Hněv neznamená jen křičet a mít špatnou náladu. Jsou tři druhy hněvu a každý má své vlastní příznaky. Jako třeba sebeobviňování, rizikové chování, předstíraná plačtivost a mnoho jiného. Hněv není tak jednoduchý, jak vypadá. Jeho vliv na život může být mnohem vážnější než hádka, nebo pokažený večer. Jedním z vedlejších důsledků je nadměrné přibírání na váze.
Občas jsme naštvaní všichni. Ale být v tomto stavu neustále může být škodlivé pro tělesnou hmotnost. V dnešním článku vám prozradíme, jak hněv ovlivňuje váhu a proč je potřeba mít ho pod kontrolou.
Vše spouští adrenalin
Hněv se neprojevuje jen emocionálním stavem, ale také chemickými procesy v organismu. Když se rozzlobíme, dochází k vylučování adrenalinu. Jeho úkol je připravit nás na stav „bojuj, nebo utíkej“. Dodává nám energii a vyvolává úzkost.
Kvůli přítoku krve z vnitřních orgánů do svalů necítíme hlad. To má však pouze krátkodobý účinek.
Potom, co hladina adrenalinu klesne, potřebujeme doplnit ztracenou energii a začneme toužit po jídle.
Jelikož stále pociťujeme úzkost, může nás přivést k tomu, že se uchýlíme k emočnímu a bezmyšlenkovitému jezení. To znamená, že často sníme něco, co není zdravé, ale přináší nám to radost nebo útěchu. Nebereme v úvahu, jestli je to zdravé.
Co dělat
Pokud se právě vyrovnáváte se stresem, snažte se nejíst. Až sáhnete později po jídle, sledujte, co jíte. Pokaždé, když si uvědomíte, že jste plní, přestaňte jíst. Dodržování této zásady pomáhá předcházet tloustnutí.
Úzkost zvyšuje stres
Z toho důvodu stoupá i hladina kortizolu. Ten nejenže škodí srdci a krevnímu tlaku, ale také nepříznivě ovlivňuje tělesnou hmotnost.
Proměňuje krevní cukr na tuk a zpomaluje trávení. Výsledkem je tloustnutí a produkce tuku, který může škodit našemu zdraví.
Co dělat
Zbavte se destruktivních emocí aktivním prováděním nějaké činnosti. Jděte do posilovny, cvičte v pohodlí domova, vydejte se na procházku do parku. Pomůže vám to změnit duševní rozpoložení a uspořádat si myšlenky.
Ztrácíme kontrolu nad svým apetitem
Stres vede také k problémům se spánkem. A pokud nám chybí spánek, nemáme energii. S větší pravděpodobností si pak energii doplňujeme konzumací sacharidů obsažených ve slazených nápojích, sladkostech a jiných nezdravých jídlech. Zároveň se hůř ovládáme. Nedostatek spánku narušuje činnost hormonů, které ovládají chuť k jídlu.
Co dělat
Najděte způsob, jak ve svém životě obnovit harmonii. Jako třeba čtení, setkání s přáteli, provádění oblíbené činnosti, nebo něco jiného, co vám přináší radost a klid.
připravila www.aluska.org 2020 podle zahraničního zdroje
Poslední komentáře
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena Ty jo, oukej. Už jsem si myslela, že…
-Namasteen Jen málo konspirací je přitom dokázaných. Hrubá většina…
-Alue K. Loskotová