15 věcí, které nejsou vaše povinnost

27.6.2020 v Psychologie 14

Seznam věcí, z nichž nikdy nikomu nemusíme skládat účty ani se za ně omlouvat
Mnohá naše rozhodnutí vyvolávají otázky a komentáře lidí kolem nás. Členové rodiny, kamarádi a třeba i neznámí lidé mají vždycky svůj názor na to, jak se máme chovat, jak vypadat, s kým se stýkat a jaký vztah udržovat.
Někdy jdou takoví lidé tak daleko, že po vás chtějí vysvětlení vašeho osobního životního rozhodnutí. Populární psycholog a bloger David William má za to, že naprosto nejsme povinni odpovídat na dotazy k následujícím patnácti věcem.1. Nejste povinni komukoli vysvětlovat svou životní situaci
Ať žijete na psí knížku, stěhujete se z jednoho podnájmu do druhého nebo bydlíte u rodičů, ačkoli dvacet už vám bylo dávno, nejste povinni nikomu vysvětlovat, proč žijete takhle a ne jinak. Pokud jste si vědomi toho, jak žijete, znamená to, že máte důvody, proč tak žijete. A do těch nikomu nic není.

2. Nejste povinni nikomu vysvětlovat své životní priority
Máte své vlastní představy o tom, co udělat pro pohodlí a štěstí svých blízkých i svoje – to je vaše hlavní priorita. Každý jsme jiný, každý máme jiné hodnoty, sny a touhy. Priority jednoho člověka se nevyhnutelně liší od priorit druhého. Své si určujete sami a nemusíte z nich nikomu skládat účty.

3. Nejste povinni se omlouvat, jestliže necítíte lítost
Pokud nelitujete svého jednání, jestliže trváte na tom, že někdo neměl pravdu nebo prostě nemá nárok na omluvu, nemusíte se omlouvat. Mnozí lidé přicházejí příliš snadno s omluvami, aby co nejrychleji zhojili rány, které k takovému „léčení“ ještě ani nejsou zralé. To může situaci leda zhoršit. Pokud necítíte vinu, o omluvu žádat nemusíte.

4. Nejste povinni se komukoli omlouvat za čas strávený osamotě
Mnozí lidé se bojí, aby nebyli označeni za hrubiány, asociály nebo nafoukance, jestliže změní plány nebo odmítnou pozvání proto, že potřebují být chvíli sami. Chtějí se uvolnit, nabrat trochu síly, nebo si jen přečíst dobrou knihu. Takovýhle time-out občas potřebuje každý. Takže to berte v pohodě a rozhodně se neomlouvejte.

5. Nejste povinni souhlasit s ničími osobními názory
Že někdo sedí a vášnivě vykládá o svém přesvědčení ještě neznamená, že budete sedět a souhlasně přikyvovat. Pokud jeho myšlenky nesdílíte, bylo by nesprávné vůči sobě i jiným se tvářit, že s nimi souhlasíte. Lepší je klidně odporovat než v sobě hromadit nesouhlas a zklamání.

5+1. Nejste povinni říkat „ano“
Jestliže k souhlasu nemáte podstatný důvod, máte plné právo říci „ne“. Ti nejúspěšnější lidé v nejrůznějších oblastech všichni shodně dokonale ovládají umění odmítnout všechno, co není jejich prioritou. Važte si laskavosti jiných lidí, buďte vděční, ale směle řekněte „ne“ všemu, co by vás odvádělo od vašeho cíle.

7. Nejste povinni omlouvat se za svůj zevnějšek
Ať jste štíhlí nebo plnější, vysocí nebo zrovna moc ne, pěkní nebo úplně všední, rozhodně nejste nikomu povinni vysvětlením, proč vypadáte zrovna takhle. Váš zevnějšek je výlučně vaše věc a povinni jím jste pouze sami sobě. Nepřipusťte, aby vnější vzhled ovlivňoval vaše sebehodnocení.

8. Nikomu nejste povinováni vysvětlovat své priority v jídle
Existují potraviny, kterým se z různých důvodů vyhýbáme. Ať jde o chuťové kvality nebo třeba jejich vliv na naše zdraví. Pokud na vás někdo dotírá otázkou proč jíte nebo nejíte to či ono, nevěnujte mu žádnou pozornost. Řekněte, že se takhle cítíte dobře. Tečka.

9. Nikomu nejste povinni skládat účty ze svého sexuálního života
Pokud máte blízký vztah s jinou dospělou osobou na základě vzájemného souhlasu, pak nikomu není nic do toho, kde, jak a kdy si zařídíte svůj sexuální život. Vztah s různými lidmi je výlučně vaší věcí.

10. Nikomu nejste povinni vysvětlovat svou kariérní nebo osobní volbu
Někdy nás okolnosti přimějí volit mezi prací a osobním životem. Není to vždycky snadné rozhodnutí a někdy nakonec dáte přednost práci – ne snad proto, že se nestaráte o rodinu, ale proto, že tato volba vás zajistí do budoucna. V každém případě nemusíte vysvětlovat nikomu, proč jste dali přednost profesi (nebo naopak), zvlášť jste-li si jisti, že postupujete tak, jak je třeba.

11. Nemáte za povinnost vysvětlovat své politické nebo náboženské přesvědčení
Svou víru ani přesvědčení nejste povinni vysvětlovat nikomu. Jestliže to někdo nemůže snést, má problém on, nikoli vy.

12. Nejste povinni vysvětlovat, proč jste sami
Ženatý nebo ne, vdaná nebo svobodná, to se netýká nikoho jiného než vás. Samota není žádný rozpad osobnosti. Zda navážete vztah nebo ne je vaše svobodná volba. Vy nejste váš rodinný stav. Je zbytečné nechat na sebe nebo jiné lepit pochybné sociální známky.

13. Není vaší povinností se s kýmkoli sejít jenom proto, že vás o to požádá
Někdo může být milý a hezký, ale to ještě neznamená, že si s ním musíte dávat schůzku. Pokud v hloubi srdce cítíte, že tohle rande fakt nepotřebujete, nechoďte na něj. Najděte si důvod k odmítnutí a trvejte na svém.

14. Nejste povinni nikomu vysvětlovat své rozhodnutí ohledně manželství
Ať se chcete vdát či ženit a založit rodinu, nebo jste odhodláni zůstat svobodní a bezdětní, vždycky je to vaše osobní rozhodnutí. I když vaše maminka sní o vnucích, bude se muset smířit se skutečností, že žádní nebudou, rozhodnete-li se právě takto.

15. Nejste povinni vysvětlovat své vztahy
Lidé si někdy potrpí na naprosto nemístné poznámky o romantických vztazích. Nejspíš někde zaslechli, že vy a váš partner nejste ideální pár, že byste si měli najít někoho jiného… Takové hovory odmítejte, protože vaše vztahy jsou vaše věc. Žijte si svůj život a nikdy nenavazujte ani nepřerušujte vztah kvůli něčí „dobré radě“ nebo doporučení. Dělejte si svoje chyby a učte se z nich. Takový je život.


podle zahraničního zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-06-27 01:29:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju !! to je fakt přesný.

Ikona diskutujiciho Pěkný 2020-06-27 05:59:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

8+8 (16) nejste povinni dělat globální terorismus sekání trávy. Tzv. dělat trávníky bez trávy a sekat tam i kde se nechodí je hloupost a ekonomicky zbytečné plýtvání paliva a zabíjení různých živočichů a přispívání k globálního oteplování. Vždy když si položíte ruku do trávy vždy je studená a beton je vždy rozpálený. Díky že jste si přečetli můj názor 😉

Ikona diskutujiciho Ista 2020-06-30 10:41:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Plný súhlas – všade by to mal byť váš komentár napísaný ako odkaz ľudstvu – keďže už nevieme nič vnímať, natož prežívať….a k tomu ten odporný zvuk sekačiek…hnus, hnus…

Ikona diskutujiciho Jana 2020-07-05 07:18:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje řeč! Myslim si, že to lidem schválně podstrčili, a že je to návykový. Někdo mi dokonce říkal, že u toho relaxuje!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-05 08:00:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně přijde vždycky líto že pak nemám co natrhat morčíkům. A včely nemají kam chodit na pastvu a včelaři pak nemají med. Ti co dřív měli 20 kilo, jsou dneska rádi za 8.. chápu když si někdo chce udržovat svůj pěkný trávníček, jinak by mu tam do půlroka začaly růst keříky a pak by to musel brat rýčem, ale ono to přece jde i šetrněji a na menší plochy… zato kolem silnic SEKAT! Nejhorší je když vám zpoza vysoké trávy vykoukne cyklista najetej na střed a vedle něho ideálně ještě druhý idiot co neumí jet za ním podle předpisů.

Ikona diskutujiciho Aďa 2020-07-05 12:37:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tomuto postrehu o zbytočnom kosení trávy som sa veľmi potešila. Bola som veľa rokov privydatá v dvojdome, kde bola spoločná záhrada a švagor nás nútil aj tú našu časť záhrady kosiť na anglický trávnik, priam nás s manželom terorizoval, lebo mu vadilo, keď boli na našej strane záhrady púpavy, sedmokrásky a že to špatí záhradu. Tak sme sa dlhé roky podriaďovali jeho diktatúre, lebo jemu sa to tak páčilo a čo sa páčilo nám, to bolo už vedľajšie. Som rada, že tam už nebývam.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-05 21:03:03
Ikona diskutujiciho
sipka

No záleží k jakému účelu chceš ten trávníček.. když to neposekáš vůbec, za chvilku ti tam rostou keříky, stromky a vysoké tvrdé stonkové rostliny co pak nejdou sekačkou, ale musí se vyrývat a vyřezávat… no podle mě je nejlepší udělat si cestičky a zahrádku osázet vybranými rostlinami, protože čemu určíš místo, tam se pak náhodná náletovina nevleze a pak si nechat třeba pár metrů toho anglickýho trávníčku. Tím se ušetří práce a bude to i hezčí a hmyzáci budou mít kde bydlet. Náchylnost trávníku na to že zaroste kdečím je podle mě daná právě tím, že je to nepřirozené, monotonní místo a příroda tomu chce dát harmonii tím, že to obohatí o různé rostlinky. Tak je lepší si tam ty záhonky nadělat rovnou, když to nechceš úplně nadivoko a je po problému. Koncept sježděných velkých ploch nějak nechápu, podle mě to je zbytečná práce a místa kde by mohly kvést medonosné rosltiny jsou díky tomu holá… a tobě na válení na trávníčku stačí pár metrů, na to nepotřebuješ sekat lány. Když poslouchám ty storky ,,každý týden 2 hodiny denně sekám a pak jsem z toho tuhej“, tak nehcápu.. já bych to zryla, narvala tam všechno možný nenáročný co samo roste a vyprdla se na to. 😀

Ikona diskutujiciho Eva 2020-06-27 14:50:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to přesně tak jak je psáno,ale záleží na povaze člověka, jak se nechá ovlivňovat.Jinak vše respektuji.

Ikona diskutujiciho Markéta Nikol 2020-06-28 08:57:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U 12 je to u mě 100 procent. Mamka to myslí semnou dobře, ale občas mi hledá a nutí jiný chlapy.

Ikona diskutujiciho lela 2020-06-29 04:51:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm…tak já nonstop vysvětluju objasňuju obhajuju říkám ano nemůžu nesouhlasit neustále se omlouvám a skládám účty za minulost…tak asi je něco hodně špatně 🙂

Ikona diskutujiciho Vaclav 2020-07-05 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, souhlas.
Filozof Seneca volne do cestiny:
Hledate-li obohaceni, hledejte ho v prirode, ne mezi lidmi.
Humboldt cestovatel:
Cim vice poznavam lidi, tim vice si vazim vlastniho psa.
Bude mi 80, jsem stale laskavy a otevreny k lidem, snazim se pomahat. Nejsem zahorkly zklamanim z lidi.
Odmitam ale vsechno co by narusilo mou pohodu a svobodu nazoru.

Ikona diskutujiciho patacek 2020-07-05 10:19:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dovolím di drobnou poznámku. Ano, nejste povinni tyto věci nikomu vysvětlovat, pokud nechcete. Ale existuje jedna výjimka. Měli byste být schopni tyto věci objasnit sami sobě. Respektive objasňovat, a to co nejépe. Protože s tím nebudete jen tak hned hotovi. Svým způsobem to je dokonce povinnost. Však na to také máte celý život. A váš názor se bude na mnoho věcí časem měnit. Pokud názory neměníte, je to na zamyšlení. Může to znamenat, že se nijak nerozvíjíte, že se nikam neposunujete.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-07-05 11:52:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný,Ista,Jana:
víte jak by vypadala vesnice,kdyby nebyla posekaná? Já taky nesouhlasím se zbytečným sekáním,ale něco se prostě sekat musí.Hlavně kolem silnic,jak píše Aluška.Až bude tráva,která vyroste jen10-15cm a ne metr,tak se nebude muset sekat vůbec,pak ale nevím kde farmáři vezmou trávu na seno pro zvířata.Nic není jen černé nebo bílé,a věci často nejsou tak jednoduché jak se možná zdají.Aby nebyla všude nas*aná trapná řepka,která zabraňuje vsakování vody do půdy,a na místech kde roste tak pomaličku vznikají vyprahlá místa,kvůli tomu byste měli křičet a ne kvůli sekání trávy.Ale samozřejmě sekat louky je zbytečné,pokud se tedy nesekají na seno pro zvířata.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-05 21:06:29
Ikona diskutujiciho
sipka

jop, záleží prostě na účelu…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek