16 najviac rizikových potravín, ktoré dokázateľne spôsobujú rakovinu

5.9.2015 v Zdravověda 15

Rozšírenie spracovaných potravín a rýchleho občerstvenia za posledné desaťročia výrazne prispelo k zvýšenému výskytu rakovinových ochorení. Pre niektorých ľudí môže byť ťažké sa v tom celom vyznať. Ako často sa stane, že dnes zdravá potravina sa neskôr ukáže ako škodlivá? A platí aj naopak – niektoré potraviny považované v minulosti za škodlivé, sú dnes prezentované ako zdravé.

Názorným príkladom je dvojica tukov margaríny verzus maslo. Nazeranie na ne je dnes úplne opačné, aké bývalo len pred pár rokmi. V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť 18 druhov potravín, ktoré sú podľa najnovších poznatkov veľkým rizikom nielen pre vznik rakoviny, ale aj iných chronických ochorení.

1. Sladené nápoje

Sú plné kalórií, umelých prísad a cukru. Nemajú žiaden prínos pre zdravie. Dokonca často ani nezaženú smäd, ale naopak, vedú k dehydratácii.

Jedna plechovka sladeného nápoja môže obsahovať až 10 kociek cukru. Ich sladkosť sa musí často vyvažovať pridávaním kyselín, ktoré navyše ohrozujú aj zdravie zubov.


2. Červené mäso

Pri konzumácii v malom množstve sa nemusíte ničoho obávať a to zvlášť vtedy, ak jete napríklad hovädzie mäso z voľne sa pasúcich kráv.

Avšak ľudia, ktorí pravidelne konzumujú hamburgery, majú zvýšené riziko rozvoja rakoviny. U mužov je to až o 22% a u žien o 20% väčšia šanca.

3. Alkohol

Alkohol nasleduje hneď za tabakom na zozname potravín vedúcich k rakovine.

Keď užívate alkohol s mierou, napríklad jeden pohár červeného vína denne, tak môže byť alkohol pre vás dokonca zdravý.

Avšak pri nadmernom užívaní môže dôjsť k náhlym úmrtiam, srdečnému zlyhaniu a samozrejme rakovine (najčastejšie rakovine pečene a hrubého čreva).

4. Hocičo „diétne“ alebo „light“

Výrobcovia potravín sa snažia lanáriť ľudí na svoje „diétne“, „bez cukru“ či „nízkotučné“ jedlá.

Bez ohľadu na to, o aký produkt sa jedná, takmer všetky obsahujú umelé prísady a nahrážky, ktoré sú pre zdravie veľmi nebezpečné.

5. Umelé sladidlá

Napriek tomu, že sa propagujú ako zdravé, narobia umelé sladidlá viac škôd ako úžitku.

Neobsahujú síce kalórie, no vyvolávajú zvýšenú chuť do jedla a v konečnom dôsledku tak spôsobujú priberanie namiesto chudnutia.

Kráľom medzi umelými sladidlami je aspartám (E951), ktorý vyvoláva nádory na mozgu, kŕčové záchvaty, gastritídy a očné katarakty.

6. Rafinované cukry

Rafinované cukry vedú k prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi. Sú tiež primárnym faktorom poháňajúcim rast rakovinových buniek.

Vysokofruktózový kukuričný sirup je potravina číslo 1, ktorej by ste sa mali vyhýbať. Rakovinové bunky potrebujú na svoje prežite cukor. V podstate sa ním živia.

7. Geneticky modifikované potraviny (GMO)

Riziká geneticky modifikovaných potravín sú dobre viditeľné na náraste ľudí v USA s troma alebo viacerými ochoreniami.

Od roku 1996, kedy boli do obehu pre ľudskú konzumáciu zavedené prvé takéto potraviny, vzrástlo toto číslo zo 7% na 13% obyvateľstva.

8. Spracovaná biela múka

Všetky zdravé látky v pšenici sú zničené, keď sa vystaví chemickým bielidlám počas jej spracovania.

Biela múka je známa svojím vysokým glykemickým indexom. Spôsobuje prudké nárasty hladiny cukru a inzulínu v krvi.

9. Slané, kyslé a údené potraviny

Všetky totiž obsahujú nitráty ako konzervačné látky. Nitráty sa v tele transformujú na chemikálie, ktoré spôsobujú rakovinu. Najčastejšími druhmi rakoviny, ktoré vyvolávajú, sú rakovina žalúdka a kolorektálne rakoviny.

10. Hydrogenované oleje

Ide o rastlinné oleje, ktoré nie sú vyrábané lisovaním za studena. Ide najmä o sójový, repkový a dokonca aj o mnohé olivové oleje.

Tieto oleje sú spájané s rakovinou, ochoreniami srdca a pôrodnými defektmi.

11. Zemiakové lupienky

Zemiakové lupienky, ale aj ostatné vyprážané potraviny obsahujú veľa trans-tukov, ktoré vedú prevažne k priberaniu na váhe.

Okrem toho sa ale ukázalo, že spôsobujú aj rakovinu a srdcovocievne ochorenia. Často majú tiež vysoký obsah sodíka, čo vedie ku vzniku vysokého krvného tlaku.

12. Losos pestovaný na morských farmách

Kvôli neprirodzenej strave sú tieto lososy vystavené rôznym chemikáliám, hlavne pesticídom a antibiotikám. Výsledkom je potom nekvalitné mäso infikované uvedenými látkami, čo môže u ľudí viesť aj ku vzniku rakoviny.

13. Spracované mäsové výrobky

Výroba mäsových výrobkov ako sú klobásy, salámy, ale aj obľúbená šunka, závisí na nadmernom používaní solí a ďalších chemických látok ohrozujúcich zdravie. Tieto mäsové výrobky majú v sebe tie isté substancie ako dym z cigariet.

14. Paradajky v konzervách

Chemikálie používané pri konzervovaní paradajok narúšajú aktivitu hormónov v tele. Aj napriek ich vysokému obsahu lykopénu (silnému antioxidantu), všetky prospešné vlastnosti paradajok konzervácia ruší.

Týka sa to nielen paradajok, ale aj výrobkov z nich ako sú cestovinové omáčky, paradajkové pretlaky a podobne.

15. Mnohé „ne-bio“ potraviny

Pri výrobe konvenčných potravín, či už v rastlinnej alebo živočíšnej výrobe, sa v dnešnej dobe používa nadmerné množstvo pesticídov, herbicídov, insekticídov, antibiotík a ďalších látok.

Tieto látky sa stávajú súčasťou potravín a často ich nie je možné z nich odstrániť ani umývaním. Je tomu tak preto, lebo sa nenachádzajú len na povrchu, ale aj v samotných potravinách.

16. Popcorn z mikrovlnky

Balíčky s kukuricu na výrobu domáceho popcornu obsahujú viaceré toxické prídavné látky. Ukázalo sa, že tieto látky môžu spôsobovať rakovinu pankreasu, semeníkov a pečene.

Ďalšou častou komplikáciou pri konzumácii popcornu sú bronchitída a dýchacie problémy spôsobované látkou diacetyl, ktorá sa do neho pridáva na vyvolanie maslovej vône.

Záver

Potraviny uvedené v tomto článku sa všetky ukázali ako vysoko rizikové pre vznik rakoviny, ale aj iných vážnych ochorení.

Pokúste sa im preto vyhýbať a vždy, keď sa to dá, tak namiesto nich uprednostnite zdravšie alternatívy.

přeloženo z: 16 Cancer-Causing Foods You Should Avoid

zdroj: http://www.badatel.net/16-najviac-rizikovych-potravin-ktore-dokazatelne-sposobuju-rakovinu/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-09-05 08:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám lososa skoro každých čtrnáct dní, sle to je snad v pohodě… Jen ty sladký nápoje asi budu muset omezit…;)

Ikona diskutujiciho Poník 2015-09-05 14:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jaká krásná mandala :O 🙂

Ikona diskutujiciho Vojta 2015-09-05 14:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Počítají se mezi ty slazené nápoje i ochucené minerálky nebo se to vztahuje jenom na ty věci jako fanta, cocacola apod?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-05 20:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Asi podle toho o jakou konkrétní jde.

Ikona diskutujiciho Eileen 2015-09-05 20:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejobezřetnější je potřeba být u umělých sladidel a gmo, protože je to kolikrát i v potravinách, ve kterých by to člověk nečekal. Takže pořádně číst etikety :))

Ikona diskutujiciho ginze 2015-09-05 20:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsem měla možnost ochutnat limonády z Ameriky, přesně to, co tam pijí a ta plechovka (300ml) měla 50g cukru! To byl takový hnus, bylo to tak sladké, že z toho nebyla cítit žádná příchuť, která byla stejně chemická. Když vidím, že amíci to pijí po litrech, už se nedivím, že jsou tak tlustí a nemocní.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-05 20:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Fuuuy :-/ Jak se ten driják jmenoval? A jsi si jistá že to nebylo lepidlo? :D

Ikona diskutujiciho ginze 2015-09-05 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: U tohoto "pití" bych si nebyla jistá ničím :D Ještě jak já piju hlavně vodu a neslazené čaje, tak to bylo tím nechutnější. Jinak měla jsem to, co je známé vlastně i tady – Fanta a Mountain Dew, akorát příchutě, které tu nemáme – Fanta jablková a MD jakési tropical. Ty příchutě jsou úplně jedno, stejně to chutnalo jako sladká voda. My tu máme spoustu limonád, které mají i tam, ale oni tam dávají o mnoho víc cukru.

Ikona diskutujiciho ginze 2015-09-05 22:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmm…když už jsem načala ty limonády, trochu jsem zapátrala po internetu. Narazila jsem na dvoulitrové flašky právě Fanty a když se to přepočítá, tak ta jedna láhev má 270g cukru a přes 1000 kalorií. Samozřejmě nechybí krásné složení – voda, kukuřičný sirup, umělé přichutě, benzoan sodný a 2 škodlivá barviva. To je normálně toxický odpad a ne pití :D

Ikona diskutujiciho surpan 2015-09-06 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to nezbylo moc potravin, které se dají jíst. Sladislo aspartma je opravdu humus, jenže ho cpou už snad úplně do všeho. Je to hrůza. Asi žijeme moc dlouho a to je nežádoucí.

Ikona diskutujiciho Hmm 2015-09-06 20:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aspartam je takmer vo všetkých bežných žuvačkách nakoľko predlžuje ich chuť a sladených nápojoch. Ako tu niekto paranoidne napísal nie nie je všade predovšetkým v týchto dvoch potravinách a dá sa mu jednoducho vyvarovať. Napr. v marks and spencer majú super žuvačky, sú dobré , lacné a bez aspartamu za nejakých 90c asi 20 ks a nechutia hnusne ako tie chicza a pod. bio hnusné žuvačky a nie sú ani tak drahé. Sladené nápojenahrádzať netreba takže o tom škoda reči.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-06 21:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Bílá mouka, škodlivost konzumace pečiva – LEPEK. Kdyžtak si to dostuduj.

Ikona diskutujiciho Hmm 2015-09-06 23:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyztak si precitaj o com som pisal v suvislosti s mukou. Apropo, lepok je predovsetkym problem pre celiatika, nie pre zdraveho cloveka.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-07 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Však já se k bělidlům vůbec nevyjadřuju. Apropo, lepek není zdravý pro nikoho.

Ikona diskutujiciho Hmm 2015-09-07 17:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lenže ja som sa nevyjadroval k bielej múke ako takej,  ale k tomu, že podľa autora článku sa vyrába bielením, čo je holý nezmysel. Lepok sa horšie trávi podľa toho, v akej potravine a v akej podobe sa nachádza napr. viacerí celiatici môžu kľudne konzumovať špaldu resp. špaldovú múku pričom obsahuje zhruba toľko lepku ako biela múka… Biela múka nie ani v zásade škodlivá, ako skôr to, že veľa produktov z bielej múky nie je vhodné jesť z toho dôvodu, že je ochudobnená o značnú časť vitamínov a minerálov materskej plodiny a preto človek jej konzumáciou sa zbytočne iba nasýti a naplní sacharidmi bez adekvátneho dodania vitamínov a minerálov ako to je pri múke "nebielej". Dosť je potom aj podstatné čo sa vlastne myslí pod pojmom biela múka, pretože aj špaldová al. iná múka môže byť biela, ale pod bielou múkou sa obvykle myslí pšeničná múka. Ja napr. používam špaldovú múku a aj tá sa dá nazvať bielou múkou. Mnohí ľudia čistý lepok – bielkovinu považujú za veľmi zdravú potravinu, vyrábajú sa z neho rôzne náhražky mäsa, ako seitan, robi a pod. Za takú katastrofu by som ho jednoznačne nepovažoval, ak sa nejedná o celiatika a takisto ani tú "bielu múku", pokiaľ človek konzumuje aj dostatok celozrnných potravín resp. tie múky strieda a nenadája sa iba pšeničnou hladkou múkou.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek