10 způsobů jak účinně zrychlit metabolismus

11.4.2016 v Nezařazené 10

Termínem metabolismus jsou označovány veškeré chemické reakce ve vašem těle. Díky těmto reakcím tělo žije a funguje. Výraz metabolismus je často zaměňován s rychlostí metabolismu, neboli počtem kalorií, které spálíte. Čím je rychlost vyšší, tím více kalorií spálíte a tím jednodušeji hubnete. S rychlejším metabolismem můžete mít také více energie a cítit se lépe. Zde je 10 jednoduchých způsobů, jak zrychlit metabolismus.

1. Jezte hodně bílkovin při každém jídle

Konzumace jídla může na pár hodin zrychlit metabolismus. Tento efekt se nazývá termický efekt potravy (TEF).

Je způsoben nárůstem energetického výdeje nutného pro trávení, absorpci a zpracování živin ve vašem jídle.

Bílkoviny způsobují nejvyšší nárůst TEF. Zrychlují metabolismus o 15-30 %. Pro porovnání: sacharidy zrychlují metabolismus o 5-10 % a tuky o 0-3 %. Bylo také prokázáno, že bílkoviny vás více zasytí, a zabrání tak přejídání.

Jedna menší studie ukázala, že lidé, jejichž jídelníček se z 30 % skládá z bílkovin, přijmou až o 411 kalorií denně méně. Příjem většího množství bílkovin může také zmírnit pokles metabolismu, který je často spojován s úbytkem tuku. To proto, že pomáhá zabránit ztrátě svalové hmoty, což je běžný vedlejší účinek hubnutí.

Sečteno a podtrženo: Vyšší příjem bílkovin může zrychlit metabolismus, takže spálíte více kalorií. Také vám pomůže zabránit přejídání.


2. Pijte více studené vody

Lidé, kteří pijí vodu místo slazených nápojů, jsou v hubnutí a následném udržení váhy úspěšnější. To proto, že tyto nápoje obsahují kalorie, takže pokud je vyměníte za vodu, automaticky snížíte příjem kalorií. Pití vody však také může dočasně zrychlit metabolismus. Studie prokázaly, že vypitím půl litru vody zrychlíte přibližně na hodinu metabolismus o 10-30 %. Toto spalování kalorií můžete ještě zvýšit, pokud budete pít studenou vodu, protože tělo musí vydat další energii, aby ji ohřálo na tělesnou teplotu.

Voda vám také pomůže se nasytit. Studie ukázaly, že pokud se napijete vody půl hodiny před jídlem, sníte pak menší porci. Studie u osob s nadváhou prokázala, že lidé, kteří před jídlem vypili půl litru vody, zhubli o 44 % více, než ostatní.

Sečteno a podtrženo: Voda pomáhá hubnout a udržet si nižší váhu. Zrychluje metabolismus a pomáhá vám nasytit se před jídlem.

3. Zkuste vysoce intenzivní trénink

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) je založen na krátkých, rychlých a velmi intenzivních aktivitách, střídajících se s pomalejšími aktivitami, či odpočinkem. Zrychlí metabolismus, a pomůže tak spálit více tuku, dokonce i po skončení tréninku. Předpokládá se, že tento účinek je vyšší u HIIT než je tomu u jiných druhů cvičení. Navíc je dokázáno, že HIIT pomáhá spalovat tuk. Studie u osob s nadváhou prokázala, že 12 týdnu cvičení HIIT má za následek snížení tuku o 2 kg a břišního tuku o 17 %.

Sečteno a podtrženo: Střídáním cviků a přidáním několika vysoce intenzivních tréninků můžete zrychlit metabolismus a spálit tuk.

4. Zvedejte těžké věci

Svaly jsou metabolicky aktivnější než tuk a nabírání svalové hmoty může pomoci zrychlit metabolismus. To znamená, že denně spálíte více kalorii, i když zrovna odpočíváte. Posilování vám pomůže udržet svalovou hmotu a zabránit zpomalení metabolismu, které může hubnutí doprovázet. V jedné studii byla 48 ženám s nadváhou stanovena dieta s denním příjmem 800 kalorií. Zároveň byly rozděleny do skupin bez cvičení, s aerobním cvičením a s cvičením se zátěží. Po dietě se ukázalo, že ženy, které cvičily se zátěží, si udržely svalovou hmotu, metabolismus a sílu. U ostatních sice došlo ke snížení váhy, ale rovněž ke ztrátě svalové hmoty a zpomalení metabolismu.

Sečteno a podtrženo: Zvedání závaží je důležité pro nabírání a udržení svalové hmoty. Vyšší objem svalové hmoty má za následek rychlejší metabolismus.

5. Vstávejte častěji

Stálé sezení je škodlivé pro zdraví. Občas je mu přezdíváno „nové kouření“. Je to proto, že dlouhé sezení spaluje méně kalorií a může vést k přibírání na váze. Pokud v práci celé odpoledne stojíte, můžete ve skutečnosti spálit až o 174 kalorií více, než při sezení. Pokud máte sedavé zaměstnání, na chvíli se občas postavte, abyste zkrátili celkovou dobu sezení. Nebo investujte do polohovacího stolu.

Sečteno a podtrženo: Pokud dlouho sedíte, spálíte méně kalorií. Sezení navíc neprospívá vašemu zdraví.

6. Pijte zelený čaj, nebo oolong

Bylo dokázáno, že zelené čaje a oolong zrychlují metabolismus o 4-5 %. Tyto čaje pomáhají přeměňovat část tuku uloženého ve vašem těle na volné mastné kyseliny, což může urychlit spalování tuku o 10-17 %. A protože mají málo kalorií, můžou vám pomoci zhubnout a udržet si nižší váhu. Předpokládá se, že schopnost čaje zrychlit metabolismus může pomoci v obávané situaci, kdy se tempo hubnutí zpomalí, nebo úplně zastaví, za což je zodpovědné zpomalení metabolismu. Některé studie však ukázaly, že tyto čaje metabolismus neovlivňují. Můžou tedy působit jen málo, nebo jen u některých lidí.

Sečteno a podtrženo: Pití zeleného čaje nebo oolong může zrychlit metabolismus a také pomoci s hubnutím a udržením nižší váhy.

7. Jezte kořeněná jídla

Papriky obsahují kapsaicin, což je látka, která může zrychlit metabolismus. Někdo však množství kapsaicinu, které je potřebné pro dosažení požadovaného efektu, nemusí snést. Studie zabývající se kapsaicinem a jeho přijatelnou dávkou zjistila, že jedna paprika při každém jídle by pomohla spálit 10 kalorií. Za 6,5 let by tak muž průměrné váhy zhubl o 0,5 kg. Kořenění jídel tak samo o sobě může mít pouze slabý účinek. V kombinaci s dalšími strategiemi pro hubnutí však může byt trochu užitečný.

Sečteno a podtrženo: Konzumace pálivých jídel může pomoci zrychlit metabolismus a udržet si zdravou váhu.

8. Dobře se vyspěte

Nedostatek spánku je spojován s hlavním zvýšením rizika obezity. To může být částečně způsobeno negativním vlivem spánkové deprivace na metabolismus. Nedostatek spánku byl rovněž spojen se zvýšenou hladinou cukru v krvi a inzulinovou rezistencí, které jsou spojovány se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky 2. typu. Nedostatek spánku také zvyšuje hladinu ghrelinu (hormon hladu) a snižuje hladinu leptinu (hormon sytosti). To by mohlo vysvětlovat, proč tolik lidí, kteří trpí nedostatkem kvalitního spánku, pociťuje hlad a má problémy s hubnutím.

Sečteno a podtrženo: Nedostatek spánku snižuje počet spálených kalorií, mění způsob, jakým vaše tělo zpracovává cukr a narušuje hladiny hormonů, které regulují apetit.

9. Pijte kávu

Studie prokázaly, že kofein v kávě může zrychlit metabolismus o 3-11 %.

A stejně jako zelený čaj podporuje spalování tuku. Zdá se ale, že má větší vliv na hubené lidi.

Studie zpozorovala, že káva zvýšila spalování tuku u štíhlých žen o 29 %, zatímco u obézních žen pouze o 10 %.

Účinek kávy na metabolismus a spalování tuku může také přispět k úspěšnému hubnutí a udržení zdravé váhy.

Sečteno a podtrženo: Káva může výrazně zrychlit váš metabolismus a pomoci při hubnutí.

10. Při vaření používejte kokosový olej

Na rozdíl od jiných nasycených tuků obsahuje kokosový olej mnoho mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem. Ty mohou zrychlit metabolismus více, než mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se nachází například v másle. V jedné studii výzkumníci zjistili, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem zrychlují metabolismus o 12 %. Naproti tomu mastné kyseliny s dlouhým řetězcem jej zrychlují pouze o 4 %. Pokud tedy nahradíte alespoň část běžných olejů na vaření za kokosový olej, může mít unikátní profil jeho mastných kyselin mírný pozitivní dopad na hubnutí.

Sečteno a podtrženo: Nahrazení běžných olejů na vaření za kokosový olej, může mírně zrychlit váš metabolismus.

Shrnutí

Pro zvýšení metabolismu stačí provést drobné změny ve svém životním stylu a začlenit tyto rady do svého běžného denního režimu. Vyšší metabolismus může pomoci při hubnutí a udržení zdravé váhy a zároveň vám muže dodat více energie.

zdrojový článek: www.authoritynutrition.com

Převzato se souhlasem magazínu Energie života

http://www.energiezivota.com/energie-zivota/574-10-zpusobu-jak-ucinne-zrychlit-metabolismus

Komentáře

Ikona diskutujiciho Hanka 2016-04-11 08:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem přečetla: "Jak učině zničit metabolismus" :D

Ikona diskutujiciho armag 2016-04-11 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

AD bod 6: Černý čaj zrychluje metabolismus také a díky v sobě obsaženým hořčinám má i další příznivé účinky na organismus.

Ikona diskutujiciho Kris 2016-04-11 13:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spĺňam asi 9 z 10 bodov, okrem toho HIIT (pretože mám momentálne problém s kolenom, čiže žiadne namáhanie) a môj metabolizmus sa nemení a dokonca mi to ani nepomáha pri chudnutí alebo zdravej váhe.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-04-11 19:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vzkaz pro ,,Korálkyy" – není to hotové, ani spuštěné. Až se to dodělá, tak o tom dám určitě vědět.

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2016-04-11 22:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se snažím naopak mít pomalý metabolismus. Čím pomalejší metabolismus, tím pomalejší stárnutí buňěk a jejich nahrazování, a tím pomalejší stárnutí celého těla.

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2016-04-11 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná by však měl člověk zvolit střední cestu a dělat umírněně sport, který občas zrychlý metabolizmus a je tělu prospěšný a občas umírněně dělat meditace, které metabolismus spomalují a jsou prospěšná pro duši.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-04-12 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: .. Zase ale co to člověku bude platné, když bude tlustý, studený a pořád unavený 🙂 Zlatá střední cesta je opravdu nejlepší.

Ikona diskutujiciho armag 2016-04-12 13:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:To budeš jako želva. Ta má pomalý metabolismus může žít i 200 let, ale je pomalooooooučká.

Ikona diskutujiciho Filip 2016-04-12 22:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tož nedalo mi to, třeba někomu ušetřím nějaké ty nepříjemnosti :-)… k bodu 1. já to vidím tak , že skutečně bílkoviny mají největší termický efekt ze všech živin, akorát to není celé – je dobré si položit otázku, co se stane, když jím více bílkovin, než dokážu využít pro opravu poškozených tkání a případně výstavbu nových – např. svalů? Normální člověk je schopen na opravy a nové tkáně zpracovat řekněme max 1g na 1kg tělesné hmotnosti a den (uvádí se v literatuře osobně si myslím že je to ještě méně) tedy u 70kg člověka je to 70g bílkovin denně. A teď přichází ten zajímavý bod – všechny bílkoviny navíc končí jako zdroj energie – buď ve formě sacharidů, nebo se uloží do zásob ve formě tuku (pokud je větší energetický příjem než výdej), jenomže bílkoviny jsou chemicky složeny stejně jako tuky a sacharidy z vodíku(H), kyslíku(O) a uhlíku(C) a navíc TAKÉ z dusíku(N) – tedy při přeměně tuků nebo sacharidů na energii je odpadním produktem voda(H2O) a oxid uhličitý (CO2) což vydýcháme, jenže při metabolismu bílkovin vznikají kromě H2O a CO2 i dusíkaté zbytky, které zatěžují ledviny a vylučují se z těla ve formě močoviny – buď močí, nebo potem-močovina se na vzduchu potom rozkládá na čpavek, který čpí-smrdí. Tedy nadbytečný příjem bílkovin způsobuje přetěžování ledvin a vysokou hladinu močoviny v těle (Dna je běžný typ artritidy, ke kterému dochází, pokud se příliš velké množství kyseliny močové usazuje ve tkáních). Tož já si myslím, že to s těmi bílkovinami není zdravé přehánět – sice řada různých dietních experimentů je na tom postavena, ale myslím, že to na zdraví ani metabolismu nepřidá :-) teda pokud se nepletu a dával jsem ve škole pozor :-) ahoj Filip

Ikona diskutujiciho Alue 2016-04-13 08:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  Velmi pěkný názor, souhlasím 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek