Proč stále používáme toxický amalgám

19.1.2019 v Zdravověda 12
Úryvek z článku zveřejněného v uznávaném německém zdravotnickém časopise „Natur und heilen“ 9/2008:
Už 170 let používá zubní medicína amalgám. Tato směs je finančně výhodná, snadno zpracovatelná a má delší „životnost“, než umělohmotné (bílé) výplně. – Jenomže amalgám sestává z cca 50% jedovatého těžkého kovu: rtuti!
Stále více studií potvrzuje, že i tak těžké nemoci jako Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza, mohou být způsobené uvolňováním rtuti z amalgámových výplní. I přesto se v mnoha zemích amalgámové plomby nadále používají.
Pacienti dostávají rok co rok kilogramy výplní obsahující rtuť do svých úst. Je tomu tak proto, že zastánci amalgámu dokázali dosud vždy vyhrát rozhodující bitvu v tzv. „Amalgámové válce“.
Ta se vede ve vědecké literatuře, veřejných médiích, před soudy a také v zubních ambulancích, nakonec vždy ve prospěch amalgámu. Tento boj existuje již od počátku užívání amalgámu ve stomatologii.

Historie amalgámu
V roce 1831 francouzští bratři Crawcourovi v Londýně nabídli „revoluční“ materiál určený pro zubní výplně, složený z kovové rtuti a broušených stříbrných mincí.
Měl takový úspěch, že dva z bratrů odešli do New Yorku a tam v roce 1833 amalgám proslavili jako levnou alternativu ve srovnání s drahými zlatými výplněmi.
Bez jakéhokoliv lékařského vzdělání, ale zato v elegantně vybavené ordinaci, plnili tuto směs se stříbra a rtuti do zkažených zubů svých pacientů.
Za krátký čas tímto způsobem bratři Crawcourovi vydělali velký majetek.
Jako následek tohoto počínání se projevily u mnoha pacientů symptomy otravy, onemocnění dásní a jiné bolesti. Postupně proti amalgámu narůstal odpor ze strany mnohých stomatologů.
V roce 1840 došlo konečně k zákazu používání amalgámu v zubní medicíně.
V tom samém roce založená americká dentální společnost (American Society of Dental Surgeons) vyloučila dokonce ze svých řad členy, kteří pracovali s amalgámem.
Avšak odpor těchto vyloučených zubařů, kteří vytvořili dnes nejmocnější stomatologickou společnost American Dental Asociation – s cílem podpořit rozšiřování amalgámu v zubní medicíně – byl větší.
Jak se projevuje intoxikace, otrava rtutí – příznaky, projevy, symptomy
  • těžké postižení plicní tkáně
  • vznik tzv. chemického zápalu plic
  • plicní edém
  • kašel
  • dušnost
  • zástava dýchání
  • třes
  • zánět dásní
  • nespavost
  • nervozita
  • změny osobnosti
  • ledvinné selhávání
  • úbytek na váze
  • zvracení
  • průjmy
  • bolesti břicha
Proč se amalgám začal po zákazu znovu používat
Rapidně totiž narůstal hospodářsko-ekonomický tlak, jelikož se zmnohonásobil vznik kazů, který byl následkem zvýšené konzumace levného cukru. A tak byl v roce 1855 tento zákaz opět zrušen. Od té doby se snaží seriózní vědečtí pracovníci stále poukazovat na jedovatost amalgámu.
V 30. letech dokázal prof. Alfred Stock (ředitel Kaiser-Wilhelm-Institut pro chemii v Berlíně, sám postižený otravou amalgámem) ve svých studiích, že rtuť je uvolňována z výplní a usazuje se v organismu. Doporučoval zříci se používání amalgámu v zubním lékařství.
Tehdy řekl: „Jednou svět pochopí to, že používání amalgámu bylo jedním z největších zločinů vůči lidstvu.“
Bohužel dodnes se zastáncům amalgámu vždy podařilo podobné kritiky umlčet.
Naštěstí už i Evropská komise konečně pochopila, co my na naší stránce tvrdíme přes 10 let a rozhodla se amalgám zakázat. Norsko se například k takovému zákazu postavilo vstřícně již počátkem roku 2008.
použité zdroje:

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-01-19 14:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ľudia sami vyhľadávajú zubárov ktorí robia amalgámove plomby, lebo je to hradené poisťovňou.

Ikona diskutujiciho Renata 2019-01-19 17:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kedysi mala pani wenzl aj svoju vlastnu stranku, ale uz ju nenachadzam, tu je aspon dolezity clanok ohladom otravy amalganom, ktoru prezila.

Ikona diskutujiciho armag 2019-01-19 17:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Samozřejmě, že jediný důvod je v ceně.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-01-19 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj zubař mi naprosto odmítá dávat amalgám do pusy. Ví proč. Mám jeden z dětských let, nejspíš si i ten nechám převrtat.

Ikona diskutujiciho V 2019-01-19 18:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: tak tak lidi nechteji ptatiti za kompozit nebo keramiku :-)  :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2019-01-20 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Prosimtě určitě to udělej a udělej to co nejdříve – mně jeden amalgám měnili, podkazil se mi do nervu. Pak jsem se dala na preventivní výměnu amalgánů a dobře že jsem šla, protože jsme až při vrtání zjistili, že se podkazil i druhej amalgám  a mohla jsem mít druhý zub prožraný do nervu. Navíc když alamgám zkoroduje, začne se rozpínat, žere zub, ten začne černat, je to prostě strašný svinstvo. – A ty bílé co se dávají dneska už nevypadávají, jsou mnohem kvalitnější než když to teprve začínalo. Maximálně ji kousáním ohobluješ a to se dá doplnit.

Ikona diskutujiciho Jarda B. 2019-01-21 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle jsem trochu probíral se zubařem. Argumentoval tím, že bílá plomba při vysokém tlaku může prasknout což se týká více zadních zubů, kde je víc tlaku a trochu více mužů. Japonci prý budou mít vylepšené plomby, které zvládnou větší tlak.

Ikona diskutujiciho Stark 2019-01-21 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Studuju zubní lékařství a právě nám zmněnili osnovy. Místo amalgámové výplně se teď v 1. ročníku budeme učit dělat s kompozitama. Mladí stomatologové amalgámovou plombu popravdě  využijí v průměru 2x ročně. Využívají je především starší zubaři, kteří od toho nechtějí upustit. Každý chce mít v puse "hezkou bílou" Když mám ale říct, co je nejlepší možnosť ohledně fyzikálních vlastností je to jednoznačně amalgám. Žádný jiný materiál nemá tak vhodnou tepelnou roztažnost a neuchovává si svou integritu v ústní dutině tak dobře jako amalgám. Na biotoxicitu se na druhou stranu provádějí velmi přísna a nákladná testování kvůli kterým je pak tenhle materiál pro zubní ordinace tak drahý.

Ikona diskutujiciho Šungit 2019-01-22 00:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za totáče byl snad jenom amalgám, a tolik nemocí, jako dnes, nebylo. Takže vo tom to nejspíš není …

Ikona diskutujiciho Luk 2019-01-23 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chci se zeptat, jestli je bezpečné dělat jaterní očistu, nebo nějakou detoxikaci ještě s amalgámovími plombami v puse?

Ikona diskutujiciho Alue 2019-01-23 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  amalgámová plomba jaterní očistě nijak nebrání

Ikona diskutujiciho rk 2019-01-26 21:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jakýkoliv kov cpát do pusy ať už je to amalgám nebo zlato je nesmysl. Jenže bohužel ani s tou bílou plombou (fotokompozit) to není úplně výhra. Jako materiál v porovnání s amalgámem je slabá, prostě horší vlastnosti. A také není zdravotně zcela nezávadná jako sklokeramika. Pryskyřice prý mohou vylučovat látky podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu a tak by je muži vůbec neměli používat. Jakoby nestačilo, že ať už záměrně nebo z neschopnosti dosud nemají vyřešené čističky na filtraci ženské antikoncepce z vody. Peníze jsou přednější než zdraví v tomhle světě.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek