Zdravý lidský mozek tvoří nové neurony po celý život, zde jsou způsoby, jak podpořit regeneraci vašeho mozku

18.6.2020 v Zdravověda 2

Můžeme i jako dospělí vytvářet nové neurony a regenerovat tak svůj mozek? Neurovědkyně Sandrine Thuret říká, že můžeme. Vysvětluje jak tyto samoozdravné procesy fungují a nabízí praktické rady, abychom mohli pomoci našim mozkům lépe provádět neurogenezi*.
(*neurogeneze – embryonální vznik nových mozkových buněk s výběžky)



Sandrine Thuret: můžete obnovit své neurony

Přednáška je celá přeložená do češtiny. České titulky zapnete v Nastavení (kolečko vpravo dole) – Titulky – Čeština.
Zapnutí/Vypnutí titiulků je funkce nalevo od kolečka.

Víra, že mozek nemá samoozdravné schopnosti a neurony které se zničí (například pitím alkoholu) už se nikdy neobnoví, je další nesmysl, se kterým nám pletli hlavy už na základní škole. Mozek je ve skutečnosti schopen se regenerovat a nejen to, jeho používáním nebo naopak nepoužíváním můžeme ovlivnit jak dobře pracuje, jak dobrou máme paměť, můžeme si tréninkem i zvýšit IQ. Proto by se měl člověk snažit na sobě pracovat, učit se a namáhat hlavičku po celý život, aby mu mozek nezakrněl.

Narušení neurogeneze má vliv na depresi
Při některých depresích (bipolární porucha i tzv. velká deprese) ubývá neuronů v hipokampu a tvoří se jich méně. Zdá se, že některá antidepresiva počet nových neuronů zvyšují a existuje hypotéza o depresi jako poruše výměny neuronů v hipokampu a snad i propojeném nedalekém citovém centru, amygdale. To je dokonce vidět neinvasivními zobrazovacími technikami jako je CT nebo funkční magnetická resonance (fMR) na změnách objemu, respektive průřezu hipokampu.

Učení podporuje vznik nových neuronů

Jak podpořit nebo naopak zpomalovat neurogenezi
Jak Sandrine ve videu říká, prakticky všechno co je obecně spojeno se zdravým životním stylem  a zdravým stravováním, jako je dostatek spánku, zdravá strava, omezení příjmu cukrů, cvičení, učení atd. neurogenezi zesiluje.
Naopak nezdravé a sebedestruktivní návyky, jako je například nedostatek spánku, stres, nezdravá jídla s přemírou cukru, nedostatek pohybu, konzumace alkoholu atd. neurogenezi zpomalují.

Cvičení, zdravá strava a omezení příjmu cukru je cesta ke zdravějšímu mozku. Existují i studie, podle kterých pravidelné cvičení zvyšuje IQ.

Souvislost s depresí je zde jasná, lidé s nezdravým životním stylem a neschopností psychohygieny si narušují neurogenezi. Nejenom špatným stravováním, nedostatkem vitamínů a podvýživou mozku, který potřebuje pro svou funkci a obnovu kvalitní stravu. Ale také jeho vyčerpáváním, poškozováním a nedostatkem konstruktivní duševní stimulace.
Z toho jednoduše vyplývá, že deprese je následek životního stylu, který způsobuje poruchu neurogeneze, která vede k depresi. Kruh se uzavírá.

To znamená, že způsobem jakým žijeme, přímo ovlivňujeme, v jakém stavu je náš mozek. Jak rychle stárne a jak dobře nebo špatně funguje.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho chleba 2020-06-18 15:17:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jenze nic neni tak jednoduchy. problem s neurogenezi je v tom, ze nove vytvoreny neurony jsou spatne propojeny a natrenovany. a uz vubec to neni proces, kterej by vas plne vylecil napriklad po tezkym urazu.

Ikona diskutujiciho Přemek 2020-07-07 01:54:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Další potíž je v tom, že paměť má podobu informací zakódovaných do bílkovin, které jsou uloženy v neuronech na různých místech v mozku. Nové neurony tuto bílkovinu nenesou, takže úbytek starých a tvorba nových neuronů nám zhoršuje historickou dlouhodobou paměť – vymazává ji (zatímco vytváří novou kapacitu pro nové zapamatování, takže zlepšuje „novou“ paměť, jak zmiňuje video). Naštěstí rozmístění jedné informace do mnoha neuronů na mnoha různých místech mozku způsobuje, že zánik některých nesmaže celou zapamatovanou informaci, ale pouze ji znepřesní.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek