Nomofobie, tedy panický strach z toho, že člověk u sebe nebude mít mobilní telefon, je předmětem diskusí odborníků už řadu let. Ovšem nyní psychologové varují, že prudce stoupá počet lidí závislých na chytrých telefonech, přičemž věk takto závislých osob se naopak snižuje, a to zejména v Asii.
Podle studie provedené v Jižní Koreji má 72 procent dětí smartphone dřív, než je jim 11 nebo 12 let. V průměru na něm pak tráví 5,4 hodiny denně. V důsledku toho odborníci uvádějí, že zhruba čtvrtina dětí spadá do kategorie závislých na chytrých telefonech.
Chytré telefony se staly nedílnou součástí mnoha společností na světě, ale do asijských kultur se vtiskly v mnoha ohledech, včetně například téměř povinné fotografie pokrmu na počátku jakéhokoli jídla.
Asie a jejích 2,5 miliardy obyvatel poskytují médiím nepřetržitou řadu zpráv spojených s telefonními přehmaty – jedna je například o tchajwanské turistce, kterou bylo třeba zachránit z vody, když při kontrole Facebooku sešla z mola do moře. Další je zase o ženě z čínské provincie S‘-čchuan, kterou zachraňovali hasiči z odpadní stoky, kam se vydala hledat upuštěný telefon.
Značné obavy pak vyvolává závislost na chytrých telefonech v Singapuru, který se svými šesti miliony obyvatel patří mezi země, kde má chytrý telefon nejvyšší podíl obyvatel. A telefony dostávají děti už ve velmi raném věku; v některých školách jsou dokonce povinnou pomůckou, protože není nijak nezvyklé, když učitelé rozesílají domácí úkoly právě pomocí aplikací pro chytré telefony.
Devatenáctiletá jihokorejská studentka Emma se léčí z nomofobie od dubna 2013. „Můj telefon se stal celým mým světem,“ citoval ji zpravodajský server BBC. „Byl mou součástí. Rozbušilo se mi srdce a začaly se mi potit dlaně, když jsem ho u sebe neměla. A tak jsem bez něj nikdy nikam nechodila.“
Krom toho ji přestaly bavit koníčky i školní aktivity.
Problém podle jihokorejských expertů spočívá v tom, že řada lidí pokládá svůj smartphone za jediný klíč ke kontaktu s ostatními lidmi, bez něhož se s nimi nedokážou spojit.
Některé země proto začaly zavádět pravidla, která používání smartphonů regulují. V Jižní Koreji vyvolala rozvášněnou diskusi kontroverzní vládní aplikace, která sleduje, jak chytré mobilní telefony používají teenageři. Úřady už v roce 2011 zavedly sérii opatření zakazujících dětem přístup k on-line hrám po půlnoci.
Čína, která jako jedna z prvních zemí na světě zařadila internetovou závislost mezi klinické poruchy, vytvořila kliniky ve vojenském stylu, kde se snaží zakročit proti závislostem na nových médiích.
Podle singapurského psychologického poradce Thomase Lee by se měly podobně zachovat i další asijské země a zařadit závislost na chytrých telefonech mezi oficiální duševní poruchy, stejně jako například gamblerství. „Použít chytrý telefon k tomu, aby si člověk vylepšil náladu, je téměř totožné s tím, jak mohou chování lidí ovlivnit drogy,“ řekl. „A stejně jako závislí na drogách, také závislí na mobilních telefonech mohou mít abstinenční příznaky, jako je neklid, úzkost a dokonce i záchvaty vzteku,“ dodal.
Nomofobie (anglicky nomophobia) je chorobný strach ze ztráty mobilního signálu, vybití baterie, nemožnosti zapnout telefon, ztráty telefonu, a podobně. Slovo „nomo“ označuje „no mobile“ a fobie je pojem používající se pro chorobný strach.
Nomofobie byla popsána až na konci dvacátého století a postupně se šíří s nárůstem dostupnosti mobilních telefonů. V současné době se odhaduje, že postihuje zhruba až 50% uživatelů mobilních telefonů. Více se vyskytuje u mladších lidí, zvláště těch, kteří již s telefonem vyrůstali.
Diagnostika se provádí na základě níže uvedených příznaků a léčba spočívá v psychoterapii.
Jak se projevuje nomofobie:
- pociťují nervozitu, zapomenou-li telefon doma, ať už jdou třeba jen na nákup
- neustále kontrolují, zda neobdrželi zprávu či nezmeškali hovor
- po příchodu domů dají mobil do nabíječky, aby je nepřekvapila vybitá baterie, až budou opět mimo domov
- pokud nemohou najít telefon, mají sklony k hysterii
- přenášejí mobil po domě (dokonce i na toaletu či do koupelny), aby byli na dosah
- při cestování si hrají s mobilním telefonem
- zastavují se u výloh s mobilními telefony
- pročítají tematické časopisy a sledují, zda jejich telefon má veškeré módní vychytávky
Porucha ve skutečnosti není klasickou fobií, jde spíše o typ úzkostné poruchy. Nomofobici cítí úzkost z možnosti poruchy mobilního telefonu, která se vystupňuje v situaci, kdy k něčemu podobnému dojde (výpadek mobilní sítě, porucha přístroje, vybití baterie přístroje) pak většinou reagují akutní stresovou reakci, panikaří a objevují se u nich fyzické příznaky jako je bušení srdce, třes rukou, pocity dušnosti, apod. Lidé s nomofobií tráví se svým telefonem nadměrné množství času a někdy opakovaně kontrolují stav signálu a baterie.
Když doktorant na Missourské univerzitě Russell Clayton obědval se svou přítelkyní, překvapilo ho, jak rychle od něho utíkala pryč, protože si zapomněla mobil. To ho přivedlo na myšlenku studovat pocity až panické úzkosti, jež se zmocňují některých lidí, když u sebe nemají tyto malé předměty, které se zjevně staly nepostradatelnými.
Ve studii nazvané Dopady separace od mobilu na poznávací funkce, emoce a fyziologii, která byla zveřejněna letos v lednu na americkém internetovém serveru Science Daily, se zaměřil na takzvanou nomofobii.
Clayton dospěl ke dvěma závěrům:
1. Mobilní telefon je jakýmsi prodloužením nás samých, podobně jako sonar u některých zvířat.
2. Osoba zbavená svého mobilu trpí nomofobií a má pocit, že ztratila část sebe sama. To může mít negativní dopady na její mentální výkonnost.
Clayton se svým týmem využil pro svůj výzkum 208 studentů žurnalistiky, jimž namluvil, že potřebuje vyzkoušet nový bezdrátový tenzimetr. Měřil jim krevní tlak a při tom jim zadal úkol, aby sestavili seznam padesáti amerických států.
V polovině výzkumu jim oznámil, aby si odložili mobil, protože by mohl narušovat funkci tenzimetru. Pak je vyzval, aby začali s testem znovu od začátku. Pokaždé, když účastníci výzkumu zůstali bez mobilu, konstatovali u nich vědci značné zvýšení úzkosti a krevního tlaku, zrychlení srdečního tepu a snížení výkonnosti. Studenti se cítili psychicky oslabeni.
Podobné stavy úzkosti již byly zjištěny v roce 2013 ve studii britské společnosti YouGov, která se tímto jevem zabývala pět let.
Zjistila přitom, že:
1. Více než polovina Britů (53 procent) přiznala, že pociťuje úzkost, jestliže se ocitne bez mobilu nebo když ho má vypnutý.
2. Stejně tak více než polovina dotázaných (55 procent) tvrdila, že potřebuje mít neustálý kontakt s rodinou nebo přáteli.
3. Deset procent sledovaných osob uvádělo, že musejí být kvůli pracovním povinnostem neustále dostupní.
Průměrný uživatel mobilu v dnešní době zkontroluje svůj telefon 150x denně, mobilní „závislák“ si spustí mobilní aplikaci v telefonu více než 60x denně, což je 10x více než průměrný uživatel smartphonu.
Číslo na mobilu závislých lidí rok od roku roste. V loňském březnu bylo takto závislých asi 79 milionů lidí, letos je to už 176 milionů. Mezi „nemocné“ novodobou nomofobií patří každý, kdo je nervózní, kdykoliv nemá telefon u sebe, třebaže jen na pár minut. Neustále svůj smartphone kontroluje, jestli nepřišla nová zpráva a má nutkání okamžitě na vše reagovat. Pokud je takový člověk na půl cesty do obchodu a najednou si uvědomí, že telefon nemá sebou, musí se pro něj za každou cenu vrátit.
Někteří už dokonce trpí i tzv. fantomovou vibrací. Jde o pocit, kdy slyšíte vibrovat telefon, který přitom ve skutečnosti nic nedělá.
Podle některých názorů aktuální kybernetický svět nezvládáme a měli bychom se tak vrátit k citovému a duchovnímu světu. Jako příklad je uvedena celková změna v novodobé společnosti – zatímco dříve se každý bavil na potkání i se sousedy či prožíval každý okamžik, dnes člověk sousedy pomalu ani nepozdraví a v různých situacích se místo prožívání okamžiků odebere do kybernetického světa – na internet, na Facebook apod.
zdroje:
http://www.priznaky-projevy.cz/psychiatrie-sexuologie/nomofobie-strach-ze-ztraty-mobilniho-singalu-priznaky-projevy-symptomy
http://www.blesk.cz/clanek/digital-mobily/342011/svetem-se-siri-nebezpecna-nomofobie-na-chytrem-telefonu-jsou-zavisli-stale-mladsi.html
http://www.stefajir.cz/?q=nomofobie
http://mediamania.tyden.cz/rubriky/on-line/nomofobie-lide-zbaveni-mobilu-trpi-panickou-uzkosti_331748.html
https://mobilizujeme.cz/clanky/novodobe-nemoci-z-mobilu-mate-nomofobii-ci-fantomovou-vibraci
Poslední komentáře
-Petra K tomuto tématu mohu poradit obyčejné pohádky. Zavřít…
-Petra Zlatý věk už tu dávno je. Respektive tu…
-Petra No jo, jenže k tomu aby člověk rozhodl…
-Petra "Nemůžeš se vrátit, musí tě přijmout planeta." Tak…
-není