Pláč z pohledu Tradiční čínské medicíny

9.4.2025 v Zdravověda 2

Cíleně se neučíme, že máme vrozenou schopnost vypořádat se s bolestí a traumatem. Naše těla instinktivně ví, jak to udělat. Pláč je jeden ze způsobů, jak své tělo očišťujeme od toxinů. Umožňuje nám uvolnit zablokovanou nebo nadbytečnou energii a nasměrovat ji lepším směrem. 

V tradiční čínské medicíně (TČM) jsou slzy jedním z prostředků detoxikace, vedle hlenů, potu, slin, atd.
Když si nedovolujeme procítit své emoce a místo toho je potlačujeme skrze zástupné aktivity nebo omamné látky, jako je jídlo, nebo léky na uklidnění, vytváříme v sobě hormony zvané enkefaliny, které potlačují naše slzy a blokují také naše plné emocionální vyjádření.

Slzy obsahují toxiny, kterých se tělo potřebuje zbavit. Když si dovolíme plné emocionální plynutí a dáme prostor svým skutečným pocitům, naše tělo, mysl a duch se přirozeně očistí a osvobodí od této zatěžující energie. Obvykle vhled do toho, co dělat v dané situaci, často přichází poté, co o ní rozjímáme, pociťujeme své emoce a proléváme slzy. Až když se nám uleví, pak začneme o situaci přemýšlet jinak.

Slzy radosti a slzy smutku jsou fyziologicky a chemicky odlišné.
Slzy radosti mají nevýraznou příchuť, zatímco slzy hněvu, smutku a žalu jsou slané. Pláč je součástí emocionálního systému těla, naše tělo jeho prostřednictvím zpracovává a „tráví“ své pocity. To nám pomáhá rychle a efektivně překonat bolestivé emoce. Je to způsob, jak se setkat sám se sebou, spojit se se svým emočním jádrem a zbavit se mnoha neduhů, z nichž většina je prostě konečným důsledkem potřeb, které byly roky pohřbeny, nepřiznány a nezažity.

Je to způsob, jak ze sebe dostat něco, co v nás přetéká. Pláč přiměje orgány, aby se samy srovnaly a vrátily se ke svému obvyklému fungování. Orgán, který je zodpovědný za tvorbu pláče, jsou Játra. V čínské medicíně není jiný orgán schopen produkovat a vypuzovat slzy. Játra řídí oči, ovlivňují schopnost vidění, ovlivňují zvlhčování očí a schopnost pláče.
Kromě toho je to také jediný orgán, který je schopen řídit energii ve všech částech těla, umí podle momentální potřeby odebrat i doplnit Čchi i krev a tím se stará o to, aby každý z orgánů a vnitřností fungovaly správně.

Když jsou játra silná, oči se přirozeně dobře zvlhčují, člověk dobře vidí, a má schopnost plakat, když to potřebuje.
Když ale člověk trpí nedostatkem jinu a/nebo nedostatkem krve v játrech, jeho oči bývají suché, zrak slábne a pokud se objeví potřeba plakat, člověk toho není schopen. Jeho schopnost prožít své pocity bude omezená, což způsobí tíhu na hrudi a úzkosti, v některých případech dokonce eskalující do fyzické bolesti.
Nedostatek jinu a/nebo krve jater se může objevit v důsledku emočního stresu, přehánění fyzických aktivit, špatných stravovacích návyků, přepracování bez řádného odpočinku a velké ztráty krve jako při operaci nebo silné menstruaci. K vzestupu jaterního jangu, dochází zejména kvůli hněvu a stresu.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2025

O autorce

Alue K. Loskotová je holistická léčitelka a spisovatelka. Zabývá se duchovním rozvojem, psychospiritualitou, mimosmyslovým vnímáním a poradenstvím. Pomáhá klientům v nalezení duchovní a energetické harmonie prostřednictvím terapií na duchovniterapie.cz a článků na aluska.org. – více

 

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Pavel 2025-04-09 08:04:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opět nádherný článek . Stručný a srozumitelný. Děkuji

Ikona diskutujiciho standa 2025-04-09 16:43:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek