Perlivá bezinková limonáda (recept)

19.6.2023 v Doporučení 6

Sezóna je v plném proudu a černý bez konečně rozkvetl. Krásné aromatické věty obsahují vitamíny A, B a C, silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou), cukry a minerály. Květy černého bezu jsou prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí, mají diaforetický účinek, ničí hnilobné bakterie, ředí hleny, pomáhají tak čistit zahleněné průdušky. Mají močopudné účinky a pomáhají proti zácpě.



Skvělý způsob, jak tento přírodní lék chutně využít, je výroba perlivé limonády. Je snadná, tradiční a mnohem chutnější, než jakýkoli kupovaný perlivý nápoj.

Potřebujete
3 litry vody (filtrovaná, nebo převařená vychladlá)
3 limetky (nebo bio citróny)
225 gramů cukru (raději třtinový. Toto množství je odzkoušené, limonáda není přeslazená. Jinak si můžete klidně dát víc.)
kousek čerstvých kvasnic (uloupnete rožek z kostky)
10-12 plných hrstí květů bezu

hrnec nebo velká láhev
čistá utěrka, provázek
sítko, trichtýřek
čisté plátýnko nebo kapesníček které nejsou prané v aviváži. Před použitím pečlivě properte v čisté vodě.
sáček a pár gumiček

V případě zájmu o větší množství limonády vypsané suroviny násobte. Jde udělat i ze sušeného květu.

Jak na to
Nejprve nasbírejte květy černého bezu. Čím víc, tím lépe. Květy neoplachujte, ale po návratu domů rozložte na plech a nechte z nich venku odejít brouky a pavouky. Většinou jim stačí hodina, než se vypakují. Ti, kteří tam zůstanou, na funkci nebudou mít vliv a pak je stejně vyfiltrujete.

Pracujete zastudena, voda je chladná, květy se nevaří. Do hrnce (nebo velké lahve s širokým hrdlem) vlijte vodu, v ní rozpusťte odvážený cukr, vymačkejte do toho limetky (nebo bio citrony). (Slupky citrusů do toho nedávám, ovlivňují hořkostí chuť výsledného produktu, přestože jsou bio.)
Vložte květy, ponořte je. Uloupněte kus čerstvého droždí, nadrobte a promíchejte. (Při výrobě limonády z 9litrů se mi osvědčila 1/3 kostky, byla hodně perlivá.)

Překryjte čistou utěrkou, provázkem zajistěte na okraji nádoby. Nádobu buď můžete dát ven na sluníčko, nebo necháte v pokojové teplotě, kvasnice potřebují teplo. Pokud má být chladná noc, polotovar raději na noc ubytujte v kuchyni.

Slívat můžete už za 24 hodin, nejpozději do tří dnů. Pokud necháváte delší dobu, nezapomeňte 1x denně promíchat a potopit květy.

Květy vytáhněte z nádoby, do cedníku si připravte plátýnko a filtrujte limonádu do čistých skleněných lahví. Teplá a čerstvě projetá plátýnkem ještě nebude moc bublat, chytne grády až za pár dnů v ledničce.

Lahve pro jistotu nevíčkuji, ale nastříhám ze sáčku malé čtverečky, těmi překryju hrdla lahví a zajistím gumičkou. Jakmile začne limonáda burčit, může si ufouknout a nevzniká tlak. Lahve uložte do ledničky.
Nejlepší je asi za 3-5 dnů, je lepší si počkat než se uleží, protože čím déle je v lednici, tím víc perlí. Doporučuji udělat víc, rychle mizí, hlavně pokud je horko. Vydrží několik týdnů.

Dobrou chuť 🙂

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho tauri 2023-06-19 06:33:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My teda děláme bez kvasnic a s horkou vodou, ne vařící..
Sbírám většinou co nejmladší květy, aby nebyl rozprášený pyl a vůně byla výraznější…Kolikrát beru i polorozvetlý, protože tam to ještě pyl neopadal vůbec. Sbírat před deštěm, po dešti je to opláchlý a nemusí být už tak výrazný aroma.
Ke konci se akorát přídá s cukrem i kyselina citronová.

Ikona diskutujiciho Marcel 2023-06-19 16:36:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Bez cukru a kyseliny citrónovej by to nešlo spraviť? Asi nie je šanca?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-20 09:15:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to v podstatě asi nemusíš dávat ani kvasnice, protože bez cukru nemají co žrát a nerozburčí se ti. Voda s květem bez zahřívání udělá vodný výluh, který samozřejmě taky bude dobrý a zdravý. Chladné výluhy se používají i v domácí pleťové a vlasové kosmetice. Ale to už není limonáda, to je takový hodně slabý čaj nastudeno.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-06-20 11:00:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ořechovka – svatojánský ořechový likér. Zcela zásadní je doba, kdy se ořechovka nakládá, je to vždy podle tradice v období od Sv. Jana do Sv. Anny. Přitom 24.6. je datum ideální, u některých druhů ořechů a vyšších poloh můžeme využít i pozdější sklizeň. Po 26.7. však už raději ořechovku nezkoušejme, ořechy nejenže mají již vytvořenou pevnou skořápku, ale hlavně postrádají vláčné jádro – plody jsou již pevné a bílé.

Zaujímavé že sa to má zbierať práve v dátumoch 24.6-26.6, zase tie šestky. Takže ak by chcel niekto zbierať orechy na ořechovku robil by som to asi v tom týždni pred 24. Na bazu je už trochu neskoro, kvet odkvitol, ak sem tam nějaký je, je moc vysoko.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-20 12:56:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Záleží, v jakých jsi polohách. Moraváci můžou mít odkveteno, na vysočině sezona začíná.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-06-21 10:40:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Inak pardon, s tým dátumom 24.6-26.6 som sa sekol, mali by byť dobré (na ořechovku) až do 26.7, nenapadlo ma že orechy zrejú tak pomaly…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek