Na Floridě byla potvrzena vzácná améba, která požírá lidský mozek

26.7.2020 v Zprávy 12

Na Floridě byl potvrzen případ vzácné améby, která ničí mozek
Ministerstvo zdravotnictví na Floridě (zkráceně DOH) v pátek oznámilo potvrzený případ Naegleria fowleri – mikroskopické jednobuněčné améby, která může infikovat a zničit mozek. Obvykle je to smrtelné, říka DOH.



Podle ministerstva zdravotnictví bylo na Floridě od roku 1962 pouze 37 potvrzených případů této nebezpečné améby. Podle Ministerstva zdravotnictví v celém USA přežili pouze 4 lidé ze 145 infikovaných.

Varování ministerstva zdravotnictví na Floridě

Naegleria fowleri se může dostat do lidského těla, když se člověku do nosu dostane kontaminovaná voda. Nachází se v teplé sladké vodě, jako jsou jezera, řeky a horké prameny. Ministerstvo zdravotnictví varuje lidi, kteří se chodí koupat do těchto sladkovodních zdrojů, aby si uvědomili možnou přítomnost améby.

Naegleria fowleri. Améba vstupuje do těla nosem.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje lidem, aby se vyhýbali teplé sladké vodě poblíž elektráren a mělké sladké vodě v době kdy je hodně teplo. Při hraní si v teplé sladké vodě by si měli držet nos.

Ministerstvo zdravotnictví také poznamenalo, že při vyplachování dutin nosní konvičkou byste se mohli amébou také nakazit. Používejte pouze vařenou a chlazenou, destilovanou nebo sterilní vodu.


Naegleria fowleri je prvok, který u lidí způsobuje tzv. primární amébovou meningoencefalitidu. Primárně žije ve sladké vodě, toleruje vysoké teploty až do 45°C, jaké panují např. v okolí výpustí z elektráren či v termálních pramenech.

Lidé se mohou nakazit tak, že jim tento prvok pronikne do těla obvykle nosní dutinou, a to v jakémkoliv životním stádiu. Po proniknutí do těla následně prochází skrz sliznici a podél čichového nervu se dostává do mozku. Zde způsobují smrt mozkových buněk a zánět, brzy poté kóma a smrt.

Epidemiologie
Dosud bylo zaregistrováno asi 200 případů, jen několik se podařilo vyléčit antimykotiky (amfotericin B). Největší epidemie na světě se odehrála v letech 1963–1965 v Ústí nad Labem, zemřelo na ní tehdy 16 mladých lidí, kteří se nakazili v plaveckém bazénu.

Možnost nákazy je při plavání ve sladkých vodách, v jezeře nebo řece. Příznaky onemocnění mohou být v počátečním stadiu zaměněny za meningitidu. Symptomy začínají mezi jedním a devíti dny po expozici a projevují se bolestmi hlavy, horečkou, nevolností a zvracením. Nakažený umírá mezi jedním a 18. dnem po prvních příznacích.

připravila www.aluska.org 2020
zdroje: 1. / 2.

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-07-26 02:11:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tož kvůli tomuhle na floridu neletim. jo a… taky protože na to teď nemam 😂 ale to je vedlejší, že.

každopádně díky za info.

Ikona diskutujiciho Majkl Lasky 2020-07-31 07:52:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak nejezdi ani do Ústí nad Labem 😀

Ikona diskutujiciho Pěkný 2020-07-26 04:19:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty jo, to se asi pomalu začnu bát i pitné vody z kohoutku.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2020-07-26 09:42:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alue tohle vyděsí spoustu lidi do kohoutku se vám to dostat nemůže voda je chlorovaná a dneska se napit s potoka nebo řeky je o život jak je to znečištěny jo bylo by dobře kdyby byl svět bez nebezpečných bakterii a virů jako jsou malarie , améba černý kašel chřipky vzdyt to nemá v přírodě vůbec co dělat všechno to sem bylo vysazeno uměle aby to decimovalo populaci

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-26 10:31:42
Ikona diskutujiciho
sipka

kde jsou ty časy kdy jsme se koupali ve voňavých rybnících… dneska je to hnus, už bych do toho nevlezla

Ikona diskutujiciho Pěkný 2020-07-26 12:44:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co ryby na to? Mají ochranu? Aby to nebylo v nich a my je tak vesele jedli

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-07-26 20:29:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Ryby sa obvykle tepelne upravujú. Aj keby sme ich zjedli tak sa nič nestane proste skončia v žalúdku – lebo do mozgu vstupujú cez nos. Či to škodí rybám neviem alemyslím že nie, určite ich to nevyhubí.

Ikona diskutujiciho kiana 2020-07-26 14:40:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

wow ta fotka dole na konci článku

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-07-26 15:33:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O niečom podobnom bol film Cabin Fever z roku 2002 ale tam to požieralo celé telo a bolo to i v pitnej vode. Prežili len tí čo pili iba pivo z plechoviek (ale nakoniec v tom horore zařvali tuším všetci). Keď som to videl som zvažoval že budem pre istotu piť len pivo a balené nápoje. No toto ak sa prenáša cez nos to neni nič tak strašné, stačí nevdychovať vodu.

Ikona diskutujiciho Milan 2020-07-29 12:39:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mne tak napadla myšlenka při přečtení nadpisu že v našich končinách těch améb které požírají mozek máme několik druhů, jak jsem zaslechl v jednom filmu že vysokoškolské koleje sy vytváření mikromi aby měli kde žít a rozmnožovat se, tak mne to přirovnání připadá na poslaneckou sněmovnu, vědce, nemocniční prostředí a vlastně i domovy důchodců a kdo ví jaké tvorečky tam lidé chovají…

Ikona diskutujiciho Miluška 2020-08-01 05:59:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mě napadá, nebyla naše vláda někde na společné dovolené?

Ikona diskutujiciho bob 2020-12-06 11:15:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Žádný problém, nasadí lidem roušky, zakáží jim chodit ve dvou a více, zavřou obchody, restaaurace a jiná společenská zařízení… A bude se testovat, očkovat (čipovat) a hlavně strašit, strašit, strašit. Lidé se musí stále něčeho bát, pak se s nimi dá manipulovat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek