2. / Můj menstruační kalíšek, aneb Otevřeně o menstruaci

17.11.2013 v Žena 38

2. díl

To ale není ekologické!
Na pár let jsem zůstala u vložek, protože nic lepšího jsem nevymyslela a u toho mi vrtala hlavou představa, jak se ty vložky vyrábí v obrovské fabrice po milionech, jak se tam výrobní materiál máčí v těch bělicích sajrajtech a jak se poté prodávají strašně draho všem těm ženám, které to po jednom použití zahodí, pak se to rozkládá 200 – 400 let, ve spalovnách se to likviduje blbě…

Kdybychom si to zprůměrovali, tak jedna žena může na jednu menstruaci potřebovat třeba jedno balení vložek po deseti kusech (ono toho bude víc, ale předstírejme, že je ta žena dost šetřivá a využívá je do mrtě) a nějakou tenkou intimku v menším počtu k tomu. – Ok, budeme počítat jen ty vložky.
Může menstruovat třeba od 15ti (dnes už dřív, ale necháme to tak kvůli počtům), skončit jí to může třeba v 55ti.
Za těch 40 let tedy může mít (40×12) cca 480 menstruací. (Kdyby neměla děti ani žádné intimní problémy). To máte nějakých 4800 vložek za život jedné ženy. – No, to je ale hromada! A to ještě počítám skromně, reálné číslo bude větší! – Fuj v tom je ale peněz! – A kolik těch žen na zemi je! Panebože! Jednou budeme zavalení jejich odpadem!
… To sice ne, ale tato představa mi přišla vždy úplně příšerná.


Představte si třeba velké město, které bude mít jeden milion obyvatel a třetina z toho milionu budou plodné ženy, které normálně menstruují. Kdyby všechny dostaly měsíčky ve stejný den, tak to město vyprodukuje – za předpokladu že každá z těch žen použije minimálně 2 vložky – 600 000 kusů použitých vložek! To je zatracená hromada!!! A za jediný den!
,,Haldy vložek na jedno použití útočí“ – To by mohl být zajímavý horor o globální katastrofě při nakládání s odpady. 🙂

Co třeba Praha?

V Praze žije 1 250 000 obyvatel cca. Žen je více než mužů, cca 51% obyvatel jsou dejme tomu ženy. Kdyby všechny byly plodné, dostaly to ve stejný den a každá použila 2 vložky, Praha vyrobí 1 275 000 vložek za jeden den. Za tři dny je to 3 825 000. – Představte si, že máte před sebou 3 825 000 použitých vložek (Teoretická produkce Prahy za 3 dny) a máte za úkol je někde uložit a pokud možno ekologicky zlikvidovat. – Dokážete si takovou strašlivou hromadu jenom PŘEDSTAVIT? – Rovnou se běžte zahrabat, protože to blbě hoří a když se vám to podaří někde zakopat, tak vás stejně nikdo nepochválí, protože to bude trvat ještě 200 – 400 let, než z nich nic nebude…. Podle toho, jaké budou podmínky na daném místě.

Co třeba celý svět za jediný den?

Je nás tady 7 miliard. (To je sedmička a za ní 9!! nul.) – 51% populace jsou ženy… Za jeden den společné menstruace, při spotřebě 2 vložek na 24 hodin, tyto ženy vyrobí tohle: 357 000 000 000 vložek – Zkuste si spočítat, kolik stojí jedna vložka a převeďte si to na peníze… To je ranec, viďte? Bodejď by se neekologické výrobky tolik nepropagovaly, když se na nich dá tak vydělat.

Možná si teď říkáte, že to přeháním, že odpadky tady jsou všude a že bych rovnou mohla i počítat, kolik kilo chlupů se denně oholí chlapům z těl a jak dlouho se to rozkládá… Nebo kolik kondomů za den lidi vylupají… Nebo kolik plínek denně lidi vyrobí… Nebo kolik ptačích bobků spadne na zem za jednu hodinu. – Možná máte pravdu, JENOMŽE tady ta příšerná čísla by vůbec nemusela existovat, kdyby všechny ženy byly naučeny odmalička používat ekologické pomůcky!!! – Čili děláme nehorázný bordel na této planetě, který ale není ani trochu nutný. – O to jde.

Chuťovka, viďte? – Takže když dnes žena použije vložku a ta vložka se uloží někde na skládce, udusá, zahrne hlínou, na tom se vysadí stromečky a později postaví domečky, tak ta zatracená vložka tam bude ležet nehorázně dlouhou dobu. Vlastně ta vložka bude existovat i v době, když tato žena bude už 350 let po smrti a nahoře na trávě, pár metrů nad tou zakopanou nesmrtelnou vložkou, si budou hrát její praprapraprapraprapra a já nevim kolik ještě prapraprapra – vnučky!!

Že i já jsem součástí toho koloběhu, mi principielně vadí
,,Kurnik přece mi neříkejte, že není nic lepšího, co by se nemuselo po jednom použití vyhodit? Však kapesníky existují i látkové, tak něco podobného musí mít i pro ženy!“ Říkala jsem si a jala se zkoumat internet.
Objevila jsem zajímavou alternativu a to jsou vložky látkové, které se dají vyprat. Avšak mi nelahodila moc ta představa praní vložek, krev se totiž moc dobře prát nedá. – Předtím se musí máchat v ledové vodě, aby trochu pustila. Taky mi nějak nedocházely odpovědi na otázku, nakolik je to prodyšné, jak je to tlusté a jestli to neprotéká? Hmm? – Netuším, nevím.
Do látkových jsem nešla, alespoň prozatím. Chci je ale taky zkusit, až si o nich nastuduji více. Třeba pak opět napíšu pochvalnou recenzi.
Na internetu se pomalu jejich sortiment rozrůstá, vypadá to, že žen které přemýšlejí nad tím kolik odpadu zbytečně nadělají, je více a chtějí také něco, co vydrží a ušetří nejen přírodu, ale i peněženku.

Menstruační kalíšek na scéně
První zmíňky o něm, jsem našla na internetu. Pročetla jsem spousty dlouhých diskuzí, článků, odborných i neodborných článků a ta představa mne opravdu zaujala. Vrtalo mi hlavou, jestli to náhodou fakt nestojí za pokus?
Líbila se mi moc základní myšlenka: Žena dostane pohárek, který se dá používat 10-15 let, pak se má koupit nový… Možná ale nemusí.
Ten pohárek může stát nějakých 500kč (když budeme brát něco kvalitnějšího a ne nejlevnější verzi na trhu).
Ale tu pětistovku, co dáme za jeden kalíšek, úplně běžně vyplácneme na 7-10 menstruací (podle toho jak drahé vložky/tampony kupujete a kolik jich spotřebujete)… To znamená, že tohle je řešení nejen mnohem ekologičtější, ale DOST ekonomické. V podstatě je ten kalíšek zadarmo, když si srovnáme, kolik tak utratíme na vložkách/tamponech za těch 10-15let.

V diskuzích se mísí většinou dobré ohlasy u žen co vyzkoušely, občas nějaká napíše kritiku, protože zjistí, že to není nic pro ni a pak jsou takové ženy a dívky, které to nezkusily, ale přesto píšou. A od nich často zaznívá názor, že prý ,,menstruační kalíšek je nečistý, nechutný a že fuj, že jsme v kontaktu s tou krví, že na ni nechtějí sahat (WTF??) že by do toho nešly“… Nejvíc to píšou mladé holky. Možná ještě ani menstruaci nemají, protože takový názor opravdu nechápu. Tohle bych ráda víc rozvedla…

Pokračování příště


Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Radost být Ženou“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

• Používáte VIMEO.COM? Účet Alue na Vimeo najdete ZDE


Přispějte na stránky Aluška.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Marcela 2013-11-17 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen mě napadá jedna připomínka, u nás v práci nemáme v kabince u wc i umývadlo (a to nejspíš mají málokde), je až za dveřmi společné pro několik kabinek wc a nějak si neumím představit, jak by se na mě kolegyně dívaly, kdybych si ho tam šla umývat :-( Nebo jak se toto řeší?

Ikona diskutujiciho Alue 2013-11-17 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Výrobce radí použít malou láhev na vodu, ale kalíšek vydrží v těle dost dlouho, čili podle pracovní doby nemusí být vždy nutné ho v práci měnit a případně v době kdy to máš silné, můžeš použít něco jiného.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-17 12:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chuťovka? jo to jo to si úplně trefila, zrovna u toho jím polívku:D Že i já jsem součástí tohoto koloběhu mi principiálně vadí,jo tak to kdybych měla řešit, tak už tady dávno v tejhle době, systému, světě vůbec nejsem…Fůj látkové kapesníky přímo nesnáším, okamžitě se mi tím člověk zprotiví…Tolik bakterií je v tom, fakt velmi nehygienické…Počkat kalíšek je ze silikonu ne?a ten i když sice až po 10ti až 15ti letech vyhodíme ale stejně…tak se rozkládá taky špatně nebo ne?Já ten názor teda chápu, měla jsem kamarádku, která při pohledu na krev omdlévala…nevím teda jak to dělala při menstruaci, ale asi to měla fakt složitý. Ale to je jako když ty napíšeš že tampon je fůj, protože tamto a hento…Bakterie? vždyť ten kalíšek nepokládám na prkýnko…A pokud jde o bakterie ve vzduchu, tak ty jsou všude, na záchodě asi víc, to bych, ale na ten záchod ani nemohla jít…Tahat s sebou láhev, vyvařovat to, mít ruce možná i ostatní věci od krve, mít pocit plnosti mezi nohama…bát se o to, že se nějak špatně pohnu a jejda celý kalíšek se náhodou vyleje:D No hold každá věc má svoje plusy i mínusy…

Ikona diskutujiciho Lenča 2013-11-17 13:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyřešené to mají vitariánky, tam většinou menstruace vymizí zcela, neboť u stravování se živým jídlem není potřeba z těla odvádět nepořádek – což dělá menstruace, a vlastně tak ochraňuje budoucí plod před jedy.

Ikona diskutujiciho Kim 2013-11-17 13:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dřív se to dělalo úplně běžně tak, že si ženy místo vložek dávaly mech a nebo plínky, které jsi možná zažila jako dítě… Mech se vyhodil, plínky se vypraly. Je jenom na tobě, jestli si budeš kupovat vložky a budeš neekologická, nebo si půjdeš do lesa na mech nebo si koupíš plíny a budeš je prát… Sice si tím asi po čase odrovnáš ruce, ale příroda bude hned zdravější 🙂

Ikona diskutujiciho Martina 2013-11-17 13:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kalíšek jsem používala skoro 3 roky. Jako doplněk to není úplně špatné. Pro někoho, kdo má hodně slabou menstruaci to může být skvělá varianta. Jen to chce ze začátku cvik při zavádění a ještě větší cvik při vytahování.

Ikona diskutujiciho Lulu 2013-11-17 13:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue nie každy sa vyhne verejnym WC, vačšina dievčat chodí do školy tam maju spoločné WC, alebo do práce tam je tiež spoločné WC….proste kto funguje v systéme verejnym sa nevyhne…takže asi ta lahev s vodou to istí

Ikona diskutujiciho Alue 2013-11-17 16:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To je přesně ono potlačování žen. Nemáš možnost si v klidu odbýt svůj cyklus doma, jak bys správně měla podle svého biorytmu a pak se zmatkuje na kabinkách v práci, kde nemáš čas, prostor, komfort… Prostě Systém, co jiného dodat.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-11-17 16:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Nechápu jak někdo může  papírové kapesníky považovat za hygienické. Vždy, když do toho smrknu, tak se mi tam prosmrkně  díra a já mám špinavou ruku od nudlí.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-11-17 17:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: :D ! – Upřímnost je krásná věc.

Ikona diskutujiciho aya 2013-11-17 17:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nevíte někdo proč to teď holky dostávájí v průměru dříve než předtím? ..

Ikona diskutujiciho Míša 2013-11-17 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: U některých vitariánek mizí proto, že jsou podvyživené, případně rychle ztratí hmotnost a tělu trvá, než se s tím srovná. Ať chceme nebo ne, menstruace je přirozená. Mají ji ženy všude, ať se stravují jakkoliv. Pokud bychom přistoupili na Tvoji teorii, znamenalo by to, že malé holčičky a staré dámy jsou nezanesené.

Ikona diskutujiciho Esther Blanchett 2013-11-17 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho A. 2013-11-17 18:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kalíšek používám už přes 7 let a jsem moooc spokojená. Nepoužívám už nic jiného.

Ikona diskutujiciho Kansasska 2013-11-17 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kalíšek mám dlouho ověřený a vyzkoušený…Jsem spokojená, přestože ženy v práci na mě koukaly, jak na blázna, když jsem jim o něm vyprávěla…

Ikona diskutujiciho Hugo 2013-11-17 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ato som janad tym nikdy nerozmýšľal…. Vezmite si napr. Tokio – najväčšie mesto sveta, kde žije aj s predmestami 38 miliónov ľudí! Fuha, o tie peniaze nejde, ale koľko sa musí len pre Tokio vyrubat stromov… A inak Alue, na svete je uz viac mužov ako žien, máš staré údaje, čiže nie 51% zo 7 miliárd ale napr. 47% :D len pripomienka…

Ikona diskutujiciho Alue 2013-11-17 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K nemenstruujícím vitariánkám:

Ikona diskutujiciho Lilly 2013-11-17 22:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Mě by vlastně celkem zajímalo, co je normální. Mám konzistentně cyklus kolem 45 dní, což prý může být i projevem nemoci. Nemám ten dojem, i když se na mě občas trochu "mračej" játra. Mluví se i o tom, že takto dlouhý cyklus je neplodný, ale podle všeho všechny procesy probíhají jak mají (jen holt místo 13 šancí otěhotnět mám za rok 8. Ale o půlku míň starostí).

Ikona diskutujiciho All 2013-11-17 23:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na miestach kde nie je umývadlo sa kalíšok dá utrieť vlhčenou utierkou na intímnu hygienu a je po probléme 🙂

Ikona diskutujiciho alenka 2013-11-18 00:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj!Zdravím vás všechny.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2013-11-18 08:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Já ty papírové taky nemám ráda :-) Pověsti o tom, že rýma pak vydrží déle (protože je to nehygienické atd.) v mém případě vůbec neplatí…

Ikona diskutujiciho Gája 2013-11-18 09:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:…a už jste začala se svou krví i "čarovat" ? Vím, že mnohé tím asi vyděsím, že budou soudit, ale také vím, že jen z nedostatku informací. Já si se svou krví zalévám doma květiny, zahradu – vytvářím území Bohyně :-)a dokonce jsem si s ní zalévala i např. rajčátka.  Dostaly info o mém těle a namíchaly mi do svých plodů jedinečné "esence" jen pro mě. Zkrátka "lék" ušitý přímo na zakázku. O tomto je vydaná celá kniha, nejsou to mé experimenty. Já jen mohu ze zkušenosti říci, že květiny doma mi bují jako v pralese, která měla chorůbku, tak je zdravá jako řípa, na zahradu se mi slétávají ptáci, které jsem tam dříve neviděla a chuť těch rajčátek na konci sezony – nedá se popsat, musí se vyzkoušet. Ženy, probuďme se a objevme znovu svůj potenciál ♥

Ikona diskutujiciho Alue 2013-11-18 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Můžu se zeptat na název knihy? Teď s tím začnu, ale bližší data si ráda přečtu.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-18 12:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: No jo hold když někdo neumí smrkat, to je pak těžký;-)

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-18 12:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: No, asi tak jak jsem si myslela… takže můj kalíšek zůstane přesně tam kde je, ve skříni!:D

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-18 12:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Přésně!!!!:)

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-18 12:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]:po těchto pomůckách, gelech a utěrkách na intimní hygienu jsem měla vždy nějaký problém, nemyslím si že je to zrovna napuštěné zdravím, navíc to taky něco stojí.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-18 13:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]:Když je pán v reklamě hloupej a místo toho aby to házel do sáčku a pak ho celej vyhodil, to hází všude kolem a nemoc šíří dál…Takové pověsti teda neznám, za to zkušenosti s tím mám, člověk vytáhne svůj látkovej kapesník nafrfňá do něj, pak ho strčí zase do kapsy, celá kapsa pak už teda skoro všechny od nudlí, někdy starejch i měsíce, protože ho ještě není třeba prát, ještě tam je na další nudle přece dost místa!:DA pak chodím po světě jako jedna velká nudle, všechny tím ohrožují a divím se proč se z té rýmy pořád ne a ne dostat…

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-18 13:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]:Taky to nemívám přesně na den, ale díky pupalce se tomu dni moje menstruace přiblížila o něco víc…A vlastně moje sestra to taky má o mnohem později a teď tě uklidním, otěhotněla úplně v pohodě a to i přesto, že jejímu příteli doktoři řekli, že je neplodný! Ach ti doktoři… To snad jen naše mamina to dostává o týden dřív:D Ono když se přestaneš snažit otěhotnět, tak to půjde snadno a taky si myslím, že každý organismus je jiný, takže pro jeden je něco normální, pro druhý to už je třebas nenormální, každopádně normální bych nazvala to jak, si tělo žádá a jak si svůj chod samo řídí, když chce mít menstruaci takhle pozdě, asi k tomu má svůj důvod;)

Ikona diskutujiciho Bety 2013-11-18 13:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:Jako zásadní bych spíše viděla, že ať ženy tvoří 47% nebo 51% z celkové populace, tak NIKDY nejsou všechny současně ve věku, kdy menstruují. A aby byla statistika úplná, bylo by třeba brát v úvahu i ženy těhotné a kojící, či z jiných důvodů nementruující. Takže s těmi hrozivými čísly opatrně! Jinak já používám kalíšek Softcup, který možná není zcela ekologický, ale zdraví má člověk jen jedno. Ale třeba i o něm bude něco příště.

Ikona diskutujiciho Lilly 2013-11-18 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Já se zatím nesnažím, jen uvažuju, že bych se pomalu chtěla snažit (nebo spíš přestat snažit neotěhotnět 🙂 ) Totiž, dočetla jsem se, že za tím může být leccos od problémů se štítnou žlázou po tvorbu cyst. Na nepravidelnost si stěžovat nemůžu, jen mě znepokojují tyhle informace.

Ikona diskutujiciho Orbia 2013-11-18 23:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si teď s kalíškem prožila první menstruaci a musím říct, že velká spokojenost. Zavádění pohodička, jen to vytahování je docela terno… :-) Ale to se nacvičí. Ve škole jsem za celých 5 dní ms kalíšek vyměnila jen jednou s láhví vody (první den jsem měla ještě tampon a doufám, že už naposledy :-) ) A pak už mi vydržel celou školu 9h. Vlastně jsem měnila: ráno, po škole, večer. Nádhera fakt. Nikdy se mi kalíšek nenaplnil víc jak cca 7ml a poslední dny  už jsem tam měla vždy jen na dně. Což je od prosáklé vložky nebo tamponu fakt rozdíl. Už se dokonce těším na další ms. 🙂 Teďkom už jen špiním a používám v pohodě toaleťák. :D Jo a co se zalévání rostlin týče. Tak jsem to vyzkoušela a půlku kalíšku krve (co nejčerstvější tzn. z prvních dní, to jsem měnila častěji) jsem naředila vlažnou vodou do jedné menší zavařovačky a zalila s tím svoje rostlinky v pokojíčku tzn. Kaktusáka, Muškát, Rýmeček a Hvězdu. Za dva dny jsem zpozorovala obrovský rozdíl hlavně u Muškátka, vyrašilo mu asi 5 nových silných listů a celý se tak nějak zmátořil, je to zatím takový bumbrlíček malinký, ale vyroste určitě rychle. Pak Kaktusák se strašně zvětšil. Rýmeček vypadá v pohodě ale žádná velká změna – vypadal dobře totiž i předtím, a Hvězda vypadá, že se trochu zlepšila. Už je jí totiž zase malý květináč. :D Budu muset koupit větší. Takže se těším na další ms, abych mohla zase zalívat. Menstruace je fakt přírodní, je to dar a kdyby to bylo plné odpadu, tak mi po tom květinky tam pěkně nerostou! Jo a co se týče papírových kapesníků, tak nejenže smrkneš dvakrát a sopel všude ale i ti to při rýmě pěkně podře nos na rozdíl od látkových. A když do jednoho látkovýho nesmrkáš tejden ale třeba jen půl-jeden den a vyměníš, tak tam nebude o nic víc bakterií než na rozkládající se vložce. :-) Můj názor. A co se manipulací s krví týče, tak to nikdy nebyl pro mě problém. Mám svoji krev ráda. Přecejen…je moje. Myslet si, že je menstruace nechutná…to je zase jen výmysl systému, který se nám snaží natlouct do hlavy. Ale upřímně já na nějaký podělaný systém dlabu. Mám svoji menstruaci moc ráda. :-)

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-19 16:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]: Ano Pupalkový olej, nebo taky třebas Gynex;-)To je asi pravda, tak třeba pozjišťovat kde je přesně problém a podle toho se zařídit. Myslím, že jsi psala o tom, že tě někdy zlobí játra ne? a Alue psala, něco v tom smyslu, že pokud je máme zanesená tak i trpíme bolestmi při menstruaci a tak, takže to tím asi být může…

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-11-19 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: To je krásné, že se o tomhle tématu začíná víc mluvit. V krvi je velká síla a na návrat Bohyně už je nejvyšší čas.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-11-19 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K těm látkovým vložkám:

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-04 16:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]:Nádherné čtení a ještě krásnější blog!O:-)děkuji.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-04 16:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]:Dobrá tak si to vezmeme logicky, proč jsou látkové kapesníky větší a jsou z látky?a papírové kapesníky jsou menší a z papíru?Protože ten látkový je už dopředu předurčen a je k tomu přímo vymyšlen, aby vydržel déle a aby se dal používat i vícekrát. Tak jako papírový je na to aby se hned po použití vyhodil;)Tak co je hygieničtější, kapesník na vícero použití, který ještě musím prát zvlášť aby nudle nebyly náhodou i na jiných věcech, prát v ruce jedině v rukavicích a do pračky bych to stejně nedala, protože se tam nějaká ta nudle může vždy zaseknout…nebo kapesník co se vyhodí hned po jednom použití? Rozkládající se vložku si snad znovu přikládám tam dolu, jako ten látkový kapesník k nosu?Ne, rozkládající vložky se už ani nedotknu, ta je dávno v koši, tam kde taky má být;-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek