Záhadné velké kočky z Anglie: Důkazů o jejich existenci přibývá

15.11.2015 v Záhady 3

Za několik desetiletí byly nashromážděny už stovky pozorování a přinejmenším desítky fotografií či videozáznamů anglických velkých koček, z nichž mnohé pocházejí i ze současných dnů. Vše nasvědčuje tomu, že britské ostrovy trvale obývá neznámý druh kočkovité šelmy. Přesto se mnozí vědci zdrávají tuto myšlenku jen připustit. Za jediný nezvratný důkaz by byl zřejmě považován pouze odchycený exemplář…

Co napadá místní zvěř?

První oficiální zmínky o řádění velkých kočkovitých šelem ve Velké Británii pocházejí z poloviny 70. let minulého století. Ale už mnoho let předtím si farmáři stěžují, že na jejich dobytek útočí nevídaně agresivní neznámý tvor. Místní si vyprávějí o velké černé kočce, která se plíží kolem jejich obydlí. Úřady však těmto řečem nevěří a podivná úmrtí zvířat přičítají spíš liškám. Je známo, že v Anglii se ve volné přírodě žádná velká kočkovitá šelma nevyskytuje. Brzy však musejí své stanovisko přehodnotit. Britský venkov zachvátí vlna krvavých útoků na domácí zvěř. Běhen jediné noci se objeví hned několik kusů dobytka s prokousnutým hrdlem a rozpáraným břichem. Je jasné, že taková zranění lišky rozhodně nezpůsobují. A co víc, biologové se shodují, že útok odpovídá spíš loveckému stylu pantera!


Exmoorská bestie

Průlom v pátrání po tajemné kočce nastává v roce 1983, Tehdy je na farmě poblíž anglického South Moltonu jihozápadně od Exmoorského národního parku zabito bezmála 80 ovcí. Na mršinách jsou stopy po ostrých drápech a obrovských zubech. Predátor zcela jistě neútočil osamoceně. Na lov zřejmě přišla celá smečka. Oblast se ocitá pod dozorem vojáků a londýnské noviny Daily Times vypisují odměnu 1000 liber za ulovení útočící šelmy.

Povolané hlídky několik týdnů střeží zdejší vrcholky, útoky na ovce však zcela ostanou. Pouze několik jednotlivců je přesvědčeno, že kdesi v dálce spatřili velké černé zvíře připomínající pumu či pantera. K průlomovému setkání ale nedojde, a tak se zklamaní vojáci a lovci vracejí ke své běžné činnosti. Sotva však oblast opustí, tajemná kočka udeří znovu. Situace se ještě několikrát opakuje a výsledky honů na šelmu jsou vždy nulové. Dokázala by se skupina velkých dravců tak obezřetně skrývat před lidmi? A jaké zvíře vlastně za útoky stojí?

Stopy poukazují na velkou kočku

Na začátku roku 2012 čelí útokům neznámého predátora klokaní farma ležící jen několik kilometrů severovýchodně od Bristolu.

,,Klokany nemohlo napadnout a zabít nic jiného, než velká kočkovitá šelma. Farma je obehnána dvoumetrovým plotem, ale nenašly se v něm žádné stopy po násilném vniknutí. Predátor ho tedy musel přeskočit,“ tvrdí Brit Frank Tunbridge (*1947), který se výzkumu neznámých koček v Anglii věnuje více než 25 let.

Během dvou dnů se v okruhu několika kilometrů našly pozůstatky ještě tří srnců zahubených stejným způsobem.

,,Všechny oběti vykazují jasné znaky napadení panterem nebo pumou,“ dodává odborník. Jednomu ze zabitých klokanů například chybí čenich, což znamená, že jej lovec dusil pevným stiskem tak, jak to dělají některé kočkovité šelmy. Z mrtvých zvířat byly odebrány vzorky DNA a stále se čeká na zveřejnění výsledků.

Zcela nový druh

Jak vlastně velká kočka z Británie vypadá? Svědkové ji popisují naprosto shodně. V kohoutku je vysoká kolem jednoho metru a její tělo, které pokrývá černá srst, je zákončeno dlouhým bičovitým ocasem.

,,Objevila se přede mnou znenadání, beze strachu vylezla z křovisek jen pár desítek metrů ode mě. Hleděli jsme na sebe několik nekonečně dlouhých minut. Šelma byla černá jako uhel,“ líčí setkání z roku 1984 britský přírodovědec Trevor Beer a pokračuje: ,,Když se ta věc ode mě konečně odvrátila a tiše jako přízrak opět zmizela v houštinách, vydechl jsem úlevou. Té kočce jistě na délku mnoho nescházelo do půl druhého metru, v kohoutku pak měřila alespoň 70 centimetrů.“

Očitá svědectví jsou mnohdy zpochybňována a jejich aktéři obviněni z přehánění nebo rovnou ze lži. Ovšem zprávy podávají i důvěryhodní svědkové z řad policistů či biologů. A s příchodem moderních technologií se důkazy množí jako houby po dešti. Mnohé fotografie či videa, která neznámého tvora zachycují, dokazují, že vyprávění svědků jsou pravdivá. Jde o dosud neobjevený druh?

Důkazů stále přibývá

Hlášení přicházejí nepřetržitě už několik desítek let z různých částí Anglie. Témeř vždy se z dané oblasti přihlásí několik nezávislých svědků. Shoduje se popis i doba pozorování.

V roce 2007 je údajné mládě tohoto tvora vyfotografováno v Derbyshiru:

V Banffu na severu Británie je ve stejném roce šelma zachycena na video.

https://youtu.be/SmqcFo8QpMQ

Další záběry pocházejí z roku 2009, kde se kočka podobná černému panterovi objevila ve skotském Helensburghu asi 20km od Glasgow.

https://youtu.be/_2wkGHAkE2o

V roce 2013 se vynořila doslova záplava zpráv o výskytu šelmy. Na opačné straně ostrova nedaleko Uxbridge se 26. března 2009 pětatřicetiletému elektrikáři Paulu Keehnovi podaří pořídit jednu z nejzajímavějších fotek velké kočky.

Je spatřena také v Norfolku

… a Herefordshiru.

U Manchesteru se v roce 2012 velké černé zvíře údajně prochází po zahradě 50letého obchodníka. Jeho sousedka tvora podobného černému panterovi pozoruje jen o den dříve.

Přestože existují stovky svědectví, mnoho fotografií a videozáznamů, zatím se nepodařilo přijít na to, co je stvoření zač. Jako nový druh bude zřejmě uznáno až poté, co se podaří odchytit živý exemplář.

Je to jen rys?

Podle skeptiků jde o rysa, který tu žije asi od 70. let minulého století. Přesně tehdy začíná boom pozorování velké šelmy. Jenže některá svědectví jsou mnohem starší a popis na rysa příliš nesedí.

Jiní spatřují příčinu v zákoně, který byl přijat v roce 1976. Ten zakazuje chov velkých šelem jako domácích mazlíčků. To je však svého času módní záležitost britské smetánky. Uchylují se majitelé k riskantním krokům, jelikož zoologické zahrady je odmítají? Podle této teorie šelmy dokázaly navzdory všem očekáváním přežít, a dokonce se množit. Teď jejich populace čítá až několik stovek kusů.

Někteří zoologové, mezi něž patří britský expert na neobvyklé živočichy Di Francis, však tvrdí, že je nutné zvážit existenci zatím nepopsaného druhu. Jeho hypotézu podporuje fotografie Paula Keehna, na které má černé zvíře bílou skvrnu na hrudi. Takové zbarvení není typické pro žádnou známou kočku. Podle Francise může jít o šelmu z dávných dob, která ve velmi malém počtu přežila až do dnešní doby. Může mít pravdu?

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-11-15 02:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cez leto bola videná nejaká mačkovitá šelma v Bernolákove (dedina za Bratislavou). Teda neviem či ju naozaj niekto videl, ludia toho nakecajú, ale vraj bola hnedá. Našli sa stopy pri jazere. No zrejme niečo utieklo nejakému zbohatlíkovi čo to nelegálne choval. Ani neviem ako to dopadlo, či ju chytili alebo chcípla od hladu.

Ikona diskutujiciho BE 2015-11-15 13:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V Anglicku sa nám potulovali líšky okolo domov, na uliciach dosť veľkého mesta. Že by utiekli pred týmito predátormi ?

Ikona diskutujiciho Marianna 2015-11-16 07:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Nie pred predátormi, ale pred zväčšujúcim sa mestom. Stratili svoj priestor. Mesto im vzalo domov, a preto je ich domovom teraz mesto..

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek