Satan často pohrává jako s malými nepatrnými červy; jediní, koho si oblíbí, jsou oni tři chlapci. Těm pak díky svým schopnostem demonstruje své velmi skeptické názory na lidstvo, které se časem ukážou jako přesné a pravdivé. Satan je schopen i milosrdných skutků, například tehdy, když se rozhodne ušetřit Nikolase ochrnutí, které by jej postihlo po záchraně tonoucí dívky, a rozhodne se jej místo dlouhého živoření raději nechat utopit.
V poslední kapitole Satan odhalí svou pravou totožnost – prozradí, že je jen myšlenka, jen sen, který se rozplyne, stejně jako celý svět; neexistuje žádný bůh, žádný vesmír, žádný lidský rod, žádný pozemský život, žádné nebe, žádné peklo. „Je to jen sen – neexistuje nic než jen ty – a ty jsi jen myšlenka, bludná myšlenka, zbytečná myšlenka, myšlenka bez domova… bloudící osaměle prázdnou věčností.“

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Knihy“ pro další doporučenou četbu – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-03-12 08:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mark Twain sa priatelil s Nikolou Teslou, o ktorom si niektorí myslia, že vzhľadom k svojej genialite bol mimozemštan alebo bol aspoň s mimozemšťanmi v kontakte.

Ikona diskutujiciho pd-magie 2015-03-12 08:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Twaina mám moc ráda.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-12 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Nemyslím si. Podle mě to byl zkrátka vidoucí člověk, který měl obrazy.

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-03-12 16:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško a jak to máš ty s vírou v reinkarnaci?  Mě se nelíbila ta satanova věta, v té poslední pasáži,že žádné příště už nebude…To by přeci vše pozbývalo smysl.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-12 16:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zase nesmíš věci brát přesně slovo od slova. – Mimochodem ,,žádné příště" – Vždyť ty z pohledu duše neumíráš, jsi věčná.

Ikona diskutujiciho Kač 2015-03-13 11:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tento záznam si určitě musím udělat čas, takovéto věci já ráda 🙂

Ikona diskutujiciho Jarek Van Ek 2015-03-13 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tip. Opravdová síla.  Přejme si, aby zejména závěr byl jen "básnickou nadsázkou" nebo produktem editora.

Ikona diskutujiciho kika 2015-03-13 14:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A vy věříte SATANOVI? věříte tomu co říká? Opravdu? Tak teď si pro změnu přečtěte knihu Hovory s bohem

Ikona diskutujiciho hannah 2015-03-13 15:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Páááni,to je teda dílko…ještě teď mě mrazí..a jak to všechno zapadá do současné doby,neuvěřitelné..Moc děkuji,že jsi to dala na stránky!!

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-13 16:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Podle tvého komentáře předpokládám, že asi nevíš, co se v té knize píše.

Ikona diskutujiciho Monie 2015-03-13 21:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem si to celé pustila, s krátkými pauzami na přemýšlení 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-13 22:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Samozřejmost, že to není slovo od slova.

Ikona diskutujiciho adonajpetr 2015-03-15 17:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná si to taky poslechnu :-), i když se mi to ze začátku zdálo až moc historicky chmurné, něco na způsob Kladiva na čarodejnice (pocitově) :-D tak nevím :-)

Ikona diskutujiciho Fyviane 2015-03-15 23:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dnes jsem si knihu poslechl a znejistila mě, zmátla a vyděsila; myslím, že mi to bylo hodně nesrozumitelné.

Ikona diskutujiciho Marianna 2015-03-18 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nuž, bola som zvedavá, a tak som začala počúvať, knihu totiž nepoznám. Ale musela som to vypnúť..som tehotná a dieťatko už počuje. Vôbec, ale vôbec sa mu to nepáčilo. (aj komunikujem so svojím dieťatkom myšlienkovo, telepaticky, cítilo sa smutné)A pocítila som, ako sa vo vnútri až trhlo, keď sa chlapcom cudzinec predstavil svojím menom. Potom som začínala byť čoraz unavenejšia a unavenejšia..až keď som to prepla na rozprávanie (síce elektronického hlasu) o Arkaine(Anastasia, Megre),situácia sa zvrtla a moja energia začala narastať a narastať 🙂 takže, len pár slov ohľadne mojej skúsenosti s touto nahrávkou.

Ikona diskutujiciho Beatrice 2015-03-18 22:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nečte to Forrest Gump? 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek