Když jste byli malí, chtěli jste být astronaut, zpěvák nebo inženýr? Pokud ano, jak vám to vyšlo? Snad se vám daří skvěle a máte život svých snů. Ale pokud to není zrovna váš případ, zde je 13 projevů, podle kterých poznáte, že byste mohli plýtvat svým životem… ale nechcete si to přiznat.
1. Spoustu času věnujete něčemu, co nemá žádný smysl.
Všemožné počítačové hry, sledování různých televizních reality show, „komunikování“ s mobilním telefonem, nadměrné holdování jídlu a alkoholu. V tomto seznamu by se samozřejmě dalo pokračovat s přihlédnutím k individuálním zájmům každého jednotlivce.
Podívejte se na svůj život nezúčastněnýma očima. Čemu věnujete lví podíl svého drahocenného času? Přináší vám to alespoň nějaký užitek? Dělá to váš život lepším, dodává mu to víc smyslu? Pokud zní odpověď „ne“, urychleně byste měli ve svém každodenním rozvrhu něco změnit.
2. Ustavičně si stěžujete.
Existují lidé, kterým jejich život připadá neúměrně těžký a bez ustání si na to stěžují. Pokud si rádi stěžujete na otravnou práci, na tupého šéfa a malý plat, na hlučné sousedy a partnera, který k ničemu není, šíříte kolem sebe špatnou náladu. Ta ovšem nic nezmění. Zato vám brání jít životem vpřed. Zbavte se co nejdříve tohoto zlozvyku a naopak častěji mluvte o tom, co je ve vašem životě dobrého.
3. Nedodáváte svému intelektu žádnou potravu.
Jestliže se člověk nerozvíjí a neučí, bez ohledu na to, kolik mu je let, nevyhnutelně se dostaví stagnace. Mozek se promění v nádrž se stojatou vodou a zarůstá „žabincem“. Čtěte, zajímejte se o svět, o všechno nové, rozvíjejte se.
4. Uvázli jste v pesimismu.
Vnitřní dialog působí na váš život. Jak prohlásil Henry Ford: „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“
Jestliže si stále dokola říkáte, že nejste dost chytří a chybí vám energie, abyste dosáhli povýšení v práci nebo se pustili do vlastního podnikání, určitě tomu tak bude. Pokud tvrdíte, že jste příliš unaveni, než abyste mohli něco změnit, opravdu se nic nezmění. To, co člověk říká sám sobě, se dříve nebo později stává skutečností. Snažte se řídit svůj vnitřní dialog a změnit ho. Uvidíte, že se váš život postupně změní podle vašich myšlenek.
5. Chybí vám elán.
Nemáte žádný zájem, žádnou vášeň? Nestává se, že by vůbec nic člověku nepůsobilo radost a nenaplňovalo ho uspokojením. Určitě najdete nějaký zájem nebo koníčka. Věnujte mu co nejvíc ze svého volného času.
6. Neplánujete si budoucnost.
Nesporně je důležité prožívat přítomný okamžik, myslet je však třeba i na to, co člověk očekává od budoucnosti. Jestliže nemáte určitý cíl, plujete životem jako loďka bez vesel.To není právě úspěšná strategie. Představte si, že máte uvnitř jakýsi kontrolní záznamník, který vás vede k cíli. Naslouchejte mu. Sestavte si plán činností, které vám pomohu dosáhnout kýženého cíle.
7. Trávíte mnoho času s lidmi, kteří vás drží zpátky.
Působí na vás destruktivně, vysávají z vás životní energii a nic vám nepřinášejí. S takovými lidmi nelze dosáhnout pokroku a sebezdokonalení. Vyhněte se jim a buďte víc s chytrými a úspěšnými lidmi.
8. Jste závislí na svém telefonu.
Není pochyb o tom, že telefon je potřebné a nenahraditelné zařízení. Pokud ho ale berete do ruky opravdu jen v případě, že ho skutečně potřebujete. Prohlížet si jednu aplikaci za druhou je naprostá ztráta času, což platí i pro sociální sítě.
9. Utrácíte za to, co nepotřebujete.
Mezi „potřebuji“ a „chci“ je veliký rozdíl, který však soudobý konzum značně setřel. Když se však zamyslíte, člověk toho zase až tak moc nepotřebuje. Střecha nad hlavou a láska jsou minimální základní potřeby. Zamyslete se nad svými útratami a naučte se skromnosti.
10. Málo spíte.
Nedostatek spánku se nepříznivě podepisuje na celkovém zdraví, nervové soustavě, schopnosti pracovat i na náladě. Snažte se chodit spát před půlnocí. Neseďte do půlnovi před obrazovkou.
11. Nemyslíte na svoje zdraví.
Zdravou stravu a fyzickou aktivitu potřebuje každý, to není žádný objev. Pokuste se dodržovat zásady správné výživy, víc se hýbat a trávit víc času na čerstvém vzduchu. Příznivě tím ovlivníte svoji váhu, psychické zdraví i pracovní výkon.
12. Bojíte se opustit komfortní zónu.
Jistě, že takhle je to jednodušší. Špatné však je, že ze strachu z nepohodlí se ani nepokusíte změnit svůj život k lepšímu. Někdy se člověk musí vzchopit a zariskovat. Nevzdávejte se pro své pohodlí vyhlídky na lepší život.
13. Ve vašem životě chybí radost.
Dá se vůbec změřit životní úspěch? Zkuste ho změřit podle úrovně svého štěstí. Nezapomeňte přitom, že spokojenost je něco trochu jiného. Žijte plnohodnotným životem. Mějte z něj potěšení. A co je hlavní – zbavte se myšlenky, že nedokážete nic změnit. Podobné názory vám jenom brání jednat. Zkuste změnit své myšlení a změníte i svůj život.
překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-***** Diky za sdlieni tvych postrehu, myslim, ze jsou…
-pepe To 444 vidím docela často, jednou i 3x…
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena