Ženy, které tráví hodně času v přírodě, žijí déle

20.1.2020 v Zajímavosti 3

Mohou být lidé žijící v přírodě zdravější? Výzkum provedený v roce 2016 ukázal, že úmrtnost žen žijících v oblastech, kde je vyšší podíl zeleně, je skutečně nižší. Vědci z Harvardské školy veřejného zdraví se v rámci celostátní studie zabývali přibližně sto tisíci žen. Ty, které žily v oblastech s nejvyšší úrovní zeleně – to znamená, že měly zeleň ve svém okolí v dosahu nejdále 250 metrů, vykazovaly o dvanáct procent nižší úmrtnost v porovnání se ženami, které žily v prostředí na zeleň chudém. Konkrétně byla zjištěna o třináct procent nižší úmrtnost na rakovinu, o pětatřicet procent byla nižší úmrtnost na onemocnění dýchacích cest a o jednačtyřicet procent bylo méně úmrtí na onemocnění ledvin.



Proč příroda prodlužuje život
Při výzkumu byl brán v úvahu životní způsob žen, ale také některé demografické faktory, jako jsou věk, původ, rasa, konkrétní místo bydliště, příjem a existence nebo neexistence škodlivých návyků. Na základě veškerých informací pak byly shromažďovány základní údaje. Konkretizovaly se projevy ochranného vlivu zeleně. Byla zjištěna kombinace některých dalších faktorů vstupujících do hry. Mezi ně patřily nižší úroveň deprese, vyšší společenská angažovanost, vyšší fyzická aktivita a nižší úroveň znečištění životního prostředí.

Právě úroveň znečištění vzduchu škodlivinami, stejně jako hlukový a světelný smog jsou v oblastech s vyšší mírou zeleně nižší. Rostliny snižují hladinu oxidu dusičitého a polétavých částic. Ženy tu dýchají čistší vzduch, což upevňuje zdraví plic a také v menší míře zažívají stres. Existuje nejspíš více důvodů, proč pobyt v prostředí bohatém na zeleň může zmírňovat depresi. Lidé žijící ve více zelených oblastech chodí například častěji ven. To znamená, že se více vystavují slunečnímu světlu, které pomáhá vytvářet v lidském těle vitamín D. Je známou skutečností, že nízká hladina vitamínu D je spojena s depresí.

Výzkum ukázal, že v oblastech s větším množstvím zeleně ženy trávily více času s přáteli a byly společensky aktivnější. Také to jsou důležité faktory snižující pocity osamělosti a deprese. Je známo, že pobyt venku ve volné přírodě posiluje pocit vnitřní pohody. Některé výzkumy dokonce naznačují, že i pouhé obrazy přírody mohou vést k posílení dobré nálady.

Také cvičení je lék a čím fyzicky aktivnější člověk je, tím lépe se bude cítit a bude také zdravější. Zelené přírodní prostředí lidi stimuluje, aby si více užívali venkovních aktivit – chodili na procházky, jezdili na kole nebo se věnovali jiným fyzickým aktivitám. Studie ukázala, že ženy, které žijí v zelenějších oblastech, jsou fyzicky aktivnější.

Využívejte zeleň
Jestliže žijete v oblasti s bohatým zeleným porostem, je to pro vás dobrá zpráva. Využijte této šťastné okolnosti v zájmu zlepšení svého zdraví. Choďte ven, dýchejte čistý vzduch, najděte si přátele, se kterými budete pořádat výšlapy do širšího okolí.

Trávíme spoustu času v dopravě a u monitoru počítače, což omezuje naši fyzickou i sociální aktivitu. Přitom právě socializace, jak potvrdila další ze studií na toto téma, brání vzniku úzkostí a depresivních stavů.

Vědecký pracovník Peter James zdůraznil, že ho ohromila skutečnost, jak výrazně konstruktivní vliv má blízkost přírody na lidské fyzické i duševní zdraví Byli jsme překvapení, nakolik silná je souvislost mezi životem v oblastech s bohatou zelení a snížením úmrtnosti. A to nebylo vše. Ohromilo nás to, jak kladně se blízkost přírody odráží na psychickém zdraví.“

Doktorka lékařských věd Elizabeth Pegg Fratesová se obrací k těm, kdo v místech s hojnou zelenou vegetací nežijí: „Pokud tohle štěstí nemáte, zvažte možnosti výsadby některých stromů, keřů či rostlin blízko svého domova. Pokud žijete ve vysoce urbanizované oblasti, zkuste se zapojit do místní politiky, najděte stejně uvažující lidi a snažte se dosáhnout vyšší míry „zazelenění“ místa, ve kterém žijete. Vyhledávejte co nejčastěji více zelené prostředí, využívejte městských parků a vybírejte si dovolenou v oblastech s hojností vegetace.“


připravila Aluška.org v roce 2020
zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/time-spent-green-places-linked-longer-life-women-2017030911152



Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-01-20 11:17:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Najdlhšie žijú ľudia tam kde je zima a sneh plus ideálne nejaká príroda, teda paradoxne v drsných podmienkach. V Rusku sú takéto miesta kde sa bežne dožívajú stovky ale podľa štatistík by ste to nepoznali keďže je tam i vysoká úmrtnost mužov vďaka alkoholu a nehodám.

Ikona diskutujiciho Marcel 2020-01-20 20:05:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Les=viac záporných iónov (po česky iontov). Záporné ióny = vzdušné vitamíny. V kancelárií, v meste je málo záporných iónov. Jedna z možností, prečo ľudia žijú v lese dlhšie.

Ikona diskutujiciho octomaník 2020-02-02 12:27:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Paul Joseph Watson o neplodnosti žen cca 25 min

https://vk.com/video375865043_456239085?list=42423078cc43fc024a

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek