Móda nikdy nebyla zcela přímočará a logická. Vlastně byla často vyloženě podivná. Oblečení a styly odívání se v průběhu staletí měnily, a to včetně něčeho, co dnes považujeme za zcela normální a běžné: spodního prádla. Takže si natáhněte slipy a připravte se na 10 bláznivých kousků historického spodního prádla, u kterých budete rádi, že je dnes už nemusíte nosit.
Subligaculum a strofium
Dámské spodní prádlo ve starověkém Římě by se dalo snadno považovat za prapradědečka dnešních bikin. Ženy nosily strophium, těsný kožený pásek, který držel a stlačoval prsa. Bylo docela módní mít malá prsa a velké boky, takže strofium pomáhalo ženám dosáhnout požadovaného vzhledu. Skutečné kalhotky ještě neexistovaly, ale atletky a otrokyně nosily subligaculum (ale v podstatě všichni, kdo museli vykonávat těžkou práci na slunci). Nápadně připomíná plínku, ale byla to bederní rouška z vlny nebo kůže. Subligaculum nenosil každý. Bylo zcela normální nenosit pod tógou nic (pokud jste nosili tógu).
Pantalety
Teprve kolem roku 1830 začaly ženy nosit pantalety a kalhoty. Ve středověku ženy spodní prádlo nenosily vůbec a v 19. století nosily pantalety pouze dámy z vyšších vrstev. I když byly pantalety jakýmsi druhem spodního prádla, byly bez rozkroku a skládaly se ze dvou samostatných dílů, které se svazovaly přes boky. Pantalety nesloužily k zakrytí všeho, ale k tomu, aby se ukázaly složité a bohaté výšivky na nohou, když dámě povlávaly sukně. I výšivka na spodním prádle se stala jakýmsi symbolem postavení. Kdo si ji mohl dovolit, byl bohatý a módní. Pokud jste nemohla, byla jste chudá žena ze střední nebo nižší třídy, která si musela držet sukně dole.
Hedvábné punčochy
Hedvábné punčochy nebyly sice spodní prádlo, ale byly velmi důležité, pokud jste pod sukní nenosily nic jiného. V 16. století nosily ženy pod šaty punčochy většinou z vlny nebo lnu, což se změnilo na Nový rok 1560, kdy královna Alžběta dostala jako dárek pár hedvábných punčoch. Zalíbily se jí natolik, že si objednala sedm párů v různých barvách.
Každá módní dáma pak chtěla vypadat jako královna. Každá žena, která si je mohla dovolit, nosila hedvábné punčochy pod sukní a tento trend se brzy rozšířil po celé Evropě. Zajímavé je, že reprezentativní funkce punčoch se znovu objevila během druhé světové války. Kvůli nedostatku materiálu během války, se punčochy přestaly vyrábět. Takže pokud se vám podařilo někde sehnat punčochy, sklidili jste za to obdiv. Samozřejmě, že je chtěla mít každá žena. Proto ženy přišly s nápadem, jednoduše si punčochy namalovat přímo na nohy. Punčochy v té době měly vzadu na noze tmavý dlouhý šev, který se táhl až dolů. Ženy jednoduše vzaly štětec a namalovaly si na každou nohu jednu černou čáru. Tento styl se dokonce dočkal vlastního termínu: „glamour hose“.
Košilka
Košilka byla jednoduchá, volně splývající halena, která se nosila ve středověku pod denním oděvem. Nosili ji muži i ženy a byla jedinou částí oděvu, která se pravidelně prala. V 80. letech 17. století zavedla francouzská královna Marie Antoinetta košilku jako normální šaty, které byly kontrastem k omezující dvorské módě. Košilka však vyšla z módy krátce poté, co v revoluci padla královnina hlava.
Překvapivě trvalo jen několik let, než se podobně vypadající košilka opět objevila. V období empíru se nosila splývavá, téměř průsvitná košile, která vypadala velmi podobně jako tunika. Ve skutečnosti byla tak průhledná, že se pod ní nosilo spodní prádlo tělové barvy, takže jste vypadali jakoby nazí.
Teddy
Teddy se poprvé objevily v roce 1910, ale populární se staly až o deset let později v období dvacátých let. Zakrývaly trup a rozkrok v jednom kuse a mohly být buď přiléhavé, nebo volné v závislosti na šatech, které se přes ně nosily. Zejména ve 20. letech chtěly ženy vypadat, jako by pod šaty neměly nic, a teddy byly dostatečně přiléhavé, aby se přizpůsobily tělu jako moderní tvarovací prádlo.
Ve 20. letech 20. století se návrháři začali zaměřovat na vzhled spodního prádla a zahrnovali do něj ozdobné prvky, jako jsou krajky nebo stuhy. Design teddy přežil první i druhou světovou válku. Bylo stále pohodlné i při nošení kalhot a naše dnešní plavky jsou přímými potomky teddy.
Rané podprsenky
Ženy na celém světě by měly být vděčné Mary Phelps Jacobové. Vynalezla to, co mnoho žen nosí každý den: podprsenku. Když se Jacobová v devatenácti letech připravovala na ples v Manhattanu, docela ji to zklamalo. Tehdejší móda byla určena pro štíhlé postavy a vyznačovala se hlubokými výstřihy. Pro dobře obdařenou ženu, jako byla Jacobová, to představovalo velký problém. Části korzetu jí vždy vykukovaly z šatů. Z nutnosti se spolu se svou komornou pustila do šití a výsledkem byla první podprsenka.
Své dílo si nechala patentovat v roce 1914, kdy nešlo o nic jiného než o dva sešité kapesníky. Její vynález však přišel právě včas. Když vypukla první světová válka, bylo zapotřebí kovu používaného v korzetech. Ženy byly osvobozeny od korzetu a dostaly mnohem pohodlnější podprsenku.
Korzet
Korzety byly klíčovou součástí dámského i pánského oblečení po více než tři století, tedy mnohem déle než jakékoli jiné spodní prádlo. Poprvé se staly módními v 16. století a vyráběly se ze železa. V alžbětinské době se železo změnilo na velrybí kost. Nejednalo se přímo o velrybí kost, ale o velrybí zuby, filtrační systém, který slouží k získávání krilu z vody. Jedním z důvodů, proč jsou velryby ohroženými živočichy, je jejich nadměrný lov kvůli velrybím kostem v dobách, kdy se korzety nosily.
Styl a tvar korzetů se v průběhu staletí měnil od nízkého, kuželovitého pasu v alžbětinské době až po tvar přesýpacích hodin ve viktoriánské době. Ve viktoriánské době byly pasy extrémně pevně sešněrovány. Císařovna Alžběta rakouská měla údajně obvod pasu pouze 41 cm. Trvalo ještě několik let, než lékaři objevili zdravotní problémy spojené s používáním korzetů. Od korzetů se upustilo až po vypuknutí první světové války.
Menstruační pásy
Menstruační pás byl vynalezen kolem roku 1900, aby ženám usnadnil život. Žena nosila pás kolem boků, ke kterému byla připevněna odnímatelná vložka. Zpočátku byla vložka často vyrobena z vlny a musela se opakovaně prát. V roce 1913 byly vynalezeny „hygienické vložky“. Ty se daly po každém použití vyhodit.
Menstruační pás ustoupil v 50. letech 20. století menstruačním kalhotkám a nakonec jsme se dopracovali k vložkám, které známe dnes a které byly vynalezeny v 80. letech 20. století.
V dřívějších dobách zkrátka ženy používaly nejrůznější savé materiály: trávu, seno, houby a králičí kůže. Staří Egypťané měli dokonce tampony vyrobené z měkčeného papyru.
Radioaktivní spodní prádlo
Než byly účinky radioaktivity plně pochopeny, lidé věřili, že se jí dá léčit všechno. Od dvacátých do padesátých let 20. století bylo možné radium nalézt v kosmetice, potravinách, a dokonce i ve spodním prádle. Reklamy tvrdily, že problémy v ložnici lze vyřešit pomocí „Radiendocrinatoru“ neboli „radiového spodního prádla“.
Ačkoli to může znít idiotsky, považovat radioaktivní spodní prádlo za léčebný prostředek, radioaktivita byla v té době něčím zcela novým a přirozeným. Radium se vyskytuje i v horkých pramenech, které byly také považovány za mimořádně zdravé, takže humbuk kolem tohoto „nově objeveného přírodního zázraku“ je pochopitelnější. Muži i ženy si kupovali „svítící spodní prádlo“ nebo si do kalhotek cpali radioaktivní vložky.
Pás cudnosti
Pás cudnosti se používal v 16. století k zabránění pohlavnímu styku, či masturbaci. Původně byl určen pro ženy a byl vyroben ze železa (někdy měl dokonce i hroty). Existuje několik mýtů, které tvrdí, že ženy byly nuceny nosit pásy cudnosti během křížových výprav, když byli jejich manželé daleko a nemohli dohlížet na jejich věrnost.
Ztracené po období renesance, byly pásy cudnosti znovu objeveny na konci 18. století, kdy byla masturbace považována za nezdravou. Používaly se jako léčebné prostředky pro muže i ženy. Některé ženy používaly pásy cudnosti také ve 20. letech 20. století jako ochranu proti znásilnění.
Někteří nedávní autoři však tvrdí, že pás cudnosti se ve středověku nikdy nepoužíval a že vyobrazení pásu cudnosti bylo pouze satirické, nebo fiktivní.
překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-dodo Třezalka se spolu s antidepresivy brát nesmí. Jinak…
-Maria Tak i Mojžíš na hoře Sinai (stojícím na…
-***** ... abyste se náhodou neposrali z obrázku.
-koblih potřebovala jsem náhledový obrázek a něco jsem prostě…
-Alue K. Loskotová