Proč je ticho léčivé pro mozek

4.11.2019 v Zdravověda 3

O účincích zvuků na lidi víme hodně. Existují konstruktivní zvuky, které nás léčí a jsou destruktivní zvuky, které ničí naši psychiku a organismus. Jak nás však ovlivňuje nepřítomnost zvuků, vnitřní a vnější ticho? Vědecké studie dokazují, že ticho nás jednoznačně ovlivňuje konstruktivně.



Podle některých studií ticho během dne pomáhá uvolnit potenciál člověka: aktivuje paměť, pomáhá analyzovat data a dokonce stimuluje růst mozkových buněk. Hlasité zvuky mají špatný vliv na mozek a organismus jako celek. Studie ukazují, že znečištění hlukem vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, poruchám spánku a způsobuje srdeční choroby.

Vědci zkoumali dlouhodobý účinek hluku na organismus a zároveň zjistili, jak působí jeho nepřítomnost. Daniel A. Gross z Nautilus podrobně popsal konstruktivní účinky ticha na lidský mozek. Shromáždil několik vědeckých studií, které zkoumaly vliv hudby, ve kterých se získaly zajímavé výsledky.

Zde jsou tři hlavní výhody ticha:

Růst nových mozkových buněk 
Regenerační biolog Imke Kirsty z Duke University, která vystavila skupiny myší účinkům různých zvuků, plánovala použít ticho jako kontrolní nástroj. Ukázalo se však, že když myši vystavili tichu v trvání dvou hodin denně, v Hippocampu se jim objevily nové buňky. Tato část mozku může být použita jako zdroj emocí a přechodů z krátkodobé paměti na dlouhodobou.
,,Zjistili jsme, že ticho skutečně pomáhá nově vytvořeným buňkám integrovat se do systému a transformovat se na neurony,“ řekl Imke Kirsty, regenerační biolog.

Aktivace paměti
I když v okolí není žádný zvuk, náš mozek je velmi citlivý. Například posloucháte svou oblíbenou skladbu, která se náhle zastaví. Pokud dobře znáte melodii a slova, bude i nadále hrát ve vaší hlavě. Mozek vytahuje známé akordy a text z paměti a vytváří iluzi zvuku. Na stránkách Nautilus se to vysvětluje skutečností, že sluchová kůra mozku nadále tvrdě pracuje. I když do uší nevstoupí žádné zvuky, mozek vždy najde způsob, jak zůstat aktivní.

Stimulace reflexů
Když se mozek nesetkává s externími stimuly, zastaví zaostřování a přejde do ,,třídícího režimu“. To neznamená, že je zcela vypnutý. Naopak!
Když je mozek v klidu, sbírá a zpracovává data. Tomu se říká reflexe. Externí zvukové stimuly nutí mozek poslouchat. Pokud je ticho, náš mozek je nucen poslouchat, co se děje uvnitř nás.


připravila aluška.org podle zdroje https://www.natureworldnews.com/articles/25132/20160713/true-silence-creates-new-brain-cells-improves-memory.htm



Komentáře

Ikona diskutujiciho Klér 2019-11-04 06:10:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Strávila jsem 7 dní ve tmě, většina pobytu byla v naprostém tichu (měla jsem tam rádio, které jsem si tak 3x na hodinu pustila) a musím potvrdit, že nejen ticho, ale i samotná izolace od vnějších vlivů mě mimořádně psychicky nabila. Vážně… Tak strašně dobře jsem se po návratu domů snad ještě nikdy necítila… Jako kdyby se mi restartoval celý člověk. Náhle bylo snažší přemýšlet, zostřilo se mi vnímání, ale o to horší pak bylo znovu zapadnout tady do tohoto uspěchaného a materialistického systému.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-11-04 08:07:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ticho mám moc ráda, skvěle při něm načerpám novou energii a upřímně nechápu lidi, co ho rádi nemají a potřebují kolem sebe neustále nějaké vzruchy, jsou hluční a celkově, přijde mi to na hlavu..hluk mě vyloženě stresuje a když mám větší psychické vypětí, tak i vytáčí, že pak chytám nervy a nejradši bych odjela někam do divočiny daleko od lidí…v dnešní době se moct zastavit a být v naprostém tichu a klidu je bohužel často nemožné. Každopádně to vysvětluje, že by to mohl být jeden z důvodů, proč mám poslední dobou u doktorky vždy vyšší krevní tlak. Posílala mě kvůli tomu na různá vyšetření a vše bylo v pohodě, tak prý to musí být stresového rázu. Pravda, že stresu mám teď víc než kdy před tím a vše si víc beru.

Ikona diskutujiciho Kallis 2019-11-05 10:26:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A to ticho,když děti usnou… Nepopsatelné 😀
Čím jsem starší, tím víc ticho vyhledávám

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek