10 Hloupých předsudků o duchovně žijících lidech

24.2.2020 v Poselství 29

Jistě jste se také mnohokrát setkali se situacemi, kdy jste byli posuzováni na základě toho, že se o vás ví, že ,,žijete duchovně“. Většina lidí, dokonce i ti kteří se sami snaží takto žít, však často neví, o čem to ,,duchovno“ vlastně je. A tak vznikají různé mýty a předsudky, které mezi vás staví bariéry a vytvářejí zmatek. Pojďme si dnes ukázat jedny z těch nejblbějších a pokud víte o některém předsudku, který v článku není zmíněn, určitě ho připište do diskuze.1. Musíte se k něčemu hlásit
Ve chvíli, kdy o vás ,,praskne“ fakt že máte zájem o věci mezi nebem a zemí, zákonitě dostanete od laika otázku ,,Takže na co ty vlastně věříš?“
Je pravda, že náboženství je určitá forma projevu zájmu o duchovní věci, ale pokud se do toho člověk dostane hlouběji, nakonec zjistí, že je mu už náboženství malé, že je omezující, že nedává odpovědi na všechny otázky a ve chvíli kdy tuto instituci přeroste, vydá se na dráhu vlastního sebepoznání. A pokud je v této pokročilejší fázi, kdy už objevil že odpovědi na všechny otázky najde v sobě a ne v kostele, tak už nedokáže na danou otázku odpovědět všeobecně známým názvem. Maximálně složitějším opisem.
Často se však setkáme s vnitřní nechutí vysvětlovat něco v reakci na otázku ,,Takže na co ty vlastně věříš?“, protože tato otázka sama o sobě ukazuje, že tazatel vůbec nechápe, co to duchovno vlastně je a ačkoliv to může někoho překvapit, otázka na víru je velice intimní. Ne každý má chuť se o takto niterné věci dělit s jinými lidmi.
Mnohdy také zjistíte, že ve chvíli kdy nedokážete ,,svou víru“ popsat ani jako typ náboženství nebo sekty, tak se protistrana naštve, protože vaši odpověď nechápe, nebo má pocit, že to schválně zatajujete.

Skutečný duchovní život je spíš druh filozofie, nebo typ svobodného myšlení. Uvědomění, že jsem jedinečná spirituální bytost se svobodou volby. A takto hluboké poznání se do kostelní (ani žádné jiné) lavice prostě nevejde.

2. Musíte jezdit na duchovní akce a festivaly
Nemusíte vůbec nikam jezdit a nemusíte hledat žádné kruhy, ani skupiny, ani skupinové meditace. Nemusíte mít zájem o všechno o čem se dozvíte, nemusíte chtít všechno zkoušet, všude být a všechno poznat. A nedělá to z vás méně ,,duchovně žijícího typa“. Znamená to pouze, že jste orientovaní dovnitř, sami na sebe a vybíráte přísněji, které vnější věci si do života vpustíte. Možná máte za sebou i řadu špatných zkušeností, které si nechcete zopakovat.
Nemusí vás lákat extrovertně laděná setkání se spoustou lidí a je to naprosto v pořádku. Skutečný duchovní život není o tom kde jste byli, koho znáte a co jste si koupili, skutečné duchovno je o vás, o vašem nitru, o vašem vnímání světa a přístupu sám k sobě. Všechno ostatní je podružné, volitelné a dobrovolné.

3. Musíte být vegetarián, ideálně vegan
Ačkoliv dobře sestavený vegetariánský jídelníček (laktoovo vegetariánství) může být zdravý a dlouhodobě udržitelný, ne každý člověk je schopen si takový jídelníček sestavit a dodržet. Z výživových poradců a profesionálů vzdělaných v oblasti výživy, nepotkáte jediného, který by doporučil veganství jako dlouhodobě zdravou variantu. Naopak ho označují jako druh extremismu.


Mnoho lidí, kteří ze soucitu a z lásky ze zvířátkům přešli na vegetariánství až veganství, se kvůli zhoršenému zdraví, padání vlasů, nespavosti, přibývání na váze, ztrátě svalové hmoty a podobným zdravotním problémům, navrací zpět k masité stravě, zatímco jsou lynčováni skalními vegany a vegetariány, že ,,pokud jí zvířátka, nejsou dost duchovní“.
Je potřeba pochopit, že zdraví člověka stojí na prvním místě a vyvážený jídelníček je základ tělesného zdraví. Pokud budeme stavět jakoukoliv jinou hodnotu nad naše zdraví, pekelně se nám to vymstí. ,,Žít duchovně“ neznamená být extremista a stavět filozofii nad své zdraví.

4. Musíte být chudí, pracovat zadarmo a bát se peněz
Mnoho lidí si při slovech ,,duchovně žijící člověk“ vybaví Otce Školastyka z filmu Hrátky s čertem, který žil v dřevěné chajdě a jedl sušené kobylky. To si bohužel v reálném životě nemůžeme dovolit, ačkoliv by se možná takto jednoduchý život některým lidem líbil. Otec Školastykus nezažil zimu, nemusel platit INKASO, zdravotní a sociální pojištění, neměl děti, ani nemoci, neřešil stravu (kobylka řešila všechno), nenakupoval, neplatil nájem, nikam nechodil, neměl koníčky a nosil jeden hadr. Otec Školastykus si to jako správný pohádkový extremista mohl dovolit, ale normální člověk rozhodně ne.
Žít duchovně neznamená, že musíte být finančně negramotní, nezaměstnaní, neschopní se o sebe postarat, že vás bude živit někdo jiný, nebo že musíte rádi pracovat zadarmo. Mnoho duchovně žijících lidí část svého času dobročinnosti, charitě a práci zdarma skutečně věnuje, ale část aktivit vždy musí být výdělečná.
Některé to možná překvapí, ale duchovně žijící člověk je pořád jenom člověk. Který dýchá, přijímá potravu, vyměšuje, potřebuje přístřeší a zaplatit složenky.


Bohužel nestačí zajít do obchodu a říct paní prodavačce: ,,Víte paní, já žiju duchovně.“ A paní prodavačka by řekla: ,,Jo tak, vy vlastně musíte všichni pracovat zadarmo a musíte být chudí, tak to je v pořádku, máte to samozřejmě zadarmo.“
Takže chodí do práce. Ti, kteří projeví určitou schopnost a talent navíc, nebo mají štěstí na příležitost, spojí příjemné s užitečným a pracují nebo ,,živnostničí“ v oboru, který se zabývá duší, duchovnem, energiemi… Ti jsou nejvíce lynčováni za to, že nepracují zadarmo, samozřejmě ze strany těch, co se buď nechávají živit od papíka, nebo kteří by sami zadarmo ani sousedovi nenakrmili rybičky.
Je pravda, že duchovně žijící lidé nejsou materialisté. Ale někteří tuto premisu přetahují do extrému a dělají z nezávislosti na hmotě chudobu a život s lejnem na botě.

5. Musíte sbírat zasvěcení a školení
Ti, kteří chápou duchovní život z pozice ega a hledají pravdu venku, mají utkvělou představu, že čím více ovládnou disciplín, oborů a čím více posbírají zasvěcení, tím jsou duchovnější a jsou víc, než ti co žádné školení a osvědčení nemají.
Když si ale skutečně uvědomíte, co to ,,duchovní život“ je, přestanete duchovno hledat, protože budete vědět, že je ve vás, že jste to vy sami a kamkoliv se hnete, vaše vnitřní duchovno a váš duch tam jsou s vámi. Takže budete prozkoumávat sami sebe. A to je zadarmo.
Duchovno není žádný závod!

5+1. Musíte sloužit lidem
Ačkoliv mnoho duchovně uvědomělých lidí má přání a tendenci prospět světu a pomoci druhým lidem, ve skutečnosti vůbec nic nemusíte, pokud to vy sami nechcete. Skutečné duchovno je o uvědomění si své síly a svobody. Je tedy niterné a soukromé, je to pouze vaše cesta. Uvědomění si možnosti výběru a přijetí zodpovědnosti za svůj život. Nevzniká vám tím povinnost být ,,holka pro všechno“ a pokud to tak necítíte, nemáte povinnost komukoliv posluhovat, dělat charitu, nemusíte dělat zadarmo a ani nemusíte nikoho zachraňovat z jeho hnoje.
Mnoho lidí přivede k duchovním hodnotám potřeba udělat si v hlavě a v životě pořádek. Zjištění, že dosavadní materialistický život přináší samý stres a vnitřní naplnění nikde. Takový člověk by měl duchovní hodnoty směřovat do sebe.
Teprve až když jsme na tom sami výborně, můžeme pomáhat druhým lidem a zkoušet zachraňovat svět, ale nikdy ne za cenu vlastního sebezničení, protože to je opět forma extremismu. Spasitelský komplex už není duchovno, ale je to projev duševních problémů. Takže klidně ,,buďte sobci“ a věnujte se sobě. Máte na to právo. Máte právo říct NE a máte právo nepomáhat. Zejména pokud na to nemáte sílu nebo prostředky.

7. Musíte mít paranormální schopnosti
To, že se o něco zajímáte, nebo pro to máte přirozený cit, neznamená, že se vám tím automaticky otevře třetí oko a vyšší světy. Neznamená to, že se z vás okamžitě stane expert na všechno. Může to tak výjimečně být, ale pokud to tak není, je to v pořádku. Na klavír se také nenaučíte hrát za týden. Zvláštní zážitky a duchovní vhledy přicházejí postupem času, praxí, a ve chvíli kdy přijít mají. Je to vaše soukromá niterná cesta a je jedinečná. Neexistuje žádné pravidlo, které by vám přidělilo určitý počet zázraků ročně když se hlásíte k duchovnímu životu. Není žádný bonusový program na paranormální schopnosti pro ty, co projeví zájem.
Dovolte si ,,být normální“ a mějte se rádi. Zbytečně se za ničím nehoňte, stejně to násilím neprotlačíte. A pokud na vás někdo kouká shora za to že nevidíte víly a necítíte energie, pak víte že je ovládán vlastním komplexem méněcennosti a potřebou se nad ostatní vyvyšovat. To neříká nic špatného o vás, ale o něm.

8. Musíte mít všechny rádi a všechno si nechat líbit
Jedna z nejdebilnějších představ, se kterými se určitě setkalo mnoho místních čtenářů. Ve chvíli, kdy se o vás ví, že jste duchovně žijící člověk (nebo se o to snažíte v rámci svých možností), vzniká představa, že nemáte právo někoho poslat do pr***e, nemáte právo někoho odmítnout, nemáte právo mít na někoho nelichotivý názor a ať se vám děje cokoliv, všechno si musíte nechat líbit. A pokud byste náhodou chtěli protestovat, tak se vám dostane následující poučky: ,,Všechno co ti vadí na okolí a na ostatních lidech, je zrcadlení tvého vlastního problému a komplexu. Změň sám sebe a přestane se ti to dít.“
Tato poučka je částečně pravdivá, zejména pokud se člověku opakují stejné situace. Znamená to, že volí špatně a měl by změnit způsob myšlení. Ale nebere v potaz fakt, že svět je plný idiotů a lidí, se kterými se nedomluvíte, protože nemají všechny švestky pohromadě.
Takže ve chvíli, kdy vás šikanují spolužáci, kdy ženu mlátí manžel, nebo kdy jste týrané a zneužívané dítě, vám tato debilní poučka vlastně říká, že se nemůžete zlobit ani se bránit, protože je to projev vaší vlastní nedokonalosti, nebo navrácené zlo, takže si za to můžete sami. Je to jakoby někdo přišel, vzal vaši ruku, začal vás s ní mlátit a u toho se ptal ,,Proč se biješ?“a vy jste nedělali nic. Tento způsob myšlení je nejenom zcela mylný, ale zároveň extrémě nebezpečný.
Skutečné duchovno je o poznání sebe sama a o vlastní integritě. Znamená to, že milujete sami sebe a hájíte své zájmy. A to znamená, že absolutně máte právo někoho poslat do pr***e pokud vás otravuje, máte právo se bránit a máte právo někoho nesnášet, pokud se chová jako kretén. A nedělá to z vás málo duchovního člověka. To budete poslouchat jedině od lidí, co rádi škodí ostatním, šikanují je, vyžívají se v neštěstí jiných lidí a neradi vidí, když se někdo nenechá a umí se bránit. Protože jim to kazí radost.

9. Musíte přijímat intimnosti, jinak se nemáte rádi
Určitě to znáte, hlavně pokud občas rádi zajdete na nějaké to duchovní setkání. Lidé, kteří se vidí poprvé v životě, se objímají, opusinkovávají a zdá se, že je to norma. Protože ,,když jste duchovní, tak žijete v lásce a milujete všechny bez rozdílu“. Tento mýtus úplně ignoruje vaše právo nemít někoho rád a cítit k někomu antipatie.
Někteří extremisté se vám na základě tohoto přesvědčení dokonce pokoušejí nabourávat intimní prostor a ve chvíli kdy se bráníte, se dozvíte, že se nemáte rádi, že jste zakomplexovaní a neduchovní. Najednou se máte cítit špatně za to, že se vám nechce objímat cizí lidi, že máte rádi svůj prostor a chcete si vybírat, koho do něj vpustíte?

Pamatuji si na situaci před lety, kdy na mě dosti nevhodně sahal v té době dost známý autor duchovního webu, který všichni znáte (dnes už ten web neexistuje). Když jsem mu v tom zabránila, odpověděl mi, že neumím přijmout lásku a že se tudíž nemám ráda (měl v té době přítelkyni i milenku, asi to nestačilo, měl v sobě tolik lásky na rozdávání…). Takže někdo na mě sahá a když se mi to nelíbí, tak špatná jsem já… typická manipulace ze strany úchyla, který nedostal co chtěl. Když jsem se o rok později nenechala ošustit, přečetla jsem si na internetu jeho dojemný článek o tom jaká jsem kráva co všechno dostala zadarmo a nic neumí a bylo po kamarádství 🙂

Mnozí lidé žijí v představě, že když máme oba zájem o věci mezi nebem a zemí, padají určité bariéry a můžeme být familiérní. Takže ve chvíli, kdy se po mě někdo sápe a vyletí facan, nebo ve chvíli kdy se na mě zezadu natlačí cizí chlap a já mu dupnu na nohu, koukají jako bacil do lékárny, co si to proboha ta ženská dovoluje? – Ona je neduchovní!

Ve skutečnosti vám zájem o duchovno v žádném případě nebere právo odmítnout něčí nabídku intimností. Vůbec nemusíte každému dovolit aby na vás sahal a nemusíte se s nikým objímat. Nedělá to z vás neduchovního člověka. To se vám snaží podsouvat lidé, kteří si z duchovna a tantry dělají zástěrku pro ventilaci svých úchylek, nebo energetičtí upíři, kteří objímáním svých obětí nasávají energii. Nebuďte jejich oběť, to není nic duchovního.

10. Musíte být pořád šťastní
Duchovno není instantní cesta ke štěstí. Laika to možná překvapí, ale je to spíše naopak. Čím víc je člověk uvědomělý, tím více si uvědomuje a chápe problémy tohoto světa a lidskou hloupost. Vidí věci, které běžný člověk nevidí, ani si je neuvědomuje. To ho přivádí na hluboké a vážné myšlenky, mnohdy smutné. Duchovní lidé opravdu celý den neběhají na paloučku a nesmějí se jako zhulené žáby.
Naopak se ukázalo, že čím je člověk hloupější, tím je v životě šťastnější a naopak čím má člověk vyšší IQ, tím je šťastný méně a dokonce má vyšší sklon k depresi. Způsobuje to právě jeho schopnost uvědomovat si, myslet a vidět chyby tam, kde je hloupý člověk nevidí.

Můžeme často vidět lidi, kteří se ,,snaží o duchovno“, jak nosí masku instantního falešného úsměvu. Mají pocit, že když se budou chvilku mračit, nebo spustí koutky dolů, mohlo by si okolí myslet, že nejsou dost duchovně na výši a nejsou dost milující. Je to velký sebeklam. Žít duchovně neznamená být nonstop šťastný. Nonstop šťastný může být pouze blázen v ústavu, ale rozhodně ne duševně zdravý člověk.

Skutečné duchovno je o porozumění svému nitru. O schopnosti přijmout sám sebe, přijmout své skutečné pocity i emoce a umět je zpracovat, transformovat. To znamená schopnost přiznat si, že vás něco trápí a přijmout svůj smutek. Prožít ho, usmířit se s ním a poté se opět vrátit do svého středu, do klidného stavu mysli.
Potlačovat své emoce a přetvařovat se je nezdravé, sebedestruktivní a nemá to s duchovnem nic společného.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Izairi 2020-02-24 03:22:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek,jeden
z nejkrásnějších
jaké jsi za poslední
dobu vydala.
S body 2-10 naprosto souhlasím.Co se
týká bodu 1,tak ano
když pronikneš do
duchovna hlouběji,
tak jsou „lavice“ a
obzvlášť ty kostelní
(ŘKC) velmi
omezující.
Království Boží je
v tobě a všude kolem tebe,nikoli
v budovách ze dřeva
a kamene.Zvedni
kus dřeva a já tam
budu,nadzvedni
kámen a nalezneš
mne (Jen tak
mimochodem tato
velmi pravdivá slova,která se našla
na svitcích od
Mrtvého moře,ŘKC
prohlásila za herezi)
Jenže,člověk prostě
nějaké to společenství potřebuje.
Samozřejmě takové
které ho nebude
omezovat (viz.ŘKC)
Možná řekneš,že
každé společenství
omezuje,to by byla
pravda pokud by se
tam lidi snažili
navzájem ovládat.
Když se ale dokážou navzájem
sdílet a respektovat, to je
něco jiného.My tady
i když se osobně
(asi většinou)
neznáme,jsme vlastně také takové
společenství,a
někteří z nás píšeme komentáře,
protože se prostě
potřebujeme s někým a o něčem sdílet.Třeba Nirvana
říká,že jí Tvé stránky
moc pomohly a
pomáhají,že vůbec
neví kde by bez Tebe byla.A takových lidí tady
určitě bude hodně.
I mně Tvoje stránky
moc pomohly,a to
že jsem se vrátila
k Panu Ježíši na tom samozřejmě
nic nezmění.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-24 04:10:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Mnoho lidí, kteří ze soucitu a z lásky ze zvířátkům přešli na vegetariánství až veganství, se kvůli zhoršenému zdraví, padání vlasů, nespavosti, přibývání na váze, ztrátě svalové hmoty a podobným zdravotním problémům, navrací zpět k masité stravě“
– To není v tom, tohle se lidem děje i když vegani nejsou. to protože ti lidé si často neumí pořádně zjistit, kolik čeho jejich tělo denně potřebuje – pak totiž stačí všechno pokrýt doplňkama stravy a máš to(viz. já, když jsem řadu týdnů žila jen na mrkvi a rajčatech, abych denně pokryla draslík kvůli srdci, a zbytek brala komplexně v doplňcích + trochu tuku. světe div se, experiment vyšel, vůbec nic mi nebylo, dokonce ani bolest hlavy, a to jsem denně jedla fakt málo kalorií – ale nedělejte to!!). Draslík, který není dobré brát v doplňcích, se třeba krásně pokryje právě tou zeleninou…. ono spoustu lidí rovnou přejde na veganství aniž by začali brát správně doplňky + jedli dostatek draslíku + si míchali rostlinný protein. mimoto, je třeba brát ty doplňky ideálně s jídlem nebo nějakým tukem hlavně, aby se vstřebaly… kdyby to ti lidé dělali správně, nepotřebují se vracet k masu ani klasickým mléčným výrobkům. a navíc třeba rýžové a mandlové mléko mají víc vápníku než kravské 🙂 to jenom konstatuju… co se veganství týče, doporučuju dokument jménem „Dominion“ a taky tenhle channel je super: youtube.com/channel/UCVRrGAcUc7cblUzOhI1KfFg

tady měl ten týpek velmi inspirativní řeč(en, ale jsou tam titulky): https://www.youtube.com/watch?v=byTxzzztRBU
… lidé rádi taky říkají, že veganství je drahé(jako kdyby maso nebylo, lol). nemusí být 🙂 stačí vědět kde a co nakupovat. navíc, třeba veganský sýr dělaný doma vůbec tak drahý není a pak ho člověk má hodně 🙂 Já si každopádně stojím za tím, že kdo má aspoň trochu peníze a není vegan, měl by si kupovat vejce, mléčné výrobky a hlavně maso aspoň z BIOfarem(třeba https://www.freshbedynky.cz/ jsou na tohle super). když to něco stojí, aspoň si toho pak ten člověk váží.

já třeba znám dost lidí, kteří jedí „normálně“ ale jedí tak nesmyslně(kaiserka-sladký-řízek-hranolky), že maj ve stravě stejně fatální nedostatek živin. pak jsou vegani, kteří si to naopak velmi hlídají, aby měli všeho dost. prostě buď jíš blbě nebo dobře(buď do sebe denně dostaneš vše, co potřebuješ nebo ne – což je dnes zcela možné i veganskou cestou), nejde o to, jaký výživový směr člověk zvolí… člověk řekne „jsem vegan“ a všichni hned předpokládaj, že bude nemocnej. přitom spousta masoužrotů do sebe taky denně nedostane co potřebujou aniž by je to vůbec zajímalo.

Jinak je článek hrozně hezký a inspirativní, pravdivý. Obzvlášť osmý a desátý bod. Zase jsem se v tom článku našla 🙂 A já myslela, že jsou to jen moje pocity… Vždycky se mi líbí, jak mi připadá, že je nějaký můj pocit vadný a nemá to tak být a pak přijde Alue a ukáže mi, že to vadné vlastně vůbec není 😀 dík

Ikona diskutujiciho Dexter 2020-02-25 17:27:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, doplnky stravy, to je fakt ta spravna cesta jak se stravovat. To si radsi nebudu hrat na pokrytce a budu jist to, co poskytuje moje okoli. Nez se ridit podle extremni diety a nedostatky diety vykryvat praskama.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-25 19:17:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Dexter: veganství vůbec není o pokrytectví, to je mýtus(že někdo všude rozhlašuje, že je vegan, jsou jen kecy. většina veganů to má jako vysoce osobní věc a dělají to skutečně z nesobeckosti a lásce ke zvířatům – hlavně kvůli odporu k utrpení). tohle tvrdí převážně neinformovaní lidé kterým se do toho nechce a něčí snaha je pak uráží… 🙂 veganství je, věřím a doufám, stravou budoucnosti – je otázkou, kolik budoucnosti tuto planetu ještě čeká, vzhledem k tomu, jak je zničená. kdyby celá planeta přešla na veganství, což je dnes kompletně možné, jen být schopný a skutečně moderní, vyřešilo by to mnoho celosvětových problémů a pozastavilo globální oteplování. stejně jako kdyby moderní Evropané byli schopní kupovat pouze recyklovaný toaleťák aby kvůli tomu nemuselo padnout denně kolem 270 zdravých stromů – některé věci mě na dnešní společnosti prostě štvou… mimoto, nemusíš brát na vege doplňky, jídelníček si lze sestavit dobrej i bez nich – ale musíš googlit a schopně se informovat, pak seženeš věci normálně v supermarketu. navíc, na doplňcích není nic špatného. a jak říkám, spoustu samožravců má ve stravě deficity vitamínů a draslíku a ani to nevědí protože neřeší a myslí si, že když jí „všechno“, mají samozřejmě všeho dost. komplexní doplňky je vhodné brát i při „normální“ stravě – vitamíny, které se nevstřebají, odejdou močí, nikde se neukláají. dají se koupit i nepráškový verze jako třeba řasa spirulina, ta je dobrá na hodně věcí… tyo, lidi, že je něco slisovaný do prášku ještě neznamená, že je to zlo, přeci.

koho to zajímá, doporučuju ten channel výš, jak jsem doporučovala. nenapadejte mě protože já se snažím dělat něco pro tuto planetu, to vůbec nemá s pokrytectvím co dělat… to má co dělat s budoucností mých případných dětí. radši se informujte, místo těch útoků. navíc, na klasických jatkách jsou tak hrozivé podmínky, že něco takového(maso, které celý život trpělo ve stresu a pak ho nějakých úchyl zabil)opravdu jíst nehodlám. jak hroznou energii to musí mít… na veganech lidé nemají rádi, že si můžou dovolit nazývat věci pravými jmény a to vede k diskomfortu, že 🙂

Ikona diskutujiciho Brusinka540 2020-02-24 07:16:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toš tak……

Ikona diskutujiciho ketty 2020-02-24 10:57:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé Alue tys mě tak pobavila těma zhulenýma žábama, to jsem dneska potřebovala, pořádně se zasmát :). Díky, jinak článek skvělý..

Ikona diskutujiciho Helena 2020-02-24 12:02:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherně napsané! S těmi vegany ty vtípky jsou docela trefné. Pracovala jsem v kavárně a pokaždé když došli vegani tak se o nich vědělo, a to si ani nemuseli objednávat nic veganského. Nevím proč ale protočily se mi vždycky panenky :D. A presně, je těžké vysvětlovat někomu víru, když jim řeknete, že nevěříte na náboženství jako takové, ale na nějakou tu sílu vesmíru, tak tenhle popis je hodně chabý, je to o něčem úplně jiném, je to vlastně takový individuální, přemýšlivý způsob života, kdybych to takto mohla napsat :D.

Ikona diskutujiciho Melisa 2020-02-24 13:32:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hm…tak to musel byt jedine Mašek… ten „ošustitel“…:DDD

Ikona diskutujiciho Emily 2020-02-24 13:54:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždycky když už mám po krk toho bláznovství kolem sebe, tak si otevřu tvůj web, které pro mě představuje bezpečné útočiště. Protože díky tobě vím, že existují i normální lidi, kteří to mají v hlavě srovnané! hurá! Naděje ještě neumřela. Navíc tento článek je prostě perfektní a naprosto výstižný. Normálně mám chuť si ho vytisknout a když zase narazím v životě na nějakého přechytřeného bluda, co mi bude cpát svoje polopravdy a ozančovat mě za bláznivou esoteričku, která v jeho očích po nocích běhá společně s lesními zvířátky na paloučku, tak mu prostě tu kopii strčím do ruky. A čest, těšilo mě! :DD

Jinak při čtení jsem si vzpomněla na krásnou historku jednoho slavného couche:
„Povězte nám, co vám přineslo do života nejvíce štěstí?“ ptá se moderátorka.
„Nehádat se s blbci, nemá to totiž cenu,“ odpoví.
Vtom se ozve z davu jeden žurnalista: „Tak to s vámi nesouhlasím!“
Couch na to klidně odpoví: „Máte pravdu.“

:DDD Prostě blbci člověk nic nevysvětlí. 😀 Moc se mi ta anekdota líbí. 😀

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-02-24 18:05:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kto je to vlastne ten duchovný človek? Lebo môže to byť kresťanský duchovný alebo mních žijúci v kláštore alebo nejaký bláznivý vyznávač New Age. Ja si myslím že nič ako duchovní ľudia neexistuje. Jednoducho po páde ateisticko-kresťanského komunizmu sa uvolnili možnosti všemožných náboženských systémov a ľudia do toho bezhlavo skočili pretože to tu chýbalo a je to proste in. Tak v čom sú vlastne duchovní ľudia lepší, len sa inak stravujú, meditujú a majú rádoby duchovné kecy. A robia veci opísané v článku, takže žiadni duchovní nie sú. Možno pár, ale takí sa nemajú potrebu ukazovať tak sa o nich nevie.

Ikona diskutujiciho varvara 2020-04-06 15:05:57
Ikona diskutujiciho
sipka

marian,
nič si nepochopil – len si ukázal, kto si a kým si ovládaný.

Ikona diskutujiciho Jarda 2020-02-24 18:12:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za mě super článek. Ja si přisadím k tomu jídlu. Člověk by měl intuitivně vědět co mu dělá dobře a co ne a s vegetariánstvím a veganstvím je to jako s náboženstvím. Takže všeho s mírou. Život se nemá točit jen kolem jídla. Vysvětlete Eskymákovi, že si má dát Bio zeleninu 😃.

Ikona diskutujiciho elbar 2020-02-24 20:47:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krátké video o vlivu meditace na zdraví
-https://youtu.be/LxVUT1y7d_0

Ikona diskutujiciho ginze 2020-02-25 02:15:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek. Lehce humorný a velmi trefný.

Podle mě je nejhorší názor, že duchovní člověk je automaticky dobrý a ten, co se o duchovno nezajímá, je ten špatný. Přitom často to tak v pochybných duchovních kruzích bývá – neduchovní jsou ti zaostalí, ti, kteří ještě nepochopili, ti, jejichž duše ještě nedosáhla určité úrovně – jsou to taková pěkně zabalená slova, která vlastně říkají, že ti neduchovní jsou spíš takoví plebs, se kterými to nemá moc cenu.

A samozřejmě, kdo není navlečený v neforemném batikovaném cosi a nežije alespoň vegansky, ten je úplně mimo 😀
Mně by třeba zajímalo, jak to vypadá u člověka, co se fakt pohybuje mezi jakýmisi duchovními individui a s nikým jiným nekomunikuje…vždyť to zní strašně asociálně, a to jsem introvert jak noha.
Dají se najít i lidé, kteři o duchovno nikdy ani nezavadili, ale jsou dobří, hodní, mají rádi zvířata, květiny, lidi…já takových znám dost. Samozřejmě si s nima o duchovnu člověk moc nepokecá, ale kde je psáno, že člověk, který se zajímá o duchovno, o něm musí pořád mluvit.

A takovéto sluníčkářské neustále usmívání se a dobrá nálada 24/7 akorát vyústí v problém například v podobě úzkostí a dalších „pěkných“ věcí, protože potlačovat v sobě smutek či vztek k ničemu jinému nevede…člověk to jen schová někam do podvědomí, kde se to nahromadí, a až toho bude moc, tak to bouchne a neštěstí je na světě.

Jsem si ted tak vzpomněla na jeden zážitek, když jsem šla s mámou po městě a přitočil se k nám týpek, na hlavě dredy, batikované tričko, celkově takové přírodní oblečení –
„Paní, jestlipak alespoň hodinu denně věnujete meditaci?“, zeptal se mé mámy, která mu pohotově odpověděla: „Já mám na to tak čas, ty chytráku“ 😀 Já jsem mu chtěla říct, že celý život je přece jedna velká meditace, ale rozčarován odpovědí mé maminky se velice rychle vzdálil 😀 Jako já neříkám, že by meditace nebyla prospěšná, ale oslovat takhle náhodné lidi na ulici mi přijde trochu přehnané, ale vsadím se, že od dalších lidí se dočkal mnohem peprnějších odpovědí 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-02-25 07:51:38
Ikona diskutujiciho
sipka

No vidíš, taky důležitý bod. Ale to už je vlastně článek trošku na jiné téma.. ne duchovně žijící člověk, ale falešný pozér a vyčuránek co si na tom jenom hraje… samostatná kapitola 🙂 jiný živočich

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-25 19:23:21
Ikona diskutujiciho
sipka

s tím mám osobní zkušenosti!! přesně tak. já mám třeba hrozně ráda vysoké kozačky a sukně – a lidé by vůbec nečekali, že takový člověk je „alternativní“. přitom jak psala Aluška, je to vysoce osobní a niterná cesta. nemyslím si, že to má tolik co dělat s oblečením(samozřejmě do určité míry. „duchovní člověk“ asi nepotřebuje ukazovat zadek a instagramu a tak)… a pak naopak lidé čekají, že když je člověk z Waldorfu a nosí hrozné plandavé batikované cosi, asi už dosáhl osvícení :D:D

prostě předsudky vládnou světu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-02-25 19:30:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Být duchovní = nosit second hand, batiku, tibet hadry a nemít vkus, hlavně hrát všema barvama a mít roztahováka v uchu 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-25 19:49:53
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 tiber hadry jsou vůbec jiný level 😀 ale třeba ta trička která mám od tebe jsou hezká 🙂

Ikona diskutujiciho niky 2020-02-25 20:20:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Vy tomu ale vůbec nerozumíte dámy, protože já tvrdím, že každý správný duchovní člověk přece chodí zásadně nahý, maximálně použije nějaké to kapradí, nebo bláto, ale jinak….kdokoliv, kdo chodí ustrojen jiným způsobem, pro mě není dostatečně duchovní.

Ikona diskutujiciho niky 2020-02-25 20:43:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Já třeba takhle chodím pořád a lidi o mně říkají, že jsem šeredná, ale to jen do té doby, než zjistí stav mého bankovního konta…..pak o mně říkají, že jsem šeredná a chudá….

Ikona diskutujiciho 🙂 2020-02-25 18:49:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Presne tak, už jsem o tom taky chtěla psát 👌

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-02-25 21:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha, niekedy na dedine som videl už na pohľad divného týpka, vyzeral ako mŕtvola, bledý, vychrtlý, lícne kosti, diery v ušiach, oblečenie si nepamätám ale niečo čo pôsobilo asi ako handry zo stredoveku. Divný mal i bicykel, taký na ktorom sa jazdí na ležato, pedále úplne vpredu a vzadu tyčka, na nej viala tibetská vlajka. Tak konečne viem ako vyzerá duchovný človek.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-02-25 21:57:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a bol zarastený podobne ako ten na úvodnom obrázku (nemal to tak pekné husté) takže jasný duchovný človek.

Ikona diskutujiciho JARO 2020-02-25 23:36:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem myslím že ste tu presne opísala čo som si myslel ..

Ikona diskutujiciho Izairi 2020-02-25 23:36:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem ještě
chodila do kostela,
tak kněz jednou
povídal,že by ho
zajímalo proč se
skoro všichni když
jdou k přijímání
tváří jako na pohřbu.No proč
asi,protože si myslí
kdoví jak nejsou
duchovní,stejně
jako ti kteří se dlouze a okázale
modlí před lidmi.
To bývají ti „velmi
zbožní“,kteří pak
nenechají na
druhých nit suchou.
S tím veganstvím
máš Nirváno pravdu,i když lepší
by asi bylo vegetariánství,
veganství je příliš
striktní.V roce 98
jsem chvíli pracovala u postižených lidí
a byl tam pečovatel,
bylo mu 21a byl
vegan.Sice nás
dělilo 12náct let,ale
byli jsme dobří
kamarádi.No a
jednou mi dal
ochutnat co si
uvařil (čočku s rýží)
To ti byla hrůza :).
Představ si,že
uvaříš rýži a čočku
ve vodě a nedáš
tam vůbec nic.Ani
sůl,koření,prostě
nic,když jsem to
ochutnala,tak jsem
dostala skoro šok :). Tak až takové
veganství doufám
nemyslíš :).Jinak
všichni vegetariáni
které jsem znala to
dělali proto,že se
nechtěli podílet na
zabíjení zvířat,přesně jak
říkáš.

Ikona diskutujiciho kiana 2020-03-08 15:58:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

🙂 pěkný článek

Ikona diskutujiciho Markéta Nikol 2020-04-06 08:31:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K tomu vegantstvi, já mám bohužel Crohnovu chorobu a z vegantstvi bych mohla jist maximálně brambory, bohužel, bych maximálně mohla sníst jen pár nejmenovaných bylinek a to by bylo všechno.
Mám přítele, ten je opak mě, já medituji, věřím na tajemno a dokonce před několika lety mi bylo vyvesteno, že budu mít lecistelske schopnosti. Věřím na andele, cítím jejich přítomnost… On se mi jen směje, jak mi meditace, ale i jóga, se kterou jsem v hrozně těžkych začátcích mi pomáhá. Ani v práci jsou všichni stejní. Přítel nevěří, co se děje v těchto dnech, díky Tomášovi Marnému, jak hltam poctivě jeho články mi nechce věřit. Bohužel takových lidí, kteří mají vymlety mozky z masmedii znám spousta a bohužel některou nikdy oči.

Ikona diskutujiciho mino 2020-04-06 08:53:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Članok je skevlý a presne tak ako som si to predstavoval vtedy ako som sa tomu duchovnu začal venovať.V tomto prípade ide len a len o toho jedného teba….
A este jedna vec raz som sa spýtal jednej múdrej ženy, že či robím správne tie veci okolo duchovna…. a jej odpoved bola “ nieje dvôležité ako,kde a ským ale že si začal “
Velmi ma to posunulo a všetko robím tak ako to viem len ja. A ako najdeme seba samého ozaj nie je podstatné, podstatná je viera že tam naozaj sme……

Ikona diskutujiciho Michaela 2024-04-23 22:49:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji všem výborně. M.Šípova

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek