Pokud vám stále kručí v břiše a máte pocit, že váš žaludek je prázdný, ne vždy to znamená, že jste skutečně hladoví. Je mnoho důvodů, proč nemůžete dosáhnout pocitu plnosti a máte pocit hladu, přestože jste právě jedli. Noční návštěvy lednice a chuť mlsat mohou být pouze příznakem nesprávného stravování, nebo varováním před zdravotním problémem, o kterém byste si měli promluvit se svým lékařem.
Provedli jsme malý průzkum, sesbírali různá vysvětlení, proč se tělo dožaduje dalšího jídla a nabízíme řešení, jak tomu úspěšně předcházet.
1. Konzumace příliš velkého množství zpracovaných sacharidů
Zpracované sacharidy můžeme najít ve všech průmyslově upravených potravinách, zejména v těstovinách, pečených a slazených výrobcích.
Nedostatek vlákniny způsobuje, že je tělo rychle stráví, následkem čehož se dostaví hlad. Pocit sytosti, přicházející s takovým jídlem, je pouze přechodný.
Bylo prokázáno, že potraviny s vysokým obsahem vlákniny se déle tráví, proto je její přidání do stravy dobrým řešením.
Když přestanete tělo zahlcovat zpracovanými sacharidy a nahradíte je zdravějšími potravinami, jako jsou celozrnné obiloviny, hnědá rýže a zelenina, zakrátko spatříte rozdíl v intenzitě pociťovaného hladu.
2. Cukrovka
Cukrovka – zejména druhého typu – je onemocnění, které může způsobovat, že jste pořád hladoví. V důsledku toho zůstává glukóza – zdroj energie – v krvi, namísto toho, aby se dostala do buněk. Proto se diabetik cítí hladový.
Pocit hladu je pouze jeden z příznaků. Je možné cukrovku diagnostikovat na základě krevního testu. Po patřičném posouzení zdravotního stavu a stanovení léků a speciální diety je možné mít nemoc zcela pod kontrolou a příznaky časem pominou.
3. Hodně cvičíte
I to je jeden z důvodů, proč můžete pociťovat hlad ve větší míře. Když hodně cvičíte, spalujete mnoho kalorií, v důsledku čehož se tělo dožaduje dalších kalorií. Lidé, kteří pravidelně a dlouho cvičí, si vypěstují rychlejší metabolismus a větší apetit.
Cvičení je dobré pro zdraví, proto bychom se měli soustředit na to, co a kdy jíme. Podle studií výživné jídlo před tréninkem zvyšuje fyzický výkon a minimalizuje možnost poškození svalů.
4. Užívání některých léků
Zvýšený apetit může být vedlejším účinkem mnoha léků, a to kvůli obsahu některých látek. K nejběžnějším patří kortizol, inzulín, klozapin a olanzapin, které se dají najít v lécích na cukrovku, v antidepresivech, nebo v lécích na stabilizaci nálady.
Když po novém léku přibíráte a pociťujete velký hlad, je nejlepší promluvit si o tom se svým lékařem a poradit se, zda je možné ho změnit, nebo najít jiný způsob, jak mít pod kontrolou jeho nepříznivé vedlejší účinky.
5. Příliš mnoho stresu a jezení pod vlivem emocí
Je dobře známo, že přetrvávající úzkost má závažné důsledky na zdraví, a jedním z nich je, že zvyšuje chuť k jídlu. Přejídání ze stresu (neboli emoční přejídání) je běžná porucha, která dokazuje, jak se nadbytek stresu spojuje s pocitem hladu. Odborně řečeno, úzkost způsobuje zvýšení hladiny kortizolu a vede k přejídání a touze po mlsání nezdravých jídel. Stres je rizikový faktor obezity a měl by se řešit v počátečním stadiu. Ke způsobům, které vám pomohou navrátit rovnováhu, sebeovládání a vyhnout se emočnímu přejídání, patří terapie, léky a cvičení.
5+1. Příliš rychlé jedení, nebo rozptylování během jídla
V našich uspěchaných životech se mnozí rozhodujeme jíst rychle, spolu s prováděním dalších aktivit. I když tento návyk šetří čas, vůbec není zdravý. Vědci tvrdí, že rychlé jedení anebo jedení, když jste něčím rušeni, zvyšuje míru apetitu, zvyšuje množství přijímaných kalorií a vede k tloustnutí a neustálému hladu. Je opravdu důležité dát svému jídlu čas, který si zaslouží. Posaďte se k obědu a snězte ho bez rozptylování, důkladně rozžvýkejte každé sousto a vychutnejte si ho. Tímto způsobem si lépe uvědomíte pocit sytosti.
7. Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)
Jedná se o špatné fungování štítné žlázy. Hormony, které produkuje, se uvolňují do krevního řečiště a řídí metabolismus. Zvýšená činnost štítné žlázy znamená, že vytváří příliš mnoho thyroidních hormonů. Mezi její příznaky patří i pocit hladu. Toto onemocnění je možné diagnostikovat a léčit buď léky, které normalizují hladinu hormonů, v nejhorším případě operací.
8. Nedostatek spánku
Nikdy nepodceňujte vydatný noční odpočinek. Hormon ghrelin, který se nazývá „hormon hladu“, řídí pocity hladu a chuti k jídlu. Nedostatek spánku sehrává důležitou roli, neboť bylo prokázáno, že zvyšuje hladinu ghrelinu, který navozuje pocit hladu. Udržování pravidelného režimu s alespoň osmi hodinami spánku pomáhá kontrolovat hladinu hormonů a cítit se lépe.
9. Premenstruační syndrom (PMS), nebo menopauza
Nutkavé jedení je skutečně běžným symptomem u žen, které prožívají premenstruační syndrom (PMS). V tomto období můžete mít větší apetit a větší chuť mlsat. To samé mohou v důsledku hormonálních změn, zejména poklesu estrogenu, prožívat ženy v menopauze, což vede k většímu hladu.
Řešením je osvojit si správné stravovací návyky, jako jíst ovoce a zeleninu, pít dostatečné množství vody a pravidelně cvičit. V případě vážných problémů byste měli navštívit lékaře, protože tyto stavy je možné zvládnout i pomocí léků, nebo diety na míru.
10. Těhotenství
V těhotenství se tělo dožaduje paliva z prostého důvodu: aby se dítě mohlo zdravě vyvíjet, potřebuje získat co nejvíce živin. Zvýšený apetit, vynechaná menstruace, nebo nevolnost, mohou být příznaky gravidity. Studie naznačují, že chuť mlsat pociťuje 50-90 % těhotných žen. Pomoct vám může rozhovor s lékařem a speciální dieta, abyste příliš nepřibrala.
11. Konzumujete hodně alkoholu
Alkohol závažným způsobem ovlivňuje apetit. Podle vědců snižuje hladinu leptinu, hormonu zodpovědného za pocit sytosti, a to zejména v případě, kdy se konzumuje před jídlem, nebo během něj. Jeho nadměrná konzumace se považuje za rizikový faktor obezity.
Můžete alkohol zcela vyloučit, anebo konzumovat s mírou. Vyhýbat byste se měli jeho kombinaci s jídlem, neboť vás dělá citlivějšími na vůně, a to mozek svádí k touze po dalším chodu.
12. Nepijete dost vody
Je mnoho důvodů, proč je pití vody dobré pro zdraví, jako například zdravý trávicí systém, srdce, mozek a kůže. Voda pomáhá potlačovat pocit hladu. Výzkum prokázal, že lidé, kteří ji pijí před jídlem, konzumují méně kalorií, ale cítí se sytí stejně jako jedlíci. Může to znít zvláštně, ale mozek si možná plete pocit hladu s pocitem žízně. Proto je dodržování pitného režimu opravdu důležité. Začleňte do svých jídel více potravin bohatých na vodu, ovoce a zeleninu. I to vám pomůže zmírnit pocit hladu.
13. Nedostatek tuku ve stravě
Příjem nedostatečného množství tuku ve stravě může být stejně velký problém, jako když přijímáte příliš mnoho tuku. Pokud konzumujete výrobky bohaté na tuk, zpomaluje se čas přechodu tráveniny gastrointestinálním traktem, což v podstatě znamená, že jídlo zůstává v žaludku déle, a to vede k zintenzivnění pocitu sytosti.
Studie prokázala, že lidé soustavně konzumující nízkotučné výrobky měli trvalejší pocity hladu než ti, kteří jedli stravu bohatou na tuk.
Do svého jídelníčku proto začleňte ryby, vejce, olivový olej a jiné zdravé tuky. Vyhněte se nízkotučným produktům.
14. Nepřijímáte dostatek bílkovin
Další důvod, proč máte velký apetit, může být nedostatek bílkovin ve stravě. Určité vlastnosti bílkovin pomáhají snižovat hladinu hormonů, které navozují pocit hladu, a zároveň vyvolávat pocit sytosti. Stravu bohatou na bílkoviny si vybírají sportovci, protože jim pomáhá udržovat správnou tělesnou hmotnost a zlepšuje jejich metabolický profil.
Další výzkum dokázal, že lidé konzumující více bílkovin během dne mají méně myšlenek na jídlo. Pro zajištění dostatku bílkovin můžete vyzkoušet živočišné produkty, jako maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a některé druhy zeleniny a celozrnných obilnin.
připravila www.aluska.org 2020, podle zahraničního zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je zřejmě zvýšená.
-Alue K. Loskotová Ahoj Alusko, muzes se mrknout co se to…
-Aneta Aluško, mám pocit, že jsi to už kdysi…
-Radeta Alue, nemusíš přeci zemřít, abys viděla mrtvé a…
-*****