Kombinování bylin a základní zákonitosti pro dosažení harmonie
Určitě jste už slyšeli o vhodném kombinování potravin, ale zkusili jste někdy i kombinování bylin? Možná znáte některé zásady u potravin, jako například nekombinovat škroby a bílkoviny v jednom jídle, nebo jíst ovoce 45 minut před jídlem, ne po něm. U bylinek také platí určitá pravidila, abyste dosáhli kýženého výsledku. Ale je to trochu složitější. Například kombinace stimulantů se sedativními bylinami může být stejně špatný nápad, jako přidat citron do kávy.
Možná přemýšlíte, jestli se hodí bylina A k bylině B, nebo zda je smíchání čtyř různých věcí do ranního smoothie v pořádku. Takže zde jsou základní principy, kteé se hodně praktikují v rámci bylinkářství. Je to jako základní návod k nakombinování své medicíny. Ale je to jen špička ledovce, protože celá disciplín je samostatné umění. Jakmile se ale seznámíte s kategoriemi bylin, jejich energetikou a nasbíráte osobní zkušenosti, budete při sestavování vlastních čajů, tonik a superjídel už volit víceméně intuitivně.
Formulace
Je prastaré umění, které se praktikuje již po tisíce let ve všech léčitelských tradicích na celém světě. V rámci bylinné medicíny bylo vypozorováno, že byliny často působí lépe, když se vhodně zkombinují.
Dobrým příkladem je například adaptogen asijský ženšen. Ten může být příliš zahřívací a povzbuzující, pokud se používá samostatně, avšak v kombinaci s lékořicí a astragalem má širší sféru vlivu a není příliš stimulující.
Koncept vytvoření harmonizujícího přípravku lze použít jak pro prevenci a léčbu nemocí, tak pro zlepšení celkového zdravotního stavu. Protože mnoho našich zdravotních problémů spolu souvisí, je často nejlepší užívat kombinace bylin na podporu různých tělesných systémů. Přesto je samotným uměním správná kombinace, pro správnou symptomatologii.
Panax Ginseng, neboli Asijský zázvor. Ženšen pravý je znám především jako silný adaptogen. Zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím, které jsou vyvolány jak duševní tak fyzickou zátěží. Ženšen se používá ke zvýšení energie, podporuje přirozenou obranyschopnost a hormonální systém.
Je nezbytné mít na paměti, že nejlepší výsledky nepřinášejí vždy mistrovsky připravené receptury. Spíše pocházejí z dovedné aplikace konkrétních bylin na symptomatologii, které jsme svědky.
Je také důležité si uvědomit, že jak se tělo v průběhu času přizpůsobuje, účinky bylin ve směsi se také mění. Stejně jako jakýkoli jiný ekosystém, má i tělo svou vlastní přirozenou rovnováhu, kterou se snaží udržovat. Bude reagovat na stejnou bylinku různě, v závislosti na svých aktuálních potřebách. Bylinné kombinace musí s těmito změnami držet krok, aby byly zajištěny co nejlepší výsledky.
Položte si nejprve tyto otázky
Než začneme hledat správné byliny pro váš tělesný ekosystém, položte si tyto otázky. Pomohou vám zúžit výběr. Na základě odpovědí pak můžete sestavit směs, která se může zaměřit na vaše současné potíže, ale zároveň by měla cílit i na spouštěče, které mohou způsobovat některé z akutních příznaků.
1. Co se snažíte uzdravi, nebo zharmonizovat?
2. Jaké jsou vaše současné akutní problémy (pokud máte) na mentální, emocionální a fyzické úrovni?
3. Jaké jsou chronické problémy projevující se v průběhu času na mentální, emocionální a fyzické úrovni?
4. Jak byste se chtěli cítit v tomto okamžiku svého života. Uvolněně, energicky, relaxovaně, optimisticky?
Pokud se nezaměřujete na nic konkrétního a usilujete o celkové posílení a dlouhověkost, určuje to také typy bylinných kategorií, které byste měli prozkoumat. Například adaptogeny a nutritiva.
Toto jsou jen superzáklady. Pokud trpíte vážným chronickým onemocněním, nezapomeňte se před vlastní diagnostikou a aplikací směsi poradit se svým lékařem i bylinkářem.
Jak zformulovat svoji směs
Při sestavování je důležité vzít v úvahu celého člověka (celé své já.) Výrobek by měl odrážet všechny různé aspekty charakteru člověka. Měl by zahrnovat prvky klíčové pro vytvoření bodu obratu na jeho cestě k uzdravení.
Jsou tři základní prvky, které mají být ve směsi zastoupeny:
Vůdci: hlavní byliny, měly by tvořit 50-75% směsi
Podporovatelé: 10-25% obsahu směsi.
Katalyzátory: 10-25% obsahu směsi.
Vůdci
Primární, hlavní byliny. Jsou to hitmakeři, kteří přímo dělají hlavní účinek a splňují základní záměr vaší receptury. Měli by tvořit 50-75% obsahu, ale je to variabilní, záleží na vaší vizi.
Do této primární kategorie vůdců patří: adaptogeny a alterativa. Alterativum je lék, který působí spíše změnou procesů v těle, než likvidací něčeho.
Obě kategorie jsou si podobné v tom, že silně ovlivňují, vyrovnávají a obnovují několik orgánových systémů najednou a zároveň zvyšují zdraví a vitalitu. Obě působí detoxikačně, takže obě mohou pomáhat napravovat škody způsobené toxicitou a nepřímo napomáhají mnoha klíčovým metabolickým činnostem.
Příklady adaptogenů: Ašvaganda, Astragal, Tulsi (bazalka posvátná), Reishi, Rhodiola, Cordyceps, Shizandra, Lékořice lysá.
Příklady alterativ: Kopřiva, Osha (Ligusticum porteri), Lopuch, Echinacea, Červený jetel.
Některé (nebo většina) bylin navíc padají do dvou nebo více kategorií.
Podporovatelé
Stavitelé a živitelé. Tyto byliny působí jako posilovače vaší hlavní byliny (bylin) a zároveň je svými účinky doplňují a podchycují podružné věci, které chcete řešit. Může jich být asi 10-25% v celkovém složení.
Například pokud vytváříte relaxační směs, vyberte sem byliny, které zklidňují nervy: meduňku, heřmánek.
Nebo vytváříte směs pro posílení mozku, takže tam dáte podpůrné nootropní látky: gotu kola, levandule, ginkgo, rozmarýn.
Katalyzátory
Aktivátory a posilovače. Tyto byliny jsou klíčové, protože jsou aktivační složkou jak pro orgánový systém, tak pro ostatní byliny použité ve formuli. Mohou stimulovat, zahřívat, rozbíjet stagnaci a pomáhat tělu při vylučování.
Třídy bylin, které se obvykle používají v rámci této části, jsou stimulanty a expektorancia (to znamená, že způsobují lepší vylučování hlenů), diuretika (pomáhají močit), diaforetika (pomáhají potit se). Tato skupina může tvořit 10-20% obsahu receptury.
Pokud například sestavujete recepturu proti nachlazení, použijte echinaceu jako hlavní bylinu, aloe jako podpůrnou bylinu a zázvor jako katalyzátor k aktivaci.
Další katalyzátory jsou: kurkuma, kakao, kava kava, ibišek, kajenský pepř, zázvor, ženšen.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-asdf proto byly ty kameny zničeny. Brzy se odehrají…
-armag Chemtrails se používají hlavně k řízení počasí, zastínění…
-martin ****** Zajímat se o fungování světa je potřeba, ale…
-martin ****** Tak to rozhodně.
-Alue K. Loskotová