V současném světě panuje posedlost zjevem, mládím, bezchybnou postavou. A s ní těsně souvisí přímo epidemie chronické nespokojenosti s vlastním vzhledem. Odborné výzkumy i veřejný průzkum ukazují, že nějaké výhrady ke svému zjevu mají už sedmi-osmileté děti.
A co teprve ženy, vystavené každodennímu náporu lifestylových časopisů nesmiřitelně nastolujících ty správné vzory vztahů, spotřebního chování, zábavy, stylu oblékání a pěstování svého vzhledu a přeplněných agresivní reklamou kosmetických výrobků! Výzkum prováděný v USA a evropských zemích ukázal, že více než 85 procent dospělých žen je nespokojeno se svým vzhledem v jednom a více údajích.
Psychologie má pro podobný postoj termín „normativní nespokojenost se sebou“. Velmi často právě tato nespokojenost vede k chronickému stresu a depresím. Jak se má žena, která má podobný problém se sebepřijetím, v takové situaci zachovat?
Může se naučit pečovat o svůj vzhled sama, přičemž uplatní jak kosmetické, tak psychologické postupy a zásady. Kontakt s vlastním tělem a vědomý, poučený přístup k péči o sebe je cestou k podstatným změnám v psychických nástrahách vztahu ke svému fyzickému já.
10 Psychologických zásad v péči o sebe
Zaměření na přednosti
Dokud jsme malí, je často hlavní výchovnou metodou v podstatě neomezená kritika. Jako by se tak nějak předpokládalo, že dítě i bez toho ví, co je v něm dobrého, ale na to špatné že musíme neustále poukazovat. Zvyk nadávat sám sobě za sebemenší chybu a ignorovat co se nám povede a co je dobré v nás tak pevně zakořenil, že jde z toho strach.
Prvním krokem na cestě ke kráse je schopnost tu krásu vidět. Není to nic snadného, člověk se musí znovu sám se sebou seznámit. Úplný začátek znamená naučit se všímat si svých předností.
Když se soustředíte na své přednosti, bude pro vás snazší pečovat o sebe s láskou. Zejména s láskou, nikoli proto abyste „odstranila tyhle nemožné faldy, zničila hnusnou celulitidu a vyhladila vrásky“. Péče o sebe prováděná jakýmsi „bojovým způsobem“ žádné výsledky nepřinese; bojovat s vlastním tělem je k ničemu a vede to jen a jen k porážkám.
Co si raději ze svého těla udělat spojence? Zkuste přistoupit k zrcadlu a představit si, pro co byste se dokázala zamilovat do téhle ženy. Za veselý pohled, dolíček na tváři, znamínko, něžnou linii úst, krásné obočí… Začněte sama sobě skládat upřímné poklony! A skoncujte s výhradami, urážlivou kritikou či dokonce nadávkami.
Vůbec tu nejde o nějaké upevňování sebevědomí afirmacemi ve stylu „jsem bohyně“, „jsem ze všech nejvíce okouzlující a nejpřitažlivější žena“. Ne, ne ze všech nejvíc. Docela obyčejně. Ale je na co se podívat. Vynasnažte se hodnotit sama sebe objektivně, ale laskavě.
Přesně stanovené potřeby
Než se vrhnete do nákupů nesčetných tub, kelímků a flakónů, je důležité zjistit stav své pleti, pokožky a svalů, zkontrolovat držení těla a celkový zdravotní stav. Teprve až zjistíte skutečné potřeby svého těla, bude mít smysl zaměřit se na výběr výrobků kosmetické péče, procedur a vhodných vitamínů. Krom jiného vám tento rozumný přístup ušetří značnou částku.
Máte-li pochyby, zda má smysl kupovat ten či onen drahý krém, můžete se vždycky poradit přímo na místě prodeje. Parfumérie, drogérie i lékárny, které tyto pečující výrobky prodávají, mají poučené prodavačky, které se vám budou věnovat. Někdy jsou to přímo asistentky nějaké známé značky. Velmi často nabízejí neplacené vzorky výrobku k vyzkoušení. Rozhodujte se uvážlivě, nikoli pod tlakem reklamy.
Jasný cíl
Když si jasně stanovíte své aktuální potřeby, musíte si ještě říci, jakého výsledku chcete kosmetickou péčí či procedurou dosáhnout. Co od nich očekáváte? Musíte si určit konkrétní, zcela reálné cíle. Nejspíš nemá smysl čekat, že po týdnu zábalů a masáží shodíte deset kilo a jako bonus získáte vyhlazenou, pružnou pokožku.
Uvědomte si, že kůže je stejný orgán jako všechny ostatní. Má svá specifika. Věřit reklamám typu „Už po třech dnech vaše pleť omládne…“ je nesmysl.
O nic méně důležité v této etapě není ani zamyšlení nad smyslem toho všeho. Proč vlastně ty změny chcete? Proč právě takový výsledek potřebujete? Co se změní pro vás a vaše okolí, pokud se vám kýženého výsledku podaří dosáhnout? Při těchto úvahách mohou na světlo vyplout přehnaná očekávání, která by později vystřídalo kruté rozčarování.
Přijetí sebe sama se všemi zvláštnostmi
Mnoho žen je ochotno totálně se proměnit nebo alespoň upravit, jen aby se líbily jiným, aby se vdaly, aby si jich kamarádky víc cenily a dokonce i proto, aby jejich fotky na sociální síti vyvolávaly uznání!! Takže pokud se narodily dejme tomu jako heřmánek nebo orchidej, chtějí se za každou cenu vecpat do standardů růže. Nebo na sebe naopak nedbají, protože růží se tak jako tak nestanou, tak proč se vůbec snažit. Co však kdyby vytvořily pro heřmánky optimální „heřmánkové“ podmínky a orchideje podporovaly jedinečnou výživou určenou právě jen orchidejím?
Vždyť pokud se za cenu heroického úsilí promění v tu touženou růži, bude to zrada vlastní osobnosti.
V rámci úvah nad svou nadcházející proměnou si náhle můžete uvědomit, že stále odkládáte na potom to, co je dostupné už teď. „Až se zbavím těch špeků na bocích, koupím si nové šaty!“ Podle vás si tedy vaše tělo momentálně nic nového nezaslouží. Odpověď na otázku „Proč se sebou tak zacházím?“ by vám mohla pomoci podívat se ze zcela jiného úhlu na to, proč se vám vlastně nedaří zbavit se „špeků na bocích“ a pochopit, že vlastně vůbec nejde o ně.
Pružný přístup a žádost o podporu
Při péči o sebe můžete vyzkoušet mnohé. To, co posloužilo kamarádce, se vám nemusí hodit. Jestliže výsledku nedosahujete jednou, celými generacemi žen prošlapanou cestou, je možné, že právě vám bude vyhovovat jiná, méně obvyklá.
Často se zádrhelem stane nějaký tělesný nedostatek, na který se soustředíme. Dráždí nás, leze nám na nervy, strašně se nám nelíbí – zkrátka na něm tak ulpíme, že ničemu jinému nevěnujeme pozornost. Všechny síly napřeme k jeho odstranění nebo vylepšení. „Mám břicho“, prohlásí žena s despektem a je vymalováno. Její snaha už přináší jiné dobré proměny, ale ona je nevidí. Vidí jen lehce vystupující bříško. Pro tento případ je dobré najít na počátku svého úsilí důvěrnou duši, které se můžete svěřit. Požádejte, ať pozoruje, zda se na vás projevují změny, kde a v čem. Cizí pohled bývá přesnější a objektivnější, už proto, že vy se vidíte každý den.
Péče o sebe jako zvyk
Chcete-li vypadat upraveně, je důležité vytvořit si návyk. Určitě je lepší věnovat si tři minuty dvakrát denně, než zasvětit péči o sebe 2 hodiny jednou za měsíc. Pokožka funguje podle určitých pravidel, opakujme, že je to orgán stejný jako všechny ostatní. Nepravidelná, nárazovitá péče o ni těžko přinese něco jiného než občasný pocit uspokojení: „Tak jsem si udělala masku..!
Uvědomění
Během kosmetického ošetřování pleti a těla je důležité být tak říkajíc duchem přítomna, být v kontaktu se sebou, se svými pocity. Soustředit se na ně a uvědomovat si co a proč děláte, jaký to má smysl a jaký to má cíl. Samurajova síla nespočívá ve zbrani, ale v soustředění. Nesčíslné rituály mu pomáhaly koncentraci pěstovat. Můžeme proto jenom doporučit vytváření vlastních rituálů krásy, které vám pomohou naladit se na určitou vlnu.
Soustředění na vlastní pocity, kontakt s tělem
Když si nanášíte krém na obličej, opravdu nepřemýšlejte o konfliktu s nadřízeným, starostech s dětmi nebo finančních problémech. Tohle je čas určený pouze vám, darujte si ho celý a v úplnosti. Vnímejte svou pleť pod bříšky prstů, vnímejte emoce, s nimiž se jí dotýkáte. To vše vám pomůže přenést pozornost a snížit úroveň stresu, který během dne narůstal. Totéž platí o fyzických aktivitách, které si zvolíte. Soustřeďte se na ně, na každý jednotlivý pohyb, místo abyste si v hlavě přehrávala poslední manželskou hádku.
Uspokojení
Důvěřujte sama sobě, rozmazlujte se, dovolte si cítit se příjemně. Pokud k péči o sebe přistupujeme z pozice „Musím na to obětovat čas“, „Zase ty zatracené vrásky“ nebo „Nechci stárnout!“, velmi brzy nás omrzí dělat něco, co probouzí nepříjemné emoce. Mozek a tělo mají v oblibě hormony štěstí i radosti a zvyk každodenní péče si osvojíme mnohem rychleji i s větší snadností, bude-li nám péče o sebe příjemná.
Umění ocenit i ty nejmenší změny k lepšímu
Chvalte se za každý krok správným směrem. Oceňte i ty nejskromnější výsledky. Můžete si zavést deník péče o sebe, kde si můžete vždycky po několika dnech zaznamenávat vývoj. Pomůže vám to ve stádiu odborně nazývaném plató, kdy se po dlouhou dobu neprojevují viditelná zlepšení. Pak je důležité poskytnout tělu čas ke kvalitativním změnám, a vyzbrojit se proto trpělivostí. Deník bude názorným důkazem, že už jste prošla významný kus cesty a vzdát to by byla hloupost.
Tyto jednoduché rady lze uvádět do praxe snadno a dokonce příjemně. Pomohou vám změnit péči o sebe v něco milého, důvěrného, jenom vašeho. Uvidíte se novýma očima a naučíte se pečovat o sebe s potěšením a láskou.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Dobrý den, měl jsem paralýzu několikrát v životě,vždy…
-Tomáš Jsem ráda, že mě to ani nezajímá a…
-Alue K. Loskotová Každý sme tu prišli s nejakým zámerom .....…
-mikulas gera Nebuďme zase naivní. Mám dojem že Qanon je…
-mariankosnac