20 geneticky modifikovaných potravin na vašem stole

26.4.2014 v Prevence 12

Jestliže pro vás potřeba zastavit produkci GMO není dostatečná naléhavá, tento článek by vás měl dovést k zamyšlení. Nabízíme zde několik příkladů toho, jak se geneticky modifikované produkty trvale a bizarně šíří. Určité informace o jejich vývoji už (doufejme) máte, jiné pro vás budou překvapením. Nacházíme se nyní na křižovatce, na níž ještě můžeme zarazit tuto nebezpečnou a perverzní manipulaci se základním tkanivem života, posvátným kódem přírody. Pokud tak neučiníme, tato manipulace hluboce ovlivní životy každého z nás.

Chceme upozornit na to, že boj proti geneticky modifikovaným organismům a na záchranu organických produktů není jen bitvou pramenící z toho, co už víme a co je dostatečně hrozné. Je to boj proti budoucímu vývoji genetického inženýrství a proti jeho hrůzostrašným a choromyslným projevům. Jen za dnešní den jsem se z různých zdrojů dočetl, že 35 druhů ryb (kromě lososa) má být různými způsoby geneticky upraveno. Třeba si po přečtení následujících řádků sami položíte otázku: „Co vymyslí příště?“


Doufejme, že k tomu už nedojde. Musíme to zastavit nyní, pokud my a příští generace nemáme být geneticky upraveni, abychom ustáli nápor příšerností, jež se dostávají do potravinového řetězce a našeho životního prostředí. Pokud jste na to dosud nebyli připraveni, po přečtení tohoto článku se možná odhodláte postavit proti vývoji GMO a pomůžete prosadit 11 jednoduchých kroků, jak zastavit GMO, případně se připojíte k Hnutí za zastavení GMO. Takže teď odložte tu mísu s geneticky modifikovanou kukuřicí, připoutejte se, nastražte uši a vyčistěte si brýle.

Zde je seznam 20 geneticky modifikovaných produktů, které se již nacházejí nebo brzy dorazí na pulty vašich supermarketů.

Hodně štěstí ve snaze odlišit tyto frankensteinovské potraviny od skutečných, přirozených potravin, až zaplaví supermarkety.

Takzvané „frankesteinovské potraviny„, které jsou geneticky upravovány, aby odolaly těžkému náporu toxických chemikálií, odolávaly nákazám a obsahovaly více živin, se rychle objevují v supermarketech. Geneticky modifikovanou kukuřici a sóju už lze nalézt v mnoha zpracovaných potravinách a produkují se už i geneticky modifikované cukety, kukuřičný klas a papája. Kromě produktů, které již byly schváleny pro lidskou spotřebu, se však připravuje mnoho dalších – které patrně nebudou označovány jako GMO. Mezi následujícími 20 potravinami jsou některé, které jsou již k dispozici (ať se nám to líbí nebo ne) a další, jež jsou dosud ve vývoji, například krávy produkující lidské mateřské mléko.

Kukuřice

Jestliže pravidelně jíte zpracované potraviny typu tortillových čipsů, cereálií či granulových tyčinek, je možné, že konzumujete geneticky modifikovanou kukuřici. Centrum bezpečnosti potravin odhaduje, že více než 70 procent zpracovaných potravin v amerických obchodech obsahuje geneticky modifikovanou kukuřici nebo sóju. Kukuřice je modifikována, aby obsahovala proteiny zabíjející hmyz, který ji pojídá, takže hmyz si účinně vytváří vlastní pesticid.

Rýže

Rýže je často modifikována, aby byla odolná vůči herbicidům a škůdcům, aby se zvětšila velikost rýžového zrna a aby se rýži dodaly živiny, které normálně neobsahuje. Existují různé druhy geneticky modifikované rýže, například rýže „Liberty-Link“ společnosti Bayer odolná vůči herbicidům, „zlatá rýže“ doplněná vitamínem A a bizarní rýže „Express Tec“ společnosti Ventria Bioscience, která byla modifikována tak, aby obsahovala lidské proteiny nacházející se v mateřském mléku. Poslední jmenovaná se používá po celém světě jako kojenecká výživa.

Rajčata

Rajčata patří k prvním geneticky modifikovaným produktům. Byla upravena tak, aby obsahovala nepřirozeně mnoho antioxidantů, měla intenzivnější chuť a vydržela déle čerstvá. V současnosti nejsou geneticky modifikovaná rajčata v prodeji, vědci je však hojně používají při výzkumu genů přirozeně se v těchto rostlinách nacházejících.

Sojové boby

Sojové boby jsou nejběžnější geneticky modifikovanou potravinou. Od roku 1996 vytvořili vědci různé druhy sojových bobů, které jsou odolné vůči škůdcům i herbicidům. Najdete je tam, kde byste je vůbec nečekali, například v čokoládových tyčinkách. Nový druh sojových bobů s vysokým obsahem zdravých olejů byl schválen v roce 2010 americkým Ministerstvem zemědělství; chemické společnosti DuPont a Monsanto pracují na vlastních verzích těchto biotechnických bobů.

Bavlna

Bavlnu nepovažujeme za potravinu a technicky ani potravinou není – přesto ji konzumujeme. Bavlna není klasifikována jako potravinářská plodina, a proto mohou farmáři při jejím pěstování používat jakékoli chemikálie. To znamená, že olej z bavlníkových semen, který se nachází například v majonéze a salátových dresincích, může být plný pesticidů. Spolu se sójou, kukuřicí a canolou je bavlna, pěstovaná kvůli oleji, nejčastější geneticky modifikovanou plodinou.

Canola

Canola, kultivar semen řepky olejné, produkuje jeden z nejvíce konzumovaných potravinových olejů a je jednou z neprodávanějších plodin v Americe. Možná víte, že canola je zkratkou pro „kanadský olej s nízkým obsahem kyseliny“ a je odvozená od různých druhů semen řepky olejné, vyvinutých v 70. letech minulého století. 80 procent canoly produkované ve Spojených státech je geneticky modifikovaných a ze studie realizované v roce 2010 v Severní Dakotě vyplynulo, že modifikované geny této rostliny se rozšířily na 80 procent divoce rostoucí řepky olejné.

Cukrová řepa

Ačkoli posouzení vlivu na životní prostředí nebylo dosud dokončeno, americké Ministerstvo zemědělství oznámilo, že farmáři již mohou pěstovat cukrovou řepu, která byla modifikována tak, aby byla odolná vůči herbicidu Roundup Ready společnosti Monsanto. Toto rozhodnutí bylo vydáno navzdory soudnímu nařízení z roku 2010, které zakázalo pěstování této cukrové řepy, dokud nebude studie provedena. Z cukrové řepy se ve Spojených státech získává zhruba polovina cukru.

Losos

Losos se může stát prvním geneticky modifikovaným živočichem, který bude schválen pro lidskou spotřebu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv rozhodl, že geneticky modifikovaný losos, který roste dvakrát rychleji než jeho nemodifikovaný protějšek, je neškodný jak pro konzumaci, tak pro životní prostředí.

„Existuje možnost, že tato ryba se dříve či později dostane do oceánů,“ řekl Discovery News Brian Ellis, rostlinný biotechnolog z Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru. „Myslím, že budeme-li pokračovat tímto směrem, měli bychom být připraveni na dosud neznámé následky.“

Cukrová třtina

Cukrová třtina, z níž se získává druhá polovina amerického cukru, by se v geneticky modifikované podobě měla dostat na naše stoly již brzy. Brazilský státní zemědělský výzkumný ústav intenzivně pracuje na vývoji cukrové třtiny odolné vůči suchu, která skýtá vyšší výnosy. Je možné, že během pěti let bude schválena pro komerční využití. Austrálie rovněž pracuje na vývoji vlastní verze.

Papája

Poté, co virus Ringspot zničil téměř veškerou havajskou papáju, byl vyvinut nový druh, který je odolný vůči této chorobě. Dnes představuje většinu objemu papáji pěstované ve Spojených státech.

„Papája je unikátní v tom smyslu, že její pěstování na Havaji je závislé na biotechnologii,“ říká Kevin Richards, který má na starosti regulační opatření v Americkém zemědělském výboru. „Na Havaji existuje silně izolovaný agro-ekosystém, který je velmi náchylný vůči podobným chorobám.“

Brambory

První genetiky modifikovanou potravinou, schválenou pro kultivaci v Evropě, jsou brambory Amflora, které se již pěstují ve Švédsku. Tyto brambory s vysokým obsahem škrobu mají sloužit spíše při produkci papíru, lepidel a dalších produktů než potravin, to však neznamená, že nakonec nebudou součástí potravinového řetězce. Farmáři hospodařící v blízkém okolí se obávají o svoje králíky, vysokou zvěř a především o včely.

Med

Mohou geneticky modifikované plodiny nějak souviset se záhadnými onemocněními, která likvidují miliardy včel? Někteří výzkumníci se domnívají, že ano. Jeden německý zoolog zjistil, že geny, používané při modifikaci semen řepky olejné, se přenášejí do bakterií žijících ve včelách. Geneticky modifikované organismy jsou považovány za jednu z možných příčin syndromu zhroucení včelstev. A jestliže tyto geny způsobují změny ve včelách, je pravděpodobné, že mění i med, který včely produkují.

Banány

Poté, co byly banánovníky v Ugandě postiženy bakteriální nákazu, kvůli níž shnily, vědci vyvinuli geneticky modifikovanou variantu, jež má zmírnit škody ve výši 500 milionů dolarů ročně. Zákaz pěstování geneticky modifikovaných plodin byl zrušen, aby geneticky modifikovaná varianta ugandské základní potraviny dostala zelenou. Geny sladké papriky byly dodány do banánů, které se tak staly odolnými vůči bakteriím. Kultivované banány nejsou geneticky téměř nijak odlišné, obhájci tohoto postupu tudíž tvrdí, že zavádění geneticky modifikovaného ovoce prospěje banánům celkově.

Původní zdroj článku: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2314-20-geneticky-modifikovanych-potravin-na-vasem-stole

Na Aluška.org převzato z: http://www.suenee.cz/20-geneticky-modifikovanych-potravin-na-vasem-stole/

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho tarantule* 2014-04-26 13:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Právě jsem se začala bát. Hodně bát. To je hnus. :((

Ikona diskutujiciho Hmmm 2014-04-26 14:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ako netreba z toho robiť zase taký ošial, v podstate všetky potraviny čo dnes jeme sú geneticky modifikované, pretože sa všetko od nepameti šlachtí, čo je vlastne genetická modifikácia, len dnes vďaka technológii sa to dá spravič rýchlejšie. Nepovažoval by som teda rovno všetko GMO za nejaký symbol zla. Podľa je skôr dôležité , za akým účelom sa potravina pozmenila. Trebárs ak za tým, aby mohli striekať polia Roundupom, aby to to táplodina prežila, vďaka čomu pekne ľudia jedia rezidúa z Roundupu alebo aby produkovala kukurica nejaký toxín či pesticíd, tak je to samozrejme volovina a je jasné, že to bude pre ľudské telo škodlivé. Ale ak sa vyšľachtí plodina aby mal viac antioxidantov, alebo , že je odolná voči nejakej chorobe, nevidím v tom nič zlého. Pokiaľ sa tá plodina nejak nestrieka a nedopuje chémiou , tak ako by mohla byť škodlivá ? ako hovorím, všetko je dnes v podstate gmo, aj také broskyne, koľko ľudí pojedá plané broskyne, lebo v podstate všetky ostatné sú gmo. všetko čo si dopestuješ je gmo, pretože by si musela máť nejakú divo rastúcu odrodu, čo pri drvivej väčšine plodín na tejto planéte nenájdeš a nevidím v tom ani zmysel. Všetko sa vyvíja, aj potraviny, ale to neznamená, že budeme jesť všetko divo rastúce ako to bolo pred niekoľko tisíc rokmi…

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-04-26 16:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To aby člověk za chvíli přestal úplně kupovat cukr. Bánány si dám jen občas. Brambory moc nejím. Jen mi dělá starosti ta rýže. Která značka vlastně není modifikovaná?

Ikona diskutujiciho Marta 2014-04-26 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pěkné, jak nám to pořád modifikují.

Ikona diskutujiciho Anidea 2014-04-26 22:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nazdar. Už i med… A cukr… a brambory. Co budeme jíst?

Ikona diskutujiciho anelie 2014-04-27 04:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko, me ale vyplyva z toho clanku, ze se tyka americkych realii. V USA totiz maji jine zakony, tam  v obchodech nemusi oznacovat, ze urcity produkt je geneticky modifikovany, ale v EU ano! Takze, v CR, ci jinde v EU, pokud si kupujes produkt, ktery obsahuje GMO, MUSI to na nem byt oznacene.

Ikona diskutujiciho Frankie 2014-04-27 18:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, ještě ti tu chybí jedna z asi nejopomíjenějších GMO. Jakákoliv jahoda, která není lesní(tzn. maličká), je geneticky modifikovaná. A ano, když si koupíš semínka a zasadíš, už to semínko je z GMO jahodovníku. Dnes už jiné, než lesní jahody rostoucí v lese nejsou BIO, a od dob černobylu bych se asi o těchle dvakrát nedohadoval.

Ikona diskutujiciho svetlolej 2014-04-28 00:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj všichni, co vše už máte zasazeno na svém políčku? :-)

Ikona diskutujiciho svetlolej 2014-04-28 00:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Hmm 2014-04-28 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skôr človek , aby nebol tak paranoidný a občas aj premýšľaľ tou vecou na krku a nie len slepo pojedal informácie či už z jednej alebo z druhej strany, v obidvoch prípadoch ide o ovcu….

Ikona diskutujiciho roztomilymedvidek 2014-05-01 19:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

McDonald už ofiko přiznal že:

Ikona diskutujiciho Karel Havlík 2014-05-04 22:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nezbyde nám nic jiného, než brát potřebnou energii z vesmíru. Jídlo nepotřebujeme. Ale je to běh na hodně dlouhou trať.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek