Stáří v dnešní době začíná později

16.7.2020 v Zajímavosti 22

Čím se dnešní život po padesátce liší od života předchozích generací? Obecně se má za to, že hlavním důsledkem prodlužování lidského života je fakt, že staří lidé déle žijí. Jenomže tak to není. Tím hlavním důsledkem, doslova obrovským a před našima očima proměňujícím celé lidstvo, není to, že stáří déle trvá, ale fakt, že mnohem později začíná!



Pro ty, kterým je dnes čtyřicet, padesát, pětapadesát let, začne stáří někdy v pětasedmdesáti, osmdesáti letech. Tedy o pětadvacet let později, než pro generaci našich rodičů.

Ještě docela nedávno byla v lidském životě tři hlavní období: mládí, zralost a stáří. Nyní „zralost“ nastupuje kolem padesátky a znamená počátek absolutně nové, dříve neexistující etapy lidského života.

Co o ní víme?

1. Trvá téměř třicet let – od padesáti zhruba do pětasedmdesáti.

2. Na rozdíl od dřívějších představ se fyzické a intelektuální možnosti člověka v tomto období při správném přístupu nesnižují a jsou minimálně stejné, v některých případech dokonce lepší, než v mládí.

3. Je to potenciálně nejlepší, nejhodnotnější období lidského života, neboť sjednocuje zdraví, sílu a životní zkušenosti. Podle všech statistických údajů za posledních let, přichází nejšťastnější období života – jeho vrchol – přibližně v pětašedesáti letech.

4. Ti, kterým je dnes 55-65 let, prožívají toto období jako vůbec první v lidské historii. Dřív zkrátka neexistovalo, protože lidé stárli mnohem dříve.

5. V nejbližších několika desetiletích se lidé ve věku 50 – 75 let stanou největší věkovou skupinou na Zemi.

Čím se život po padesátce liší od veškerého předchozího života? Přece tím, že životu po padesátce nás nikdy nikdo neučil!
Kojence připravují na dětství, dítě na dospívání, dospívající na mládí a v mládí trávíme desítky hodin přípravou na nadcházející zkoušky zralosti. Teprve hranici padesáti let překonáváme bez sebemenší představy o tom, jak, čím a kvůli čemu žít dál.
Na tom není nic divného. Kde bychom měli takové znalosti vzít, když ještě pro generaci našich rodičů padesátkou jaksi oficiálně začínalo stáří a o dalším životě se spíš nepřemýšlelo?
Málokdy si uvědomíme, že životní program, který bez odchylky svou životní poutí následujeme, byl založen předcházejícími generacemi. Právě předcházející pokolení vytvořila všechny knihy, filmy a vzdělávací systémy, které v dětství a mládí formovaly naše vědomí.
Předcházející pokolení však neměla žádné představy o životě po padesátce. Z prostého důvodu: v jejich zkušenosti po padesátce v zásadě už o žádný život nešlo. Proto také není součástí životního programu, který jsme zdědili.

Podle veškeré shromážděné statistiky těm, kterým je dnes nějakých 50-55, nezačne stáří dřív, než v osmdesáti letech. To je samozřejmě moc a moc příjemné. Prostě nám bylo darováno až pětadvacet ! let aktivního, plného života. Problém se skrývá v tom, že zacházet s tímto dárkem nás nikdo nenaučil. Takže po padesátce někdy riskujeme ztrátu dobrých 25-30 let, když ji akceptujeme jako hranici stáří. Ztracená léta by pro nás přitom bez přehánění mohla být ta nejkrásnější v životě.

Po padesátce nastupuje v životě pozoruhodné období, kdy máme čas, máme zdraví i sílu, nemáme už sociální závazky, zato máme životní zkušenosti a do počátku stáří nám zbývá ještě čtvrt století!

Neutrácejte tento čas zbytečně. Později byste toho litovali.

Když je vám přes padesát, je pro vás dnes možné doslova všechno: nové zájmy, nová zábava, radosti a dojmy, nová kariéra, nová láska, nové cesty. Přitom kvalita těchto nových zážitků v mnohém daleko překračuje všechno, co vám bylo dostupné za zeleného, nezkušeného a povinnostmi svázaného mládí.

autor: Vladimir Yakovlev
do češtiny
připravila www.aluska.org 2020
podle zdroje https://rg.ru/2015/02/19/zrelost.html

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Pěkný 2020-07-16 02:12:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslel jsem si, že je to tím zrychlováním času. V pravěku se žilo cca maximálně 30 až 40 let. Dneska se dožijeme klidně 60 až 70 let. Výmluvy na naše zdravotnictví s tím nemají nic společného. Může jít o změnu něco jako genů nebo ten čas prostě letí a my stárnene pomaleji ale stejně. Těžko to vysvětlit ale určitě to co jsem chtěl naznačit jste pochopili.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-16 08:30:33
Ikona diskutujiciho
sipka

V dnešní době umřít v 60ti je spíš ukázka nezdravého životního stylu, je to předčasná smrt. Lidi v 60ti co se o sebe starají bývají ještě zdraví, pěkní a plně funkční lidé, ale nesmí jíst k obědu pět knedlíků, zapít je pívem a pak 5 hodin psát u televize, to pak jde rychle.

Ikona diskutujiciho Pěkný 2020-07-16 09:40:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale když udělám test, na internetu jsem našel recept na vejce na tvrdo 🤣 že se má vařit 5-10 minut. Jenže v naší zrychlené době ten čas na to vaření nestačí. I když mám velký hrnec a dám vejce až do vroucí vody, tak tam musí být 12-15 minut aby se to celé uvařilo. Nevím možná je chyba ve mně co a čím vařím. To je hodně těžko s tím polemizovánim a časem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-16 10:22:45
Ikona diskutujiciho
sipka

já se vždycky snažím o vajco na měkko, vím že se má vařit 3 minuty nebo když je tam od začátku tak vyndat až voda začne vřít… noa vždycky ho vytáhnu a mám ho natvrdo. asi bysme měli začít dělat change až budeme chtít vajíčka, ty ho uvaříš mně a já tobě 😀 😀 😀

Ikona diskutujiciho ginze 2020-07-16 15:31:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Hustý, náhodou, já si to říkám už delší dobu, že se musí vajíčka vařit déle, z dětství si pamatuji, jak mi vždycky rodiče říkali, že vejce natvrdo se vaří 10 minut…a najednou po 10 minutách jsou na měkko…jsem překvapená, že někdo se o tom zminuje taky, byla to spíš taková moje vnitřní myšlenka 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-16 15:48:47
Ikona diskutujiciho
sipka

panebože jak to děláte! já to vařím 3 minuty a mám to tvrdý! áááá 😀

Ikona diskutujiciho rudo 2020-07-19 10:13:33
Ikona diskutujiciho
sipka

na makko 1 minuta, na hnilocko 2-3 minuty

cez 3 minuty uz je natvrdo

ked citam ze varite vajcia dlhsie, tak si spominam na amicky TV stary serial “ hillbillies “
kde babicka varila golfove lopticky dlhe hodiny a stale neboli jedle

Ikona diskutujiciho Interbulo 2020-07-19 13:41:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Vcera som mal 71 rokov, myslou sa citim mlady, ako, keby som mal 30. No, telesne som uz nie najmladsi, ale ide to! Alue, dobry clanok si prelozila, dakujem, inac je to pravda pravduca! DD

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-19 21:08:16
Ikona diskutujiciho
sipka

A jaký je to pocit? Dá se na to nějak zvyknout?

Ikona diskutujiciho Vladka 2020-07-16 08:35:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Potvrzuji.je mi 55.Ve 47 jsem zacala novou karieru maserky.Ted si delam kurs kosmetiky.Citim se zdravotne lepe nez v 35.Manzel to same.Jezdi na kole vrchy a kopce a to mu bude 60 let.Nestihaji mu mnohem mladsi na ekolu.Vime,co chceme.Nezabivame se vecmi a lidmi,ktere nas nebavi nebo otravuji.Mame vnoucka 7mesicu a dcera si myslrla,ze nam ho bude davst na cele dny na hlidani,to uz nedavam.Macimslne hodku dve.Mozna az bude vetsi.Mame svuj pestry zivot

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-16 09:15:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Sedmiměsíčního špunta dávat někomu hlídat? Však ten může být ještě pořád kojený… to je celkem brzo 🙂

Ikona diskutujiciho MilanNamur 2020-07-16 09:50:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluš,
mohu potvrdit a z prace podpůrné terapie rozšířeného stavu vědomí ( dechem, bez medicín ). Zatím co před 10ti lety chodili lidé cca do max 40ti let, dnes se okruh zájemců zvyšuje a 50-60 let není již vyjímka. Zdravím

Ikona diskutujiciho Jaroslav Kuča 2020-07-16 13:00:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Žijeme velmi nezdravě s odloučením od Přírody Země. Emise,zaplynovaná velkoměsta auty a nesmyslnými kamiony s vadným zbožím,chemickým průmyslem,hlukem a stresem.Nikolu Teslu a jeho pomoc Zemi jisté kruhy zlikvidovaly..a tak máme jen ropu a chemii místo energie z Vyšší Fyziky..,,Plynové komory“ velkoměst silně omezují činnost červených krvinek,neschopných roznášet kyslík.Tělo se dusí a zanáší.Až pak nastupují viry a baktérie,které si sami množíme a krmíme..Co je jejich ůkol? Rozložit nefunkční tělo a navrátit ho Zemi.Proti Coronaviru se nebojuje rouškou,ale IMUNITOU,to ví každý lékař. Imunita znamená žít zdravě v ůzkém propojení s Přírodou.Jsme obelhaváni a neřeší se prvotní příčiny.Ozdravení a obnova lesů,parků,zemědělství a zejména Samozásobitelnost Regionů a Států bez dovozu z ciziny napůl zralého ovoce a zeleniny plného pesticidů.WHO i EU naprosto selhává,neříká se pravda a vládám se lépe vládne strašením viry..Lidé jsou sledováni,omezováni a velmi zadlužováni.Je to cesta do nové totality a Velké celosvětové hosp.krize.Prozatím umírají velmi slabí jedinci bez imunity a zkouší se,kolik toho lidé snesou a jak dalece se dají zmanipulovat.A tak máme Dluhové Pasti vylepšené virem, Covidpastí.

Ikona diskutujiciho adri 2020-07-16 15:07:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no napadá me, že je to taky proto, že čas je rychlejší .. a to celkem o dost.
vzhledem ke vsem tem gmo a chamtrailu a tv … coz predtim nebylo, tak si myslim, ze jsme na tom vlastne ve výsledku celkem stejne. (tedy vetsina populace) .. ale jo, vsimla jsem si toho uz driv, mladeho vzhledu

Ikona diskutujiciho Ceneon 2020-07-16 20:31:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady tento 50letý chlápek mne zaujal: https://brightside.me/wonder-people/how-a-man-that-looks-20-at-50-lives-and-what-his-diet-is-like-605860/
Vlasy si barví, aby měly pořád černou barvu.

Jak si tento stav udržuje? Zdravé jídlo, poslední 5-6 hodin před spaním, dále 90 minut cvičení denně, kvalitní spánek, chodí spát do 23. hodiny a díky tomu, že má vše strávené, tak se tělo může dobře regenerovat. A dává si 6 vajíček natvrdo k snídani, ale to už nevím, zda je podstatné. Každopádně ráno je tělo připravené dostat vydatné jídlo, já si rád mažu na pečivo kvalitní oříškovou pomazánku z dm, má 50 % lískových oříšků, sice samý tuk a cukr, ale to je taky potřeba a snídaně je na to ten nejlepší čas, však se říká „Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako žebrák“, ty večeře mi v tomto duchu moc nejdou, ale alespoň si hlídám ty 3-4 hodiny před spaním a nedávám si večer smažené nebo pizzu, jednak si tělo tolik neodpočine a taky se po tom tloustne.

Kdo se chce ve stravování ještě zlepšit, tak prozkoumejte kombinace potravin, je to docela fuška si to pohlídat a asi to nebudu úplně řešit. Kdo má dobré stravování, tak to možná ani řešit moc nemusí. Ale každopádně je dobré nekombinovat alespoň meloun s ničím a jíst ho nejlépe nalačno.
Tady jsou dobré tipy podle Ájurvédy: https://www.ajurveda.top/wp-content/uploads/nevhodn-kombinace.pdf
A tady jsou informace o dělení stravy: http://www.oslikuv.net/skola/cl059.htm

Ikona diskutujiciho rudo 2020-07-19 10:11:06
Ikona diskutujiciho
sipka

ten nazor ze ranajky poriadne atd, moze byt dost velky omyl, alebo umyselne zavadzanie temnych.
telo ma 24H rozdelych na 3×8 hodin , pricom cas od 4 rano do poludnia je cas eliminacie, detoxikacie.

akekolvek male jedlo, pripadne napoj co ma kalorie (teda kava sladeny caj atd) zastavi proces detoxikacie, eliminacie.

prve jedlo by optimalne malo prist az na poludnie, mne to v praxi vychazda okolo 11 predpoludnim.

ranajky nas okradnu vzdy o mnoho hodin detoxu.

rano treba cistu teplu vodu, pripadne s citronom, a hodne pohybu, hlbokeho dychania, strecink, joga sport,
alebo fyzicka praca

prijem potravy ma byt od poludnia do 20 hodin vecer, ovsem tak aby o tej 20 hodine uz bolo stravene
takze podla druhu jedla treba jest vecer o 18 alebo o 16 hodine

uplne idealne je mat iba jedno casove okno prijmu potravy trvajuce 4 hodiny: 12-16.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-19 10:38:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám vypozorované, že každý z nás potřebuje ráno něco jiného, podle pohlaví, věku a pracovního výkonu. Dost velký rozdíl dělá i to, kdy ráno vstáváme. Když staneš v 6 a jdeš makat a když si spíš do 10., bude tvoje ráno vypadat úplně jinak, tedy i snídaně.

Zkoušela jsem na sebe všechny možné varianty.
Snídat jídlo – tlačím to do sebe jak do kačeny na výkrm, nechutná mi to, žaludek to nechce, polykám ztěžka a na konci jsem ráda že už to mám za sebou. Uf. Nedělám to, pokud vysloveně nemusím.
Pít jenom čistou vodu – jsem slabá, naštvaná, je mi špatně, v 10 mám hlad že bych jedla zeď. Taky blbě.
Pít čaj bez cukru – stejný výsledek jako druhá varianta
Pít čaj se lžící medu, 1 litr – ideál. Mám energii, myslí mi to, zacvičím si, vydržím do oběda.
Ještě lepší je okolo 10. hodiny po tréninku vypít 40gr kvalitního proteinu a dorazit to studenou sprchou.

Na internetu se můžeme dočíst mnoho naprosto protichůdných teorií. Nejjednodušší je si to vyzkoušet a pak si vybrat podle toho, co mi dělá dobře.
Btw. Jíst 1x denně znamená nutit metabolismus do úsporného režimu. To znamená kynutí na váze, únava, vyšší riziko záchvatovitého přejídání. Když na tom člověk zhubne tak že se vyhladoví, ve chvíli kdy se nají normálně, naskočí jojo efekt, protože tělo má režim zachování života a nesmí plýtvat. V dospívání je to způsob, jak si zničit štítnou žlázu.

Také představa že detoxikujeme jenom dopoledne je mystifikace, játra i ledviny makají celý den, akorát někdy intenzivněji.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-10-15 01:57:52
Ikona diskutujiciho
sipka

v šest je pohodka… do školy se běžně vstává ve 4:20… jen popadneš sváču a letíš na bus 🙂 důvod proč studovat dálkově, když to jde..

Ikona diskutujiciho V 2020-07-17 08:53:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekny clanek a potvrzuji. Mnoho lidi z moji generace si lehce zamenite s generaci mladsi.

Ikona diskutujiciho mariam 2020-07-17 10:49:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

utři si pořádně sporák 😀 to pak moc nehřeje

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-17 11:37:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám levnej plyňák co blbě chytá… a ten může být zapatlanej jak chce.

Ikona diskutujiciho Courgne 2020-10-14 20:15:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také sleduji, že naše generace – je mi 56 – je stále mladistvá. Už to pozoruji cca 10 let, že 50tiletí působí jako dříve 40letí i mladší. Mě samotné každý odhaduje o generaci méně a musím říci, že moje 34letá dcera vypadá jako 20letá a synové také tak. Jakoby se zpomalilo stárnutí. Cítím se skvěle, až na určitou roztržitost, kterou věku tedy přikládám a s podobně starými (tedy mladými) kolegyněmi se tomu vždy nasmějeme, jak to bude asi vypadat v těch posledních letech před 64.rokem, než půjdeme „do důchodu“. Stále se něco učíme, objevujeme, cestujeme, radujeme ze života, jezdíme na výlety, na bylinky, na fesťáky, nebereme žádné léky a je nám skvěle. Moji mamku si pamatuji, jak už po čtyřicítce začala mít pohybové problémy a začaly jí postupně další a další zdravotní trable. Podobně i rodiče mých vrstevníků. Já nesportuji, nijak extra zdravě se neživím, ale žiji aktivně a s radostí a to si myslím asi stačí. Tak to mě vážně potěšilo, že se mi to jen nezdá a že jsme taková populace. Jupííí ! Všechny zdravím a mějte se báječně !

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek