Psaní rukou oproti klávesnici zlepšuje konektivitu mozku a schopnost učení

19.10.2024 v Zajímavosti 4

V éře, kde dominuje digitalita, postupně nadčasové umění ručního psaní mizí a je nahrazeno svižným cvakáním kláves. Nová průkopnická studie se proto ponořila hluboko do neurálního světa lidského mozku a odhalila zajímavé poznatky o přínosech ručního psaní.
Zjištění osvětlují fascinující spojení mezi rukopisem a lepším propojením mozkových hemisfér, což naznačuje, že tradiční psaní dopisů rukou může mít hluboké důsledky pro schopnost učení a uchování paměti.

Ve světě, kde vládnou obrazovky a klávesnice, se ruční psaní stále více stává pozůstatkem minulosti, zejména ve vzdělávacím prostředí. Zatímco strojové psaní nabízí rychlost a efektivitu, přednosti ručního psaní bychom rozhodně neměli podcenit.

Nedávný výzkum, který provedla profesorka Audrey van der Meer a její tým na Norské univerzitě vědy a technologie, se snažil odhalit složité nervové mechanismy, které jsou základem ručního psacího písma.
„Zjistili jsme, že při ručním psaní jsou vzorce v propojení mozku mnohem propracovanější, než při psaní na klávesnici,“ vysvětluje prof. van der Meer.


Studie zveřejněná v Frontiers in Psychology odhaluje přesvědčivou korelaci mezi složitostí propojení mozku a použitým způsobem psaní.
Studie, která zahrnovala 36 univerzitních studentů, pečlivě zkoumala nervové reakce vyvolané během ručního a strojového psaní.
Účastníci, kteří měli za úkol psát volně, nebo psát slova zobrazená na obrazovce, podstoupili záznamy EEG, aby se zachytily vzorce jejich mozkové aktivity.
Výsledky byly jednoznačné: konektivita mezi různými oblastmi mozku během psaní rukou prudce vzrostla, což je jev, který se při psaní na stroji nevyskytuje.

„Naše zjištění naznačují, že vizuální a pohybové informace získané prostřednictvím přesně řízených pohybů rukou při používání pera značně přispívají ke vzorcům propojení mozku, které podporují učení,“ objasňuje prof. van der Meer a zdůrazňuje klíčovou roli manuální zručnosti v kognitivní augmentaci.

Na pohybu záleží: Neurologický význam rukopisu
Prof. van der Meer zdůrazňuje, že akt tvoření písmen se záměrnou přesností, podporuje silné propojení mozku, bez ohledu na zvolené pomůcce při psaní. Ať už je to tužkou na papír nebo na tabletu, smyslová angažovanost vlastního rukopisu podporuje kognitivní obohacení.
Naopak monotónnost úhozů kláves ve srovnání s nimi bledne, protože nedokáže evokovat složitou neurální symfonii vyvolanou ručním psaním.

„To také vysvětluje, proč děti, které se naučily psát a číst na tabletu, mohou mít potíže s rozlišováním mezi písmeny, která jsou navzájem zrcadlovým obrazem,“ poznamenává prof. van der Meer a zdůrazňuje hmatový rozměr, který je zásadní pro rozpoznávání písmen a prostorové vědomí.

I když technologický pokrok nabízí bezkonkurenční pohodlí, neměla by být přehlížena trvalá hodnota rukopisu.
„Studenti se naučí více a lépe si zapamatují, když si budou psát ručně psané poznámky k přednáškám,“ poznamenává profesorka van der Meer a zdůrazňuje trvalou účinnost tužky a papíru. Přesto uznává i důležitost přijetí technologického pokroku a uznává nuanční souhru mezi způsoby psaní a kontextem učení.

© aluska.org 2024

Komentáře

Ikona diskutujiciho karel 2024-10-19 09:04:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nová studie přišla na to co nám říkala paní učitelka ve škole už před padesáti rokama. Tahle informace nestárne.

Ikona diskutujiciho Jarka 2024-10-19 23:46:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano ano….je to tak

Ikona diskutujiciho Namasteen 2024-10-20 08:52:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Out of topic, dneska jsem mela hezky sen 🙂 Poslednich par let se mi tedy sny uz nezdaji, za coz jsem rada, ale tenhle byl dobrej. Sla jsem nekam nahoru odvest nejakou malou holku k leciteli. Jakoze – tak to vypadalo. Kdyz jsme tam prisly, bylo to tam hezky. Bylo to nejake pekne misto mezi skalami, ale nahore. Uprostred byla nejaka cesticka a pribytek, nebo to, co bylo dal, pak vpravo nahore po schodech. Objevily jsme se pred brankou a hned zevnitr svizne prispechal starsi muz. Mel evropsky oblicej a na sobe bile obleceni. Vypadalo jako ze lnu a typove jako takove to domaci japonske obleceni. Lehke, vzdusne, kalhoty a nejaka bluza. Mel opaleny oblicej se spoustou vrasek a bylo videt, ze ma na pilno, ze ma spoustu prace. Holcicku hned vzal za branku a hned, jak se na me podival, tak rikal: „No holka, ty tvoje vztahy“ a dal mi do ruky rotkvetlou vetvicku se slovy, ze je to vřes a ze ji mam rozzmoulat a vetrit do vlasu. Tak jsem to udelala a on uz spechal s tou holcinou nekam nahoru a naposled se jeste po mne ohlednul. To bylo vsechno. Ted jsem si googlila, jak vřes vypada a fakt to, co mi dal do ruky, byl vres. Uz se mi parkrat stalo, ze mi pomohl nekdo „odjinud“ a vzdycky me ty lidi fascinujou, mohli by se na me vykaslat. Ten pak mel dobry srdce, byl to dobry clovek, to bylo jasny. A ja jsem za tu branku nemohla, byly to takove ty litaci vratka do pasu a byly namalovane na bilo. Jo a vlastne ja na sobe taky mela nejaky bily tricko a na hrudi na nem byla nejaka skvrnka od krve, par kapek. A on na to ukazal, ale ja jsem mela dojem, ze to neni moje, ze je to te male holky.

Ikona diskutujiciho martin ****** 2024-10-20 16:54:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dle mých zkušeností je psaní psacím písmem rychlejší, prostě víte jak napsat jaké písmeno a nemusíte ho hledat na klávesnici a nevyskakují na Vás chybová okénka, když to nechce dělat to, co chcete Vy. Jsem rád, že jsem školu dělal v době, kdy se tyhle vymoženosti ještě nepraktikovali. S klávesnicí bych asi neměl přátelský vztah, téměř pokaždé, když dělám něco na počítači, tak u toho nadávám. Ale některé věci se na počítači udělat musí, třeba kvůli kvalitě a přesnosti nebo když to potřebujete upravovat a doplňovat. Ale někdy je opravdu lepší papír a tužka než nějaký mentálně retardovaný program!

Ještě by mě zajímalo, jak je to s kreativitou, když děláte věci a navrhujete je na počítači nebo tužkou na papír? Já osobně příliš návrhů napočítači nedělám a mám k tomu i odpor, raději si pak něco zahraju. Když jsem si vyráběl (teď dokončuji) UV osvitovou jednotku na výrobu plošných spojů fotocestou, tak se celý návrh uskutečnil v mé hlavě s pomocí náčrtků propiskou na papír jako vše ostatní a k žádné chybě nedošlo. Velice bych ocenil, kdyby existovali programy, které by se blížili tužce a papíru. Třeba u programu na návrh plošných spojů by se mi líbilo nastavit pár základních věcí a dál to dělat jako kdybych to dělal tužkou na papír bez nějakých zbytečností, které inteligentní a moudrý člověk nepotřebuje.

„Čím chytřejší stroj, tím hloupější uživatel.“

Před nějakou dobou jsem už objevil program na návrh DPS, u kterého psali, že je bez zbytečností, jednoho dne vyzkouším zkušební verzi. Ten, co aktuálně používám zbytečnosti obsahuje.

Až se ho zbavím, tak se do konce tohoto roku zbavím 3 uživatelských jmen a hesel, což by stálo za oslavení jako takové malé vítězství nad systémem potažmo Temnou stranou. 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek