V prosinci roku 2012 byla uveřejněna seriózní lékařská studie, která dokazuje, že je vůně kadidla skutečné antidepresivum. Spalování naší oblíbené voňavé pryskyřice, vonného kadidla, aktivuje v mozku některé (dodnes ještě přesně nepochopené) iontové kanály*, které zmírňují úzkost nebo depresi.
Studie naznačuje, že tato vonná pryskyřice moduluje hypotalamicko-hypofyzární-nadledvinovou osu a ovlivňuje hipokampální genovou expresi (hipokampus je velmi aktivní část mozku). To vede k příznivým behaviorálním účinkům.
Vonné kadidlo má tedy potenciál jako nový druh léčby při depresivních poruchách.
Kadidlo je vonná pryskyřice, která se získává ze stromů kadidlovníku (Boswellia). S kombinací myrhou a balzámem vydává při pálení kořeněnou vůni. Existují čtyři hlavní druhy pryskyřice a každý druh se liší dobou sklizně. Kadidlo se získává odsekáváním kůry stromů, při němž vytéká ze stromu pryskyřice, která pak tvrdne. Tato ztvrdlá pryskyřice nápadně připomíná slzu a podle ní také nese své jméno. Existuje několik druhů a odrůd kadidlovníků, které se od sebe vždy mírně liší. Vliv na rozdílnost pryskyřice má jak půda, tak i klima.
Kadidlovník je divoký strom, který se dokáže uchytit i na tak neobvyklých místech jako jsou například skály. Stromy začnou produkovat pryskyřici až za osm, deset let. Sklizeň pryskyřice se provádí dvakrát až třikrát ročně. Nejkvalitnější je ta, která má v sobě vysoký obsah terpenů, seskviterpenů a diterpenů, jenž způsobují silné aroma. Nejkvalitnější pryskyřice se získává v Somálsku, odkud také pochází většina kadidel používaných katolickou církví. Kvalita kadidla se určuje podle několika faktorů. Důležitou roli hraje barva, čistota, aroma, věk a tvar.
Kadidlo ve starověkém Egyptě a Číně
Ve starověkém Egyptě byla pryskyřice z kadidlovníku (Boswellia Sacra) vzácná jako zlato. Byla zasvěcena bohu Ra, Bohu Slunce a zdroji veškerého života. Slunce je samo sobě považováno za antidepresivum, takže vše, co je spojeno se Sluncem, podle tradiční alchymie zahání depresi.
Ovid byl latinský básník, který popsal ptáka Fénixe. Je to posvátný sluneční pták a není divu, že se živí právě touto pryskyřicí: „Není živ ani z obilí, ani z bylin, ale živí se pouze malými kapkami kadidla a šťávy z amomumu.“ (Černý Kardamon – Amomum Villosum je rostlina příbuzná zázvoru, která roste v Asii)
Podle čínské medicíny kadidlo aktivuje a reguluje Čchi, energii která v nás koluje (zatímco Myrha reguluje krev).
Kadidlo působí jako antidepresivum, ale než ho zkusíte, ujistěte se, že na něj nemáte alergii. Pokud je vaše deprese opravdu záludná, poraďte také se svým lékařem nebo psychologem.
* Iontové kanály jsou přítomny v membránách všech excitovatelných buněk. Iontové kanály jsou jednou ze dvou tříd ionoforických proteinů, druhou jsou iontové transportéry. Ionty se zde většinou vyskytují jako volné atomy v roztoku, obvykle sodík, draslík, vápník a chlor. Fyziologická funkce neuronů přenáší informace ve formě elektrických impulsů, takže iontový kanál určuje funkce mozku.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020
zmíněná studie zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23015543
Poslední komentáře
-Dalimil Jeden z nejsilnějších článků jaké jsem tu kdy…
-zuzi Mnoho lidí prošlo tím, o čem píšeš, začalo…
-není Nepřipadáš si moc velkej, Gullivere? Proč myslíš, že…
-není V článku píše pravý opak. Tak si ho…
-Gulliver