Špinavá pravda o vašem iPhonu

22.10.2023 v Zajímavosti 24

Máte chytrý telefon? Tak tohle byste rozhodně měli vědět. Ukázalo se, že chytré telefony sledují každý pohyb svého majitele a dokonce ho snímají bez jeho vědomí.
iPhony každých pár sekund pořizují fotografie svých uživatelů a narušují tak jejich soukromí. Na sociální síti TikTok se nedávno virálně rozšířilo video, ve kterém žena použila infračervený snímač ke sledování tajné činnosti svého iPhonu. Zjistila tak, že telefon každých pět sekund nasnímá člověka, kterého má zrovna před sebou. Řekla, že je to důkaz toho, že ji její telefon fotí bez jejího souhlasu.@briethomason Technology is WILDDDD. #ghostbusters #technology #infared #faceid ♬ original sound – Brie Thomason

Co se skutečně děje s vaším iPhonem? Podle Applu je blesk součástí funkce Attention-Aware, která pomocí technologie rozpoznávání obličeje určuje, zda se díváte přímo na obrazovku. Tato funkce se týká pouze iPhonů s funkcí Face ID, která pomocí senzorů vytvoří 3D mapu vašeho obličeje a poté pomocí těchto informací odemkne váš telefon. Nebo tak nám to alespoň říkají…

Funkce Attention-Aware je navržena tak, aby zajistila, že váš iPhone zůstane vzhůru, když jej aktivně používáte, a poté ztlumí displej, když se díváte jinam. Tato funkce není primárně určena k tomu, aby vás fotila, nebo jakkoli sledovala váš pohyb… Respektive tak nám to oficiálně říkají. Věříte Applu, nebo Billu Gatesovi?

Tuto funkci lze vypnout, pokud ji nechcete používat. Chcete-li tak učinit, jednoduše přejděte do nastavení telefonu, vyberte Face ID & Passcode, zadejte svůj přístupový kód a poté přejděte dolů na Attention. Zde si můžete vybrat vypnutí jedné nebo obou funkcí Attention-Aware.

© aluska.org 2023

  

Komentáře

Ikona diskutujiciho kuku 2023-10-22 01:25:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná by bylo nejlepší nemít v ložnici žádnou elektroniku. Myslím si, že věřit na funkčnost jakéhokoliv přístroje co se týče jeho deaktivace, je legrační.
kk.

Ikona diskutujiciho asdf 2023-10-22 05:04:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Tuto funkci lze vypnout, pokud ji nechcete používat.“ A to si fakt někdo myslí že se pak ty funkce opravdu vypnou? Nanejvýš tak trochu zvýšíte prioritu vašeho sledování, jakožto osoba co „asi chce něco tajit“. Jediné řešení je klasický dumbphone, nejlépe s fyzickým vypínačem na mikrofon a bez kamery. Pak vás může „jen“ sledovat operátor sledováním polohy podle BTS na které se připojujete…

Ikona diskutujiciho armag 2023-10-22 13:19:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Samozřejmě, že ty funkce jdou vypnout. Když vypneš gps, tak ti to nenačte mapu.
Když zapneš letadlo, také to omezí signál.
Ten mobil nějaký signál vyšle, ale vyšle ho třeba jednou za den. Takže omezit to jde…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-10-22 13:33:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Věřím tomu, že na pozadí probíhají procesy, na které uživatel vliv nemá. A že čím chytřejší a pokročilejší zařízení to je, tím více procesů na pozadí probíhá. Myslím si, že zcela bezpečná a diskrétní vůči soukromí není ani cihla, minimálně obsahuje čip a odposlech. Na druhou stranu, dneska tě můžou odposlechnout i přes zeď, nebo z družice, když budou chtít. Nejde se úplně schovat. Můžeš ale svou vědomou volbou ovlivnit to, jestli budeš snadný cíl a jestli budeš snadno ovladatelný cíl. Většina sbíraných dat je zejména na účelem marketingu, alespoň to se obecně tvrdí, ale představa, že má každý člověk někde složku se svým psychologickým profilem, která umí na základě nasbíraných dat i předpovědět co budeš dělat za týden a co si budeš chtít koupit, je hodně nepříjemná.

Ikona diskutujiciho armag 2023-10-22 13:48:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidi totiž tomu sami nahrávají tím, že vůbec nevěnují pozornost nastavení svého mobilu.
Ty funkce se totiž dají hodně omezit.
To, že tajné služby automaticky nahravají všechny hovory, zprávy atd. S tím nic neuděláš.
Ale na mobilu je spousta věcí, které sběr dat umí omezit, ale lidi téměř všechny funkce nechavají zapnuté, protože jsou líní se tím nastavením prohrabávat a vypínat to. Nastavení nového mobilu a vypnutí všech funkcí totiž klidně zaberou i půlhodinu klikání…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-10-22 14:06:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo. PC ale také sbírá data, takže se nebavíme o naprosté ochraně soukromí, jenom o částečném znepřístupnění některých dat tím, že si vybereme co a jak použijeme. Akorát PC nemůže nasnímat životní funkce jako mobil a pokud ho máš na kabelu, nemůže ti ani tak snadno nahrávat data, když si ho ani nedáváš k hlavě, nebo ho nemáš na těle/na klíně. Další sběrač dat je televize.

Ikona diskutujiciho armag 2023-10-22 14:17:17
Ikona diskutujiciho
sipka

TV je oblbovač, takže záleží na tom, co na ní člověk sleduje.
Stačí nepřipojit datový kabel k TV a máš vystaráno, nehrozí žádný sběr dat.
Pořady si člověk může pouštět z flashdisku

Ikona diskutujiciho martin ****** 2023-10-23 18:51:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslím, že ty funkce jsou vypnuté jen pro Vás. Stále je tam software, který si na pozadí může dělat to, co tam někdo naprogramoval a kdykoliv se dá upravit. Software se da hacknout, ale může se i poškodit. To cpaní software do všeho mi vadí, proč to musí nacpat do všeho. Od doby co jsem se začal zajímat o strojní bezpečnost, tak jsem měl od začátku jasno, že to řešit softwarově pomocí Fail-safe PLC je zvěrstvo a nedávno jsem se o tom i přesvědčil. Po stisknutí tlačítka nouzového zastavení se nevyply výstupy a po resetovaní to zas normálně fungovalo. To by se s normálním bezpečnostním relé nestalo.

K tomu TV je oblbovač: Jednou jsem slyšel v nějakém videu o videohrách, že hraní her rozvíjí mozek a sledováním televize mozek zakrňuje, protože nemá důvod vykonávat nějakou činost.

Ikona diskutujiciho Peter 2023-10-22 06:48:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zber dát je nielen o biznise, ale o kontrole v záujme našej „bezpečnosti“ a hlavne v „správnom nasmerovaní“ stáda.
Každý spotrebič(telefón,chladnička,auto,TV…),ktorý má prístup na net, je špehom.
Celkom zaujímavý bol film Kandidát (2013) o zbieraní dát počas volieb.
https://www.csfd.sk/film/329609-kandidat/recenzie/

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/9469-ako-sa-chranit-pred-spehovanim-cez-webkameru

https://fontech.startitup.sk/vizio-spehovanie-smart-tv/

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/672524-unia-potichu-zbiera-mnozstvo-dat-o-nasich-autach-neanonymne-vraj-kvoli-nasej-ochrane/

https://www.csfd.sk/film/847320-velky-brat-svet-pod-dohladom/galeria/

Ikona diskutujiciho Jituš 2023-10-22 13:10:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Určitě tam bude víc funkcí o kterých ještě nevíme. Jediná jistota je mít zastaralou cihlu, nebo senior mobil. K chytrým telefonům mám averzi. Nechci je ani brát do ruky, protože nevím co všechno o mně načtou a já nechci být vyhodnocovaný cíl.

Ikona diskutujiciho Petros 2023-10-22 13:12:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hele to je fakt marný. Pořád to říkám, pořád to opakuju. Nikoho to nezajímá, poslouchám jenom výmluvy. Lidi si to neuvědomují a ani si to uvědomit nechtějí. Je jim milejší komfort, který jim takový telefon poskytuje.

Ikona diskutujiciho Šisko 2023-11-13 21:50:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mě lidi taky koukají jako na cvoka, když zjistí že nemám v telefonu Gúgl Plej 😀 Že jsem ho vykostil i z celým tím šmírovacím frameworkem instalací custom OS. Má to nevýhody, to je pravda, občas něco nefunguje nebo se špatně zobrazí, pokud se vývojář aplikace spoléhá na nějaké Google API (uživatelé Huaweie možná naráží na stejný problém, nevím).
A je zajímavé, jak je ten telefon najednou zázračně rychlejší, i 2GB RAM v pohodě stačí, když šmírák-bonzák neujídá systémové prostředky.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2023-10-22 14:32:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No hlavne načo by niekomu bolo milióny fotiek bezvýznamných ludí. Z takýchto funkcií by som obavu nemal, akurát to zbytočne žerie baterku. Dneska sú už špehujúce kamery s audiozáznamom aj vo výťahoch v panelákoch a to mi vadí viac, než nejaká predražená malá blikajúca krabička ktorú nemusím mať.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-10-22 15:42:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro korporáty a pro stát není žádný konzument zbytečný. Sbírat data se vyplatí o každém 🙂 Člověk má obrovskou hodnotu. I kdyby jenom jedl a nic neuměl.

Ikona diskutujiciho ketty 2023-10-22 15:16:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo zbylo nás málo, co používáme staré mobily, krom lidí v důchodu, tam je jich o trošku víc. Ale už i banky hodně člověka tlačí si chytré zařízení pořídit, v některých už potvrzování sms pinem nefunguje vůbec, v jiných nabízí zvýhodněné spořící účty na základě pořízení smartbankingu a od listopadu chtěji potvrzovací sms zpoplatnit 2,5 Kč za smsku. Jelikož tu sms pro platbu chtějí i při přihlášení, je to dvakrát 2,5 Kč. Copa o to na mě toto vydírání neplatí, ale až tohle potvrzování zruší úplně tak nevím. Přitom i leckteří technici si nechali starý mobil právě třeba jen kvůli potvrzování bankovnictví, protože je to nejbezpečnější, do starého mobilu se žádný vir nedostane. Takže systém se opravdu dost snaží nás natlačit, kam nechceme.. Lepší by bylo účet nemít, ale chodí tam výplata a placení zboží z účtu je také pohodlnější a hlavně o dost levnější než dobírka.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-10-22 15:44:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi zjistit která banka sms posílá a hromadně přejít k ní. Snad vždycky jedna bude. Instalovat si bankovnictví do mobilu je podle mě obrovské riziko a nerozum. Lidi by se od toho měli odrazovat a ne do toho tlačit.

Ikona diskutujiciho armag 2023-10-22 16:08:07
Ikona diskutujiciho
sipka

FIO banka zatím funguje bez problémů, všechny sms s kody jsou zdarma

Ikona diskutujiciho sm 2023-10-22 18:57:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já panu Gejcovi a eplu věřím každé slovo. Hlavně o vakcínách. Jsem velmi pro-vakcinační. Jen jsem vždy, když za mnou přišli, abych se naočkoval, měl jedinou podmínku. První vpich do mého těla mohou provést nejdříve 14 dní po mé smrti 🙂

Ikona diskutujiciho kiana 2023-10-23 05:00:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„představa, že má každý člověk někde složku se svým psychologickým profilem, která umí na základě nasbíraných dat i předpovědět co budeš dělat za týden a co si budeš chtít koupit, je hodně nepříjemná“
– o tom bych mohla vyprávět.. Někdo o mně věděl víc než já sama (o sobě) – za tím mohla být znalost „mé složky“ nebo přístup k telepatickému zařízení či byl jen extrémně dobrý v psychologii.

Pak se mi taky stalo, že jsem něco napsala někam na americký web (anglicky) a pak s tím motivem vyšla MSM slavná písnička. Normálně bych si řekla, že to je náhoda/synchronicita, ale podle určitých ukazatelů není. Nevadí mi, když někdo použije můj příběh ze života do písničky, ale něco na tom všem bylo znepokojujícího. To radši nebudu uvádět (nějaké detaily k tomu: co a proč; takže mi nikdo věřit nemusí, že jsem to dobře vyhodnotila), ale myslím si, že mi to tak jenom nepřipadá (jakože by to byla podobnost čistě náhodná), i když je mi to celkem jedno (že někdo něco ztvární podle mé zkušenosti, která byla stejně taky jen víceméně zinscenovaná).

Zinscenované události (od illuminátů) se mi občas děly, např. jsem jela metrem a měla jsem před sebou 1 stanici do výstupu. Telefonovala jsem s někým, kdo mi (bez souvislosti) řekl „jestli to teď přežiješ (abys tam dojela)“ (tím myslel jízdu jedné stanice metrem) a pak se signál vypl když metro zajelo do tunelu. Nechápala jsem, proč bych jako neměla přežít 2 minuty jízdy metrem nebo proč to řekl (nedávalo to žádný smysl = z hlediska kontextu se to do hovoru nehodilo). Po přerušení hovoru mě ta poslední zvláštní věta vyvedla z rovnováhy, takže jsem o ní krátce přemýšlela, ale neměla jsem na toto ani čas, protože cca 2-3 metry ode mně stál v tom samém vagonu bezdomovec, který z kapsy vytáhl nůž (malý kapesní rozevírací čepel cca 5cm) a rozhodl se ho držet v ruce před sebou a šel směrem ke mně. Díky té větě z hovoru jsem měla strach už jak ho vytáhl a ani mě tolik nepřekvapilo mě, že jde mým směrem. Jenom kolem mě s tím nožíkem v ruce prošel, z cestujících byli vyděšení jen 2 lidé a já, protože jsme seděli na kraji, kudy přímo kolem nás procházel. Ostatní lidi si třeba četli a ničeho si doopravdy ani nevšimli a cca 5 lidí to sice vidělo, ale seděli u okna, takže se jich přímá hrozba netýkala, a ti dělali mrtvého brouka (naschvál měli neutrální výraz jako by se nic nedělo, aby na sebe nepřitáhli pozornost). Hned jak metro zastavilo a otevřely se dveře, tak jsem rychle vystoupila. Zprvu jsem si myslela, že ten, s kým jsem telefonovala, je jasnovidec (měl tušení), ale pak jsem spíš zjistila, že asi pracoval pro illumináty (kteří mu řekli, ať mi toto v ten čas řekne) a že asi někdo zaplatil tomu bezdomovci, aby šel s nožem. To je celé (=nebyla to nadpřirozená událost).

O tomhle (odstavec výše) ta písnička nebyla, to je jen příklad, co illumináti (mimo jiné) dělají, když chtějí implantovat nějakou víru (v tomto případě to měla být víra, že když se budu bát, tak si „přitáhnu“ nebezpečí). Nevím, k čemu by to komu mělo být, abych v tohle věřila, ale jen popisuji, co jsem (mimo jiné) zažila. V Praze bylo víc zacílených lidí, kterým se někdo snažil implantovat víru např. na přitáhnutí peněz nebo něčeho, co bylo ve skutečnosti zinscenované (=herci/divadlo), aby tomu někdo doopravdy bezmezně věřil (že jeho myšlenky až tak moc ovlivňují realitu). Do určité míry to tak je, jenže u pár osobám někdo plnil přesvědčení, aby tomu naplno věřili (opět nevím, k čemu by to někomu mělo sloužit, že někdo tomuhle bezmezně věří). Možná pokus, že když někdo doopravdy věřil, že může chodit po vodě, tak to pak dokázal? (takže když někdo najme herce/aktéry pro něčí přesvědčení a víry, aby začal doopravdy hodně věřit na to, že jeho myšlenky ovládají svět, že by se to pak třeba mohlo začít doopravdy dít = že by pak díky velké víře začal mít doopravdy moc ovlivňovat svět?) To jsem jenom hádala proč by to někdo dělal, ale sama nevěřím na to, že když někdo věří, že jeho myšlenky vládnou, tak že začnou doopravdy vládnout 😀

Proto je to znepokojující, proč by toto někdo dělal, ale asi prostě nějaký psychologický pokus, který illuminátům pomůže zlepšit manipulaci obecně (např. všech lidí). Zažila jsem ale i doopravdy nadpřirozené události, které zinscenované být nemohly (=něco by nešlo udělat).

Ikona diskutujiciho Samuel 2023-10-23 08:18:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co vlastně znamená SMART nebo S.M.A.R.T.? S – Spy = špehovat, M-Monitor = monitorovat, A-Analyze = analyzovat, R-Report = hlásit, T-Technology = technologie. Neboli mít nás pod neustálým dohledem, aby jsme moc nezlobili.

https://vitazstvosvetla.org/spravy-21-10-2023/

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-10-23 10:05:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Takto si ale můžu přeložit jakoukoli zkratku podle toho jak se mi to bude hodit.
ODS: obézní děda smrděl.
Smart znamená chytrý. Chytrý mobil, chytrá síť…

Ikona diskutujiciho Bill Gates 2023-10-23 18:19:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nazdar,
něco si o tom nejdřív přečti. Nejde o žádnou senzaci, ale spíš kachnu…
https://thetab.com/uk/2021/05/18/iphone-infrared-photos-205775

Ikona diskutujiciho Boa 2023-10-23 19:34:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

pODSvětí

Ikona diskutujiciho Samuel 2023-10-23 21:42:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je taky pravda.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek