Ráda bych vám doporučila výborný ,,čaj“ z cesmíny paraguajské, na který jsem dostala tip (a vzorek, vřelé díky!) od své úžasné kamarádky. Přestala jsem pít tak často zelený čaj, protože mi po něm žloutly zuby a hledala jsem nějakou alternativu. Protože starého psa novým kouskům nenaučíš a bez ranního čajového rituálu nejsem ve své kůži a mám pak horší náladu… A přišlo maté. Už při prvním ochutnání jsem mu propadla, protože chutná skoro seejně jako zelený čaj a má i podobné účinky: Detoxikuje, zrychluje metabolismus, pomáhá spalovat tuky, podporuje peristaltiku střev, lahodně chutná, zasytí, obsahuje mnoho vitanínů a minerálů. – Určitě ho zkuste také, nebudete litovat!
Yerba maté jsou sušené a drcené lístky Cesmíny paraguajské, posvátné rostliny jihoamerických indiánů Guarani. Pěstuje se v nevelké oblasti Paraguaye, Argentiny a Brazílie.
Slovo maté pochází z kečuánského slova mati, což znamená odvar, čaj. Postupně se z něho stal název tohoto nápoje, někdy se název používá ve tvaru matero a značí i nádobu, ze které se pije.
Pro své posilující a stimulační účinky se tento nápoj stal populární v celé oblasti Jižní Ameriky a postupně pronikl do USA, kde se stal oblíbeným mezi kovboji v jižních státech unie, pak do Evropy a dále do celého světa.
V samotné Paraguayi a Argentině ho pravidelně denně pije až 95% obyvatelstva. V hlavním městě Asunción je běžné potkat řidiče autobusu, který jednou rukou řídí a ve druhé drží kalabasu s bombilou a popíjí během jízdy. Pití maté je společenský rituál a není výjimkou, že vás na ulici osloví neznámí lidé, abyste se přidal k popíjení z kolující kalabasy.
Yerba maté si svou pověst a oblibu získalo díky svým povzbuzujícím účinkům. Každý z nás občas potřebuje „nakopnout“, dodat energii po těžkém dni, při únavě.
Maté dodá nejen energii, ale zároveň obsahuje řadu látek, prospívajících lidskému organizmu. Je schopno nahradit jídlo, takže zahání pocit hladu.
Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů v něm můžeme najít vysoké množství vápníku, hořčíku, manganu, železa, selenu, draslíku, křemíku a fosforu. Mimo jiné maté disponuje velkým počtem aminokyselin (asi 15 druhů), stopovými prvky a antioxidanty.
Maté obsahuje velké množství mateinu, který v kombinaci s ostatními látkami – aminokyselinami, vitamíny a minerálními látkami, z něj dělá velmi zdravý a povzbuzující nápoj. Matein je látka (alkaloid) podobná kofeinu, ale na rozdíl od něj není návyková.
Ten, kdo trpí poruchami spánku, může při dlouhodobém užívání maté (v průběhu dne, nikoliv večer) nalézt pomoc, protože tento nápoj podporuje u člověka normalizaci cyklů spánku a bdění.
Pravidelné popíjení maté potom působí na celý lidský organismus posilujícím a omlazujícím efektem. Vliv Yerby maté na úpravu tělesné hmotnosti je při alespoň několikaměsíčním popíjení patrný. Fakt, že pročisťuje tělo od toxických látek a zmírňuje pocity hladu, je podpořen skutečností, že aktivuje látkovou výměnu.
Zjištěné hodnoty ve 100 g Yerba maté zalité 1 litrem vody:
Draslík: 681.85 mg
Magnesium: 167.60 mg
Železo: 0.33 mg
Sodík: 4.57 mg
Fosfor: 93.00 mg
Vitamin C: 2.55 mg
Niacin: 12.98 mg
Máme skvělé zprávy pro ty, kteří chtějí hlídat svoji váhu!
Yerba maté působí jako přirozený prostředek na hubnutí. Na základě výsledků vědecké studie (Andersen T , Fogh J, červen 2001) provedené na 47 dobrovolnících bylo zjištěno, že rostlinný přípravek (Yerba maté, Guarana, Damiana) podávaný obézním lidem třikrát denně po dobu 45 dní vyvolal významný úbytek tělesné hmotnosti oproti kontrolní skupině dobrovolníků. Bylinná směs zvětšila účastníkům pocit sytosti při jídle mnohem rychleji než u druhé skupiny přijímajících placebo. Kofein (matein) obsažený v Yerba maté pomáhá zvýšit metabolismus a tím i rychlost spalování tuků v těle. Novější studie na myších (publikovaná v roce 2009) zjistila, že Yerba maté může modulovat expresi několika genů spojených s obezitou, a ty pak následně, produkují silný účinek proti obezitě a podporují snižování nadváhy. Maté má také relaxační účinek, pomáhá zklidnit emoce a tím zmenšuje tzv. sklon k přejídání ze stresu. Kromě toho, Yerba maté zvyšuje pocit sytosti a zpomaluje rychlost vyprazdňování žaludku. To vede k tomu, že máme delší dobu pocit plnosti a je méně pravděpodobné, že se budeme přejídat. Navíc studie prokazatelně potvrzují, že Yerba maté snižuje hladinu škodlivého DLD cholesterolu v krvi.
Historie
Úplné začátky popíjení nálevu z lístků cesmíny paraguayské, který je odjakživa označován jako yerba maté, jsou spojené s rituály i každodenním životem indiánského kmene Guaraní, jehož příslušníci obývali část území dnešní Paraguaye.
Podle dochovaných pramenů indiání tohoto polokočovného kmene byli vůbec prvními, kdo znali blahodárné účínky yerba maté na lidský organismus, a s velkou vervou se proto věnovali jejímu hledání v džungli, stejně jako samotnému popíjení. V mytologii kmene Guaraní byla yerba maté odpradávna považována za jeden z nejmocnějších darů, které Bohové seslali lidskému plemeni, a samotnému nápoji proto přezdívali jednoduše „Nápoj bohů“.
Dobře si byli vědomi nejenom očisťujících účinků nálevu, ale stejně vysoko hodnotili také jeho schopnost zahánět hlad a dodávat energii, díky čemuž byla yerba maté neocenitelným pomocníkem především během období nedostatku potravy.
Kromě toho nicméně indiáni yerba maté používali jako mocnou součást svých rituálů, a v neposlední řadě také jako výměnné platidlo během jejich styků s jinými kulturami. A právě této skutečnosti nakonec vděčíme za to, že se nakonec maté dostala až do srdce Evropy. Během výprav jihoevropských objevitelů do oblasti Latinské Ameriky právě během svých styků s indiány kolonizátoři poprvé objevují chuť a účinky neobvyklého nápoje.
Druhou důležitou etapou v historii yerby maté potom představuje působení řádu Jezuitů v Paraguay. Právě Jezuité jsou totiž prvními, komu se v polovině sedmnáctého století daří odhalit tajemství kultivace yerby maté , která je do té doby i přes její stále rostoucí spotřebu získávána z divoce rostoucích rostlin. Právě do této doby se tak datuje první rozvoj plantáží osázených maté v provincii Misiones, která je z hlediska produkce maté nejdůležitější oblastí dodnes.
Jezuité rozluštili tajemství klíčení semínek maté po dlouhé sérii experimentů, během kterých došlo i na zkoumání průchodu semene rostliny trávícím traktem různých druhů ptáků. Úplně přesně dnes však už bohužel nevíme, jak postup Jezuitů na plantáži opravdu vypadal. Po vypuzení řádu Jezuitů ze země totiž spolu s nimi mizí právě také schopnost kultivovat maté, a rozlehlé plantáže proto brzy podléhají zkáze.
V průběhu devatenáctého století se sice jednomu francouzskému botanikovi daří přijít s vlastním nápadem na to, jak maté pěstovat, ale bohužel dříve, než se jeho recept stihne rozšířit onen botanik mizí v pralese, a jeho tajemství bohužel s ním. Na definitivní rozluštění záhady si proto musíme počkat až zhruba do roku 1900, kdy se konečně daří přijít na to, jak maté znovu pěstovat, a tentokrát se toto vědění daří předat i dalším generacím. Kolem roku 1920 potom vznikají první rodinné továrny, z nichž některé dokonce maté pod svým názvem dodávají dodnes.
zdroje:
http://www.pijumate.cz/co-je-yerba-mate/
http://www.pijumate.cz/hubnuti-caj-necaj-s-yerba-mate/
http://www.cajovydychanek.cz/clanek-historie-yerba-mate.html
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Presne môj problém, ja som v takom štádiu…
-Andrej Proboha, že takovým nesmyslům věříte, buď je někdo…
-armag Mám kámoše co byl na mužské síle i…
-Alue K. Loskotová Teda, díky moc! Napsal jsem jim mail s…
-astrei swingař