Ochorenie kože sprevádzané rôznymi symptómami, v závislosti od typu akné. Najčastejšie sú to uhry (komedóny), ktoré môžu byť otvorené s čiernym povrchom, uzavreté, alebo také, ktoré nevidieť (mikrokomedóny).
Pri akné sa navyše tvoria rôzne druhy vyrážok, červené a zapálené (papuly), hnisavé (pustuly). V pokročilých a nesprávne liečených stavoch dochádza k intenzívnym zápalom a tvorbe hrbolcov (noduly), ktoré zanechávajú vredovitý výzor kože.
V krátkosti o 3 hlavných druhoch akné:
Akné vulgaris. Najčastejší druh akné zapríčinený zvýšeným uvoľňovaním testosterónu, zvyčajne v období puberty, v dôsledku čoho dochádza k nadmernej produkcii tukov a podkožného mazu (sébum), tvorenému v podkožných žľazách. V období puberty testosterón taktiež stimuluje tvorbu keratínu, bielkoviny v koži, ktorý blokuje póry. Tento druh sa vyskytuje najmä na tvári, avšak tiež na chrbte, pleciach a hrudi.
Akné conglobata. Rozvinutejšia a ťažšia forma akné vulgaris, pričom dochádza k tvorbe cýst a vredov z hĺbkových zapálených a hnisajúcich pustulov, ktoré nedokážu svoj obsah vyplaviť na povrch kože ale namiesto toho infikujú okolité tkanivo.
Akné rosacea. Tento stav sa vyskytuje zvyčajne v stredných rokoch, zvyčajne medzi 30 – 40 rokom. Tvár je pokrytá zapálenými vyrážkami podobne ako u akné vulgaris.
Tento stav je najviac spôsobený hormonálnou nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentnými plesňovými (parazitárnymi) infekciami, metabolickou nerovnováhou, tráviacimi ťažkosťami a nedostatkom živín, zvyčajne vitamínov skupiny B.
Konvenčná liečba akné
Dermatológovia svojim pacientom radi podávajú lieky ako benzoyl peroxid, tretinoin, Roaccutane a antibiotiká a iné, čo často spôsobuje spálenie kože, lupiny a iné kožné poruchy, depresívne a samovražedné stavy a najmä skompromitovaný imunitný systém s výslednými systémickými infekciami ako kandidiáza a to všetko bez požadovaného dlhodobého efektu.
Samozrejme, životospráva a hlavne stravovanie sa zvyčajne podceňuje alebo sa vôbec neberú do úvahy.
Hlavné príčiny akné
Základnou príčinou akné je nedostatočná výživa a nadmiera cukrov, transmastných kyselín a varením zničené jedlo – to všetko významne znižuje imunitný systém, ničí enzýmy a následne spôsobuje metabolickú nerovnováhu.
Pokiaľ ide o akné v puberte, musíme si uvedomiť jeden základný fakt: telo človeka vtedy prechádza kľúčovými zmenami a namáhavým obdobím a nutne potrebuje to najlepšie a najkvalitnejšie palivo a nie druhoradé odpadové trosky, ktoré týmto pubertálnym zmenám nijako nepomôžu, ale naopak, pripravia telo o jeho vitalitu.
Tínedžeri sú zvyčajne rebelmi, čo sa týka stravy. Vysmievajú sa tej dobrej starej mame, ktorá im ponúka ovocie a zeleninu a iné plody z vlastnej záhrady. Uprednostňujú pochutiť si na výdobytkoch modernizmu ako McDonald, bagety preplnené syrmi, hranolkách, pizzách, Coca-colách, Redbulloch a podobne. Veď pani doktorka predsa povedala, že akné nemá nič spoločné zo stravou.
Akné, podobne ako aj iné časté ochorenia, sa stalo veľmi atraktívnym a výnosným obchodom pre farmaceutické korporácie, ktoré sa, prostredníctvom lekárov na takzvaných vzdelávacích seminároch, usilovne snažia pacientov presvedčiť, že strava a akné nemá žiadny súvis.
Výskumy a ich výsledky, ktoré sa z obchodných a ekonomicko-politických dôvodov akosi nedostávajú verejnosti k dispozícii, však svedčia o opaku a teda o tom, že (a to si dobre zapamätajte, lebo ak tomu neveríte teraz, raz budete túto informáciu hľadať) úspech je možné dosiahnuť jedine disciplinovanou zmenou životného štýlu a najmä úpravou stravy so zvýšeným komplexným prísunom výživových prvkov.
Strava a akné
Postihnutým pacientom bola počas výskumov podávaná upravená strava v zložení 44% bielkovín, 35% uhľohydrátov a 21% tukov. Výsledky ukázali: a) podstatné zníženie testosterónu a, b) zvýšenie cytochrómu P450, ktorý hydroxyluje estridiol, čo bolo terapeutickým plánom.
Naproti tomu, strava založená na uhľohydrátoch v zložení 10% bielkovín, 70% uhľohydrátov a 20% tukov mala opačný účinok a podporila rozvoj akné.
Je potrebné vylúčiť alebo aspoň obmedziť potraviny s vysokým obsahom jódu, kravské mlieko (hlavne kvôli prekysľovaniu a kvôli obsahu hormónov a antibiotík), transmastné kyseliny (hlavne margaríny a rastlinné maslá) a jedlá s vysokým obsahom tukov.
Cukry, inzulín a chróm
Mnoho dermatológov sa zhoduje v tvrdení, že inzulín je účinným liekom pri akné, keďže opakované výskumy a experimenty a najmä biopsie kože potvrdili u pacientov značne zníženú toleranciu glukózy kožného tkaniva a/alebo inzulínovú rezistenciu.
Niektorí výskumníci nazvali akné kožnou cukrovkou. Pacientom bol podávaný inzulín v dávkach 5 až 10 jednotiek 2 až 3-krát týždenne systemicky alebo priamo do postihnutého miesta.
Vzhľadom na známy imunosupresívny účinok nadmerných cukrov v strave, je nutné vylúčiť všetky koncentrované uhľohydráty.
Kvasnice s vysokým obsahom chrómu sú schopné zvýšiť toleranciu glukózy v koži, znížiť inzulínovú rezistenciu a v konečnom dôsledku výrazne a rýchlo zlepšiť stav choroby.
Vitamín A
Retinoidy, vrátane orálneho vitamínu A sú známe tým, že znižujú produkciu podkožného mazu a hyperkeratózu (hyperaktivitu tukového puzdierka). Retinol je účinným pri liečbe akné, avšak až pri vysokých a toxických dávkach ako 300000-400000 IU denne v období 5-6 mesiacov.
Vitamín A-E emulzia – vysoké dávky v netoxickej forme
V roku 1963, kedy Dr. Contreras začal pracovať ako klinický onkológ, sa používanie vitamínu A ako užitočného činidla pri malígnom nádore považovalo za nelogické a absurdné.
Teraz sa vitamín A akceptuje ako činidlo širšieho použitia pri väčších epitelových rakovinách, tak ako aj pri epidermálnych karcinómoch, chronickej leukémii a karcinómu z prechodného epitelu. Prvé normálne štúdie možných protirakovinových účinkov vitamínu A sa začali v Mugos Laboratories v Mníchove v Nemecku.
Bolo dokázané, že rakovina pľúc u nórskych námorníkov bola menej rozšírená ako u iných skupín, dokonca aj vtedy, ak fajčili už od detstva. Logika naznačuje, že by to malo byť naopak. Po preštudovaní tohto fenoménu sa zistilo, že od detstva jedli veľké množstvá pečene surových rýb, bohaté na vitamín A.
Logický záver bol, že vysoké dávky vitamínu zabránili rastu rakoviny pľúc aj u silných fajčiarov. Taktiež sa ale zistilo, že vysoké dávky vitamínu A boli toxické a mohli by spôsobiť nepriaznivé reakcie.
Hlavným cieľom bolo teda zistiť, aké dávky vitamínu A by boli dostatočné na to, aby sa dali pozorovať ochranné alebo liečivé účinky a zároveň by nedošlo k poškodeniu pečene.
Riešenie našiel jeden z výskumníkov, keď zistil, že nespracované mlieko tiež obsahovalo tento vitamín a ani deti, ktoré boli dojčené, nikdy nezažili toxické účinky. Príroda si teda sama našla riešenie tým, že zahrnula vitamín A do mlieka vo forme mikro-emulzifikácie.
Výskumníci z laboratórií Mugos pokračovali v príprave rôznych emulzných koncentrácií, sformulujúc napokon svoj známy, vysoko koncentrovaný A-Mulsin. Jedna kvapka obsahuje 15 000 jednotiek. Takisto dokázali pacientom podať až jeden milión jednotiek denne v postupných dávkach bez toho, aby vyvolali toxikáciu pečene.
Vysvetlenie je také, že v emulznej forme sa vitamín A absorbuje priamo do lymfatického systému bez toho, aby sa vo veľkom množstve dostal do pečene. Po vyriešení problému s toxicitou bolo možné testovať výrobok vo vysokých dávkach. Ukázalo sa, že emulzný vitamín A má tieto účinky:
- v normálnych dávkach chráni epitel a zrak;
- v dávkach od 100 000 do 300 000 jednotiek denne účinkuje
- ako možný stimulant imunitného systému;
- v dávkach od 500 000 do 1 000 000 jednotiek denne
- účinkuje ako možné protirakovinové činidlo, najmä u
- kožných karcinómov a karcinómov z prechodného epitelu;
- odporúčaná dávka výrobcu je 5 kvapiek emulzného vitamínu A a E, trikrát denne alebo podľa odporúčaní lekára.
Táto emulzifikované forma vitamínu A sa odporúča ako bezpečná náhrada moderných toxických syntetických retinoidodov, ktoré sa v súčasnosti používajú pri liečbe akné.
Zinok
Zinok je pri liečbe akné životne dôležitý. Zúčastňuje sa na aktivácii lokálneho hormónu – bielkoviny, ktorá viaže retinol (retinol-binding protein), hojení rán, stimulácii imunity a regenerácii tkaniva. Nie všetky štúdie vplyvu zinku na akné priniesli kladné výsledky. Tie boli rôzne v závislosti na forme použitého zinku.
Napríklad, šumivá forma zinku sulfát mala účinok podobný antibiotikám skupiny tetracyklínov, avšak s menšími vedľajšími účinkami z dlhodobého užívania. Naproti tomu, obyčajná tabletová forma zinku sulfát priniesla podstatne menší úspech.
Väčšina pozorovaných pacientov hlásila zlepšenie stavu až po 12 týždňovom užívaní zinku sulfát, aj keď u niektorých pacientov došlo k dramatickému zlepšeniu omnoho skôr.
Počas inej štúdie bol v priebehu 2 mesiacov polovici zo 66 pacientov podávaný zinok glukonát (30 mg elementárného zinku) a druhej polovici bolo podávané placebo. V skupine pacientov, ktorým bolo podávané placebo bolo zápalové skóre znížené z 58 na 47, pričom u pacientov zo zinkom glukonát kleslo skóre z 49 na 27. Výsledok jednoznačne preukázal, že z 24 z 32 pacientov reagovali na zinok glukonát pozitívne.
Nedostatok zinku je spojený s mnohými inými kožnými ochoreniami, hlavne so syndrómom zinkovej nedostatočnosti (acrodermatitis enteropathica). Najmenšou hladinou zinku v krvnom sére trpia muži vo vekovej skupine 13-14 rokov.
Piridoxín (B6)
Ženy, u ktorých dochádza k zhoršeniu stavu akné v predmenštruačnom období, dobre reagujú na vitamín B6, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme steroidných hormónov.
Kyselina pantoteová (vitamín B5)
Kyselina pantoteová je fyziologicky aktívna pri syntéze cholesterolu a steroidných hormónov a je prospešná len vo vysokých dávkach. To bolo zistené pri pozorovaní 100 pacientov vo veku 10 až 30 rokov (80% pacientov bola vo veku 13-23 rokov) s rôznymi štádiami choroby. Bolo im podávané spolu 10 gramov kyseliny pantoteovej denne v dávke rozloženej na 4-krát počas 24 hodín.
Chorým bol navyše lokálne aplikovaný krém s 20% kyseliny 4 až 6-krát denne. V priebehu 1 až 2 dní došlo k zníženiu produkcie podkožného mazu a v priebehu 1 až 2 týždňov sa výrazne znížila tvorba nových lézií a bola viditeľná regresia starých. Neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.
ORTOMOLEKULÁRNA MEDICÍNA
Výskumný lekár ortomolekulárnej medicíny Dr. Carl Pfeiffer taktiež pokladá akné za výsledok výživovej nedostatočnosti. Liečebný protokol pre akné zaznamenal vo svojej knihe Mental and Elemental Nutrients.
Oba, koža aj nervový systém sú ektodermálnymi štruktúrami (vznikli z podobného tkaniva počas ich vývoja) a pravdepodobne preto oba tieto systémy vyžadujú potrebné výživové prvky a ich absencia spôsobuje poruchy týchto systémov.
Zriedkakedy sa objaví pacient s akné (či inou kožnou chorobou), ktorý by netrpel duševnou nerovnováhou, nadmerným stresom, či psychiatrickými chorobami. Psychiatrickí pacienti, liečení ortomolekulárnou medicínou sa po ústupe duševných problémov zároveň zvyčajne tešia aj vymiznutiu kožných chorôb.
Ortomolekulárna medicína okrem skôr spomenutých živín pri liečbe používa aj komplex vitamínov B vysokej potencie a navyše vysoké dávky vitamínu C (od 3000 do 5000 mg denne) a vitamínu B3 (niacín – 500 – 3000 mg).
Viac o ortomolekulárnej medicíne nájdete v knihe Vitamín C a megaskorbická liečba, ktorá je v slovenskom jazyku.
Zmena životosprávy
– zvážte kompletnú detoxikáciu tela,
– zvážte minimálne 3 dňový totálny pôst len o vode alebo o zeleninových šťavách,
– zvážte minimálne 28 dňovú protikvasinkovú diétu na vykynoženie parazitov v tráviacom trakte a v tele,
– strava v zložení cca 44% bielkovín, maximálne 35% nekoncentrovaných uhľohydrátov a 21% tukov, dostatok čerstvej zeleniny,
– úplne vylúčiť biely cukor, bielu muku, kravské mlieko a tavené syry, červené mäso, údeniny a vyprážané jedlá,
– piť 2 až 2 a pol litra čistej nesýtenej vody denne, obmedziť kávu, čierny čaj a vylúčiť alkohol,
– dostatočný pobyt na slnku (30 minút denne) a na vzduchu
– zvážte Urinoterapiu
– dostatočný pohyb
– psychohygiena
Doplňujúca výživa
– vitamín A 100000 IU, alebo lepšie A-mulsia – 5 kvapiek 3 x denne pod jazyk v dobe 3 mesiacov (namiesto konvenčných syntetických a nebezpečných retinoidov)
– zinok glukonát alebo chelát 15 mg 2 x denne (2-3 mesiace)
– vitamín E (prípadne kombinácia vitamínov A a E – emulzia) 400 IU 2-3 x denne
– vitamín C 1000 mg 3 až 5 x denne
– niacín (B3) 500 až 3000 mg denne podľa závažnosti a dĺžky trvania ochorenia
– piridoxín (vitamín B6) 250 mg denne
– B-50 komplex 1-2 tbl 3 x denne
– selén 200 μg denne
– chróm 200 μg denne
– kyselina pantoteová
– Betaín HCL s pepsínom (len pri akné rosacea)
Lokálna vonkajšia liečba
– nepoužívať kozmetiku s parafínom, glycerínom, sodium lauret sulfátom a inú s agresívnymi odmasťovačmi a dráždiacimi prísadami
– Urinoterapia – jedna z najúčinnejších látok na akné a iné kožné ochorenia a navyše úplne zadarmo.
– koloidné striebro, koncentrácia až do 40 ppm – prírodné antibiotikum
– kokosový olej
– neem olej
– harmanček
Pri ťažkých a dlhodobých stavoch navyše
– proteolytické enzýmy
– protiplesňové doplnky
– inzulín (systémicky a povrchovo)
– imunostimulátory (AHCC, betaglukán a pod.)
– stabilizovaný kyslík povrchovo
V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom akné sa môžete obrátiť emailom na adrese Kampane za pravdu v medicíne damiansk[zavinac]hotmail.co.uk, ktorej doménou je stránka www.badatel.sk
Poznámka
Podrobný zoznam doplnkov vhodných na kožné ochorenia ako akné i množstvo iných zdravotných problémov, vrátane odkazy na obchody, kde sa dajú zohnať, nájdete v článku Kvalitné a silné doplnky stravy.
Zdroj: http://www.badatel.net/akne/
Poslední komentáře
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není