Mozartova hudba snižuje epileptickou aktivitu mozku, zatímco díla jiných skladatelů podobný účinek nemají
Skupina neurofyziologů pod vedením Ivana Rektora, profesora Masarykovy univerzity v Brně, dospěla k závěru, že některé druhy hudby mohou mít na lidský mozek blahodárný vliv.
Například poslech Mozartovy Sonáty pro dva klavíry snižuje patologickou aktivitu hemisfér o 32 %. Pozorování vědců na jedné straně potvrdila, že skladatelova díla zlepšují fungování mozku epileptiků a snižují četnost potenciálně nebezpečných výbuchů aktivity asi o třetinu.
Na druhou stranu vědci zjistili, že blahodárný vliv Mozartovy hudby nesouvisí s požitkem z poslechu, ale s jejím vlivem na mozkové vlny.
Mozartova Sonáta pro dva klavíry:
,,K našemu překvapení jsme pozorovali významné rozdíly v mozkové aktivitě pacientů, kteří poslouchali Mozartovu Sonátu pro dva klavíry a Haydnovu 94. symfonii. První práce snížila epileptiformní aktivitu o 32 %, zatímco druhá ji zvýšila o 45 %,“ sdělil výsledky výzkumu Ivan Rektor.
Výsledky experimentu dávají vědcům naději, že v budoucnu budou moci lékaři pacientům s epilepsií zvolit takové složení léků, které sníží závažnost záchvatů, nebo se jich dokonce úplně zbaví.
Odborníci již dlouho zkoumají, jak hudba ovlivňuje fungování lidského nervového systému.
Švédští psychologové například před osmi lety zjistili, že společný zpěv ,,synchronizuje“ tep členů sboru.
Před dvěma lety biologové zjistili, že poslech oblíbené hudby vede k vytvoření speciálních obvodů mezi centry sluchu a potěšení, které chybí u lidí bez zvláštních hudebních preferencí.
Překlad aluska.org podle Zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****