Nabízím inspirativní příspěvek čtenáře, který by vás mohl obohatit a oslovit. Od toho samého autora už v minulosti vyšel Vzkaz od vody – zde, snad se bude podobně líbit i jeho následující dílko. Speciálně se hodí do této doby, kdy se význam rodiny potlačuje. A snahou systému je naopak rodiny co nejvíce rozbíjet a ničit, než je podporovat.
Mimochodem nápad druhého rituálu o zasazování stromů je popsaný také v knihách Vladimíra Megreho – Anastasia. Skutečně existuje a byly doby, kdy se dodržoval.
Ahoj Alue, tvoje knížka Svět za oponou je pro mě velmi výjimečná a kreativní. Knihy psané jako životní příběh mám rád :-).
Děkuji a ještě jsem před chvílí vytvořil takový krátký text, který by ti třeba mohl nějak posloužit jako možná příležitost či inspirace :-). Budu rád, když si ho jen třeba letmo přečteš.
Věřím totiž, že by mohl posílit jednu nebo třeba i mnoho rodin :-). Je to jednostránkový textík, který se ti třeba bude hodit 🙂 a třeba i dalším lidičkám.
Pořád nějaké texty vymýšlím 🙂 na závěr ti přeju pěkný večer :-).
S pozdravem Petr.
Zvyky a rituály pomáhají stabilitě rodiny
Podobně jako máme svátek: Vánoce, velikonoce, tak si může každá rodina vytvořit své vlastní osobní rituály- zvyky, které jim budou připomínat něco pro ně důležitého. I takhle dochází k upevňování mezilidských vztahů. Rituály, zvyky se samozřejmě dají použít i na vesnice, města či státy.
Dám příklady:
RITUÁL JEDNOTY RODINY: ten může spočívat třeba v tom, že v den (datum) svatby rodičů bude celá rodina mít společný okamžik, kdy se postaví do kruhu jeden vedle druhého, hezky naproti sobě, se spojenýma rukama a chvilku se tak na sebe budou dívat a vnímat ten společný okamžik. V úplné tichosti a propojenosti. Soudržnosti a celistvosti. Můžou si také u tohoto vzpomenout na matku Zemi, která je pod jejich nohami, ale i kolem nich v podobě vzduchu, atmosféry a mnoha dalších podobách.
Dodatek: Tento rituál si můžete třeba přát místo hmotného dárečku pod stromeček na vánoce a poprosit pak, ať se všichni postaví do kruhu a že je právě teď čeká zážitek na celý život :-). Že je to váš dáreček (přání), ale budou z něj mít všichni zkušenost a společný prožitek jako rodina :-).
RITUÁL SE STROMEM: ten může spočívat například v tom, že v den svatby rodičů nebo narození jejich dítěte se zasadí strom a ten může této rodině také připomínat tuto jedinečnou událost, která se v tom dni stala: narození či svatba. Takhle bude mít třeba čtyřčlenná rodina na zahradě 3 stromy- jeden ze dne svatby a další dva stromy jako zástupci narození dvou dětí a jejich dne narození. Strom ze dne svatby bude mohutnější, než stromy dvou dětí a tím jim bude mnohé připomínat. Třeba to, jak dlouho spolu rodiče ještě žili- byli, než počali svého prvního a druhého potomka. Strom může třeba symbolizovat rovnováhu, propojenost se zemí a stabilitu, také soulad s okolním prostředím a vzájemnou přínosnost. Prostě věřím, že každá rodina si najde v sobě svou moudrost a významy.
TANEČNÍ RITUÁL RODINY: ten může spočívat třeba v tom, že si v jeden dohodnutý den pravidelně každý rok spolu celá rodina zatančí tanec, který si spolu mezi sebou vymyslí a potom si ho spolu všichni pohromadě vždy zatančí a opět prožijí. Je to skvělá rodinná oslava života lidským pohybem, který bude vystihovat kreativitu a cit členů této rodiny. Vymýšlení tohoto tance se mohou spolu věnovat tak dlouho dokud se nedohodnou, že je celá sestava úplná a hezká schopná vydržet, až do jejich smrti a nebo mohou každý rok vymyslet novou sestavu. Mohou také třeba do tohoto tance zakomponovat pár vět, které ucelí rodinu např.: každý člen na tomu určeném místě (třeba uprostřed kruhu rodiny) ke všem promluví: mám vás moc rád a děkuji vám, že vás mám tady u sebe, že tady spolu žijeme.
RITUÁL VTIPNÝCH A POUČNÝCH RODINNÝCH PŘÍBĚHŮ: ten může spočívat třeba v tom, že se lidé v daný den sejdou a budou si vyprávět příběh, který spolu zažili a který si tímto chtějí zapamatovat a opakovat jej spolu takhle jako vyprávění. Každý rok ho může vyprávět jiný člen rodiny tak, aby se každý prostřídal a dobře si ho osvojil pro své poučení a vtipnou inspiraci pro svůj život.
RITUÁL RODINNÉ ROVNOSTI A VZÁJEMNÉ POKORY: ten může spočívat třeba v tom, že se rodinní členové chytí za ruky a utvoří celistvý kruh. Poté se chvíli v tichosti dívají jeden druhému do očí, jednotně si hlavami přikývnou a kleknou. V této klečící, ale pořád za ruce se držící pozici se také mohou dívat v tichosti jeden druhému do očí a jako závěr tohoto krátkého rituálu se na sebe všichni mohou upřímně usmát, každý tím svým jedinečným úsměvem a pohledem a zmáčknout si držící se ruce. Poté vstát a obejmout se, každý s každým nebo všichni naráz :-).
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Příspěvky čtenářů“ – Zde
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****